www.balet.pl Strona Główna www.balet.pl
forum miłośników tańca

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Big Ballet
Autor Wiadomość
lj 
Adept Baletu


Wiek: 28
Posty: 235
Wysłany: Nie Lut 23, 2014 10:35 pm   Big Ballet

Czy ktoś może ogląda nowy program- Big Ballet?
Zwiastun: http://www.youtube.com/watch?v=rapMkyjEaaM

Program ma 3 odcinki. Pokazane jest jak od castingu, przez trwające pół roku amatorzy o dużych kształtach dążą do zrealizowania swojej wersji Jeziora Łabędziego. "Prowadzi" ich Wayne Sleep, najniższy tancerz w historii Royal Ballet, a trenuje ich Monica Loughman (uczyła się w szkole baletowej w Perm).

Póki co widziałam dwa odcinki, nie widziałam jeszcze jak wyglądał ich występ. Muszę jednak powiedzieć, że jest to inspirujące. Zastanawia mnie co wy o tym sądzicie, czy takie przedsięwzięcia mają w ogóle sens?

Tutaj link do programu (po angielsku) http://www.alluc.to/tv-sh...ne/4377826.html

EDIT: chciałam zobaczyć trzeci odcinek, ale coś jest nie tak z tą stroną, wcześniej się dało normalnie na niej oglądać... jest jeszcze dostępny na stronie kanału, na którym leciał program, niestety da się odtworzyć tylko w UK.
Ostatnio zmieniony przez lj Pon Lut 24, 2014 3:22 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Spidi 
Adept Baletu

Związek z tańcem:
pokractwo
Posty: 153
Skąd: silesia
Wysłany: Pon Lut 24, 2014 10:16 am   

Dzieki za link,czytalam o tym programie w magazynie a nie wiedzialam, gdzie mozna obejrzec :)

Jak dla mnie pomysl swietny,wpasowuje sie w obecny trend tolerowania i popierania wszystkiego dla wszystkich. Obejrze-moze zdam szersza relacje ;)
 
     
lj 
Adept Baletu


Wiek: 28
Posty: 235
Wysłany: Pon Lut 24, 2014 7:01 pm   

Po oglądnięciu ostatniego odcinka jestem naprawdę zaskoczona. Myślałam, że to będzie coś w rodzaju rosyjskiej grupy Big Ballet ( http://www.youtube.com/watch?v=xV6bQa-pW9A ), w której humorystycznie jest przedstawiony balet. W programie jednak pokazali wersję bardziej wierną oryginałowi. Bardzo podobało mi się, że nie wyglądało to "przyciężko", przyjemnie się oglądało.

Fajnie było zobaczyć ludzi, którzy spełnili swoje marzenie, było to widać w tym występie. Widoczny był entuzjazm i zaangażowanie tych ludzi. Szkoda tylko, że pokazane w odcinku były urywki.. na facebooku Big Ballet podali link do całego występu, ale niestety jest on dostępny tylko w UK, a szkoda... http://www.channel4.com/p...let/4od#3652314

Wiadomo, że typ figury baletowej raczej się tak drastycznie nie zmieni, jednak wydaje mi się, że takie inicjatywy powinny być częstsze. Sama bym chętnie poszła zobaczyć taki balet.
 
     
inaenka 
Koryfej


Związek z tańcem:
bliski
Posty: 762
Skąd: Manchester
Wysłany: Pon Lut 24, 2014 8:35 pm   

Mam to szczęście, że mogę oglądać w całości. Podoba mi się pomysł. Zauważcie też, że to nie do końca amatorzy. Tylko mężczyźni, którzy zgłosili się na przesłuchanie nie mieli nigdy do czynienia z baletem. Jeśli chodzi o panie wszystkie już się gdzieś uczyły, na zajęciach dla dorosłych, tak dla siebie z pasji, ale im było ciężko, dostały się te dziewczyny, które w młodości chodziły do szkół baletowych, niektóre mają dyplomy, ale nigdy nie tańczyły z uwagi na budowę, albo nie tańczyły już bardzo długo a przybybyło im po urodzeniu dzieci, zmianie tryby życia i tak dalej. W pierwszej części pojawiła się Nicola, która chodzi do mojej szkoły na step, nie dostała się bo miała braki w klasyce, ale i tak wszyscy jesteśmy z niej dumni. Szkoda tylko że Wayne Sleep zadecydował, ze to mają być osoby o naprawdę bardzo obfitych kształtach, i już dziewczyny o rozmiarze 14 czy nawet 16 nie miały szans.
W czasie studiów w Manchesterze chodziła z nami na klasykę dziewczyna o rozmiarze ok 14, FANTASTYCZNA, z doskonałą techniką, emocjami, niespotykaną równowagą i rozciągnięciem. Z wyraźną rezygnacją mówiła, że jej nigdzie nie chcą z uwagi na wygląd. Smutne, ale do czego zmierzam - była za chuda do tego programu! I to jest to co mi się w nim nie podoba - przesada. Duże kształty, pełna budowa to jedno, ale zaniedbanie i otyłość to druga, a niestety takie panie przyjęto. Na tej samej zasadzie, gdyby ktoś chciał zrobić Little ballet to Sleep by się nie dostał -przyjmowali by karłów, bo prawdopodobnie i jeden i drugi pomysł daje większą gwarancję oglądalności. W ten sposób tancerki z programu są wręcz zachęcone do tego, żeby nic nie robić ze swoim ciałem. Mam nadzieję, że jednak dla własnego zdrowia zdecydują się w końcu troszkę nad tym popracować i wtedy program będzie naprawdę spełnieniem marzeń a nie załapaniem się do tej szansy dzięki ilościom zjedzonych hamburgerów. I naprawdę nie mam nic przeciwko tym osobom, ale uważam, że to nie w porządku, że odrzucili tancerki o rozmiarach 14 i 16.
_________________
""While I dance I can not judge, I can not hate, I can not separate myself from life. I can only be joyful and whole. This is why I dance."
- Hans Bos

-------------------------------------------------------
 
     
lj 
Adept Baletu


Wiek: 28
Posty: 235
Wysłany: Pon Lut 24, 2014 9:08 pm   

Właśnie w trakcie oglądania też o tym pomyślałam- mówili cały czas o bardzo chudych dziewczynach z baletu i "wielkich" z ich big Ballet. Brakowało tu miejsca dla tych "pomiędzy", jakby istniały tylko dwa rodzaje tancerek- profesjonalne szczuplutkie baletnice i wielkie kobiety nie mogące tańczyć ze względu na stosunek ludzi do ich wagi.

To trochę taki ewenement jak z modelkami. Czasem zdarzają się takie nagłe akcje "size plus", gdzie wychodzą wielkie modelki i następuje gloryfikacja bądź krytyka danego projektanta, który wypuścił na wybiegi panie obfitych kształtów. Ale tam też zawsze to jest skrajność.

Z innej strony, gdyby pokazali po prostu grupkę amatorów, to jednak myślę, że oczekiwania byłyby trochę inne niż widząc grupę "bardzo dużych" osób.

Niemniej jednak wydaje mi się, że program w miarę pokazał to, że można próbować spełniać swoje marzenia nawet jeżeli nie do końca pasuje się do wymogów. Trochę w tym było niesprawiedliwości, ale może zachęciło kogoś do spróbowania swoich sił mimo wszystko.
 
     
inaenka 
Koryfej


Związek z tańcem:
bliski
Posty: 762
Skąd: Manchester
Wysłany: Sro Lut 26, 2014 11:33 am   

Właśnie oglądam drugą część i przypomniało mi się, że mieliśmy już na forum o Wayne Sleep (poprawniej Wayne Sleep'ie, ale to okropnie brzmi ;) ) - przy zagadkach zwykłych - to do niego należy rekord w entrechat douze! W sumie do tego dochodzi jeszcze jeden "rekord" - Sleep był najniższym, jak dotąd, solistą Royal Ballet :)

kilka godzin później...

Miałam dziś trochę prac "przybiurkowych" i przed chwilą skończyłam oglądać ostatni epizod - performance. No i? No i ciśnie mi się pytanie - co można zrobić z otyłymi tancerzami?, i zaraz ciśnie się odpowiedź - nie za wiele. Cały ten program to dużo hałasu o nic. Zgodnie z podejrzeniem -główne role dostały najgrubsze dziewczyny (choć czarny łabędź nawet nawet, jeśli chodzi o hmm, attitude - postawa, wrażliwość, ale czarny łatwiejszy do wpadnięcia w oko ;)
Najbardziej podobały mi się tańce charakterystyczne (hiszpański, rosyjski, ekhem - mazurek? i chyba węgierski, nie wiem, bo muzyka skrócona do 25 minut i pomieszana) te panie były najszczuplejsze i co za tym idzie, dość gibkie, więc miały większe pole do popisu i bardzo fajnie sobie poradziły. Ale ogólnie - poziom poniżej możliwości przynajmniej połowy tych dziewczyn. A biały łabędź słaby, słabiutki, co mnie mocno zdziwiło, bo ta dziewczyna miała najlepsze warunki (w sensie techniki, rozciągnięcia), widać trema ją zjadła, ale najbardziej przeszkadzało mi jej ciągłe oblizywanie ust, a to dziewczyna z dyplomem tancerki raczej powinna mieć opanowane :)
_________________
""While I dance I can not judge, I can not hate, I can not separate myself from life. I can only be joyful and whole. This is why I dance."
- Hans Bos

-------------------------------------------------------
 
     
lj 
Adept Baletu


Wiek: 28
Posty: 235
Wysłany: Sro Lut 26, 2014 10:55 pm   

Ciekawi mnie na ile różniło się to co było widać w urywkach w finale, a to jak wyglądał cały występ? W trzecim odcinku pokazali bardzo szczątkowo fragmenty z komentarzem, więc możliwe, że trochę tym poprawili odbiór przedsięwzięcia.

"Poziom poniżej możliwości przynajmniej połowy tych dziewczyn"- masz na myśli, że bardziej choreografia była niezbyt dobrana czy ogólnie większość zawaliła na występie?
 
     
inaenka 
Koryfej


Związek z tańcem:
bliski
Posty: 762
Skąd: Manchester
Wysłany: Czw Lut 27, 2014 11:31 am   

Choreografia. Po co tak trenowali te dziewczyny przez 5 miesięcy w klasyce + 6 tygodni prób, skoro koniec końców zatańczyły coś co mogłyby szlifować przez 3 miesiące, począwszy od 0? Z pewnością była to przygoda, z pewnością niezwykłym przeżyciem i doświadczeniem było dla nich przebywanie w całym tym środowisko, nauka, obowiązki, takie trochę baletowe życie, no i było z czego zmontować 4 odcinki z tymi wszystkimi podnoszącymi oglądalność dramatami, łzami, krzykami, załamaniami i wielkim szczęściem samych tancerzy oraz ich rodzin (wszyscy, wszyscy z chorobową otyłością!).
Taki tam sobie ten spektakl. Oczywiście żadnych skoków czy podnoszeń, ładnie całkiem wykonane obroty, ale poza tym takie to wszystko rozlazłe i niepewne, tylko corps trochę ożywiał klimat, naprawdę fajnie im wyszło i to całkiem skomplikowane sekwencje kroków i skoczków.Reszta to głównie machanie ramionami, trochę obrotów, dwa skoki Zygfryda i łał- potrójny piruet (strasznie pocieszny), no i wykańczanie - w sensie pozy, a raczej ich ustawianie z namaszczeniem przedszkolaka. Z drugiej strony - skoro miało nie być wpadek, to zrezygnowano z tego, co mogły dziewczyny zawalić. Taka jestem krytyczna, bo wiem co troszkę pełniejsze tancerki potrafią zrobić. Natomiast na naszych pokazach nawet grupa początkująca ma trudniejsze choreografie. Jedyna różnica - nie robi się wokół tego szumu.
(Choć jednak moja szkoła znalazła się na 3 miejscu w rankingu najlepszych szkół baletowych dla dorosłych Wielkiej Brytanii, również z uwagi na regularne ciekawe pokazy :D )
_________________
""While I dance I can not judge, I can not hate, I can not separate myself from life. I can only be joyful and whole. This is why I dance."
- Hans Bos

-------------------------------------------------------
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   

Odpowiedz do tematu Dodaj do serwisow: Bookmark and Share
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,11 sekundy. Zapytań do SQL: 12