www.balet.pl Strona Główna www.balet.pl
forum miłośników tańca

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
BAJKI O BALECIE
Autor Wiadomość
LAURA_13
Nowicjusz

Posty: 8
Wysłany: Wto Lut 15, 2011 9:01 am   BAJKI O BALECIE

witam,
bardzo proszę o pomoc poszukuję jakiś bajek o balecie i baletnicach, ale nie mogę nic takiego znaleść bardzo proszę o jakieś info, chcę pokazać córce jakia to piękna sztuka.
 
     
Kasia G 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
krytyk
Wiek: 47
Posty: 4412
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto Lut 15, 2011 9:10 am   

na przykład te: http://www.balet.pl/forum...3%BFowe+baletki
_________________
Niech pamięta elita, że każda śmietanka na deser jest bita.
Lec
 
 
     
LAURA_13
Nowicjusz

Posty: 8
Wysłany: Wto Lut 15, 2011 9:19 am   

chodzi mi raczej o baji na dvd ale bardzo dziękuję
 
     
inaenka 
Koryfej


Związek z tańcem:
bliski
Posty: 762
Skąd: Manchester
Wysłany: Wto Lut 15, 2011 11:04 am   

Jest seria z Barbie ballet - "Dziadek do orzechów", "Jezioro łabędzie", "12 tańczących księżniczek"

Jest też cała seria Angelina Ballerina (odcinki w j. angielskim można obejrzeć na you tube).
W ogóle jest spory wybór anglojęzycznych bajek, gier i programów interaktywnych na dvd dla małych dzieci. (na przykład )

No i chyba nic nie zastąpi wybrania się z córeczką na balet do teatru.

Pytanie tylko - czy masz świadomość że jeśli córka zainteresuje się baletem i będzie chciała się go w przyszłości uczyć i zostać tancerką klasyczną, to fundujesz jej ciężki kawał chleba?
_________________
""While I dance I can not judge, I can not hate, I can not separate myself from life. I can only be joyful and whole. This is why I dance."
- Hans Bos

-------------------------------------------------------
 
     
NesS 
Nowicjusz


Związek z tańcem:
miłośnik
Wiek: 33
Posty: 9
Skąd: Kraków
Wysłany: Wto Lut 15, 2011 11:34 am   

W dzieciństwie moja ulubioną bajką był Dziadek do orzechów.
Można go znaleźć na youtubie: http://www.youtube.com/watch?v=thrdX2yuVt0
Niestety jest to wersja anglojęzyczna.
:)
 
 
     
Sagittaire 
Pierwszy Solista

Wiek: 41
Posty: 2809
Wysłany: Wto Lut 15, 2011 11:36 am   

hm dobry pomysł. też mam znajome dziecko 4 letnie, które zakochało sie w balecie (z taka ciocia, która od roczku pokazywała dziecku fragmenty baletowe, to i nie dziwne :D ). Nie wpadłam nigdy na takie bajki, dostosowane do wieku ale musze się tym zainteresowac.

W każdym razie, oprócz tych bajeczek, to zachęcam Cie też do pokazywania dziecku fragmentów zwykłych baletów + czasem wyjście na spektakl na żywo. To 4letnie moje znajome dziecko wytrzymuje cala Bajaderę czy Jezioro tyle ze z 4 przerwami przy odtwarzaniu DVD. A w teatrze na zywo nie ma żadnych problemów z niedotrzymaniem- na żywo to zawsze bardziej trzyma nawet dziecko, zwłaszcza gdy w łódzkiej śnieżce sa np chwyty pobudzające dzieci w postaci np takiej, ze cała scena idzie do dzieci na widownię i można miec z nimi bezpośredni kontakt.
 
     
LAURA_13
Nowicjusz

Posty: 8
Wysłany: Wto Lut 15, 2011 3:09 pm   

u mnie z baletem na żywo może być mały problem, bo nawet nie bardzo wiec czy w teatrze w bielsku coś grają ale to też dobry pomysł.
 
     
LAURA_13
Nowicjusz

Posty: 8
Wysłany: Czw Lut 17, 2011 2:40 pm   

ta barbi to taki średni przykład, nie zawiele wnosi
 
     
inaenka 
Koryfej


Związek z tańcem:
bliski
Posty: 762
Skąd: Manchester
Wysłany: Czw Lut 17, 2011 11:25 pm   

A widziałaś którąś z tych trzech bajek?
_________________
""While I dance I can not judge, I can not hate, I can not separate myself from life. I can only be joyful and whole. This is why I dance."
- Hans Bos

-------------------------------------------------------
 
     
Kasia G 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
krytyk
Wiek: 47
Posty: 4412
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią Lut 18, 2011 9:17 am   

ja widziałam wszystkie - to przerobione streszczenia baletów (Dziadek do orzechów) lub po prostu bajki z elementami tańca. Sa przesłodzone i nieprawdziwe jak sama barbie, wszystko w tiulach i różach. Poza tym ne oddaje tez subtelnosci tańca - te "zaostrzone" czubki stópek tańczących na palcach... Generalnie nie polecam bo z balatem niewiele ma współnego ale odłkad muzyczny z muzyki Czajkowskiego - jakiś plus ;)
_________________
Niech pamięta elita, że każda śmietanka na deser jest bita.
Lec
 
 
     
LAURA_13
Nowicjusz

Posty: 8
Wysłany: Pią Lut 18, 2011 12:08 pm   

tak widziałam i nie widzę w nich nic ładnego, chciałabym jej pokazać piękno baletu a te bajki nie do końca do mnie przemawiają
 
     
julianka 
Corps de Ballet


Związek z tańcem:
Moja pasja....
Wiek: 113
Posty: 383
Skąd: Uliczka sezamkowa...
Wysłany: Pią Lut 18, 2011 1:38 pm   

inaenka napisał/a:
seria Angelina Ballerina


Oglądałam to na MiniMini i Roztańczona Angelina jest bajką dosyć fajną.... Ale sam "balet" w tej bajce jest dosyć nieprawdziwy i przychodzi bohaterkom bez wysiłku tylko od tak.

Był jeszcze odcinek "Świnka Peppa i lekcja baletu.". Można się przy tym trochę pośmiać jak ktoś chodzi do OSB czy SB i wie jak wyglądają ćwiczenia baletowe... :)
_________________
Julianka.

Dancing with feet is one thing but dancing with heart is another.
 
     
nathaliye 
Pierwszy Solista


Posty: 2264
Wysłany: Pią Lut 18, 2011 2:01 pm   

julianka napisał/a:
Ale sam "balet" w tej bajce jest dosyć nieprawdziwy i przychodzi bohaterkom bez wysiłku tylko od tak.


bez przesady, przecież to jest bajka dla dziewczynek a nie film instruktażowy, nie chodzi o to by dzieci od razu do wszystkiego zniechęcać tylko dostarczać im rozrywkę, tak samo nie bardzo rozumiem krytykę Barbii i jej baletowych wcieleń, jak ktoś chce obejrzeć "prawdziwy" balet to może go kupić na DVD bądź przejść się do teatru, ewentualnie pokazać fragmenty na youtube z Dziadka, czy Śpiącej Królewny, tam jest balet na poziomie

przecież dziewczynki lubią Barbii (no dobrze, nie wszystkie ale sądzę, że większość) nawet jeśli dorosłym fascynacja lalką z długimi nogami i małą głową wydaje się infantylna, kiczowata i nierealna, więc zamiast puszczać im inne znane teraz bajki (nie wiem co jest teraz na dziecięcym topie) można im pokazać taką np Barbii i przemycać te treści baletowe bardzo powoli. Niech to najpierw będą zaostrzone nóżki imitujące puenty, z czasem można pokazać realny balet, ale zalewać dziecko od razu "poważną" tematyka nie trzeba.

Ok, zależy od dzieci, niektóre nudzą się na nierealnych animacjach chłonąc wariacje z Bajadery ale nie wszystkie, więc moim zdaniem nie należy demonizować animacji "baletopodobnych"
_________________
http://www.funpic.hu/swf/monitor_cleaner.swf

sukces? 100% talentu, 100% pracy
 
 
     
Sagittaire 
Pierwszy Solista

Wiek: 41
Posty: 2809
Wysłany: Pią Lut 18, 2011 5:27 pm   

Kochani, czy widzieliście fragmenty którejś z tych dvd, jakie są w linku Inaenki? Bo mi się bardzo spodobał ten pomysł, tylko szkoda zamawiac, jesli dana płytka jest taka sobie akurat. Najlepiej by było, gdyby ktoś dał mi "cynk", ze coś jest fajne, czy podobało się jakiemus dziecku. Wiadomo, że każde dziecko ma inny gust ale zawsze to by było coś. (Może byc tez ewentualnie przetrenowane na facetach, bo oni wiadomo są jak dzieci:))

A co do dzieci, to balet to taka bajka tańczona, zauważyłam, ze jeżeli się wytłumaczy dziecku, to może z zainteresowaniem obejrzec jakiś klasyczny balet jak Dziadek do Orzechów czy Bajaderę, więc nie bójmy się tych fragmentów prawdziwych baletów pokazywac dzieciom. Bajki też ale wprowadzajmy też prawdziwy balet, choćby w urywkach.

Z drugiej strony nawet dziecko czułe na balet od najmłodszych lat (np dzięki spokrewnieniu z ciocią-baletowym maniakiem :D ) lubi zazwyczaj też bajki dostosowane do jego wieku. Ja np widzę, że moje dzieciątko zobaczy na w skupieniu balet łódzki ale potem jak wybieram dla niej program w TV, to chce oglądac coś takiego bardzo prostego, że szok. I nie ma nic w tym dziwnego, skoro są to bajeczki dla małych dzieci, to małe dzieci je lubią. Dzieci mają inny gust niż taki koń 29 letni jak ja :D

A jeżeli ktoś z Was moi drodzy ma możliwośc zabrania dziecka na balet na żywo, to bardzo polecam. W ŁODZI W TYM SEZONIE było sporo spektakli o 11:00 W NIEdzielę specjalnie dla dzieci, gdzie całą widownia była pełna dzieci i widząc ich reakcje byłam bardzo zadowolona. Dzieci w większości, jak na swój wiek, skupione. Reagowały czasem okrzykami zachwytu, czasem śmiechem kiedy było coś śmieszne. Widzę po dzieciach, ze balet jest mocno zakorzeniony w bajkowej rzeczywistości i do tego baletnice są też bajkowe, więc jest to bardzo bliskie temu, co dziec i lubią
Ostatnio zmieniony przez Sagittaire Pią Lut 18, 2011 5:43 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
julianka 
Corps de Ballet


Związek z tańcem:
Moja pasja....
Wiek: 113
Posty: 383
Skąd: Uliczka sezamkowa...
Wysłany: Pią Lut 18, 2011 5:34 pm   

Sagittaire napisał/a:
skoro są to bajeczki dla małych dzieci, to małe dzieci je lubią


Ale ze mnie krasnal.... :smile:
_________________
Julianka.

Dancing with feet is one thing but dancing with heart is another.
 
     
Dolores1984 
Adept Baletu


Związek z tańcem:
Zaciekawiony
Wiek: 29
Posty: 237
Wysłany: Sro Lut 23, 2011 8:46 pm   

Jeślibyś szukała jakiejś książki z bajką ,historyką o balecie to coś takiego jest tu
http://allegro.pl/magiczn...i1433332440.htm
_________________
A on stał, patrzył jak ona tańcząc staje się
elementem sztuki ,nierozerwalną jej częścią.
 
 
     
Kasia G 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
krytyk
Wiek: 47
Posty: 4412
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Maj 26, 2011 8:27 am   

Informacja prasowa: 18 maja 2011


Opowiadajmy dzieciom o balecie:
książka Jezioro łabędzie z serii Bajki Baletowe

Właśnie ukazała się książka Jezioro łabędzie, pierwsza z serii Bajki Baletowe.
Jest ona doskonałym przygotowaniem do wyprawy z dziećmi do teatru
i wspólnego oglądania przedstawienia baletowego na scenie.
Bajki Baletowe to seria książek dla dzieci w wieku 6–13 lat (szkoła podstawowa) przybliżająca im poszczególne wydarzenie, jakim jest przestawienie baletowe, pomagająca w zrozumieniu oraz oswojeniu tej niecodziennej sytuacji. To ważne, aby jak najwcześniej uwrażliwić dzieci na sztukę w różnych jej wymiarach, dopóki jest w nich jak najwięcej chęci do poznawania nowego i łatwość przyswajania-interioryzacji. Warto na rozmaite sposoby chronić dziecięcą wrażliwość, wspierać ją i rozbudzać. Tymczasem w szkołach podstawowych ilość zajęć artystycznych jest zazwyczaj niewielka. Seria książek Bajki Baletowe może wspomóc harmonijny rozwój dzieci i uzupełnić
wiedzę, jaką zdobywają na lekcjach, gdzie nie poświęca się zazwyczaj wiele czasu sztuce
baletowej. Bajki Baletowe w ciekawy i przystępny sposób wprowadzają młodego czytelnika
w świat baletu. Kolejne tomy serii przedstawią najbardziej znane balety, jak Dziadek do orzechów i Śpiąca królewna Piotra Czajkowskiego, Coppelia Léo Delibes'a, Kopciuszek Siergieja Prokofiewa czy Pietruszka i Pulcinella Igora Strawińskiego. Wspólne czytanie Bajek Baletowych zachęca rodziców i dzieci do wybrania się razem do teatru i podziwiania na scenie niezwykłych przedstawień baletowych, o których opowiadają książeczki. Kolejne tomiki serii, pięknie zilustrowane rysunkami oddającymi klimat opowieści zaklętych w taniec, mogą stać się dla całej rodziny początkiem przygody z baletem.

Pierwszą książką cyklu Bajki Baletowe jest Jezioro łabędzie. W tomie poświęconym
najsłynniejszemu baletowi Piotra Czajkowskiego czytelnik znajdzie bajkę napisaną na podstawie libretta baletu, lekki esej opowiadający historię powstania utworu i wprowadzający w tajniki sztuki baletowej, noty o twórcach Jeziora łabędziego, słowniczek pojęć baletowych oraz tablice z podstawowymi pozycjami baletowymi.
Bajka Tadeusza Rybickiego Jezioro łabędzie opowiada historię wielkiej miłości młodziutkiego
księcia Zygfryda i pięknej Odetty zaklętej w łabędzia. Historia ta opowiedziana jest lekko, z
subtelnym humorem, a zarazem w sposób intrygujący i trzymający czytelnika w napięciu. Po przeczytaniu bajki autorstwa Tadeusza Rybickiego historia przedstawiana na scenie za pomocą tańca stanie się dla młodego czytelnika i widza baletu jasna i zrozumiała.
Katarzyna K. Gardzina w swoim eseju-gawędzie wprowadza zaś w tajniki samej sztuki
baletowej. Opowiada czym jest przestawienie baletowe, jak powstaje i z czego się składa. Autorka przybliża też dzieciom podstawy tańca baletowego i tanecznych układów na scenie.
Staranna edycja i piękne ilustracje zachęcają do wielokrotnego sięgania po książkę Jezioro łabędzie i ponownego odkrywania historii Zygfryda i Odetty oraz tajemnic świata baletu.

Od 1 czerwca 2011 książce towarzyszyć będzie skierowana do dzieci strona internetowa
www.bajkibaletowe.pl, na której znajdą się:
· informacje o książkach z serii,
· zapowiedzi,
· quizy, propozycje zabaw,
· informacje o konkursach plastycznych,
· informacje o przedstawieniach baletowych,
· linki do internetowych miejsc związanych z baletem i tańcem,
· informacje o tym, gdzie można kupić książkę,
· możliwość zakupu on line książek z serii.

O AUTORACH:
KATARZYNA K. GARDZINA baletem fascynowała się od dziecka. Nie zrealizowała dziecięcych marzeń o zostaniu tancerką, ale z powodzeniem zastąpiła je pracą jako dziennikarz i krytyk muzyczny, specjalista od spraw tańca i baletu. Ukończyła rusycystykę, studia dziennikarskie na Uniwersytecie Warszawskim, wiedzę o balecie pogłębiała na studiach teorii tańca na Uniwersytecie Muzycznym F. Chopina w Warszawie. Była dziennikarką działu kultury „Trybuny”, krytykiem muzycznym „Życia Warszawy”, współpracowała z większością fachowych polskich czasopism
muzycznych: „Ruchem Muzycznym”, „Muzyką”, „Twoją Muzą”, czasopismami teatrów
operowych w Warszawie i Poznaniu. Publikuje w programach teatralnych do spektakli baletowych oraz w prasie lokalnej. Współtworzy Ogólnopolski Klub Miłośników Opery „Trubadur” oraz forum dyskusyjne balet. pl. W 2008 roku brała udział w reaktywacji kwartalnika „Taniec”. Podczas pisania eseju-gawędy do książki Jezioro łabędzie była sekretarzem literackim Teatru Wielkiego – Opery
Narodowej. Obecnie jest krytykiem niezależnym, współpracuje z Instytutem Muzyki i Tańca.

TADEUSZ RYBICKI – reżyser, aktor, literat. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W latach 1988–1992 grał w Teatrze im. C.K. Norwida w Jeleniej Górze. Jest współzałożycielem i aktorem Teatru Cinema (1992), założycielem i reżyserem Teatru Pracownia Prowincja (2007) oraz teatru osób uzależnionych Karawana (2009). Istotnym źródłem inspiracji jest dla niego teatr tańca. Od początku lat 90. XX wieku prowadzi autorskie teatralne i teatralno-taneczne programy warsztatowe, także dla dzieci (Dotknij bajki dla dzieci niewidomych, Warsztat Eskimoski). Napisał książkę Szelest w pyszczku – wierszyki i zabawy słowne usprawniające wymowę dziecka (WSiP). Jest autorem bajek dla dzieci.

KLAUDIA POLAK-SZEWCZYK – autorka ilustracji i projektu graficznego książki Jezioro
łabędzie oraz koncepcji serii Bajki Baletowe. Absolwentka ASP w Warszawie. Projektantka grafiki i założycielka Studia Blok. Autorka projektów książek, m.in. Sztuka współczesna dla wszystkich dzieci (Zachęta NGS), The Midget Gallery (Studio Blok), Sekret Wyobraźni (Accademia Anima) Katarzyna Kozyra. Casting (Zachęta NGS).
_________________
Niech pamięta elita, że każda śmietanka na deser jest bita.
Lec
 
 
     
Kasia G 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
krytyk
Wiek: 47
Posty: 4412
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro Cze 01, 2011 8:41 pm   

i jeszcze promocja
http://www.studioblok.eu/bb/index.html
_________________
Niech pamięta elita, że każda śmietanka na deser jest bita.
Lec
 
 
     
Meloman
Nowicjusz

Posty: 1
Wysłany: Wto Lis 27, 2012 10:45 am   

Ja polecam "Opowieści nutą malowane" Doroty Skwark

http://www.pwm.com.pl/szc...47202&grupa_p=2
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   

Odpowiedz do tematu Dodaj do serwisow: Bookmark and Share
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,21 sekundy. Zapytań do SQL: 13