www.balet.pl Strona Główna www.balet.pl
forum miłośników tańca

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
MATURA Z WIEDZY O TAŃCU (książki, linki, porady)
Autor Wiadomość
_
Gość
Wysłany: Pon Maj 09, 2005 2:19 pm   MATURA Z WIEDZY O TAŃCU (książki, linki, porady)

Czy zna ktoś stronę, na której można poczytać o:
-Gisselle(Mats Ek)
-Bajaderka(Rudolf Nurajew)
Itp.
Moze być także jakiś pdf.
Proszę o szybką odpowiedź, bo jutro matura z Histori Tańca :( .

Pozwoliłam sobie uogólnić i scalić tematy. W tym wątku można zadawać wszelkie pytania oraz wrzucać informacje dotyczące WOT-u i matury z tego przedmiotu.
M.
Ostatnio zmieniony przez Sagittaire Sro Gru 09, 2015 7:22 pm, w całości zmieniany 7 razy  
 
 
Kasia G 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
krytyk
Wiek: 47
Posty: 4412
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon Maj 09, 2005 2:54 pm   

biografię Matsa Eka znajdziesz tu: http://www.teatrwielki.pl...h&full=1&id=129
a biografie Rudolfa Nurejewa na tej stronie w dziale Nasze i Wasze teksty - biografie

Warto pamiętac że ani dla jednego ani dla drugiego wymienione balety nie są zupełnie "wałsne". Ek stworzył zupełnie nową choreografię ale do muzyki baletu romantycznego (Adam) i widz oglądając jego Giselle mimowolnie porównuje ją z oryginalną, romantyczną w choreografii Perrota i Coralliego. natomiast bajadera Nurejewa to tylko choreograficzna wersja dzieła Petipy do muzyki Minkusa - wiele tańców jest w ukłądzie Petipy jak równiez cała fabuła przedstawiona w tańcu, gdzie niegdzie sa inne rozwiązania choreograficzne czyli inne kroki, tańce itd. To jest wkład Nurejewa. Za chwilę napisze coś więcej o tych baletach, jesli potrzebujesz "krótkie opisy" :roll:
Ostatnio zmieniony przez Sagittaire Sob Lis 20, 2010 7:38 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
tez gośc i tez matura
Gość
Wysłany: Pon Maj 09, 2005 10:01 pm   

hej Gosciu, a czy jestes uczniem szkoly baletowej czy zwyklym smiertelnikiem chcacym zdac ta mature?

Interesuje mnie ten problem bo tez sie przymierzam do tej matury (za rok) a ucze sie w zwyklym liceum i musze sie przygotowac sama. Nie jest to takie proste. Mam informator, znam wymagania, ale gorzej z materialami. Mam "Krotki zarys historii tanca i baletu" Turskiej i "Spotkanie ze sztuka tanca" tejze autorki, "Post modern dance" i pare innych mniej lub bardziej przydatnych ksiazek, gorzej ze spektaklami. Co nieco widzialam, ale wszystklie zobaczyc to chyba niemozliwe. No i nauczyc sie tych wszystkich faktow, przeczytac to.

Najgorsze jest to, ze w internecie jest bardzo malo przykladowych arkuszy egzaminacyjnych z tego przedmiotu (mam niecale 3)

Dlatego zwracam sie z prosba: czy ktos ma takie arkusze? albo zdawal ta mature i zna jakies pytania, tematy, bo chcialabym pocwiczyc, mam jeszce troche czasu, moge sie zawsze rozmyslic.

A do Ciebie, Gosciu, mam pytanie czy jestes uczniem szkoly baletowej i tez nie weisz roznych rzeczy typu Twoje powyzsze pytanie, czy tez jestes taka osoba jak ja, bo to by bylo nieco budujace dla mnie (w kazdym przypadku)

Jesli ktokolwiek ma informacje dotyczace tej matury, dobrych podrecznikow itd, blagam o odpowiedz
 
 
sfra 
Solista Baletu

Związek z tańcem:
baletoman
Posty: 1605
Skąd: Varsovie
Wysłany: Wto Maj 10, 2005 7:33 am   

Pojawily sie juz posty w głwonymm dziale na temat matury z wot'u. Ja równiez ją zamierzam zdawać. Póki co znalazłem w internecie tylko keden arkusz , więc moze smi przeslesz na mail? Jestem zwyklym smiertelnikiem z liceum ogólnoksztalcącego, więc również przygotowuje sie sam. Niebawem bedę miał już skompletowany prawie cały kanon wymaganych dzieł na video i vcd, więc w tym moge pomóc.

Co do ksiązek, to takie posiadam i jednocześnie polecam:
"Zdziejów tańca wspólczesnego"
"Balet romantyczny w Paryżu" - Guess
"Taniec- jego rozwój i formy" - Rey
"Zasady tańca klasycznego" - Waganowa
"Tańce historyczne" - Drabecka
"W kręgu polskich tańców ludowych" - Dabrowska
"Moje zycie" - Isadora Duncan
"O balecie" - Czernowa
"Post-modern dance" - Sier-Janik

Ponadto warto czytać stary już TANIEC.

(Może pokserujemy sobie ksiązki i w ten sposób zwiększymy ich liczbe i sobie szanse na zdanie zakresu rozszerzonego przez wymianę?)
_________________
sfra- odnaleziony pośród manewrów sztuki i jezyka francuskiego
Ostatnio zmieniony przez Sagittaire Sob Lis 20, 2010 7:37 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Gość

Wysłany: Wto Maj 10, 2005 1:33 pm   

Z maturą poszło chyba nie najgorzej :) .
Jestem ze szkoły baletowej(nie prywatnej).
Jeszcze raz dziękuję Kasi G. :)
 
 
sfra 
Solista Baletu

Związek z tańcem:
baletoman
Posty: 1605
Skąd: Varsovie
Wysłany: Wto Maj 10, 2005 3:47 pm   

A moze pamiętasz jeszcze pytania? Chociaż te z arkusza II i III?
_________________
sfra- odnaleziony pośród manewrów sztuki i jezyka francuskiego
 
 
gosciowa 5 postow wyzej
Gość
Wysłany: Wto Maj 10, 2005 6:35 pm   

hej Sfra to dobry pomysl pokserowac ksiazki - ja "Krotki zarys historii tanca i baletu" Turskiej i "Post Modern Dance" tez wlasnie zkserowalam, czesto trudno inaczej. Mam "Taniec, jego rozwoj i formy" Reya, sa tam fajne informacje o notacjach tanca, a poza tym duzo wiedzy ogolnej, co sie szybko czyta i rownie szybko zapomina. Zobacze czy mam arkusze na tym komputerze bo to u mnie roznie bywa, jakby co to Ci wysle.

A czy jestes z Warszawy? Lub gdzies z Warmii-Mazur, bo bywam w tych miejscach. Mieszkam niby w Warszawie, ale te więzy z polnoca polski sie tez ma. To by moze ulatwilo kserowanie.

Mam oprocz Krotkiego zarysu, Post modern i Reya takie ksiazki:

"Spotkanie ze sztuka tanca" Turskiej (duzo o technice tanecznej, ruchu itd)
"Wiecej niz taniec" rozmowy z Wycichowska (nie trzeba komentowac... troche informacji o jej tworczosci i nie tylko sie da wylowic)
"Baletki i baleriny" (to bardziej dla smiechu niz do nauki, a czasem wrecz wkuzajace)
kserowke rozdzialu o Pinie Bausch z ksiazki Janusza Ekierta "Lustro Epoki" (co nieco o kilku jej spektaklach, zawsze cos)
a i jeszce taka ksiazka dla dzieci, heh :lol: "Ilustrowane opowiesci baletowe" jakiejs tam babki, czyli troche fabuly z 5 najbardziej znanych baletow, obrazki i kilka zdjec na krzyz. Ale moze sie cos komus przyda...

a najbardziej polecam wlasnie "Krotki zarys historii tanca i baletu" Turskiej, bo to caly podrecznik owej historii i wcale nie jest krotki (kiedy ja toprzeczytam, chyba w wakacje! :shock: ) ale tam jest duuuzo materialu potrzebnego co do historii (tylko ze niestety mam ksero ladnie oprawione, ale trudno bedzie komus od tego odbic)

no i bardzo interesuja mnie te ksiazki, ktore polecasz Sfra, skad je masz? Ekstra! zwlaszcza "Z dziejow tanca wspolczesnego" a mi mowili, ze jedyna ksiazka o wspolczesnym jaka sie ukazala w polsce to "Post modern dance" :cry: eh, zycie! wiec pozdrawiam wszystkich liceo maturzystow z wot'u i do pracy sie trzeba kiedys kurcze zabrac
Ostatnio zmieniony przez Sagittaire Sob Lis 20, 2010 7:41 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
sfra 
Solista Baletu

Związek z tańcem:
baletoman
Posty: 1605
Skąd: Varsovie
Wysłany: Wto Maj 10, 2005 6:58 pm   

mój mail jest w profilu , ale i tak go podam :
sfra@op.pl

Bardzo by mnie interesował "Zarys" Turskiej. Wszystkie te ksiązki sa moje (poszukiwania nie byly trudne- wystarczylo tylko odkurzyć pólki w pokoju mamusi i ukraść ze dwie z działu baletu hihi), częśc ksiązek jest jeszcze z biblioteki , ale neibawem dokonam ich kompletnego ksera.

Jestem z Koszalina (tez pólnoc, ale nie Mazury). Wymiany mozemy dokonać Pocztą Polską:) Trzeba sobie pomagać!:)
_________________
sfra- odnaleziony pośród manewrów sztuki i jezyka francuskiego
 
 
sfra 
Solista Baletu

Związek z tańcem:
baletoman
Posty: 1605
Skąd: Varsovie
Wysłany: Wto Maj 10, 2005 7:58 pm   

http://www.balet.pl/forum...topic.php?t=701

oto link do jednego z postów (jest ich więcej, ale dużo by szukac)
_________________
sfra- odnaleziony pośród manewrów sztuki i jezyka francuskiego
 
 
sisi
ADMINISTRATOR


Posty: 1620
Skąd: z daleka
Wysłany: Wto Sie 16, 2005 8:09 pm   

http://balet_on.webpark.pl/index.html

pod tym linkiem znajdziecie przyjemnie, dość ogólnie przedstawioną historię baletu. jedyne zastrzeżenie budzi słownik... mimo wszystko, polecam nowicjuszom i nie tylko :)
_________________
you broke my heart cause I couldn't dance
you didn't even want me around
but now I'm back to let you know
I CAN REALLY SHAKE THEM DOWN!!
 
 
sfra 
Solista Baletu

Związek z tańcem:
baletoman
Posty: 1605
Skąd: Varsovie
Wysłany: Sro Sie 17, 2005 1:24 pm   

Najbardziej mi się podoba:
"Plis - pierwsze ćwiczenie przy poręczy (barre), w którym tancerz kuca, powoli zginając kolana."
_________________
sfra- odnaleziony pośród manewrów sztuki i jezyka francuskiego
 
 
Joanna 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
tancerka?
Posty: 2981
Wysłany: Sro Sie 17, 2005 7:08 pm   

albo "pozycja polegająca na staniu na czubkach palców" :)

a to to już przegiecie:
:? "Rond de jambe - noga uniesiona do góry, kolana zgięte, stopa wykonuje kolisty ruch w powietrzu."
_________________
"Plié is the first thing you learn and the last thing you master" Suzanne Farrell
 
 
Kasia G 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
krytyk
Wiek: 47
Posty: 4412
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro Sie 17, 2005 7:20 pm   

Joanna napisał/a:
:? "Rond de jambe - noga uniesiona do góry, kolana zgięte, stopa wykonuje kolisty ruch w powietrzu."


że co proszę??? Ciekawie by wyglądało... :roll:
_________________
Niech pamięta elita, że każda śmietanka na deser jest bita.
Lec
 
 
 
Paula 
Solista Baletu


Związek z tańcem:
instruktor fitness
Wiek: 34
Posty: 1116
Skąd: Szczecin
Wysłany: Sro Sie 17, 2005 8:32 pm   

Kasia G napisał/a:
:? "Rond de jambe - noga uniesiona do góry, kolana zgięte, stopa wykonuje kolisty ruch w powietrzu."


Najbardziej to intryguje mnie ta wykonująca kuliste ruchy stopa hmmm...
Albo
Arabesque - poza taneczna polegajšca na wycišgnięciu do tyłu uniesionej jednej nogi oraz pochyleniu tułowia do przodu.

Pochyleniu tułowia do przodu a mnie uczą żeby nie pochylać korpusu.....czyżby cos ze mną nie tak :>
_________________
denerwować się to mścić się na własnym zdrowiu za głupotę innych
Kiedyś tancerka teraz instruktor fitness: w tym też można się spełniać :)
 
 
 
uleczka
Adept Baletu


Posty: 164
Skąd: częstochowa
Wysłany: Sro Sie 17, 2005 9:07 pm   

Ktos kiedys podawał link do słownika baletowego, chyba na wikipedi, albo to był trubadur czy cos takiego!chyba kasia g, kasiu czy pamietasz jeszcze? był zdecydowanie dusho lepszy i obszerniejszy
_________________
WaKaCjE....Elo WaKaCjOm
 
 
 
Kasia G 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
krytyk
Wiek: 47
Posty: 4412
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro Sie 17, 2005 10:28 pm   

to było to: http://www.trubadur.pl/Indeks/ABC_baletomana.html
(o dziwo nie podawałam tego ja, choc to mój słownik - a wszystko jakos tak wypłynęło offtopikowo w wątku "Dlaczego dopiero od czwartej klasy")
_________________
Niech pamięta elita, że każda śmietanka na deser jest bita.
Lec
 
 
 
sisi
ADMINISTRATOR


Posty: 1620
Skąd: z daleka
Wysłany: Nie Sie 28, 2005 9:43 am   

pełna analiza Le Balet de la Reine - dla wszystkich teoretyków lub zdających maturę z WOT-u - jak znalazł :

część 1
http://depts.washington.e...ng/bctextp1.htm

część 2
http://depts.washington.e...ng/bctextp2.htm
_________________
you broke my heart cause I couldn't dance
you didn't even want me around
but now I'm back to let you know
I CAN REALLY SHAKE THEM DOWN!!
 
 
Zuzka
Adept Baletu


Posty: 149
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: Nie Paź 16, 2005 9:55 am   

Jezli ktos potrzebowalby ksero "Krotkiego zarysu tańca i baletu" Turskiej to sluze (z tym, ze ksiazka jest dosyc gruba i bylby problem z kserowaniem jej calej, ale jakies konkretne fragmenty to jak najbardziej).
 
 
 
Mazi
Nowicjusz

Posty: 3
Wysłany: Sro Kwi 26, 2006 4:19 pm   Przedmiot - Wiedza o tańcu i matura

Witam, zdaję w tym roku maturkę z wiedzy o tańcu. Nie uczyłem się w żadnej szkole z tym związanej. Mam małą prośbę, bo pewnie będziecie więcej wiedzieli o tym niż ja, czy możecie mi trochę materiałów na to wrzucić? A głównie chodziłoby mi o informacje na temat choreografów, tancerzy i dzieł tanecznych, bo mam z tego wiedzę ale cały czas odnoszę wrażęnie, ze to za mało. Pozdrawiam. Byłbym bardzo wdzięczny za pomoc. PS. Najbardziej to mi by zależało na charakterystyce dzieł tanecznych
Ostatnio zmieniony przez M. Pon Lip 14, 2008 9:13 am, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
 
.:Odylia:. 
Koryfej

Związek z tańcem:
tancerka
Posty: 688
Wysłany: Sro Kwi 26, 2006 5:07 pm   

wczesnie sie za to zabierasz :lol: ale zycze powodzenia-radze wpisac w "szukaj" matura z wot i poszukac potrzebnych informacji
_________________
"Chcemy tylko tańczyć i milczeć..."
 
 
Kasia G 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
krytyk
Wiek: 47
Posty: 4412
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro Kwi 26, 2006 6:02 pm   

tak, trudno chyba wyobrazic sobie że teraz "za pięć dwunasta" forumowicze zasypią Cie opracowaniami na temat choreografów czy dzieł baletowych. Sporo z nich było tu omawianych, jest też w watkach pozbieranych sporo librett, ale jesli zajrzałas do niezbędnych lektur - Przewodnik baletowy, "Turska" itp. to chyba dużo więcej Ci nie pomożemy. Polecam strone Wikipedii - pod hasłem balet można sporo znaleśc. No i szukaj tu, na forum wpisując hasła do wyszukiwarki (góra strony, napis Szukaj). Jesli zadasz konkretne pytania odpowiemy w miare możliwosci ale to chyba tyle...
powodzenia
_________________
Niech pamięta elita, że każda śmietanka na deser jest bita.
Lec
 
 
 
sfra 
Solista Baletu

Związek z tańcem:
baletoman
Posty: 1605
Skąd: Varsovie
Wysłany: Sro Kwi 26, 2006 8:04 pm   

Rownież zdaje maturę z wot'u i jestem w podobnej sytuacji co Ty (sam się przygotowuję). Napisz konkretnie czego potrzebujesz, a postaramy sie pomóc. A moze też w ramach nauki opracujesz jakieś hasło dotyczące wymaganego w zagadnieniach choreografa, tudziez dzieła?
_________________
sfra- odnaleziony pośród manewrów sztuki i jezyka francuskiego
 
 
Mazi
Nowicjusz

Posty: 3
Wysłany: Wto Maj 02, 2006 8:40 pm   

no akurat brakuje mi troche o choreografach i tancerzach zagranicznych, jakiś informacji i opisów
 
 
 
sfra 
Solista Baletu

Związek z tańcem:
baletoman
Posty: 1605
Skąd: Varsovie
Wysłany: Wto Maj 02, 2006 9:21 pm   

Jak wiesz, wielu jets choreografów i tancerzy zagranicznych, wiec nie będę opisywał wszystkich (wybacz) - polecam www.google.pl :wink:
_________________
sfra- odnaleziony pośród manewrów sztuki i jezyka francuskiego
 
 
Mazi
Nowicjusz

Posty: 3
Wysłany: Nie Maj 07, 2006 9:54 am   

Widzisz akurat nie musisz mi opisywać bo kożystać z internetu umiem, a pewnie i tak wszystkich sam nie znasz ;) Nie ogólnie to mam na moje dość materiałów, boję się tylko tego, że kurcze trafię na coś o czym mimo wszystko nie będę miał pojęcia, Może podpowiesz mi co warto jeszcze wiedzieć na poziom rozszerzony, gdzie mam zinterpretować dzieło taneczne??[/url]
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   

Odpowiedz do tematu Dodaj do serwisow: Bookmark and Share
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,2 sekundy. Zapytań do SQL: 19