www.balet.pl Strona Główna www.balet.pl
forum miłośników tańca

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Bibliografia baletowa
Autor Wiadomość
Lienka 
Adept Baletu


Związek z tańcem:
miłośnik, uczeń
Posty: 182
Wysłany: Czw Gru 23, 2010 9:31 pm   Bibliografia baletowa

Od jakiegoś czasu zastanawiam się nad stworzeniem takiej, w miarę całościowej listy literatury o tańcu w jednym miejscu. Wiele książek jest wymienianych w różnych tematach i czasem ciężko je tam wygrzebać.
Moja propozycja jest taka, żeby podawać tytuły i autorów książek, razem z, krótkim opisem czego książka dotyczy w tym temacie. Wydaje mi się, że najrozsądniej byłoby zbierać podawane tytuły w pierwszym poście, żeby były widoczne na pierwszy rzut oka.
Trzeba by także zwracać uwagę na wzmianki o książkach pojawiające się w innych tematach i też je tu dodawać.

Co o tym sądzicie?
_________________
Człowieku, naucz się tańczyć, bo inaczej aniołowie w niebie nie będą wiedzieli co z tobą zrobić - św. Augustyn
 
 
     
Sagittaire 
Pierwszy Solista

Wiek: 41
Posty: 2809
Wysłany: Czw Gru 23, 2010 9:49 pm   

http://www.balet.pl/forum...topic.php?t=674

w powyzszym mogloby byc to co napisano w 1 poscie powyszczego tematu, ktory okresla jego zakres, a oprocz tego -na wzor tematu szkoly baletowe - moznaby stworzyc tak jak proponujesz temat z sama bibliografią np tytul, autor, rok wydania, miejce wydania + ewentualnie dostępność. Albo np stoworzyc temat, w ktorym w pierwszym poscie by bylo co wyzej , a w drugim dostepnosc: adresy antykwariatow dobrych, bibliotek, gdzie cos jest itd.

Czekam na sugestie, to razem cos wymyslimy:)
 
     
Lienka 
Adept Baletu


Związek z tańcem:
miłośnik, uczeń
Posty: 182
Wysłany: Nie Gru 26, 2010 10:56 am   

nie wiem jak to się stało, że przeoczyłam tamten temat :oops:

Mniej więcej o coś takiego mi chodziło :) Tylko wydaje mi się, że najrozsądniej byłoby zbierać wszystkie podawane tytuły w pierwszym poście, wtedy będą widoczne na pierwszy rzut oka. W dalszych postach mogłyby być opinie na temat książek, informacje, gdzie je można znaleźć itp.
Co do zakresu, myślałam, żeby ta lista obejmowała wszystko co jest związane z baletem, podręczniki, biografie, autobiografie, wspomnienia, beletrystykę i książki dla dzieci też. Wszystko oczywiście podzielone na grupy, żeby nie było bałaganu.
_________________
Człowieku, naucz się tańczyć, bo inaczej aniołowie w niebie nie będą wiedzieli co z tobą zrobić - św. Augustyn
 
 
     
Sagittaire 
Pierwszy Solista

Wiek: 41
Posty: 2809
Wysłany: Nie Gru 26, 2010 11:26 am   

ok mozemy tak zrobic + w temacie zawrzec odniesienia do tego drugiego linku, dla tych ktorzy by chieli podzielic sie opnia itd.
Czyli jak? w 1 poscie tytul, autor, rok wydania, mce wydania, dostepnosc (bibliotega itd) i cos jeszcze???
 
     
Lienka 
Adept Baletu


Związek z tańcem:
miłośnik, uczeń
Posty: 182
Wysłany: Pon Gru 27, 2010 10:22 am   

Ja bym tylko w pierwszym poście nie dawała dostępności. Jak ktoś nie będzie mógł znaleźć danej książki, może zapytać to wtedy mu się pomoże.

I jakie robimy kategorie? Takie jak napisałam wcześniej: podręczniki, biografie/autobiografie/wspomnienia, beletrystyka, książki dla dzieci? Czy masz jeszcze jakiś inny pomysł, żeby to podzielić?
_________________
Człowieku, naucz się tańczyć, bo inaczej aniołowie w niebie nie będą wiedzieli co z tobą zrobić - św. Augustyn
 
 
     
Sagittaire 
Pierwszy Solista

Wiek: 41
Posty: 2809
Wysłany: Pon Gru 27, 2010 8:38 pm   

dobry pomysl, zeby podzielic. a rozumiem, ze w podrecznikach by byl krotni zarys, przewodnik itd? to czasem ciezko sklasyfikowac.... Bo np F.Ashton i jego balety w biografiach czy podrecznikach? chh... sama nie wiem. Ale pomysl z podzialem , przynajmniej na odroznienie biografii od innych podoba mi sie:) Mozna by tez wyszczegolnic anglojezyczne . Co o tym myslisz?
A dostępnosc moglaby byc tez w 2 poscie. Tam np bym wypiala antykwar w Łodzi, gdzie czasem cos bywa, w Krakowie (bo tam jest dobry) + to co jest w Bibliotece w Łodzi. i w ten sposob by byl pelny podgląd na temat.
 
     
Blanche 
Koryfej


Związek z tańcem:
miłośnik
Wiek: 36
Posty: 890
Skąd: z dalekiej północy
Wysłany: Pon Gru 27, 2010 9:37 pm   

Sagittaire napisał/a:
to czasem ciezko sklasyfikowac.... Bo np F.Ashton i jego balety w biografiach czy podrecznikach? chh... sama nie wiem.

W bibliografiach w takich problematycznych przypadkach daną pozycję wrzuca się do jednego działu, a w innym tylko odsyła do pełnego opisu. Najłatwiej byłoby ponumerować pozycje, ale tutaj pewnie co chwila będzie jakaś książka dochodzić i łatwo będzie się pogubić. Ewentualnie można wtedy w kolejnych działach dać tylko autora, tytuł i odesłanie do działu, już bez dłuższego opisu (czyli np. Wysocka Tacjanna, Dzieje baletu, zob. dział x). Oczywiście to ma sens, jeżeli takich sytuacji będzie stosunkowo niewiele.
W przypadku biografii sugeruję nieśmiało, żeby ułożyć nie według tytułów czy autorów, ale według bohaterów biografii.
I ewentualnie oferuję swoją pomoc, bo pomysł mnie zainteresował :) .
_________________
Niepoprawna miłośniczka Mariinki
 
     
Joanna Bednarczyk
Corps de Ballet


Związek z tańcem:
historyk, krytyk
Posty: 549
Wysłany: Pon Gru 27, 2010 10:21 pm   

Sagittaire napisał/a:
dobry pomysl, zeby podzielic. a rozumiem, ze w podrecznikach by byl krotni zarys, przewodnik itd? to czasem ciezko sklasyfikowac.... Bo np F.Ashton i jego balety w biografiach czy podrecznikach? chh... sama nie wiem.


tutaj to zdecydowanie lepiej pasowałoby monografia - praca, która obejmuje zarówno życie jak i twórczości. Jest jeszcze pare takich ksiązek po polsku np. dwie pozycje o Pinie Bausch.
_________________
Nic nie powinno ukazywać ciała, tylko ono samo
O.Wilde
 
     
Lienka 
Adept Baletu


Związek z tańcem:
miłośnik, uczeń
Posty: 182
Wysłany: Wto Gru 28, 2010 10:03 am   

Spróbowałam zmierzyć się z podziałem na grupy tego co zostało podane w tamtym temacie. Wyszło mi ich w sumie 5: biografie/autobiografie/wspomnienia/wywiady, historia tańca, balety, różne, dla dzieci.
Sagittaire, może bym Ci to przesłała, żebyś zerknęła na tą listę jeszcze zanim się publicznie ukaże? Może Ci coś przyjdzie do głowy a propos podziału. Co o tym myślisz?
_________________
Człowieku, naucz się tańczyć, bo inaczej aniołowie w niebie nie będą wiedzieli co z tobą zrobić - św. Augustyn
 
 
     
Sagittaire 
Pierwszy Solista

Wiek: 41
Posty: 2809
Wysłany: Wto Gru 28, 2010 5:38 pm   

Biedroneczko, możesz słać a możesz wkleić tutaj, wszystko mozesz. ten temat jest teraz roboczy, potem pousuwam z niego wszystko i zostanie tylko 1 post z literaturą , a teraz mozna tu pisac bezkarnie i wspolnie uzgadniac. Tym bardziej, ze -z tego co widac- pojawiaja sie komentarze bardzo pomocne. No i skoro wkladasz w to tyle serca, to moze piszmy publicznie, zeby kazdy mogl to docenic.

biografie itd ok
historia tańca ok
balety nie za bardzo łapię co tutaj. czy np Balety Czajkowskiegoitd??? Balety Strawińskiego? Bo jesli tak to moze by to włożyć, tak jak słusznie napisała J.Bed do "monografii", czyli pozycji, które całościowo ujmują jakies zagadnienie, osobę itd. I tu by były zarowno F.Ashton i jego balety jak i to jak i np praca poswiecona baletowi lwowskiemu itd
, różne, czyli?
dzieci -jak najbardziej, b dobry pomysl, bo kilka ich jest
i nie wiem czy nie byloby dobrze jeszcze wyodrebnic podrecznikow zawierajacych przewodniki i zarysy.

Moznaby ewentualnie segregowac wszystko na wiele sposobow tj w bibliotece, ze kazda ksiazka wchodzi w kilka katalogow np monografie i balety, bo moze dobrym rozwiazaniem by bylo, gdyby bylo i to i to????
I jeszcze mi chodzi po głowie literatura obcojęzyczna.

A w 2 poscie np opinie, każdy moglby ocenic ksiazke w skali 1-6 i uzasadnic, bo czesto ktos nowy wpada, zwlaszcza w kwietniu przed matura i pyta co najlepsze, wiec np Wysocka 4 pkt za to i za to(np bo zdazaja sie błędy) , a Turska 6 pkt za to i za to.
 
     
Lienka 
Adept Baletu


Związek z tańcem:
miłośnik, uczeń
Posty: 182
Wysłany: Wto Gru 28, 2010 8:16 pm   

Dobrze więc, oto lista:

Biografie, autobiografie, wspomnienia, wywiady
Andrzejewska-Psarska M., Więcej niż taniec. Rozmowy z Ewą Wycichowską, Kraków 2003, PWM.
Duncan I., Moje życie, Kraków 1983, PWM.
Fonteyn M., Autobiografia, Warszawa 1984, WAiF.
Krasowska W., Niżyński, Warszawa 1978, PIW.
Krzesińska M., Wspomnienia. Romans z carem Mikołajem i lata następne…, Warszawa 1996, Philip Wilson.
Medova M. L., Balet. Moje pierwsze kroki, Bielsko-Biała 1993, Wydawnictwo Kleks.
Niżyński W., Dziennik, Warszawa 2000, Iskry
Parnell F., Moje życie w sztuce tańca. Pamiętniki 1898-1947, Łódź 2003, Wyd. GRAKO.
Plisiecka M., Ja, Maja Plisiecka, Warszawa 1999, Prószyński i S-ka
Turska I., Przetańczone życie : Rzecz o Leonie Wójcikowskim, Kraków 2006, PWM.
Witkiewicz J. S.,Życie dla tańca. Rozmowy z Marią Krzyszkowską, Warszawa 1998, Iskry
Witkiewicz J. S., Grand jete, czyli wielki skok. Rozmowy z Witoldem Grucą, Warszawa 2004, Iskry
Witkiewicz J. S., Artystyczna uczciwość : rozmowa z Ewą Michnik, Kraków 2003, Iskry.
Witkiewicz J. S. Leon Wójcikowski : mistrz tańca, Warszawa 2007, Iskry.
Witkiewicz J. S., Vladimir Malakhov : rozmowa z tancerzem stulecia, Warszawa [Cop.] 2008, Iskry.

Historia tańca
Ciepliński J., Szkic dziejów baletu polskiego, Londyn 1956.
Drabecka M., Tańce historyczne. T. I – V, Warszawa, CAK.
Drabecka M., Choreografia baletów warszawskich za Sasów, Kraków 1988 PWM.
Mamontowicz-Łojek B., Terpsychora i lekkie muzy. Taniec widowiskowy w Polsce w okresie międzywojennym, Kraków 1972, PWM.
Pudełek J., Warszawski balet w latach 1867-1915, Kraków 1981, PWM
Pudełek J., Z historii baletu, Warszawa 1981, COMUK
Sygietyński A., Balet warszawski na przełomie XIX i XX wieku, Kraków 1971, PWN
Turska I., Almanach baletu polskiego 1945-1974, Kraków 1983, PWM
Turska I., Krotki zarys historii tańca i baletu, Kraków 1983, PWM
Turska I., Taniec w Polsce (1945-1960), Warszawa 1962, Wydawnictwo Artystyczno-Graficzne
Wysocka T., Dzieje baletu, Warszawa 1970, PIW

Balety
Erhardt L., Balety Igora Strawińskiego, Kraków 1962, PWM.
Iwaszkiewicz J., Harnasie Karola Szymanowskiego, Kraków 1964.
Turska. I., Balety Piotra Czajkowskiego, Kraków 1981, PWM
Turska I., Pan Twardowski L. Różyckiego, Kraków 1959, PWM
Turska I., Przewodnik baletowy, Kraków 1997, PWM (i inne wydania)

Dla dzieci
Baiocchi B., Wielka ksiąga baletu, Ożarów Mazowiecki [Cop.] 2009.

Różne
Banaszyński M., Śladami polskiej Terpsychory, Kraków 1962, PWM.
Berski J., Kolokwia baletowe, Bydgoszcz 1988.
Berski J., W teatrze dzwięku i ruchu: Wagner, Petipa, Giselle, Moniuszko, Szymanowski, Tomaszewski, Kujawa, Bydgoszcz 1985.
Biegański P., Teatr Wielki w Warszawie, Warszawa 1961.
Bittnerówna B., Nie tylko o tańcu, Warszawa 2004, Prószyński i S-ka.
Czernowa N., O balecie rosyjskim i radzieckim, Warszawa 1968.
Dzikowski S., O tańcu. Rozważania kulturalno-obyczajowe, Warszawa [ca 1930] Księgarnia Biblioteki Dzieł Wyborowych,
Grau A., Taniec, Warszawa 2001, Arkady, (cykl Patrzę-Podziwiam-Poznaję).
Guest I., Balet romantyczny w Paryżu, Warszawa 1978, PIW.
Haskell A., Balet, Kraków 1969, PWM.
Kanold B., Rozmowy o tańcu. Janina Jarzynówna-Sobczak, Gdańsk 2003, Wydawnictwo Oskar.
Konaszkiewicz Z., Tancerze polscy - wybrane problemy kształcenia i zawodu, Warszawa 1987, AMFC.
Konaszkiewicz Z., Tancerze polscy - praca zawodowa w ich życiu, Warszawa 1994, AMFC.
Kuźmińska O., Piękno ruchu taneczno-gimnastycznego, Poznań 1996, wyd. Sens.
Lange R., Podręcznik kinetografii, Poznań 1995, Instytut Choreologii w Poznaniu.
Lange R., Taniec ludowy w pracach Muzeum Etnograficznego w Toruniu. Metoda pracy i kwestionariusz, Toruń 1960.
Lange R., The Nature of Dance, 1975
Lange R., Tradycyjny taniec ludowy w Polsce i jego przeobrażenia w czasie i przestrzeni, Londyn 1978.
Lange R., O istocie tańca i jego przejawach w kulturze. Perspektywa antropologiczna, Kraków 1988, PWM.
Mamontowicz-Łojek B., Polskie szkolnictwo baletowe w okresie międzywojennym, Warszawa 1978 PWN.
Malska M., Filozofia baletu, Kraków 1998, FALL
Nasierowski T., Gdy w mięśniach rodzi się obłęd, Warszawa 1998, Wydawnictwo Psychologii i Kultury Eneteia.
Noverre J. G., Praktyka i teoria tańca prostego komponowania sztuki baletowej, muzyki, kostiumu i dekoracji, Wrocław 1959, Narodowy Zakład im. Ossolińskich.
Pudełek J., Warszawski balet romantyczny, Kraków 1968, PWM
Rambert M., Żywe srebro, Warszawa 1973, Czytelnik
Rey J., Taniec. Jego rozwój i formy, Warszawa 1958, PIW
Sier-Janik B., Post Modern Dance: zarys problematyki – twórcy i techniki, Warszawa 1995.
Sizowa M., W baletowej szkole, Warszawa 1962, Nasza księgarnia
Tomaszewski W., Człowiek tańczący, Warszawa 1991, Wydawnictwa szkolne i pedagogiczne
Turska I., Spotkanie ze sztuką tańca, Kraków 2000, PWM
Turska I., Co to jest balet, Kraków 1957, PWM.
Waganowa A., Zasady tańca klasycznego, Kraków 1956, PWM
Waldorff J., Sekrety Polihymnii, Warszawa 1957. Iskry (i inne wydania)
Witkiewicz J. S., Multarzyński J., Balet w Polsce, Warszawa 1998, Iskry
Wiesiołłowski W., O nauczaniu tańca klasycznego, Warszawa 1993,
Wysocka T., Wspomnienia, Warszawa 1962, Czytelnik
Vaughan D., Frederick Ashton i jego balety. Warszawa 1985, PIW
Zaganiacz-Mazur L., ABC Tańce, Warszawa 2004, Wydawnictwo Muzyczne Contra

Sagittaire napisał/a:
balety nie za bardzo łapię co tutaj. czy np Balety Czajkowskiegoitd??? Balety Strawińskiego? Bo jesli tak to moze by to włożyć, tak jak słusznie napisała J.Bed do "monografii", czyli pozycji, które całościowo ujmują jakies zagadnienie, osobę itd. I tu by były zarowno F.Ashton i jego balety jak i to jak i np praca poswiecona baletowi lwowskiemu itd

Wydaje mi się, że to dobry pomysł żeby wyodrębnić monografie, tylko nie wszystko co włożyłam do baletów pasowałoby tam, ale w takim razie można zostawić obie.

Sagittaire napisał/a:
różne, czyli?

do różnych wrzuciłam to, co nie pasowało mi do innych działów, więc jest tam teraz ogromny misz-masz, z którym też chyba trzeba by jednak coś zrobić, nie mam jednak za bardzo pomysłu na to, zwłaszcza, że nie znam tej literatury.

pod literaturą obcojęzyczną masz na myśli książki tłumaczone czy w oryginale? Co do tłumaczonych to nie wiem czy jest potrzeba, żeby je jakoś wyodrębnić, bardziej widzę jednak podział tematyczny, ale jeżeli masz na myśli książki, które nie są tłumaczone to przydałby mi się osobny dział.

Co do podręczników, to można by stworzyć rzeczywiście taki dział, w którym byłby takie książki najbardziej podstawowe z dziedziny tańca.


tak na marginesie, wyjeżdżam dzisiaj i będę z powrotem dopiero po Nowym Roku, także nie będę się udzielała przez kilka dni
_________________
Człowieku, naucz się tańczyć, bo inaczej aniołowie w niebie nie będą wiedzieli co z tobą zrobić - św. Augustyn
Ostatnio zmieniony przez Lienka Sro Gru 29, 2010 1:59 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
     
alexa07 
Adept Baletu


Związek z tańcem:
tancerka
Wiek: 32
Posty: 66
Wysłany: Sro Gru 29, 2010 10:58 am   

Ja bym jeszcze dodała:

Tańce narodowe:
Praca zbiorowa, "Polskie tańce narodowe w formie towarzyskiej" W-wa 1967, CPARA

Historia tańca:
Turska I., "W kręgu tańca" W-wa 1965, Iskry

Metodologia tańca:
Gusti Reichel, Reinhold Rabenstein, Michael Thanhoffer, "Grupa i ruch", W-wa 1994, AGB Centrum animacji kultury

Podręcznik:
Alain Bernard, "Taniec jazzowy" W-wa 2000, Iskry
_________________
"Tańczy i tańczy... i tańczy, a poza tym przygląda się, jak inni tańczą, i tańczy jeszcze więcej..."
 
     
Gość 
Solista Baletu


Związek z tańcem:
tancerka
Posty: 1107
Wysłany: Sro Gru 29, 2010 12:00 pm   

Mamontowicz-Łojek B.: Tancerze króla Stanisława Augusta 1774-1798. Początki polskiego baletu. - Warszawa: Oficyna Wydawnicza Rytm, 2005

Streatfeild N.: Zaczarowane baletki - Oficyna Wydawnicza RYTM, Wydawnictw WAZA, 2005

Rembowska A.: Teatr Tańca Piny Bausch - Wydawnictwo TRIO, 2009

Newman B.: Ilustrowane opowieści baletowe - Wydawnictwo: Arkady, 1998
 
     
inaenka 
Koryfej


Związek z tańcem:
bliski
Posty: 762
Skąd: Manchester
Wysłany: Sro Gru 29, 2010 12:44 pm   

Te z rożnych myślę, że warto podzielić na techniki - (klasyka, jazz, modern, ludowy, itd) i na teorię tańca (rozważania o tańcu ogólne - rozmowy, istota, natura tańca, etc.).

Zastanawiam się też nad umieszczeniem na tej liście "Sekretów Polihymnii' Waldorffa - ta książka traktuje tylko o muzyce.
_________________
""While I dance I can not judge, I can not hate, I can not separate myself from life. I can only be joyful and whole. This is why I dance."
- Hans Bos

-------------------------------------------------------
 
     
jaromir 
Adept Baletu


Związek z tańcem:
milosnik
Posty: 281
Wysłany: Pią Gru 31, 2010 12:20 am   

A taka pozycja jak:
Tancerz, autor: Colum McCann
wyd 2003,
wydanie polskie : Muza SA , Warszawa 2004
_________________
Tańcząc, ciałem powiesz także to, czego nie możesz wyrazić słowem.
 
     
Kasia G 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
krytyk
Wiek: 47
Posty: 4412
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob Sty 01, 2011 2:51 pm   

a ja tylko zdradzę ze mam nadzieje za niedługi czas - liczony w miesiacach powstanie porta Taniec. Polska tworzony przez Instytut Muzyki i Tańca i tam będzie obszerna i porządnie opracowana bibliografia taneczna.
_________________
Niech pamięta elita, że każda śmietanka na deser jest bita.
Lec
 
 
     
Chiaranzana 
Corps de Ballet

Posty: 348
Wysłany: Sob Sty 01, 2011 10:49 pm   

Nie rozumiem po co dublowac bibliografie na roznych stronach?
 
     
nathaliye 
Pierwszy Solista


Posty: 2264
Wysłany: Nie Sty 02, 2011 4:52 pm   

ja też tego nie rozumiem zwłaszcza, że link podany w drugim poście przez Sagittaire, ma bardzo dobrze opracowaną biografię
_________________
http://www.funpic.hu/swf/monitor_cleaner.swf

sukces? 100% talentu, 100% pracy
 
 
     
Sagittaire 
Pierwszy Solista

Wiek: 41
Posty: 2809
Wysłany: Nie Sty 02, 2011 5:10 pm   

Moi drodzy, z natury nie gaszę pomysłów i staram się szukać korzyści w tym, że ktos chce sie zaangazowac i usystematyzować książki, dlatego mi sie ten pomysl spodobał :) . Pomyślałam, że to nie taki zły pomysł, żeby był zamknięty temat z 1-2 postami, w których będzie zebrana całość literatury, posegregowana przedmiotowo. Taki suchy post będzie można przyczepić w nagłówku tablicy, żeby był widoczny, bo zawsze co jakiś czas pojawiają się osoby, które zakładają temat pt z jakiej książki się uczyć do matury albo szukam książki takiej a takiej dla kogos, nie wiem co kupic, albo co najpierw przeczytac o balecie itd . W takim temacie będzie odesłanie do tematu, onaczonego nie jako informacyjny, w którym bedzie mozliwa dyskusja, opinie o ksiazkach czy porady, gdzie mozna daną ksiazke kupic.

Zatem teraz wygląda, że są to 2 tamaty takie same, bo to wszystko w fazie zbierania pomysłów ale za kilka tygodni, jak każdy się wypowie i porobię tu porządki, to będą to 2 inne tematy, a takie uszeregowanie książek może się komuś przyda. Teraz jednak, w związku z tym, że chciałabym wysłuchać Was, prosze o wszelkie możliwe propozycje i to jak to widzicie :)
 
     
Lienka 
Adept Baletu


Związek z tańcem:
miłośnik, uczeń
Posty: 182
Wysłany: Wto Sty 04, 2011 9:18 pm   

Kasia G napisał/a:
a ja tylko zdradzę ze mam nadzieje za niedługi czas - liczony w miesiacach powstanie porta Taniec. Polska tworzony przez Instytut Muzyki i Tańca i tam będzie obszerna i porządnie opracowana bibliografia taneczna.


W takim razie myślę, jako inicjatorka, że może na razie rzeczywiście nie ma potrzeby tworzenia takiej bibliografii na forum. Nie była koniecznie potrzebna dotychczas, wiec możemy chyba poczekać kilka miesięcy. Wydaje mi się, że nie ma sensu robić czegoś, co robią już inni, bardziej kompetentni (przynajmniej ode mnie) ludzie.

Chociaż Sagittaire, jeśli uważasz, że jednak mimo to warto stworzyć taką forumową bibliografię, to ja nadal chętnie będę się tym zajmować :)
_________________
Człowieku, naucz się tańczyć, bo inaczej aniołowie w niebie nie będą wiedzieli co z tobą zrobić - św. Augustyn
 
 
     
Chiaranzana 
Corps de Ballet

Posty: 348
Wysłany: Wto Sty 04, 2011 10:06 pm   

No a ja uwazam, ze nie ma bardziej kompetentnych niz tu. To forum bylo pierwsze - jak mysle, i ma wiele informacji na temat bibliografii. Pozatym to forum tworza pasjonaci, czesc wie weicej czesc wie mniej ale razem jest sie sila.
Na ile to forum bedize profesjonale zalezy od ludzi ktorzy je tworza, a tworzy je sie kilka lat , ktore sumuje sie w doswiadczenie.

Natomiast co do instytutu, ja mam mieszane uczucia, poczawszy od merytorycznych zapotrzebowan po organizacyjne. Nadal nie wiadomo jak bedize dzialac ta instytucja i co zamierza robic w tej dziedzinie. No chyba ze Ludzie z Warszawy maja nowe wiesci.
 
     
Sagittaire 
Pierwszy Solista

Wiek: 41
Posty: 2809
Wysłany: Wto Sty 04, 2011 10:38 pm   

ale akurat tę bibliografię będzie tworzyć m.in. pewna osoba z forum naszego ale nie powiem więcej, bo i tak mam przydługi jęzor, a może sobie tego nie życzy.
Lienko- uważam, że skoro się zabrałaś, to skończmy:). Nie chodzi tylko o to, że będzie kiedys inna bibliografia ale tez o to, ze tworzac naszą być może się sami czegoś uczymy i razem robimy cos z pasją.
Nie wiem, czy coś jeszcze chciałabyś dopisać? Jeśli uzanasz, że to wszystko, to napisz, to poszukam tytułów dostępnych poza Polską i sprawdzę, czy nie kojarzy mi się coś więcej + dodam dział monografie i poczekamy na opinie, czy nasi forumowicze będa chcieli cos poprawić/uzupełnić itd.
Tymczasem, jeżeli macie jeszcze jakieś tytuły lub uwagi to zachęcam do pisania:)
 
     
Kawka 
Adept Baletu


Wiek: 34
Posty: 176
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro Sty 05, 2011 5:21 am   

Pudełek Janina,"Tajniki sztuki baletowej:rozważania o estetyce i anatomii baletu.", W-wa 1995,Akademia Muzyczna im. Fryderyka Chopina Centrum Edukacji Artystycznej;

Piotrowska Helena,"Przyjdź, będziesz tańczyć...:wspomnienia o Wojciechu Muchlado", Olsztyn 2004, Agencja Wydawnicza "Remix";
_________________
Dokąd idziesz córko zła?
Do kabaretu matko ma!
 
     
Chiaranzana 
Corps de Ballet

Posty: 348
Wysłany: Sro Sty 05, 2011 12:25 pm   

A dlaczego, jest to tajemnica? Ktos to tworzy bibliografie chyba wie co robi?
 
     
Kasia G 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
krytyk
Wiek: 47
Posty: 4412
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro Sty 05, 2011 5:52 pm   

To żadna tajemnica, prace są zaawansowane ale nie będzie przeciez Instytut (obecnie zatrudniajacy tak naprawdę zaledwie dwie osoby) chwalił przed dokonaniem czegokolwiek i zawieszeniem w necie. Więc żeby nie było niedomówień - dlatego napisałam ze będzie bibliografa na portalu Taniec. Polska bo miedzy innymi JA PRACUJĘ NAD TYM PORTALEM. a wszyscy którzy nad nim pracują są kompetentni :) zapewniam. Oczywiście bibliografia będzie kompletowana z czasem ale dlateo wolałam poinformowac o tym tutaj. Nic nie przeszkadza zeby forumowicze tworzyli swój zbiór bo jak napisała Sagittaire każda inicjatywa jest cenna i godna podtrzymania.
_________________
Niech pamięta elita, że każda śmietanka na deser jest bita.
Lec
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   

Odpowiedz do tematu Dodaj do serwisow: Bookmark and Share
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,18 sekundy. Zapytań do SQL: 13