www.balet.pl Strona Główna www.balet.pl
forum miłośników tańca

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Bardzo proszę o pomoc:)
Autor Wiadomość
mamba4689
Nowicjusz


Posty: 8
Wysłany: Nie Mar 24, 2013 12:19 pm   Bardzo proszę o pomoc:)

Mam mały problem a mianowicie piszę prace maturalną na temat Różnorodność motywu tańca w literaturze, filmie i malarstwie.

Jako literaturę podmiotu wybrałam wiersz Tetmajera "melodia mgieł nocnych", obraz Degasa, i filmik ten http://www.youtube.com/watch?v=QYyy02y7k1E i właśnie odnosnie tego filmiku mam problem. Nie wiem od czego zacząc analize. Od krókiego streszczenia całego filmu? a potem przejść do analizy tego fragmentu? jak zacząć analize tego fragmentu? może podacie mi kilka przykładowych zdań analizy tego konkretnego fragmentu na wzór?:) BARDZO PROSZĘ O POMOC:)


Mam jeszcze pytanie odnośnie literatury przedmiotu. Kompletnie nie wiem co mam tam zamieścić....:( HELP
 
     
Lorenzo 
Corps de Ballet


Związek z tańcem:
tancerka
Wiek: 30
Posty: 498
Skąd: USA
Wysłany: Nie Mar 24, 2013 1:00 pm   

Po pierwsze NIE rób streszczenia. Ja z filmem zrobiłabym tak, że powiedziałabym kilka rzeczy ogólnie nt. motywu tańca w tym filmie, następnie przeszłabym do tej konkretnej sceny.
"Taniec został interesująco ukazany w scenie tej i tej"/ "warto zwrócic uwagę na motyw tańca zaprezentowany w tej scenie" cos tego typu -dlaczego? jakich środków artysta użył do zaprezentowania (ja już widzę kontrasty, ukazanie emocji nie tylko tancerzy, ale i widzów, operowanie kamerą?, interpretacja tanca, jakie znaczenie ma scena dla calosci utworu?, zwroc uwage na scene - jest na plazy (to znaczy, ze zostal ukazany w oryginalny sposob)...tak musisz szukać:)

Co do literatury przedmiotu...może jakis slownik literacki?
Ja przyznam szczerze nie korzystalam w niczego, zrobilam tylko "kopiuj-wklej" z internetu. Nie polecam, bo akurat dostalam pytanie o ksiazke, ktorej ja nawet nie dotknelam a moje egzaminatorka ja cytala i zadala konkretne pytanie "Co jeszcze, oprocz wspomnianych przeze mnie wedlug autorki symbolizuje taniec chochoła?" (mialam Dziady...). Jakoś się wyratowałam i wymyśliłam, że symbolizuje "brak wyjscia z sytuacji"..czy trafilam nawet nie wiem:P ale zdalam bardzo dobrze wiec ok:)

to byla ksiazka...taniec w literaturze u sztuce..? cos takiego:)
_________________
Happiness only real when shared.
 
     
mamba4689
Nowicjusz


Posty: 8
Wysłany: Nie Mar 24, 2013 1:13 pm   

Właśnie zaczęłam takim ogólnym motywem tanca w filmie, np. Dziś możemy obejrzeć mnóstwo filmów w których głównym tematem jest taniec lecz w każdym z nich ma on różne znacznie. W jednych może to być taniec orgiastyczny, mający na celu...." ,,.... jak i taniec który ma znaczenie symboliczne..''. ,,...Wystepuje też jako forma obrzędowa. W innych zaś zostaje on przedstawiony jako wyraz uczuć, emocji i napięć jak i zwycięstwo nieprzychylności losu...'' to sa takie urywki wstepu do tej częci.

Potem mam filmik i jak już się skonczy to zero streszczenia? Analize tego filmiku zaczęłam od tego z jakiegi filmu pochodzi dany fragment, jakiego reżysera i właśnie kilku zdań streszczenie. I na tym stanęłam:P


CZYLI MOTYW TAŃCA W TYM FILMIE może być jako pojednanie, zjednoczenie ludzi o różnych korzeniach, sytuacji materialnej itp.?
 
     
Lorenzo 
Corps de Ballet


Związek z tańcem:
tancerka
Wiek: 30
Posty: 498
Skąd: USA
Wysłany: Nie Mar 24, 2013 1:51 pm   

Nie pisz "dziś możemy" tylko "dziś można" albo jeszcze lepiej "w dzisiejszych czasach jest możliwość" - pisz/mów w formie bezosobowej.

Moja polonistka mówiła, ze na prezentacji NIE POWINNO byc streszczenia. mozesz jakos nawiazac itd, w jednym/dwoch zdaniach, ale BEZ streszczenia.
_________________
Happiness only real when shared.
 
     
mamba4689
Nowicjusz


Posty: 8
Wysłany: Nie Mar 24, 2013 1:59 pm   

Ok dziękuje bardzo za pomoc:) niestety z moja polonistką nie idzie się dogadać niby ma pomagać a jak się do niej idzie to więcej namiesza niz pomoże
 
     
mamba4689
Nowicjusz


Posty: 8
Wysłany: Nie Mar 24, 2013 2:05 pm   

A jeśli mówie o motywie tańca w malarstwie i mam ten jeden konkretny obraz który wpisuję do literatury podmiotu i go omawiam i chce jeszcze nawiązać do innych jego dzieł lub innych artystów bez omawiania ich to nie muszę tych obrazów wpisywać do bibliografii? tylko poprostu wspominając o nich, wyświetlic je?
 
     
Lorenzo 
Corps de Ballet


Związek z tańcem:
tancerka
Wiek: 30
Posty: 498
Skąd: USA
Wysłany: Nie Mar 24, 2013 3:01 pm   

Ja bym wpisała. Prawda jest taka, że o WSZYSTKO co masz w bibliografii (lub jest z nią scisle związane) komisja może Cię zapytać. Ja szczerze mówią ograniczyłabym się do JEDNEGO konkretnego obrazu, ew. wspomniałabym, że jest to jeden z wielu obrazów artysty. Lepiej być bardzo konkretnym i dokładnym, bo łatwo można "wpaść" przy bardzo szerokim temacie. Komisja może Cię zapytac kiedy kazdy z obrazow byl namalowany, jaka technika, w jakich okolicznosciach itd...
_________________
Happiness only real when shared.
 
     
mamba4689
Nowicjusz


Posty: 8
Wysłany: Nie Mar 24, 2013 3:43 pm   

No właśnie dlatego nie chce wpisywać ich do bibliografii tylko pokazać jak będe mówiła np."...czego dowodem są takie pastelowe dzieła jak: Tancerka z 1871 r., Lekcja tańca 1872 r., Tancerka na scenie z 1876 r..." wpisac je jako obrazy do artykułów pomocniczych.

Przy części z literatura mam np. "...motyw tańca był wykorzystywany przez wielu poetów..." i wymieniłam poetów wraz z tytułami ksiązek i napisałam jaką funkcję odgrywał tam taniec. I zapytałam polonistki czy mam wpisywać to do bibliografii to ona powiedziała, że nie. Więc sugerując się tym to obrazów chyba też nie muszę, bo są one tylko przytoczone i nie omawiane:)
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   

Odpowiedz do tematu Dodaj do serwisow: Bookmark and Share
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 12