www.balet.pl Strona Główna www.balet.pl
forum miłośników tańca

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
FILMY, czyli co oglądacie
Autor Wiadomość
nathaliye 
Pierwszy Solista


Posty: 2264
Wysłany: Pią Lut 04, 2011 4:57 pm   

po pierwsze używanie tytułów angielskich w momencie gdy szeroko znany jest polski brzmi trochę pretensjonalnie, a po drugie nie można porównywać estetyki Aronofsky'ego do filmowych tancerzy, owszem mógł Ci nie przypaść do gustu ale to porównanie co jest lepsze co nie jest nie na miejscu, moim zdaniem
_________________
http://www.funpic.hu/swf/monitor_cleaner.swf

sukces? 100% talentu, 100% pracy
 
 
     
Sagittaire 
Pierwszy Solista

Wiek: 41
Posty: 2809
Wysłany: Pią Lut 04, 2011 6:20 pm   

Dziękuję za ten zwiastun Kawko:)
Co do posługiwania sie tytułami angielskimi, to przyznam, ze sama to też robię. W rozmowie z nie Polakiem i tak trzeba sie posługiwac tytułami angielskimi, więc jakoś wchodzą w krew. a dwa, ze dziś wtrącanie zwrotów po angielsku w polskim zdaniu mniej razi niz kilkadziesiąt lat temu (choc nauczyciele uczą jeszcze w szkołach wg tego, co było jak sami konczyli studia ech ...- to tak na marginesie). Prof Miodek kiedys mówił, że teraz idzie w tym kierunku, zeby była większa tego dopuszczalnosc; zreszta jest to chyba bardziej zaakceptowanie rzeczywistości niz wymysł...
Generalnie bym sie jakoś strasznie nie oburzała też na to, ze Kawka napisała "film o tańcu" - jako tancerka zdaje sobie ona z pewnoscią z tego sprawę i sadzę, ze to był jakiś skrót myślowy...więc bym nie dręczyła jej tym.
 
     
Lienka 
Adept Baletu


Związek z tańcem:
miłośnik, uczeń
Posty: 182
Wysłany: Pią Lut 04, 2011 8:44 pm   

Sagittaire napisał/a:
ze dziś wtrącanie zwrotów po angielsku w polskim zdaniu mniej razi niz kilkadziesiąt lat temu (choc nauczyciele uczą jeszcze w szkołach wg tego, co było jak sami konczyli studia ech ...- to tak na marginesie)


wiem, że to oftop, ale nie mogę się powstrzymać.
Czy uważasz, sagittare, że używanie angielskich zwrotów powinno być dopuszczone jako poprawne i nauczyciele nie powinni zmuszać uczniów do posługiwania się poprawną, czystą polszczyzną?
Tak zrozumiałam te Twoje słowa, które zacytowałam.
_________________
Człowieku, naucz się tańczyć, bo inaczej aniołowie w niebie nie będą wiedzieli co z tobą zrobić - św. Augustyn
 
 
     
Sagittaire 
Pierwszy Solista

Wiek: 41
Posty: 2809
Wysłany: Pią Lut 04, 2011 9:37 pm   

Nie Lienko:) Uwazam tylko, ze posługiwanie sie na forum angielskim tytułem filmu jest w porządku. W pracy magisterskiej czy na maturze nie ale na forum tak- zwłaszcza, jesli chodzi o tytuł filmu, ponieważ często zdarza się dziś, ze sie rozmawia o filmach z cudzoziemcami i czasem ma sie w głowie tylko angielski tytuł. Wówczas nie widze potrzeby, zeby szukac polskiego tłumaczenia. Ja np sporo rozmawiam z osobami ze Wschodu i jakoś mi tak weszło w krew angielskie określanie filmów, ze nawet nie pamietam polskich tytułów. Tym bardziej, ze jak oglądam w Internecie to zawsze też angielską wersję zazwyczaj, więc czasem nie kojarzę na szybko polskiego tytułu.
A co do nauczycieli, to taka luźna refleksja, bo w obliczu tego na co pozwala prof. Miodek mam czasem wrażenie, ze poloniści ze szkól tkwią na poziomie tego, co obowiązywało kilkadziesiąt lat temu, gdy wszelkie makaronizmy były absolutnie niedopuszczalne i wtrącanie słów angielskich było prostactwem a kazde nazwisko czy termin musial byc przetłumaczony na polski.
 
     
Kawka 
Adept Baletu


Wiek: 34
Posty: 176
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią Lut 04, 2011 9:44 pm   

Na wstępie chciałam oznajmić, że skorygowałam post, aby nie raził po oczach użytkowników;).

Tytuł angielski jest oryginalny i zwyczajnie wszedł mi w krew, ogólnie nie uważam tego za zbrodnię;). "O tańcu" - rzuciłam tylko taką subiektywną i spontaniczną myśl, ale faktycznie można to źle odebrać.

Zakończmy już te rozważania i cieszmy się zwiastunem;).
_________________
Dokąd idziesz córko zła?
Do kabaretu matko ma!
Ostatnio zmieniony przez Kawka Pią Lut 04, 2011 9:52 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Sagittaire 
Pierwszy Solista

Wiek: 41
Posty: 2809
Wysłany: Pią Lut 04, 2011 9:50 pm   

Gdyby to był fb nacisnęłabym "I like this" albo -żeby nie razic po oczach użytkowników- "lubię to" :D
 
     
nathaliye 
Pierwszy Solista


Posty: 2264
Wysłany: Sob Lut 05, 2011 11:48 am   

wiem, że off ale się wypowiem, po pierwsze nic mnie nie razi i nic mnie nie oburza, sama wielokrotnie znam nazwy angielskie a no np nie pamiętam polskich ale jesteśmy na forum polskim i jeśli pojawi się tu więcej obcokrajowców to możemy w ogóle przejść na język angielski, ja się bardzo cieszę, że forumowicze znają język angielski i się biegle nim posługują ale skoro takie tytuły jak Swan Lake czy Black Swan znane są dość powszechnie po polsku to po prostu ja osobiście wole by były po polsku.
Podsumowując albo rozmawiamy po polsku albo po angielski, wszelkie wtrącenia obcojęzyczne modne były w baroku, teraz brzmią pretensjonalnie, to jest moje zdanie, a wy możecie się z nim nie zgadzać, i tyle
_________________
http://www.funpic.hu/swf/monitor_cleaner.swf

sukces? 100% talentu, 100% pracy
 
 
     
Sagittaire 
Pierwszy Solista

Wiek: 41
Posty: 2809
Wysłany: Sob Lut 05, 2011 12:19 pm   

Nathaliye- z tego, co widzę sama piszesz bardzo ładną polszczyzną i z tej perspektywy rozumiem cie, że skoro sama posługujesz się nienagannym językiem, to drażnią Cie takie pisania. Ja jednak -jesli pozwolisz troszkę się z Toba nie zgodze - uważam, ze nie ma nic złego w używaniu tytułów angielskich. Nie tak dawno jedna osoba zwróciła mi uwagę, że pisze Swan lake zamiast Jezioro. Mnie nie razi to, bo skoro np ogladam w miesiącu ileś tam razy balet, na którego okładce czy w tytule na youtube jest CINDERELLA , a potem idę kupic bilet w kasie TW na balet Cinderella, a potem idę na balet do Łodzi i na bilecie mam napisane Cinderella i ani pół słowa Kopciuszek, to szczerze mówiąc nigdy nie myślę o tym balecie jako o Kopciuszku tylko o Cinderelli.
Jeszcze kilkanaście lat temu, jakbym powiedziała, ze idę na Cinderellę do Łodzi, to by było odebrane jako chwalenie sie prostacze, że znam angielski ale teraz czy ja wiem czy to ma taki wywięk? Kiedyś nie funkcjonawały niemal żadne angielskie wyrazy bez tłumaczeń, ba nawet nazwiska angielskie nie funkcjonowały, bo były ściśle przestrzegane zasady transkrypcji, opisane w każdym słowniku. Teraz jednak te zasady wprowadzania angielskich zwrotów do polskiego sie zliberalizowały. Tym samym śmiem twierdzic, ze o ile na maturze Cinderella bym moze nie napisała (cho z drugiej strony, skoro w repertuarze tak jest to moze tak powinno byc???) to na forum mnie to nie razi i sama tak piszę. nie jest to może poprawne w 100% ale naturalne i na użytek forum bym to osobiście w pełni tolerowała.
No ale rozumiem też Nat Twoje argumenty i odnajduję w nich sporo racji. W sumie jeżeli więcej osób sie zbierze, które myśla tak jak Ty, to obiecuję nie posługiwac sie blizsza mi Cinderellą tylko Kopciuszkiem :)
(swoją drogą to moznaby z tego zrobis inny temat w Pogadalii i dołączyc ankietę, bo bardzoc iekawa jestem , jakie macie zdanie. Byc moze w ten sposob udaloby sie tez wypracowac wspolne stanowisko :) )
 
     
jurecq 
Adept Baletu


Związek z tańcem:
irlandzkim (luźny)
Posty: 241
Wysłany: Sob Lut 26, 2011 8:20 pm   

czasem tytuly filmow sa tak 'tlumaczone' ze lepiej poslugiwac sie nazwa oryginalna... chocby 'dirty dancing-wirujacy seks' ktore to przeszlo juz do kanonu obok wielu innych wcale nie gorszych, ale jakos teraz pamietam tylko tego klasyka...
 
     
Sagittaire 
Pierwszy Solista

Wiek: 41
Posty: 2809
Wysłany: Nie Lut 27, 2011 3:22 am   

dokładnie :)
a najśmieszniej jest , jak się próbuje potem cudzoziemcowi przetłumaczyc jakis wirujący seks czy cos w tym stylu, kiedy polska nazwa tylko utkwila człowiekowi w pamięci :D
 
     
NinaA 
Nowicjusz

Związek z tańcem:
miłośnik
Posty: 39
Wysłany: Czw Kwi 07, 2011 9:44 pm   

Ja uwielbiam Gwiezdne Wojny ale film, który mnie wzruszył to Godziny. Bardzo polecam. Nieziemska muzyka wspaniali aktorzy. Oglądałam też Plac Waszyngtona to taki dobry dla romantyków :razz:
 
     
Katia 
Corps de Ballet


Związek z tańcem:
Tancerka
Wiek: 29
Posty: 317
Skąd: Bytom
Wysłany: Pon Wrz 26, 2011 9:48 pm   

Czy ktoś z was widział ten film?
http://www.filmweb.pl/fil...+noce-1985-4165

I czy to jest kawałek z filmu "White Nights", czy całkowicie odrębna teatralizacja tego?
http://www.youtube.com/wa...8w3XDmcKXA&NR=1

Sorry, ale pogubiłam się troszkie, więc kto oglądał niech mi minimalnie objaśni jak to tam jest ;p
_________________
"Black hole sun,
Won't you come
And wash away the rain?"
 
     
Sagittaire 
Pierwszy Solista

Wiek: 41
Posty: 2809
Wysłany: Pon Wrz 26, 2011 10:31 pm   

Ta choreografia nosi tytuł Le Jeune Homme et la Mort. Jest wydane na płycie DVD i dostępne online nagranie w obsadzie Nicolad Le Riche i Marie Gillot.
A ten fragment, który zamieściłaś to pierwsze sekundy i minuty filmu Białe Noce, który mi osobiście średnio się podoba, mimo całej mojej sympatii do Baryshnikova.
 
     
Alleoya 
Corps de Ballet


Związek z tańcem:
amator
Wiek: 30
Posty: 340
Skąd: Częstochowa
Wysłany: Sro Paź 05, 2011 2:53 pm   

Przed chwilą obejrzałam film "Sala samobójców".
Szczerze powiem, że dobre kilka minut siedziałam jak wryta i nie mogłam uwierzyć, że ta cała historia tak się zakończyła... Do teraz jestem oszołomiona. BTW coś dla fanów baletu, jest tam jedna postać, Weronika, baletnica, córka jakiegoś urzędnika ministerialnego, który jest przyjacielem rodziców głównego bohatera.
Uważam, że każdy powinien obejrzeć ten film, choć mojego kolegę z klasy tak zbulwersował, że wyszedł w połowie filmu mówiąc, że nie zniesie widoku "emola".
_________________
Never give up, it's such a wonderful life
/Hurts-Wonderful life/

dawniej - rooni
 
 
     
venus-in-furs 
Koryfej


Wiek: 31
Posty: 660
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Paź 06, 2011 5:57 pm   

Moim zdaniem, film jest wyjątkowo marny, naiwnie zrobiony i przerysowany, przez 90% śmiałam się w głos - no ale wiadomo, rzecz gustu :)
 
     
Maron 
Pierwszy Solista

Wiek: 33
Posty: 2668
Wysłany: Nie Paź 09, 2011 5:36 pm   

a co jest w nim marnego, naiwnego, przerysowanego i zabawnego?
_________________
Naucz się choreografii, a będziesz tańczyć dzień. Naucz się fundamentów, a będziesz tańczyć do końca życia. - Angel Ceja
 
 
     
Alleoya 
Corps de Ballet


Związek z tańcem:
amator
Wiek: 30
Posty: 340
Skąd: Częstochowa
Wysłany: Nie Paź 09, 2011 9:33 pm   

W mojej opinii ten film pokazuje całą okropność depresji i samobójstwa. Z autopsji wiem, że cała choroba wygląda tak, jak na filmie. Dlatego uznaję go za wartego obejrzenia. Niestety oglądałam go z klasą, większość zachowała OGROMNY dystans do filmu, uznając go po prostu za dobry żart. Mnie do śmiechu wcale nie było. Wyszłam z niego z łzami w oczach.
_________________
Never give up, it's such a wonderful life
/Hurts-Wonderful life/

dawniej - rooni
 
 
     
venus-in-furs 
Koryfej


Wiek: 31
Posty: 660
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon Paź 10, 2011 8:22 pm   

Maron napisał/a:
a co jest w nim marnego, naiwnego, przerysowanego i zabawnego?


Sposób przedstawienia.
 
     
Kasiek 
Corps de Ballet


Związek z tańcem:
uczeń/tancerz
Wiek: 28
Posty: 346
Skąd: Jarosław
Wysłany: Nie Paź 16, 2011 12:27 am   

Ja mam ostatnio totalną fazę na Czarnego Łabędzia i na wszystkie ekranizacje powieści N.Sparksa... :roll: ogólnie to uwielbiam filmy kostiumowe... Ach...ta Maria Antonina z K.Dunst... :lol:
_________________
http://www.puellanova.pl/...zyni-tanca.html
 
 
     
estelle 
Adept Baletu


Związek z tańcem:
tancerz, uczeń
Posty: 90
Wysłany: Sro Paź 26, 2011 7:04 pm   

Gdzie mozna znalejść czarnego łabędzia do ściagnięcia za darmo w internecie???????? :sad:
_________________
neno, ty też masz ode mnie buziaka ;*
 
     
Sagittaire 
Pierwszy Solista

Wiek: 41
Posty: 2809
Wysłany: Sro Paź 26, 2011 7:05 pm   

po co Ci ściągac? wszedzie jest pełno do obejrzenia on line. wpisz black swan on line to wyskoczy Ci w 10 portalach do woboru: wersja z lektorem, z napisami albo tylko po angielksu.
 
     
Torin 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
miłośnik baletu :)
Wiek: 57
Posty: 1577
Skąd: ja się tu wziąłem ??
Wysłany: Sob Paź 29, 2011 1:35 pm   

A w empiku widziałem chyba za 20 zł - i masz go w dobrej jakości na zawsze ;) A warto !
_________________
Statler - Świetny jest ten spektakl. Leczy moje dolegliwości.
Waldorf - A co ci dolega ?
Statler - Bezsenność !!!
 
 
     
margotczyk 
Adept Baletu


Związek z tańcem:
Muzyk
Posty: 246
Skąd: Wrocław
Wysłany: Wto Lis 01, 2011 6:57 pm   

Jestem pod wrażeniem francuskiego filmu "CHANEL I STRAWIŃSKI", który właśnie obejrzałam na portalu KinoLand.pl
- mniej znana karta z życia wielkiego kompozytora:

http://kinoland.pl/szukaj/chanel%20i%20strawinski


Szerszy opis i obsada:

http://fdb.pl/film/217281-chanel-i-strawinski

.
_________________
Viens decouvrons toi et moi les plaisirs demodes..dansons joue contre joue
(Aznavour)
 
     
bushi4 
Nowicjusz


Związek z tańcem:
miłośnik
Wiek: 113
Posty: 21
Skąd: ze Śląska
Wysłany: Pon Cze 11, 2012 7:02 pm   

nie wiem, czy wątek umarł, czy dogorywa, ale mam ochotę dopisać jeszcze coś do niego. obejrzałam ostatnio kilka (moim zdaniem) dobrych filmów, m.in.: "Spadkobierców", którego, ze względu na George'a, długo wzbraniałam się obejrzeć i cieszę się, że wreszcie to zrobiłam, bo postać przez niego grana bardzo mi się podobała. marzy mi się nawet tak dojrzale postępujący mężczyzna :smile: .
Poruszył mnie też ostatnio bardzo film pt.: "Notatki o skandalu" - lubię oglądać, jak ludzie radzą sobie z wyborami w extremalnie trudnych warunkach, a zasadzie - w zwykłych ludzkich sytuacjach. jestem zafascynowana tym, że nie uciekają, ale próbują odnaleźć drogę do siebie, do życia!
Ogromnie podobał mi się francuski film: "Nietykalni"! oraz norweska "Wyspa skazańców"!
 
 
     
Anucha 
Nowicjusz


Związek z tańcem:
uczennica OSB
Wiek: 25
Posty: 44
Skąd: Wa-wa
Wysłany: Sro Sie 22, 2012 7:01 pm   

Ja dziś obejrzałam film pt. "Mój tata Barysznikow" . Według mnie przyjemny, ale jakoś również nie zachwyca. Jeśli porównywać by go do filmu "Billy Elliot" to jest dosyć duża różnica i Billy tu wygrywa. Ale chciałabym też poznać wasze zdanie :)
_________________
Bo tańczyć - znaczy żyć.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   

Odpowiedz do tematu Dodaj do serwisow: Bookmark and Share
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,19 sekundy. Zapytań do SQL: 12