www.balet.pl Strona Główna www.balet.pl
forum miłośników tańca

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
POLSKI BALET NARODOWY
Autor Wiadomość
Ali 
Koryfej


Posty: 845
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Gru 04, 2014 12:52 am   

Wy już we „Śnie”, a ja wciąż nie śpię, bo poszedłem ponownie na nowy wieczór baletowy. Tym razem głównie dla „Zielonego stołu”. Bo chyba umyka nam już z afisza. „Mszę polową” znalazłem wśród „Pereł XX wieku”, będzie więc jeszcze okazja, ale Joossa nie widzę dalej w kalendarzu teatru. Musiałem więc obejrzeć go raz jeszcze, bo już za pierwszym razem zrobił na mnie dojmujące wrażenie. Jakże jest porażająco wymowny i wciąż aktualny, w makro- i mikroskali. Chociaż w demaskatorskich scenach przy zielonym stole wcale nie przywołuje wprost karykaturalnych masek Kim Dzong Una, Putina, Kaczyńskiego, Maciarewicza i innych współczesnych ambicjonerów w białych kołnierzykach. Gratuluję wykonawcom głównych ról z obu obsad i dziękuję inicjatorom wystawienia „Stołu” w Warszawie. Naprawdę wielkie przeżycie.
_________________
Czucie i wiara silniej mówi do mnie niż... cokolwiek, i rzadko zawodzi.
 
     
Kasia G 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
krytyk
Wiek: 47
Posty: 4412
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Gru 04, 2014 11:48 am   

Też byłam i wciąz największe wrażenie robi na mnie "Zielony stół" a Robin Kent jest znakomitym wykonawcą roli Śmierci. Oby była to pierwsza w szeregu jego świetnych ról.
_________________
Niech pamięta elita, że każda śmietanka na deser jest bita.
Lec
 
 
     
Kasia G 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
krytyk
Wiek: 47
Posty: 4412
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią Gru 12, 2014 9:57 am   

spotkania przed spektaklami Dziadka do orzechów:

Serdecznie zapraszamy na spotkania przed spektaklami baletu "Dziadek do Orzechów i Król Myszy". Gośćmi specjalnymi będą:
- 12.12, 17:15 - Yuka Ebihara, pierwsza solistka PBN, jedna z odtwórczyń roli Klary
- 13.12, 11:15 i 14.12, 17:15 - Krzysztof Pastor, dyrektor PBN
- 13.12, 17:15 - Aleksandra Liashenko, pierwsza solistka PBN, jedna z odtwórczyń roli Klary
- 14.12, 11:15 - Maria Żuk, pierwsza solistka PBN, jedna z odtwórczyń roli Klary
_________________
Niech pamięta elita, że każda śmietanka na deser jest bita.
Lec
 
 
     
Ali 
Koryfej


Posty: 845
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie Sty 04, 2015 6:43 pm   

Są jeszcze trzy grudniowe wypowiedzi o ostatniej premierze PBN, trochę spóźnione, ale lepiej późno niż wcale.
Polecam z e-teatru:
http://www.e-teatr.pl/pl/artykuly/193255.html
http://www.e-teatr.pl/pl/artykuly/194381.html
http://www.e-teatr.pl/pl/artykuly/194786.html
_________________
Czucie i wiara silniej mówi do mnie niż... cokolwiek, i rzadko zawodzi.
 
     
nathaliye 
Pierwszy Solista


Posty: 2264
Wysłany: Wto Sty 20, 2015 2:55 pm   

z czego wynika, ze prawie nigdy nie ma dostapnych miejsc na 3 balkonie? chodzi o to, ze one sa wyprzedawane od razu, czy sa w jakis sposob blokowane w sprzedazy i uruchamiane na ostatnia chwile?
_________________
http://www.funpic.hu/swf/monitor_cleaner.swf

sukces? 100% talentu, 100% pracy
 
 
     
Kasia G 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
krytyk
Wiek: 47
Posty: 4412
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto Sty 20, 2015 8:56 pm   

wydaje mi się, ze sa czasem blokowane i sprzedawane dopiero bilżej terminu spektaklu, a czasem po prostu są najszybciej kupowane jako najtańsze. Ale zwykle chyba sa blokowane i puszczane do sprzedazy w ostatniej chwili np. na 10 dni przed terminem
_________________
Niech pamięta elita, że każda śmietanka na deser jest bita.
Lec
 
 
     
Kasia G 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
krytyk
Wiek: 47
Posty: 4412
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Sty 29, 2015 4:30 pm   

Polski Balet Narodowy dołączył do grona zespołów liczących się w międzynarodowym obiegu impresaryjnym. Szczyci się bogatym i ambitnym repertuarem, a jego premiery i przedstawienia skupiają uwagę zagranicznych ośrodków opiniotwórczych. Zespół występował w ostatnich latach w Sankt Petersburgu, Szanghaju, Houston, Sewilli i Barcelonie, Wilnie, Bergen i Kuopio. Pisał o nim „International Herald Tribune” (i powtórzył portal „New York Times”): „Dwie dekady po zakończeniu komunizmu i osiem lat po wstąpieniu do Unii Europejskiej, Polski Balet Narodowy prezentuje tak światowy i ambitny program jak inne znaczące dziś zespoły baletowe”. Telewizja CNN w specjalnym programie poświęconym Polsce wyeksponowała PBN podkreślając, że „ambitnie odzwierciedla on odrodzenie Polski po latach traumatycznych wojen i represji.” Z kolei „Houston Chronicle” tak podsumował jego występy na Dance Salad Festival: „Polska? Naprawdę? Tak. Możliwe, że nabierzecie ochoty by wybrać się tam po obejrzeniu tego pięknego zespołu prowadzonego przez Krzysztofa Pastora”.
Wszystko to zaowocowało kolejnym zaproszeniem Polskiego Baletu Narodowego do Stanów Zjednoczonych. Tym razem występy odbędą się w nowojorskim Joyce Theater (16-21 czerwca 2015) oraz na scenie Eisenhower Theater w waszyngtońskim Kennedy Center (23 i 24 czerwca). Zespół pokaże tam trzy balety ze swojego repertuaru: Adagio & Scherzo Krzysztofa Pastora z muzyką Franza Schuberta, Święto wiosny Igora Strawińskiego w choreografii Emanuela Gata i Moving Rooms Pastora z muzyką Henryka Mikołaja Góreckiego i Alfreda Schnittke. W przedstawieniach wezmą udział nasi czołowi artyści, pokazując możliwości zespołu: od neoklasycznej wirtuozerii po ekspresję taneczną właściwą baletowi współczesnemu. Amerykańską widownię czeka więc seria ekscytujących wieczorów, prezentujących bogactwo form tańca i emocji.

http://www.teatrwielki.pl...wy/nowosci.html
_________________
Niech pamięta elita, że każda śmietanka na deser jest bita.
Lec
 
 
     
Ali 
Koryfej


Posty: 845
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią Sty 30, 2015 8:37 pm   

No, no! :o Wypada tylko pogratulować i czekać z nadzieją na powodzenie. Trzymajmy kciuki!
_________________
Czucie i wiara silniej mówi do mnie niż... cokolwiek, i rzadko zawodzi.
 
     
Kasia G 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
krytyk
Wiek: 47
Posty: 4412
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon Lut 09, 2015 10:57 am   

piekny materiał edukacyjny dla dzieci o balecie od kuchni - przygotowany w Szkole Baletowej na Moliera i PBN

http://vod.tvp.pl/audycje.../balet/18494999
_________________
Niech pamięta elita, że każda śmietanka na deser jest bita.
Lec
 
 
     
Sagittaire 
Pierwszy Solista

Wiek: 41
Posty: 2809
Wysłany: Czw Lut 12, 2015 11:15 pm   

Rzeczywiście piękny. Dobrze pomyślany, ciekawy i przystępny dla ogółu ludzi. Cudowny.
 
     
Kasia G 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
krytyk
Wiek: 47
Posty: 4412
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie Lut 22, 2015 10:54 am   

gratka dla tych miłośników baletu i PBN, którzy chcą sami stanąć przy drążku a wiek mają już... słuszny :)

http://www.balet.pl/forum...opic.php?t=9534
_________________
Niech pamięta elita, że każda śmietanka na deser jest bita.
Lec
 
 
     
Ali 
Koryfej


Posty: 845
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon Lut 23, 2015 10:50 pm   

Kasia G napisał/a:
gratka dla ... miłośników baletu i PBN...

I jeszcze większa - nie do przegapienia:
http://www.teatrwielki.pl...t_narodowy.html
http://www.teatrwielki.pl...y_xx_wieku.html
_________________
Czucie i wiara silniej mówi do mnie niż... cokolwiek, i rzadko zawodzi.
 
     
Kasia G 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
krytyk
Wiek: 47
Posty: 4412
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto Mar 24, 2015 12:01 am   

ważna dla miłośników PBN informacja: od kilku dni nowe zarządzenie Dyrekcji - kwiaty od osób prywatnych dla artystów będą trafiać do garderób - NIE BĘDĄ wnoszone na scenę
_________________
Niech pamięta elita, że każda śmietanka na deser jest bita.
Lec
 
 
     
Sagittaire 
Pierwszy Solista

Wiek: 41
Posty: 2809
Wysłany: Sro Kwi 01, 2015 9:30 pm   

Materiał na ten temat:

http://www.tvp.info/19475...teatrze-wielkim

Osobiście jestem oburzona.
Kwiaty od dyrekcji są dawane osobom, których dyrekcja wyznaczyla do głównych ról, dając tym samym wyraz swojego uznania itd.
Czasem zdarzało się jednak, ze najlepszy tancerz w spektaklu wcale nie grał głównej roli i danie mu kwiatka to był mój sposób na docenienie go, skoro dyrekcja tego nie czyniła.

Zarówno w Łodzi jak i w Warszawie zauważyłam, że co prawda czasem zdarza się, że rodzina komuś kupi kwiaty, były też dziewczyny, które same sobie kupowały czasem kwiatka, ale to rzadkość z tej choćby prozaicznej przyczyny, ze tancerze i ich rodziny nie są nadzwyczaj bogaci, więc nie oplaca się wydawać kilkuset złotych na kwoty co spektakl. Tym bardziej, ze w teatrze często rodzina jest kojarzona z danym artysta przez obsługe przyjmująca kwiaty, więc gdyby mąż/córka co tydzień zanosiła kwiatka dla żony/matki, to każdy by o tym mówił. Z moich obserwacji wynika więc, że takie bukiety od rodziny/ samych siebie były ale to czasem raz na dłuższy okres, więc nie powinien to być powód zakazu.
. Z zasady kwiatek był to sposób doceniania artysty przez publiczność. Czesto było tak, że jedyni tancerze , którzy dostawali kwiatka to ci , którzy dostawali go ode mnie albo od baletomana, którego znałam. Kiedy natomiast poznałam niektórych osobiście, to przestalam dawać kwiatki, bo dziwnie dawać je komuś, kogo się zna, to trochę nie tak dla mnie. Ponadto zazwyczaj miałam zwyczaj, ze po kwiatek szłam w przerwie , jak mnie np. ktoś zachwycił tym co zrobił.
Sądzę, że to piękny zwyczaj, kiedy tancerz dostaje od nieznajomego wielbiciela kwiatka na scenę, gdy każdy może zobaczyć, że dla kogoś to co zrobił było świetne.
To jest magia teatru, ze wszystko jest na żywo, też docenienie mogło być na żywo.
Jest to niesprawiedliwe odbieranie arystom lubianym przez publicnzość tej przyjemności (bo nie znam artysty, który tego nie lubił).
 
     
Ali 
Koryfej


Posty: 845
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob Kwi 04, 2015 2:16 pm   

Kasia G napisał/a:
...kwiaty od osób prywatnych dla artystów będą trafiać do garderób...

Zawsze sądziłem, że garderoby to azyl intymności. Teraz mają być miejscami wycieczek miłośniczek lub bileterów z kwiatami? To wygląda na naruszanie prywatności artystów. Ciekawe co oni sami na takie niespodziewane wizyty podczas przebiórek lub :wink: pod prysznicem? Będzie się działo.
_________________
Czucie i wiara silniej mówi do mnie niż... cokolwiek, i rzadko zawodzi.
 
     
Kasia G 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
krytyk
Wiek: 47
Posty: 4412
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob Kwi 04, 2015 9:39 pm   

Nie, nie, do garderób i na zaplecze teatru wszak widzom wstęp wzbroniony od dawna. Kwiaty będą zanoszone do garderób podczas ostatniego aktu przedstawienia i będą czekały tam na artystów. W dawnych czasach to nawet było przyjęte - wielkie divy wchodziły do garderób wypełnionych kwiatami, z tym, że wtedy wielbiciele wysyłali kwiaty przed przedstawieniem przez posłańca i garderobiana przydzielona do divy odbierała je i ustawiała w wazonach.. Teraz co do technikaliów to nie wiem, ale magii to w tym nie będzie...
_________________
Niech pamięta elita, że każda śmietanka na deser jest bita.
Lec
 
 
     
Kasia G 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
krytyk
Wiek: 47
Posty: 4412
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto Kwi 21, 2015 12:28 pm   

http://teatrwielki.pl/dzi...ekcje-baletowe/

Baletowe lekcje do oglądania na stronie internetowej teatru Wielkiego - Opery Narodowej
_________________
Niech pamięta elita, że każda śmietanka na deser jest bita.
Lec
 
 
     
Kasia G 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
krytyk
Wiek: 47
Posty: 4412
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto Kwi 21, 2015 12:31 pm   

Jutro, 22 kwietnia, podczas przedstawienia "Don Kichota" ze sceną Teatru Wielkiego żegna się Sergiej Basałajew, kończący karierę tancerza.
_________________
Niech pamięta elita, że każda śmietanka na deser jest bita.
Lec
 
 
     
Ali 
Koryfej


Posty: 845
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto Kwi 21, 2015 11:16 pm   

Kasia G. dokonuje swoistej wiwisekcji opracowania reżyserskiego i różnych wykonań warszawskiego „Don Kichota”: http://www.naczubkachpalc...nca/#more-61448 Dużo tam subiektywnych spostrzeżeń, wrażeń i ocen, ale jakież mają być skoro jej własne. Nie wszystkie podzielam, bo rzecz jasna mam wiele swoich. Jednak polecam tę lekturę jako wskazówkę jak patrzeć na tego rodzaju przedstawienie, gdy się jest prawdziwym smakoszem baletu klasycznego. I brawo za wypunktowanie Carlosa Martína Péreza w Bolerze – w istocie jest w tym tańcu fascynujący.
_________________
Czucie i wiara silniej mówi do mnie niż... cokolwiek, i rzadko zawodzi.
 
     
Kasia G 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
krytyk
Wiek: 47
Posty: 4412
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią Maj 08, 2015 10:01 pm   

Sypnęło nagrodami i odznaczeniami w PBN:

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski, podczas uroczystości na Zamku Królewskim z okazji Święta Narodowego 3 Maja, wręczył odznaczenia państwowe osobom zasłużonym w służbie państwu i społeczeństwu. „Za wybitne osiągnięcia w pracy artystycznej i twórczej, za zasługi dla rozwoju sztuki baletowej” Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski został odznaczony Krzysztof Pastor, dyrektor Polskiego Baletu Narodowego.

Teatralne Nagrody Muzyczne im. Jana Kiepury przyznane!

Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury jako organizator konkursu przyjął w tym roku zgłoszenia z 16 największych teatrów muzycznych w Polsce, nominowanych było 67 artystów i twórców oraz 12 spektakli.


Decyzją Kapituły laureatami zostali:
NAJLEPSZA TANCERKA
ALEKSANDRA LIASHENKO, POLSKI BALET NARODOWY – TEATR WIELKI OPERA NARODOWA W WARSZAWIE

NAJLEPSZY TANCERZ
MAKSIM WOITIUL, POLSKI BALET NARODOWY – TEATR WIELKI OPERA NARODOWA W WARSZAWIE

ponadto NAGRODĘ ZA CAŁOKSZTAŁT PRACY ARTYSTYCZNEJ otrzyma
EMIL WESOŁOWSKI

KONCERT i GALA ROZDANIA TEATRALNYCH NAGRÓD MUZYCZNYCH
im. JANA KIEPURY 16 MAJA, GODZ. 18.00 w SALI KONCERTOWO-WIDOWISKOWEJ
W OTRĘBUSACH.

Ponadto z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca Minister Kultury odznaczyła srebrnymi Gloriami Artis wybitnych Pedagogów zespołu PBN Kalinę Szubert i Walerego Mazepczyka.
_________________
Niech pamięta elita, że każda śmietanka na deser jest bita.
Lec
 
 
     
Kasia G 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
krytyk
Wiek: 47
Posty: 4412
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro Maj 13, 2015 10:37 pm   

Obrodziło spotkaniami z dyrektorem PBN Krzysztofem Pastorem:

17 maja będę miała przyjemność poprowadzić takie spotkanie na ul. Mysiej 3 w redakcji Żurnala, godz. 13.30 - 14.30

18 maja spotkanie z Krzysztofem Pastorem organizuje Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie
ul. Miodowa 22/24, Sala im. Jana Kreczmara
godz. 19.00

Oba mają charakter otwarty - wstęp wolny!
_________________
Niech pamięta elita, że każda śmietanka na deser jest bita.
Lec
 
 
     
Ali 
Koryfej


Posty: 845
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie Maj 17, 2015 3:59 pm   

Kasia G napisał/a:
Sypnęło nagrodami i odznaczeniami w PBN...

:smile: Piękna seria, doborowa galeria, zasłużone wyróżnienia. Brawo PBN! Dla wszystkich gratulacje!!!
_________________
Czucie i wiara silniej mówi do mnie niż... cokolwiek, i rzadko zawodzi.
 
     
Kasia G 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
krytyk
Wiek: 47
Posty: 4412
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Maj 21, 2015 11:11 am   

To już niestety oficjalna wiadomość bo padła na spotkaniu dyr. Pastora z publicznością w ostatnia niedzielę - wraz z końcem tego sezonu pożegnamy Aleksandrę Liashenko, która przenosi sie na jedną ze scen niemieckich. Zatem - kto żyw na spektakle "casanowy w Warszawie", gdzie Aleksandra będzie kreować role uwodzicielskiej tancerki włoskiej - Binetti.
_________________
Niech pamięta elita, że każda śmietanka na deser jest bita.
Lec
 
 
     
Ali 
Koryfej


Posty: 845
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Maj 21, 2015 11:12 pm   

Kasia G napisał/a:
To już niestety oficjalna wiadomość... pożegnamy Aleksandrę Liashenko, która przenosi sie na jedną ze scen niemieckich...

Smutna, :sad: będzie jej brakowało. A jakie są nieoficjalne? Berlin, Hamburg, Stuttgart?
_________________
Czucie i wiara silniej mówi do mnie niż... cokolwiek, i rzadko zawodzi.
 
     
Kasia G 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
krytyk
Wiek: 47
Posty: 4412
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Maj 28, 2015 9:53 am   

Dzis premiera "Casanovy w Warszawie" - mam nadzieje, ze podzielicie się tu swoimi wrażeniami z tego baletu, bo stworzenie nowego baletu do nowego libretta specjalnie dla naszego zespołu to rzadkość.

No i będą spotkania przed spektaklami

_________________
Niech pamięta elita, że każda śmietanka na deser jest bita.
Lec
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   

Odpowiedz do tematu Dodaj do serwisow: Bookmark and Share
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,28 sekundy. Zapytań do SQL: 12