www.balet.pl Strona Główna www.balet.pl
forum miłośników tańca

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
tancerze wszechczasów
Autor Wiadomość
nika 
Nowicjusz

Wiek: 41
Posty: 34
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob Cze 11, 2005 2:16 pm   tancerze wszechczasów

Kto według Was jest najlepszym tancerzem w całej historii baletu czy współczesnego??ja uwielbiam Barysznikowa:).Wczoraj obejrzałam sobie znów "Białe Noce"z nim w roli głównej,jest rewelacyjny.
A tak w ogóle to szkoda że obecnie jest tak mało tańczących facetów,gdziekolwiek się pojawić,na jakiś warsztatach to prawie same dziewczyny :( Panowie :wink: Zróbcie coś z tym.Nie mówię,żeby od razu drugi Barysznikow,ale... :) Buziaki!!!!!!
_________________
"Taniec istniał od zawsze.Jest człowiekowi wrodzony tak jak mowa.To potrzeba,z którą się rodzimy,ale-tak jak mowy-trzeba się go nauczyć.Taniec to nie gimnastyka ani ćwiczenie zręczności.To zdobywanie świadomości."
Maurice Bejart
 
 
 
Tranquility 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
uczeń/tancerz
Posty: 1173
Wysłany: Sob Cze 11, 2005 3:27 pm   

hehe :) staramy się jak możemy :) :D
 
 
 
Kasia G 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
krytyk
Wiek: 47
Posty: 4412
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro Cze 29, 2005 3:43 pm   

Odświeżam wątek - Tancerze Wszechczasów (mysle, ze również Tancerki)
Ja głos oddaję na Muchamiedowa, Nurejewa, no i kegendarnego, nieweryfikowalnego Niżyńskiego; z tancerek wypada wspomniec o Pawłowej, Fonteyn, Plisieckiej....
Jakie są Wasze typy?
_________________
Niech pamięta elita, że każda śmietanka na deser jest bita.
Lec
 
 
 
sisi
ADMINISTRATOR


Posty: 1620
Skąd: z daleka
Wysłany: Sro Cze 29, 2005 4:02 pm   

ja popieram typy Kasi G - jezeli chodzi o klasykow...
_________________
you broke my heart cause I couldn't dance
you didn't even want me around
but now I'm back to let you know
I CAN REALLY SHAKE THEM DOWN!!
 
 
Joanna Bednarczyk
Corps de Ballet


Związek z tańcem:
historyk, krytyk
Posty: 549
Wysłany: Sro Cze 29, 2005 7:01 pm   

Zgadzam się co do wcześniejszych typów oprócz Muchamiedowa. Od siebie dorzucę: Jean Babilee, Jorge Donn, Carla Fracci, Sylvie Guillem
 
 
sfra 
Solista Baletu

Związek z tańcem:
baletoman
Posty: 1605
Skąd: Varsovie
Wysłany: Sro Cze 29, 2005 7:11 pm   

A Lifar?
_________________
sfra- odnaleziony pośród manewrów sztuki i jezyka francuskiego
 
 
Gość 
Solista Baletu


Związek z tańcem:
tancerka
Posty: 1107
Wysłany: Sro Cze 29, 2005 7:25 pm   

Ja lubię jeszcze tych tancerzy: Paloma Herrera, Angelo Corella, Władimir Małachow, Sofiane Sylve.

Może jeszcze nie są (tymi z tytuł), ale maja wszelkie zadatki.
Ostatnio zmieniony przez Gość Sro Cze 29, 2005 10:45 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Kasia G 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
krytyk
Wiek: 47
Posty: 4412
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro Cze 29, 2005 8:07 pm   

Zgadzam sie co do Babilee'a, Donna, Fracci. Co do powyższch - hmmm, zobaczymy - miało byc wszechczasów. Poczekam aż sie jeszcze bardziej zasłużą ;)
_________________
Niech pamięta elita, że każda śmietanka na deser jest bita.
Lec
 
 
 
Joanna 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
tancerka?
Posty: 2981
Wysłany: Sro Cze 29, 2005 8:58 pm   

Dodałabym jeszcze Alicię Alonso :)
_________________
"Plié is the first thing you learn and the last thing you master" Suzanne Farrell
 
 
Ariodante
Koryfej


Posty: 835
Skąd: New Haven, CT, USA
Wysłany: Sro Cze 29, 2005 9:50 pm   

Gość napisał/a:
Ja lubię jeszcze tych tancerzy: Paloma Herrera, Angelo Corella, Władimir Małachow, Sylve Sofiane.


Sofiane Sylve - Sylve to jej nazwisko. Ale czy nie za wczesnie na tytul tancerza wszcheczasow - to bardzo mloda osobka, choc zgadzam sie, ze bardzo dobra (widzialas ja w Spiacej Krolewnie z Amsterdamu?)
_________________
Pozdrawiam,
Iza Zbikowska-Aaboe - Wasza Prima Ballerina Assoluta ;-)
 
 
nika 
Nowicjusz

Wiek: 41
Posty: 34
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro Cze 29, 2005 10:37 pm   

A Natalia Makarova??Myśle,że ona rówieniż.Oczywiście zgadzam sie co do Nuriejewa,Nizyńskiego,Fonteyn no i Plisieckiej(Czytaliscie może jej autobiografie??świetna książka)

A wśród tancerzy tańca wspólczesnego??(modern,itd),Myślę,ze Martha Graham na pierwszym miejscu
_________________
"Taniec istniał od zawsze.Jest człowiekowi wrodzony tak jak mowa.To potrzeba,z którą się rodzimy,ale-tak jak mowy-trzeba się go nauczyć.Taniec to nie gimnastyka ani ćwiczenie zręczności.To zdobywanie świadomości."
Maurice Bejart
 
 
 
sfra 
Solista Baletu

Związek z tańcem:
baletoman
Posty: 1605
Skąd: Varsovie
Wysłany: Sro Cze 29, 2005 10:39 pm   

Skoro modern to Isadora Duncan.
_________________
sfra- odnaleziony pośród manewrów sztuki i jezyka francuskiego
 
 
sisi
ADMINISTRATOR


Posty: 1620
Skąd: z daleka
Wysłany: Sro Cze 29, 2005 11:18 pm   

hmmm mimo wszystko ja bym Isadory tam nie wsadzila... u niej nie mozna mowic o nowej technice (bo nie skodyfikowala jej ani nie miala jasno wytyczonych zasad) ale raczej o nowym stylu, wiec daje marthe graham. no bo w taki sam sposob mozna by mowic o Macie Hari jako o tancerce wszechczesow...

nika, czytalam ta autobiografie, swietna :) dla zainteresowanych: pelny tytul to "Ja, Maja Plisiecka"
_________________
you broke my heart cause I couldn't dance
you didn't even want me around
but now I'm back to let you know
I CAN REALLY SHAKE THEM DOWN!!
 
 
nika 
Nowicjusz

Wiek: 41
Posty: 34
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro Cze 29, 2005 11:30 pm   

No własnie własnie,nie napisałam tytułu :oops: Ci co nie czytali niech przeczytaja koniecznie!!!!!!!!!!!!!!mnie wciagnęło maksymalnie.Podziwiam ją za wytrwałość,KGB na każdym kroku ,na każdym tournee "dreptało".Okropne.

Jeśli chodzi o biografie to miałam w rękach jeszcze Margot Fonteyn(zdobyłam ją w Buwie w Warszawie),ale jeszcze nie przeczytałam.mam nadzieję,ze równie wciągajaca jak Plisieckiej.

Tez bym Isadory Nie wsadziła.Ona przecierała szlaki :) dopiero.
_________________
"Taniec istniał od zawsze.Jest człowiekowi wrodzony tak jak mowa.To potrzeba,z którą się rodzimy,ale-tak jak mowy-trzeba się go nauczyć.Taniec to nie gimnastyka ani ćwiczenie zręczności.To zdobywanie świadomości."
Maurice Bejart
 
 
 
Joanna 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
tancerka?
Posty: 2981
Wysłany: Sro Cze 29, 2005 11:44 pm   

Wydaje mi się, że w przypadku tańca współczesnego trudno mówić o tancerzach jako takich, bo tutaj na pierwszy plan często wysuwa się choreografa. To oni najczęściej zyskują sławę, nie dzięki technice czy wyrazowi scenicznemu (bo często sami są tancerzami), a właśnie dzięki oryginalnym pomysłom i choreografiom. Jeśli wymienia się uznane osoby w tej dziedzinie, to takie osoby jak np. Merce Cunningham, Pina Bausch, Susanne Linke, czy Xavier Le Roy (nie wiem, na ile on jest znany, heh, ale jestem zafascynowana jego self-unfinished ;) ) zasłynęły właśnie dzięki temu, co stworzyły, ale nie dlatego, że coś perfekcyjnie zatańczyły, zwłaszcza dotyczy to X. Le Roya ;)
_________________
"Plié is the first thing you learn and the last thing you master" Suzanne Farrell
 
 
Kasia G 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
krytyk
Wiek: 47
Posty: 4412
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Cze 30, 2005 10:27 am   

o tak, polecam autobiografie tych tancerek, zamieściłam jej w Wybranej bibliografii, ale przypomne tu jeszcze raz:
Fonteyn M.: Autobiografia. Warszawa 1984, WAiF
Plisiecka M.: Ja, Maja Plisiecka. Warszawa 1999, Prószyński i S-ka
i jeszcze:
Rambert M.: Żywe srebro. Warszawa 1973, Czytelnik
_________________
Niech pamięta elita, że każda śmietanka na deser jest bita.
Lec
 
 
 
nika 
Nowicjusz

Wiek: 41
Posty: 34
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Cze 30, 2005 11:00 am   

[quote="Kasia G"] Rambert M.: Żywe srebro. Warszawa 1973, Czytelnik[/quote]


Można ją dostac w bibliotekach????bo pewnie nowego wydania to nie ma... :(
_________________
"Taniec istniał od zawsze.Jest człowiekowi wrodzony tak jak mowa.To potrzeba,z którą się rodzimy,ale-tak jak mowy-trzeba się go nauczyć.Taniec to nie gimnastyka ani ćwiczenie zręczności.To zdobywanie świadomości."
Maurice Bejart
 
 
 
Kasia G 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
krytyk
Wiek: 47
Posty: 4412
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Cze 30, 2005 3:35 pm   

Można ją dostac w bibliotekach????bo pewnie nowego wydania to nie ma... :(

"Żywe srebro" bywa w bibliotekach, choć na przykład u mnie WYCOFALI ją z wyporzyczalni bo stara :evil: (teraz staram się wyśledzić czy oddali na przemiał, czy da sie odkupić). No i można czasem kupic ją w antykwariatach, koleżanka niedawno kupiła w Warszawie za rozsądną cenę.

wykasowałam kilka postów dotyczących cytowania. Rada - na poście z którego chcesz cytować kliknij przycisk Quote, otworzy Ci sie normalne okno listu do pisania Twojej odpowiedzi. Z wypowiedzi którą chcesz cytowac wybierz wlasciwy fragment do którego będziesz sie odnosić. Dalej dodaj swój komentarz i .. gotowe. Wyslij. Musisz miec włączone w swoim Profilu BBCode
_________________
Niech pamięta elita, że każda śmietanka na deser jest bita.
Lec
 
 
 
sfra 
Solista Baletu

Związek z tańcem:
baletoman
Posty: 1605
Skąd: Varsovie
Wysłany: Czw Cze 30, 2005 4:47 pm   

A czy przecierania szlaków nie okazało się wielkim ?
_________________
sfra- odnaleziony pośród manewrów sztuki i jezyka francuskiego
 
 
nika 
Nowicjusz

Wiek: 41
Posty: 34
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Cze 30, 2005 5:16 pm   

było wielkie.Tylko,że to nie była jeszcze żadna konkretna technika.Duncan nie sprecyzowała tego tak jak Graham.
_________________
"Taniec istniał od zawsze.Jest człowiekowi wrodzony tak jak mowa.To potrzeba,z którą się rodzimy,ale-tak jak mowy-trzeba się go nauczyć.Taniec to nie gimnastyka ani ćwiczenie zręczności.To zdobywanie świadomości."
Maurice Bejart
 
 
 
(ponownie) Armida
Adept Baletu


Związek z tańcem:
ścisły
Posty: 116
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Czw Cze 30, 2005 8:37 pm   -

A z takich kompletnie współczesnych (czasem nie techniką) tancerzy, to kto wam najbardziej imponuje?

Pozdrawiam
_________________
"The body moves but the soul dances..."
 
 
sisi
ADMINISTRATOR


Posty: 1620
Skąd: z daleka
Wysłany: Czw Cze 30, 2005 10:39 pm   

chodzi ci o wspolczesnych czasowo? ja mysle ze Plisiecka mozna zaliczyc do wspolczesnych, bo jeszcze zyje :) a do wspolczesnych tancerzy tanca wspolczesnego to Bzdyl, Olszowska (jesli chodzi o polakow. nie nazwalabym ich jeszcze tancerzami wszechczasow, ale imponuja mi)
_________________
you broke my heart cause I couldn't dance
you didn't even want me around
but now I'm back to let you know
I CAN REALLY SHAKE THEM DOWN!!
 
 
(ponownie) Armida
Adept Baletu


Związek z tańcem:
ścisły
Posty: 116
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Czw Cze 30, 2005 10:45 pm   -

Tak, współczesnych czasowo i tańczących.

Pozdrawiam
_________________
"The body moves but the soul dances..."
 
 
mysha
Adept Baletu


Posty: 107
Wysłany: Pon Sie 08, 2005 1:21 pm   

Z klasycznych absolutnie, niezaprzeczalnie i bezdyskusyjnie BARYSZNIKOW. Mam wrażenie, że technika klasyczna będzie musiała pójść jeszcze dużo do przodu, żeby jego doskonałość została przewyższona.

Ze współczesnych, zgadzam się z którymś z powyższych postów, że bardziej można mówić o technikach i choreografiach, niż indywidualnych osobowościach tanecznych, bo inne jest, niż w klasyce, podejście do tańca jako sposobu wyrazu scenicznego.

Moje typy to szkoła Witka Jurewicza (Kalisz) i, jeśli chodzi o zagranicę, brytyjski DV8 oraz linia physical theatre i kontaktówki (contact improvisation).
_________________
W carskim pałacu na Kremlu carówna Ksienia oddaje się tęsknym marzeniom nad portretem swego zmarłego narzeczonego, zaś jej braciszek, Fiodor, z uwagą studiuje wielką mapę Rosji.
 
 
Kasia G 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
krytyk
Wiek: 47
Posty: 4412
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto Sie 09, 2005 3:21 pm   

no i w ten sposób wrócilismy do Barysznikowa który pojawił się w pierwszym poscie w tym wątku. I nie sposób się z Tobą, mysho, nie zgodzić - boski Misha to jest to !!!! :P
_________________
Niech pamięta elita, że każda śmietanka na deser jest bita.
Lec
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   

Odpowiedz do tematu Dodaj do serwisow: Bookmark and Share
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,08 sekundy. Zapytań do SQL: 12