www.balet.pl Strona Główna www.balet.pl
forum miłośników tańca

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
REGULAMIN FORUM
Autor Wiadomość
Ariodante
Koryfej


Posty: 835
Skąd: New Haven, CT, USA
Wysłany: Sro Cze 22, 2005 5:29 am   REGULAMIN FORUM

WITAMY NA FORUM BALET.PL

Forum BALET.PL zrzesza tancerzy i uczniów szkół baletowych oraz miłośników tańca. Chcemy tu stworzyć sympatyczną atmosferę dla wszystkich, bez względu na wiek i stopień zaawansowania wiedzy o tańcu.

Poniższy regulamin ma służyć bardziej jako przewodnik dla Forumowiczów (zwłaszcza niedoświadczonych) niż "wytyczne", ale dla dobra i wygody wszystkich użytkowników zachęcamy do jego przestrzegania.

REJESTRACJA

1. Od wszystkich aktywnych członków Forum oczekujemy rejestracji. Prawo do zamieszczania postów mają wyłącznie osoby zarejestrowane i zalogowane. Jedynie dwa działy, REGULAMIN oraz SZUKAM-KUPIĘ-SPRZEDAM..., są otwarte dla postów niezalogowanych Gości. Dostęp do czytania postów jest nieograniczony.

2. Przy rejestracji starajcie się podać jak najwięcej takich informacji o sobie, które będą użyteczne na Forum, np. czy jesteście tancerzami, uczniami SB czy miłośnikami baletu, w jakim jesteście wieku, z jakich miast. Jeśli nie macie nic przeciwko kontaktom poza forum, podajcie swoje adresy emailowe lub numery GG. Nie otwierajcie nowych wątków z prośbą o kontakty, bo te wątki szybko idą w zapomnienie i wiekszość forumowiczów nie traktuje ich poważnie. Jeśli zdecydujecie się na podanie swoich danych kontaktowych w profilu, nie obrażajcie się, jeśli ktoś do Was rzeczywiście napisze! Nie macie obowiązku odpisywać (choć zawsze dobrze jest to zrobić!), nie obrażajcie się też, jeśli nie dostaniecie odpowiedzi na własne emaile zapraszające do korespondencji lub czatu. Jeśli nie życzycie sobie żadnych kontaktów poza forum, nie podawajcie w profilu danych kontaktowych. Każdy ma jednak możliwość wysłania wiadomości prywatnej do każdego zarejestrowanego członka Forum.

3. Kiedy przyłączacie się do Forum, przedstawcie sie w kilku słowach w naszej POGADALNI w temacie PRZEDSTAWIALNIA. Oczywiście, od nikogo tego nie wymagamy, ale jest to miła forma nawiązania kontaktu z innymi członkami Forum.

4. Każdy użytkownik może dodać w swoim profilu awatar. Musi on być jednak zgodny z wymaganymi przez system forum wymiarami: "Tylko jeden obrazek może być wyświetlany, jego szerokość nie może być większa niż 80 pikseli, wysokość większa niż 80 pikseli, a rozmiar większy niż 6kB." (cytat ze strony profilu). Awatar nie może prezentować treści pornograficznych ani obraźliwych.


JAK PISAĆ POSTY

1. Nie wstydźcie się zadawania pytań, nawet takich, które wydają się Wam trywialne lub "głupie". Przemyślcie jednak zawsze nowy temat i zanim go założycie, sprawdźcie, czy podobny lub taki sam wątek nie był już poruszany (przejrzyjcie ostatnie strony Forum lub skorzystajcie z funkcji "Szukaj").

2. Starannie dobierajcie tematykę topicu do danej tablicy. Pomoże nam to utrzymać porządek na forum. Tematy założone w niewłaściwej tablicy zostaną przeniesione do właściwego działu.

3. Jeśli chcecie koniecznie podzielić się czymś, co nie ma związku z baletem, umieście swój post w POGADALNI. Tematy OFF TOPIC są dozwolone, ale mogą być usuwane przez moderatorów, jeśli przekraczać będą granice zdrowego rozsądku lub dobrego smaku.

4. Jeśli chcecie zadać kilka powiązanych ze sobą pytań, umieście je w jednym topicu, w ten sposób na Forum nie bedzie się roić od drobnych topiców z jedną odpowiedzią.

5. Temat każdego wątku powinien być sformułowany precyzyjnie. Nawet wtedy, gdy zakładany jest wątek o konkretnym balecie lub znanym tancerzu, którego tytuł lub nazwisko mowią same za siebie, najlepiej w tytule określić, o co pytamy, a więc nie "Jezioro łabędzie", ale np. "Jezioro łabędzie" w Teatrze Wielkim"; nie "Niżyński", ale np. "Niżyński - Polak czy Rosjanin?" etc. Zakładając wątki o problemach praktycznych, związanych z tańcem i życiem w szkołach baletowych, też precyzujcie, o czym dokładnie wątek ma być. Nawet niezgrabnie ujęte pytanie mówi więcej niż jeden wyraz. Jeśli szukacie pomocy, nie krzyczcie "Pomocy!", ale napiszcie w tytule, o co pytacie.

6. Nie zadawajcie tych samych pytań wielokrotnie, otwierając nowe watki. Jeśli przez dłuższy czas nie ma odpowiedzi na Wasze pytanie, może po prostu nikt nie potrafi na nie odpowiedzieć lub odpowie nieco później. Czasami, po wielu miesiącach, niepopularny topic może się nagle okazać bardzo aktualny - przywróćcie go wtedy do początku dyskusji, ponawiając pytanie, ale nie zakładajcie nowego wątku.

7. Pamiętajcie, że pisanie DUŻYMI LITERAMI nie sprawi, że post będzie bardziej czytelny (wręcz przeciwnie - duże litery trudniej się czyta!). Duże litery oznaczają w języku internetu krzyk, a nikt nie lubi, kiedy się nań krzyczy. Można oczywiście podkreślać pewne wyrazy w zdaniu, jeśli uwypukli to jego sens, ale generalnie starajmy się tego unikać. Kolor jest zarezerwowany do uwag moderatorów.

8. W miarę możliwości, starajcie się pisać ortograficznie. Pamiętajcie, że czytając utrwalamy sobie pisownię. Często piszemy w pośpiechu i zdarzaja się nam nie tylko literówki, ale typowe "byki". Jeśli czytając ponownie swój post zauważycie błędy, poprawcie je używając funkcję EDIT. Nie obrażajcie się, jeśli Wasz błąd zostanie poprawiony przez Moderatora (choć obowiązkiem Moderatora nie jest czuwanie nad ortografią, może od czasu do czasu poprawiać błędy, które rzucą mu się w oczy).

9. Na Forum obowiązuje kategoryczny zakaz używania netslangu.

10. Usuwanie własnych postów. Każdy post od chwili zamieszczenia staje się własnością Forum. Użytkownicy mogą jednak usuwać własne posty, jeśli uważaja, że to nie zakłóci toku dyskusji. Użytkownik nie może technicznie sam usunąć własnego postu, na który została już udzielona odpowiedź, może jednak użyc funkcji EDIT/ZMIEŃ do usunięcia treści postu. W puste miejsce prosimy wstawić duży czerwony X jako znak dla innych użytkowników, że post został usunięty przez autora (a nie moderatora).
Osoby odchodzące z Forum i usunięte z listy użytkowników muszą się liczyć z tym, że ich posty pozostaną w zbiorach Forum. Nie ma możliwości automatycznego usunięcia wszystkich postów wraz z wykreśleniem użytkownika.


RANGI

Rangi przydzielane są automatycznie przez system, w zależności od liczby postów każdego użytkownika. Na Forum przyjęliśmy następującą hierarchię:

Nowicjusz 0
Adept Baletu 50
Corps de Ballet 300
Koryfej 600
Solista Baletu 1000
Pierwszy Solista 2000
Pierwszy Tancerz 3000
Choreograf 5000
Profesor 7000

ARTYKUŁY Z PRASY - linki i cytaty

Większość artykułów z prasy codziennej ma krótki żywot internetowy i jest dostępna bezpłatnie jedynie przez 7 dni od daty ukazania się. Jeśli chcecie zwrócić uwagę Forum na jakiś interesujący artykuł prasowy, podajcie najpierw do niego link (i język, w jakim jest napisany), a ewentualnie później, jeśli artykuł wywoła zainteresowanie, wklejcie go w całości do postu, by został na Forum tak długo, jak będzie potrzebny.
Nie podawajcie długich list przypadkowych linków baletowych. Jeśli chcecie podać jakiś interesujący link, umieście go w poście na odpowiedniej tablicy i opiszczcie, o co w nim chodzi (np. tytuł postu: "Ciekawy link - diety dla tancerzy").

KULTURA

Bądźmy mili dla innych, a inni będą mili dla nas! Traktujmy siebie jak sojuszników, starajmy się nie odbierać dwuznacznych odpowiedzi jako "prowokacji" i odpowiadać na nie złośliwie. Nawet wielkie spory można prowadzić kulturalnie. Pisząc o ulubionych/nielubianych tancerzach, baletach, choreografiach, starajcie się podawać jakieś racjonalne powody swych ocen, zawsze podkreślając, że jest to Wasze osobiste zdanie. Najwięcej kłótni rodzi się z agresywnie wypowiadanych sądów. Pamiętajmy, że nikt z nas nie jest wyrocznią w kwestiach gustu i że zawsze można się czegoś nauczyć słuchając opinii innych, niekoniecznie się z nimi zgadzając.
Pamiętajcie też, że internet ma bardzo szeroki zasięg i że Wasze posty są czytane przez wiele osób, w tym prawdopodobnie także Waszych znajomych, rodziców, nauczycieli. Czytane moga być też przez artystów, o których rozmawiamy. Wyrażajcie swoje opinie kulturalnie, nie rozsiewajcie plotek, zwłaszcza złośliwych. Nie rozstrząsajcie na Forum prywatnych spraw, porachunków czy szkolnych waśni. Nie podawajcie publicznie nazwisk innych forumowiczów, jeśli ich znacie - skoro ktoś nie podaje swego nazwiska przy rejestracji, najwyraźniej ma ku temu powody.

O kulturze użytkowników świadczy też to, jak podporządkowują się obowiązującym na Forum zasadom. Nie zostały one wymyślone po to, żeby zatruwać życie, ale żeby usprawnić działanie grupy. Nie chcemy tu ograniczać nikogo, a już tym bardziej ograniczać wolności słowa, ale dobrze jest pamiętać o tym, że wolność słowa to nie wolność obrażania innych. Posty, które są obraźliwe lub naruszają zasady Forum będą usuwane w całości i bez uprzedzenia. Osoby nagminnie łamiące regulamin i zasady współżycia na Forum, bądą z Forum wyrzucane.

Nie obrażajcie się na uwagi formalne, jakie zwracają Wam moderatorzy lub starsi rangą użytkownicy - służą one utrzymaniu porządku na Forum.

PRAWA AUTORSKIE

Korzystanie z zasobow internetu wymaga poszanowania dla praw autorskich osob, ktorych dziela - cokolwiek dzielem nazwiemy - sa tam zamieszczane. Wszyscy lamiemy nagminnie prawa autorskie, czy to zamieszczajac avatary zaczerpniete z internetu, czy chociazby zdjecia do zagadek. Przywyklismy do tego, ze jest to wspolna wlasnosc i mozna z niej czerpac bezkarnie do woli. Otoz tak nie jest i kazdy autor zdjecia czy tekstu, poczawszy od hojnie oplacanego modnego fotografa czy autora, skonczywszy na amatorze pstrykajacym fotki dla przyjemnosci lub piszacym teksty na forum lub w blogu, jest objety PRAWEM AUTORSKIM.

Dla przypomnienia, definicja z Wikipedii: "W prawie polskim pojęcie autorskich praw osobistych reguluje art. 16 "Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych" (Dz. U. 2000 r. Nr 80 poz. 904). Jest to więc rodzaj szczególnej więzi niezbywalnej i nie podlegającej zrzeczeniu się łączącej twórcę z jego utworem a wyrażającej się w prawie:
- autorstwa utworu,
- oznaczenia utworu swoim nazwiskiem lub pseudonimem albo do udostępniania go anonimowo,
- nienaruszalności treści i formy utworu oraz jego rzetelnego wykorzystania,
- decydowania o pierwszym udostępnieniu utworu publiczności,
- nadzoru nad sposobem korzystania z utworu.
Można więc powiedzieć, że autorskie prawa osobiste chronią pewien ?intelektualny? związek twórcy z dziełem."

Źródło: "http://pl.wikipedia.org/wiki/Autorskie_prawa_osobiste"

Dlatego wprowadzamy na Forum nastepujace zasady:

- wszystkie zamieszczane tutaj zdjecia lub cytaty musza byc podpisane nazwiskiem autora. Czyli zamieszczajac jakiekolwiek zdjecie, podajemy nazwisko fotografa, a jesli nie jest znane, podajemy adres strony, z ktorej zdjecie pochodzi.

- cytujac fragmenty ksiazek i artykulow stosujemy przypisy, a wiec podajemy nazwisko autora, tytul ksiazki/czasopisma, i strony, na ktorej cytat sie znajduje. Jesli cytat pochodzi z internetu, np. z blogu lub forum, informujemy o tym w przypisie.

Jesli chodzi o avatary, na razie pozostawiamy decyzje samym uzytkownikom, poniewaz trudno byloby wyegzekwowac przepis zabraniajacy uzywania avatarow sciagnietych z internetu. Zachecamy jednak wszystkich do zamieszczania avatarkow wlasnej "produkcji" - robi to coraz wiecej osob.

WYMIANA PLYT i PRAWA AUTORSKIE
Forum jest dobrym miejscem nie tylko do wymiany opinii, ale także nagrań DVD i CD. Pamiętajcie jednak, że kopiowanie płyt, nawet do wymiany między znajomymi, jest pogwalceniem praw autorskich i obowiązkiem moderatora jest usuwanie wszelkich wzmianek o kopiach. Szczegóły wymiany omawiajcie wyłącznie w prywatnej korespondencji. No i oczywiście wymieniajcie się wyłącznie oryginalnymi płytami. ;-)

22 czerwca 2005
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Dodaj do serwisow: Bookmark and Share
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,23 sekundy. Zapytań do SQL: 11