www.balet.pl Strona Główna www.balet.pl
forum miłośników tańca

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Cechy idealnego nauczyciela tanca
Autor Wiadomość
Gość 
Solista Baletu


Związek z tańcem:
tancerka
Posty: 1107
Wysłany: Sob Maj 08, 2010 6:43 pm   

z jednej strony - zdarza się, że wybitny tancerz po zakończeniu kariery (czasem w trakcie, ale zwykle po) zaczyna uczyć w szkole. jeżeli jest przy tym dobrym pedagogiem to najlepsza opcja. z drugiej strony - nie każdy świetny tancerz ma predyspozycje do nauczania (co z tego, że sam jest świetny, jak nie umie nauczyć innych). i te sytuacje faktycznie są wyjatkowe na tle nauczycieli "zwykłych" przedmiotów - bo raczej nie zdarza się, żeby np. wybitny pisarz/poeta zajmował się uczeniem polskiego dzieci w szkole :wink:
z trzeciej strony - bywa też tak, że za uczenie biorą się ludzie, którym nie wyszło jako "czynnym" tancerzom, a wśród nich także tacy, którzy nawet nie mieli by szans na inny zawód.
 
     
Chiaranzana 
Corps de Ballet

Posty: 348
Wysłany: Sob Maj 08, 2010 7:39 pm   

bywa też tak, że za uczenie biorą się ludzie, którym nie wyszło jako "czynnym" tancerzom, a wśród nich także tacy, którzy nawet nie mieli by szans na inny zawód.

Dlatego sa tu potrzebne studia pedagogiczne, ale nie wiem czy np na Pedagogice baletu gdzie nazwa sama wskazuje na temat zajec sa zajecia np z oceniania, albo o typach pracy z roznymi metodami uczacymi. Uczenie sie sposobu przekazywania wiedzy - to wszystko mozna zdobyc.

Szkoly artystyczne sa dosc specyficzne, ida tam dzieci, mlodziez ktora ma pasje wiec np zmuszac do zajec raczej nie trzeba. W szkolach podstawowych i wyzej jest inaczej. Nauczyciel musi np. radzic tez sobie z problemami uczniow bo zdarzaja sie rozne rodziny.
Jak dla mnie najwazniejsze co musi miec nauczyciel tancerz i inny to cierpliwosc. Zwlaszcza jak musi poraz setny pokazac jakis krok czy jakies zadanie. A z tym w dzisiejszych dosc szybkich czasach nie latwo jest utrzymac.
 
     
Bambyno 
Adept Baletu


Związek z tańcem:
uczennica
Wiek: 31
Posty: 151
Skąd: Kraków
Wysłany: Nie Maj 09, 2010 12:00 pm   

Moją nauczycielkę podziwiam za to, że ma cierpliwość. Na każdej lekcji dziewczyny gadają, wygłupiają się a ona z anielską cierpliwością znosi to. W pewnym sensie denerwuje mnie brak dyscypliny, która jest znikoma. Fajnie by było, jakby potrafiła zmotywować do większego działania dyscypliną, a nie tylko pochwałami.
_________________
"Dopiero taniec nadał jej ruchom cel i kierunek."
 
 
     
alexa07 
Adept Baletu


Związek z tańcem:
tancerka
Wiek: 32
Posty: 66
Wysłany: Nie Maj 09, 2010 4:00 pm   

No dokładnie czasem potrzebna jest krytyka aby kogoś zmotywować do pracy [co widze sama po sobie :D ] dlatego taki nauczyciel z jednej strony cierpliwy ale z drugiej trzymajacy zespol/grupe czy klase w porzadku... ja niestety nie ucze sie w SB, tancze w grupie baletowej i wlasnie u nas moj nauczyciel potrafi utrzymac dyscypline na sali... i wlasnie w grupie jest to fajne ze na przerwach gadamy wszyscy mozemy sie wyglupiac ale jak wchodzimy na sale to kazdy wie do czego ona sluzy :D
_________________
"Tańczy i tańczy... i tańczy, a poza tym przygląda się, jak inni tańczą, i tańczy jeszcze więcej..."
 
     
KCtaniecJuja 
Nowicjusz

Związek z tańcem:
zwykła Tancerka
Wiek: 25
Posty: 6
Wysłany: Sob Maj 15, 2010 12:33 pm   

Prawdziwy Nauczyciel powinien być cierpliwy umiał dobrze tumaczyć roziciągać ,nie powinien nie krzyczeć za dużo ale być jednocześnie wymagający :D to jest moje zdańe
 
 
     
Hildegarda 
Nowicjusz

Związek z tańcem:
uczeń, miłośnik
Wiek: 30
Posty: 49
Skąd: Szczecin
Wysłany: Sob Maj 15, 2010 8:36 pm   

Ja dodałabym jeszcze, że powinien być pewny siebie. Tacy ludzie cieszą się szacunkiem i poważaniem wśród innych, co jest niezwykle ważne, gdy uczy się młodych ludzi.
 
 
     
Buba 
Adept Baletu


Związek z tańcem:
uczennica OSB
Wiek: 29
Posty: 141
Wysłany: Pon Maj 17, 2010 9:23 am   

Według mnie idealny nauczyciel powinien być, tak jak już napisaliście, koncekwenty, stanowczy, ale poza tym powinien lubić swoją pracę i być pogodnym człowiekiem.
Od wrześnie 2009 mam wspaniałą Panią Profesor od klasyki. Jest właśnie stanowcza, wymagające, ale potrafi nas zachęcić i zmotywować do pracy (chociaż w mojej klasie raczej nie ma z tym problemów). Czasami sobie z nami żartuje i na lekcjach jest miłą atmosfera, aczkolwiek nie ma chwili na nude. Potrafi świetnie zorganizować nam czas.
Poza tym sprawdza się tutaj powiedzenie "jak Kuba Bogu tak Bóg Kubie". Jeśli uczniowie należycie traktują nauczyciela to on zazwyczaj się odwdzięczy. Nie można wymagać od pedagoga niewiadomo czego, kiedy klasa rozrabie, nie chce się uczyć, lekceważy nauczyciela (chociaż z drugiej strony nauczyciel nie powinien do tego dopuścić).
Każdemu życzę tak wspaniałej nauczycielki na jaką ja trafiłam.
Pozdrawiam serdecznie :)
_________________
dance or die!!! addicted to the dancefloor...
 
     
Sagittaire 
Pierwszy Solista

Wiek: 41
Posty: 2809
Wysłany: Pon Maj 17, 2010 9:57 am   

no to sie wszyscy cieszymy, ze sie Wam tak dobrze trafilo :)
 
     
Buba 
Adept Baletu


Związek z tańcem:
uczennica OSB
Wiek: 29
Posty: 141
Wysłany: Pon Maj 17, 2010 3:42 pm   

Niestety dobry nauczyciel klasyki to już "gatunek wymierający". A szkoda. Bo kto inny jak nie dobry pedagog ma zachęcić dzieci do tańca klasycznego? Sami rodzice nie wystarczą! Pozdrwiam i życzę wszystkim, aby w życiu trafiali na samych dobrych pedagogów, z pasją :)
_________________
dance or die!!! addicted to the dancefloor...
 
     
estelle 
Adept Baletu


Związek z tańcem:
tancerz, uczeń
Posty: 90
Wysłany: Pią Lut 04, 2011 4:48 pm   

wymagający, uśmiechnięty :P
_________________
neno, ty też masz ode mnie buziaka ;*
 
     
blancari 
Adept Baletu


Związek z tańcem:
instruktor
Posty: 65
Wysłany: Pią Lut 04, 2011 5:17 pm   

Idealny nauczyciel to dla mnie taki, od którego najwięcej można się nauczyć, nie tylko technicznie, ale ogólnie ukształtować całą swoją postawę tancerza. To taki, dzięki któremu kształtujemy zarówno swoje ciało jak i charakter.

Najważniejsze cechy to moim zdaniem:
1) Gruntowna wiedza na temat tego czego uczy, wciąż pogłębiana
2) Wiedza JAK czegoś nauczyć (tutaj często widać niedostatek u bardzo utalentowanych tancerzy. Po porostu ktoś z dużym talentem tanecznym często pewne rzeczy łapie automatycznie i dopiero jako instruktor musi zrozumieć, że ktoś może mieć z czymś problem)
3) Chęć i pasja uczenia i dzielenia się wiedzą
4) Miłe usposobienie
5) Konsekwencja i wytrwałość
6) Umiejętność stawiania przed uczniem wyzwań, które będą wymagały wysiłku, ale go nie odstraszą
7) Umiejętność motywowania do pracy
8) Ważne, o czym mało się mówi: psychiczne przygotowanie do spotkania z uczniem bardziej utalentowanym od siebie. Są niestety instruktorzy, którzy nie potrafią tego unieść i zamiast w taką osobę inwestować, bądź wysłać ją do lepszych od siebie - budują jej tzw "szklany sufit", niby ucząc, a w rzeczywistości ją blokując
9) Nie boi się konkurencji, nie boi się wysłać ucznia do kogoś innego, kto może go jeszcze czegoś nauczyć.
10) Na zajęciach skupia się na uczniach, a nie na podziwianiu siebie w lustrze

Generalnie - idealny nauczyciel jest całkowicie skupiony na efektywnym nauczaniu, a nie na sobie.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   

Odpowiedz do tematu Dodaj do serwisow: Bookmark and Share
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 12