www.balet.pl Strona Główna www.balet.pl
forum miłośników tańca

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Auguste Bournonville
Autor Wiadomość
Ariodante
Koryfej


Posty: 835
Skąd: New Haven, CT, USA
Wysłany: Pią Cze 10, 2005 6:56 pm   Auguste Bournonville

W Kopenhadze dobiega konca Festiwal Bournonvillowski, w ktorym prezentowane sa balety tego wielkiego XIX-wiecznego choreografa dunskiego. Mysle ze warto odnotowac ten fakt na Forum, poniewaz jest to jedno z wazniejszych swiatowych wydarzen baletowych tego roku. Nie wiem, na ile tradycja bournonvillowska znana jest w Polsce - zdaje sie, ze ze wszytskich jego baletow, jedynie Sylfida grywana jest na swiatowych scenach (ale Sylfida, ktora wystawia Paryz jest w choreografii Taglioniego), ale Dunczycy kultywuja styl tego choreografa i maja w stalym repertuarze wiele jego dziel. Podczas gdy Lacotte i inni probuja bawic sie w "baletowa archeologie", rekonstruujac dawne dziela (np. Paquita, Corka faraona czy Sylfida Taglioniego), cala sposcizna Bournonville'a jest wlasciwie "zywa skamielina" i przetrwala do naszych czasow w niezmienionej postaci dzieki temu, ze w Danii byla zawsze kultywowana. Niestety, zaden z baletow B. nie jest w tej chwili dostepny na video/dvd, choc sa fragmenty, ale bardzo trudno je dostac. 11 czerwca, TV dunska bedzie transmitowac gale konczaca festiwal, wiec jesli ktos ma dostep, moze ja sobie obejrzec (ciekawa jestem, czy mozna TV dunska obierac w Polsce polnocnej). Z okazji festiwalu, Dunczycy wydali takze DVD prezentujace techniki Bournonville'a, ale nie wiem nic o jego dostepnosci na rynku. Jedyny pokaz ttechniki Bournonville'a, jaki znam, to gala pt. "Nina Ananiaszwili i miedzynarodowe gwiazdy baletu", cudowne 4 programy, nagrane w Japonii, w ktorych dosc duza role odgrywaja tancerze dunscy. Jesli uda Wam sie kiedys zlapac ktorys z tych programow, goraco polecam!

Pozdrawiam, I.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   

Odpowiedz do tematu Dodaj do serwisow: Bookmark and Share
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 13