www.balet.pl Strona Główna www.balet.pl
forum miłośników tańca

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Kasia G
Pon Lis 22, 2010 11:13 pm
Najlepsze książki o tańcu i tancerzach
Autor Wiadomość
agga
Gość
Wysłany: Sro Kwi 20, 2005 7:22 am   Najlepsze książki o tańcu i tancerzach

Agga: Mozecie mi udzielic informacji z jakich ksiazek najlepiej jest sie przygotowac do matury z wiedzy o tancu i z ktorych mozna sie czegos ogolnie dowiedziec o zasadach tanca klasycznego oraz innych rodzajow tanca, ktore sa nauczasne w szkole baletowej (taniec ludowy, charakterystyczny)...

dopisane przez: Sagittaire:

Jako, że często powraca pytanie, jakie są najlepsze ksiązki do nauki o tańcu (zarówno pod kątem matury z Wiedzy o tańcu jak i dla siebie), to polecam bibliografię autorstwa K. G. ze strony balet.pl

Wybrana bibliografia - taniec i balet
(12 luty 2005 23:55) , nadesłał Katarzyna Gardzina
Oto wybrana (subiektywnie) bibliografia dotycząca tańca i baletu.

Andrzejewska-Psarska M.: Więcej niż taniec. Rozmowy z Ewą Wycichowską. Kraków 2003, PWM

Banaszyński M.: Śladami polskiej Terpsychory. Kraków 1962, PWM

Biegański P.: Teatr Wielki w Warszawie. Warszawa 1961

Bittnerówna B.: Nie tylko o tańcu. Warszawa 2004, Prószyński i S-ka

Ciepliński J.: Szkic dziejów baletu polskiego. Londyn 1956

Dzikowski S.: O tańcu. Rozważania kulturalno-obyczajowe. Księgarnia Biblioteki Dzieł Wyborowych, ???

Drabecka M.: Tańce historyczne. Warszawa, tom. I, II, III, IV, V, CAK

Duncan I.: Moje życie. Kraków 1983, PWM

Erhardt L.: Balety Igora Strawińskiego. Kraków 1962, PWM

Fonteyn M.: Autobiografia. Warszawa 1984, WAiF

Grau A.: Taniec (cykl Patrzę-Podziwiam-Poznaję). Warszawa 2001, Arkady

Guest I.: Balet romantyczny w Paryżu. Warszawa 1978, PIW

Haskell A.: Balet. Kraków 1969, PWM

Iwaszkiewicz J.: Harnasie Karola Szymanowskiego. Kraków 1964

Kanold B.: Rozmowy o tańcu. Janina Jarzynówna-Sobczak. Gdańsk 2003, Wydawnictwo Oskar

Krasowska W.: Niżyński. Warszawa 1978, PIW

Krzesińska M.: Wspomnienia. Romans z carem Mikołajem i lata następne.... Warszawa 1996, Philip Wilson

Lange R.: Podręcznik kinetografii. Poznań 1995, Instytut Choreologii w Poznaniu

Mamontowicz-Łojek B.: Polskie szkolnictwo baletowe w okresie międzywojennym. Warszawa 1978 PWN

Mamontowicz-Łojek B.: Taniec widowiskowy w Polsce w okresie międzywojennym, PWM

Mamontowicz-Łojek B.: Terpsychora i lekkie muzy. Kraków 1972, PWM

Malska M.: Filozofia baletu. Kraków 1998, FALL

Medova M. L.: Balet. Moje pierwsze kroki. Bielsko-Biała 1993, Wydawnictwo Kleks

Nasierowski T.: Gdy w mięśniach rodzi się obłęd. Warszawa 1998, Wydawnictwo Psychologii i Kultury Eneteia

Niżyński W.: Dziennik. Warszawa 2000, Iskry

Parnell F.: Moje życie w sztuce tańca. Pamiętniki 1898-1947. Łódź 2003, Wyd. GRAKO

Plisiecka M.: Ja, Maja Plisiecka. Warszawa 1999, Prószyński i S-ka

Pudełek J.: Warszawski balet romantyczny. Kraków 1968, PWM

Pudełek J.: Warszawski balet w latach 1867-1915. Kraków 1981, PWM

Pudełek J.: Z historii baletu. Warszawa 1981, COMUK

Rambert M.: Żywe srebro. Warszawa 1973, Czytelnik

Rey J.: Taniec. Jego rozwój i formy. Warszawa 1958, PIW

Sizowa M.: W baletowej szkole. Warszawa 1962, Nasza księgarnia

Stanisław Szymański – 30 lat pracy artystycznej. Warszawa 1979, Teatr Wielki

Sygietyński A.: Balet warszawski na przełomie XIX i XX wieku. Kraków 1971, PWN

Tomaszewski W.: Człowiek tańczący. Warszawa 1991, Wydawnictwa szkolne i pedagogiczne

Turska I.: Almanach baletu polskiego 1945-1974. Kraków 1983, PWM

Turska. I.: Balety Piotra Czajkowskiego. Kraków 1981, PWM

Turska I.: Krotki zarys historii tańca i baletu, Kraków 1983, PWM

Turska I.: Pan Twardowski L. Różyckiego. Kraków 1959, PWM

Turska I.: Przewodnik baletowy, Kraków 1997, PWM (i inne wydania)

Turska I.: Spotkanie ze sztuką tańca. Kraków 2000, PWM

Turska I.: Taniec w Polsce (1945-1960). Warszawa 1962, Wydawnictwo Artystyczno-Graficzne

Waganowa A.: Zasady tańca klasycznego, Kraków 1956, PWM

Waldorff J.: Sekrety Polihymnii, Warszawa 1957. Iskry (i inne wydania)

Witkiewicz J. S.: Życie dla tańca. Rozmowy z Marią Krzyszkowską. Warszawa 1998, Iskry

Witkiewicz J. S.: Grand jete, czyli wielki skok. Rozmowy z Witoldem Grucą. Warszawa 2004, Iskry

Witkiewicz J. S., Multarzyński J.: Balet w Polsce. Warszawa 1998, Iskry

Wiesiołłowski W.: O nauczaniu tańca klasycznego. Warszawa 1993, ???

Wysocka T.: Dzieje baletu. Warszawa 1970, PIW

Wysocka T. Wspomnienia. Warszawa ???

Vaughan D.: Frederick Ashton i jego balety. Warszawa 1985, PIW

Zaganiacz-Mazur L. ABC Tańce. Warszawa 2004, Wydawnictwo Muzyczne Contra


Jeżeli znacie inne książki o tańcu zarówno polsko języczne jak i napisane w innych językach to proszę umieszczajcie tutaj autorów i tytuły.

Jeżeli ktoś zobaczył na allegro, w Empiku, w sprzedaży internetowej, w antykwariacie lub w bibliotece którąś z tych lub innych ksiażek o tańcu: proszę napiszcie tutaj namiary na to miejsce.

Jeżeli ktoś przeczytał tę lub inną książkę o tańcu proszę o napisania opinii na jej temat: co jest tematem książki, czy warto ją nabyć, czy tekst jest przydatny dla laika czy raczej dla profesjonalisty, komu byście ją polecili, a może kogo zniechęcili do zakupu jej.

PS proszę o nie zaśmiecanie tego wątku i tylko merytoryczne , konkretne posty (tytuł, autor, miejsce w którym dana książka jest dostępna, opinie, informacje o zawartości i wartościowości danej książki), żeby komuś kto będzie z tego tematu korzystać było łatwo odszukać informacje.




[/b]Zachęcam serdecznie do PISANIA O KSIĄŻKACH NA TEMAT TAŃCA, TANCERZY. pISZMU TU UWAGI PO PRZECZYTANYCH KSIĄŻKACH, RECENZJE, OPINIE, DOSTĘPNOŚĆ ITD
Ostatnio zmieniony przez Sagittaire Sro Gru 09, 2015 7:26 pm, w całości zmieniany 4 razy  
 
 
Kasia G 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
krytyk
Wiek: 47
Posty: 4412
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro Kwi 20, 2005 9:32 am   

Podręcznikiem obowiązującym na wszystkich etapach nauczania historii tańca jest Krótki zarys... I. Turskiej. Nie polecam Dziejów baletu T. Wysockiej bo dużo w niej błędów (chyba że jako uzupełnienie i ciekawostkę). Reszte potrzebnej wiedzy trzeba zbierac po różnych książkach, bo jednego podręcznika brak (zwłaszcza jesli chodzi o taniec XX wieku). W Naszych i Waszych tekstach (teksty ogólne) zamieściłam wybraną bibliografię na temat tańca i baletu, nie obejmuje ona jednakp prawie wcale tańca historycznego i ludowego. Są jednak wydane całe serie na ten temat.
Ostatnio zmieniony przez Sagittaire Wto Lis 23, 2010 7:47 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
sfra 
Solista Baletu

Związek z tańcem:
baletoman
Posty: 1605
Skąd: Varsovie
Wysłany: Sro Kwi 20, 2005 3:34 pm   

Generalnie matura z wot'u dotyczy repertuaru klasycznego. Mało w niej wymaganej jest teorii czysto ksiązkowej, stąd w wymaganiach jest po prostu do znajomości repertuar klasyczny, wspólczesny...

Arkusz III zawiera dwa tematy, na ktore trzeba sie bedzie rozpisac, jeden z czystej teorii tanca (np. "Wplyw reform Fokina i Noverre'a na rozwój baletu"), drugi zaś tyczy się sfery widza i krytyka, czyl musisz ocenic dzieło (np. "oceń innwację GISELLE Matsa Ek'a)

Więcej inforamcji moge podac chetnym przez mail...
_________________
sfra- odnaleziony pośród manewrów sztuki i jezyka francuskiego
 
 
Chiquita 
Adept Baletu


Związek z tańcem:
miłośnik / uczeń ;)
Wiek: 37
Posty: 58
Skąd: Białystok
Wysłany: Wto Lut 03, 2009 10:09 pm   Książki o tańcu

Wiem, że był juz taki temat, w którym wymienialiście książki o tańcu, ale nie mogę go znaleźć. Od ponad półgodziny grzebię po forum bez skutku. Proszę kogoś o podanie linka do tamtego wątku.

Jakby ktoś znał jakieś książki antropologiczne, w których poruszony jest temat tańca to będę wdzięczna - piszę pracę magisterskąo antropologicznym ujęciu tańca, funkcjonowaniu tańca w kulturze itp.
_________________
http:/roztanczony.blogspot.com - zapraszam ;))
 
 
     
Kasia G 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
krytyk
Wiek: 47
Posty: 4412
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro Lut 04, 2009 8:25 am   

temat ten, jak widzę, wiszący swego czasu w Ogloszeniach zostal skasowany wiec podaję jeszcze raz link do wybranej bibliografi baletowej:
http://www.balet.pl/porta...id=119&Itemid=2

jesli chodzi o stronę antropologiczna w badaniu tańca to polecam, obecnie dostępne tylko w bibliotekach i czytelniach, książki prof. Roderyka LangeJest autorem prac z zakresu antropologii tańca, metodyki badań etnochoreologicznych i kinetografii, m.in.:

Taniec ludowy w pracach Muzeum Etnograficznego w Toruniu. Metoda pracy i kwestionariusz (1960);
The Nature of Dance (1975);
Podręcznik kinetografii (1975);
Tradycyjny taniec ludowy w Polsce i jego przeobrażenia w czasie i przestrzeni (1978);
O istocie tańca i jego przejawach w kulturze. Perspektywa antropologiczna (1988);
_________________
Niech pamięta elita, że każda śmietanka na deser jest bita.
Lec
Ostatnio zmieniony przez Sagittaire Wto Lis 23, 2010 7:49 pm, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
     
Ewa J. 
Koryfej


Związek z tańcem:
miłośnik
Wiek: 32
Posty: 683
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro Lut 04, 2009 5:56 pm   

Jeśli już powstał taki wątek, to ja również chciałabym o coś zapytać :wink:

Zapoznałam się z zamieszczoną bibliografią, ale być może Ty Kasiu wiesz coś więcej na temat, który mnie interesuje - czy znasz może jakąś lekturę, która traktowałaby poniekąd o psychice tancerzy?
Oczywiste jest, że tak jak różni są ludzie, tak samo i tancerze, ale wiadomo też, że taniec klasyczny w jakiś sposób determinuje cechy osobowości tancerza, wpływa na jego rozwój psychiczny, w dużej mierze na pewno też na ukształtowanie jego charakteru. Jednym słowem - ma naprawdę dużą siłę oddziaływania właśnie na psychikę.

Jeśli byłaby książka, która łączyłaby ujęcie psychologiczne z tym typowo fizycznym podejściem - czyli jak taniec wpływa również na ciało, pewne nawyki ruchowe przenoszone do życia codziennego, dystans przestrzenny tancerzy w stosunku do innych osób etc. to nie ukrywam, że byłaby to dla mnie bardzo ciekawa lektura, od której z chęcią rozpoczęłabym swoją teoretyczną edukację :)
 
     
Kasia G 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
krytyk
Wiek: 47
Posty: 4412
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Lut 05, 2009 8:52 am   

najblizej interesującego Cię tematu sytuują się prace:

Zofia Konaszkiewicz Tancerze polscy - wybrane problemy kształcenia i zawodu. Warszawa 1987, AMFC.
Zofia Konaszkiewicz Tancerze polscy - praca zawodowa w ich życiu. Warszawa 1994, AMFC.
opracowane na podstawie prac magisterskich studentów Pedagogiki Baletu. Zawieraja przytoczone wypowiedzi tancerzy na temat ich decyzji zawodowych i w życiu prywatnym, stosunku do szkoły baletowej, pracy w zespole, pierwszej pracy, czasu wolnego, posiadania dzieci. Polecam - to unikatowy materiał, nie wiem tylko, czy sa one dostępne gdzie indziej niz w czytelni AM im. Chopina (no i zapewne w Bibliotece Narodowej)
_________________
Niech pamięta elita, że każda śmietanka na deser jest bita.
Lec
Ostatnio zmieniony przez Sagittaire Wto Lis 23, 2010 7:51 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
     
Ewa J. 
Koryfej


Związek z tańcem:
miłośnik
Wiek: 32
Posty: 683
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Lut 05, 2009 12:32 pm   

Kasiu bardzo dziękuję za te informacje, przydadzą się na pewno :wink:
Już sprawdziłam i dostępne są również na UW, ale jeszcze się zorientuję, gdzie będzie mi łatwiej do nich dotrzeć.
_________________
"Tańczcie głową." A. Pawłowa
 
     
Chiquita 
Adept Baletu


Związek z tańcem:
miłośnik / uczeń ;)
Wiek: 37
Posty: 58
Skąd: Białystok
Wysłany: Sro Mar 18, 2009 12:23 am   

Ewo, ostatnio wpadła mi w ręce książka Olgi Kuźmińskiej "Piękno ruchu taneczno-gimnastycznego". Jest w niej kilkustronicowy rozdział zatytułowany "Wewnętrzne odczuwanie odtwórcy ruchu". Poruszone tu jest zarówno odczuwanie odtwórcy - tancerza, jak i odtwórcy - gimnastyka/gimnastyczki, więc nie wiem jak się to ma do tego, czego poszukujesz. Jeśli będziesz zainteresowana mogę zeskanować te, dosłownie, 6 stron i wysłać Ci mailem. Jak coś to pisz na PW.


OK, no to zeskanuję jutro i pomyślę gdzie go zamieścić, żeby wszyscy mogli sobie pobrać :)
_________________
http:/roztanczony.blogspot.com - zapraszam ;))
Ostatnio zmieniony przez Sagittaire Wto Lis 23, 2010 7:53 pm, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
     
Chiquita 
Adept Baletu


Związek z tańcem:
miłośnik / uczeń ;)
Wiek: 37
Posty: 58
Skąd: Białystok
Wysłany: Sro Mar 18, 2009 6:12 pm   

No fajnie, że taki odzew :)
Mam taki pomysł: założyłam przed chwilką Chomika o wdzięcznej nazwie Pointy (hehe jakżeby inaczej :P ). Moja propozycja jest taka, abyśmy wrzucali tam wszelkie materiały dotyczące baletu i tańca w ogóle.
Oto link do tego Chomika:

http://chomikuj.pl/pointy

Za chwilkę pojawi się tam obiecany fragment książki i garstka zdjęć ;)
_________________
http:/roztanczony.blogspot.com - zapraszam ;))
 
 
     
Ewa J. 
Koryfej


Związek z tańcem:
miłośnik
Wiek: 32
Posty: 683
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro Mar 18, 2009 6:20 pm   

To by była świetna sprawa, gdyby wszyscy użytkownicy zgodzili się na takie rozwiązanie, wreszcie byłoby przejrzyście, klarownie, od razu wiadomo, gdzie szukać potrzebnych materiałów, czy jakichkolwiek ciekawostek na temat tańca/baletu, wszystkiego co z nim związane. I być może byłoby przejrzyściej, gdyby powstał wątek typu: "Poszukuję książki", bo zrobiło się już kilka oddzielnych tematów, w których czasem nie ma więcej niż dwa posty, a ich tematyka jest z kolei powielana..

Tym bardziej wydaje mi się to dobry pomysł, że materiały wrzucone na chomika chyba nie znikają tak, jak to się dzieje w przypadku wrzucania na różne inne serwery.
Oczywiście inicjatywę i pomysł jak najbardziej popieram i dziękuję raz jeszcze :)
_________________
"Tańczcie głową." A. Pawłowa
 
     
inaenka 
Koryfej


Związek z tańcem:
bliski
Posty: 762
Skąd: Manchester
Wysłany: Pon Wrz 13, 2010 12:04 pm   

"O istocie tańca i jego przejawach w kulturze. Perspektywa antropologiczna." R. Lange. Posiadam, ale nie oddam, natomiast bardzo polecam :)
Co do księgarni wysyłkowych oczywiście, że są i zawierają pozycje jakich szukasz (np - the ballet bookstore , guardianbookshop i inne z możliwością wysłania za granicę. Wpisz w google :) )
_________________
""While I dance I can not judge, I can not hate, I can not separate myself from life. I can only be joyful and whole. This is why I dance."
- Hans Bos

-------------------------------------------------------
 
     
Sagittaire 
Pierwszy Solista

Wiek: 41
Posty: 2809
Wysłany: Pon Wrz 13, 2010 12:09 pm   

Dodaję kilka tytułów:

1. Przetańczone życie : Rzecz o Leonie Wójcikowskim
Autor: Turska, Irena.
Polskie Wydawnictwo Muzyczne, 2006.

2. Co to jest balet
Autor: Turska, Irena.
Polskie Wydaw. Muzyczne, 1957.

3. Dance in America
Autor: Coe, Robert.

4. Vladimir Malakhov : rozmowa z tancerzem stulecia
Autor: Witkiewicz, Jan Stanisław.
Wydawnictwo Iskry, cop. 2008.


5. Artystyczna uczciwość : rozmowa z Ewą Michnik
Autor: Witkiewicz, Jan Stanisław., Michnik, Ewa (1943- ).
"Iskry", 2003.

6. Leon Wójcikowski : mistrz tańca
Autor: Witkiewicz, Jan Stanisław.
Iskry, 2007.
 
     
Sagittaire 
Pierwszy Solista

Wiek: 41
Posty: 2809
Wysłany: Nie Wrz 26, 2010 8:47 am   

Czy gdzies zlokalizowaliscie moze ksiazke: Ludwik Erhardt, Balety Igora Strawińskiego?

A oto inne tytuły:
Modern i PostmodernBarbara Sier-Janik
Taniec - Stanisław Głowacki, Wiesław Tomaszewski, Susan Au
Taniec jego rozwój i formyJan Rey
Przewodnik baletowy – Irena Turska
Praktyka i teoria tańca/prostego komponowania sztuki baletowej, mzyki, kostiumu i dekoracji – Noverre
Balet w Polsce – Janina Pudełek
Z historii baletu – Janina Pudełek
Krótki zarys historii tańca i baletu – Irena Turska
Kolokwia baletowe – Jan Berski
Filozofia baletu – Magdalena Malska
Co to jest balet – Irena Turska
W Teatrze dzwięku i ruchu – Jan Berski
Terpsychora i lekkie muzy – Bożena Mamontowicz-Łojek
Choreografia baletów warszawskich za Sasów - Maria Drabecka
Almanach baletu polskiego 1945-1974 - Irena Turska
O balecie rosyjskim i radzieckim – Natalia Czernowa
Balety Igora Strawińskiego – Ludwig Erhardt
Balety Piotra Czajkowskiego – Irena Turska
Twórcy baletu polskiego - Jerzy Gogół, Barbara Bitnerówna, Witold Gruca
Ostatnio zmieniony przez Sagittaire Wto Lis 23, 2010 8:19 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Kasia G 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
krytyk
Wiek: 47
Posty: 4412
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon Wrz 27, 2010 11:20 am   

Owszem, książkę tę czytałam gdy przygotoywałam się do egzaminów na studia (jeju, jakieś 15 lat temu) i już wtedy uchodziła za rzadką - mozna ją znaleśc chyba tylko w specjalistycznych bibliotekach i czytelniach, czasem po prostu ktos ma w prywatnym księgozbiorze
_________________
Niech pamięta elita, że każda śmietanka na deser jest bita.
Lec
 
 
     
Kawka 
Adept Baletu


Wiek: 34
Posty: 176
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro Wrz 29, 2010 8:24 am   

Sagittaire napisał/a:
Czy gdzies zlokalizowaliscie moze ksiazke: Ludwik Erhardt, Balety Igora Strawińskiego?


W Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego są 2 egzemplarze do wypożyczenia i 1 w Instytucie Muzykologii UW.
_________________
Dokąd idziesz córko zła?
Do kabaretu matko ma!
 
     
Sagittaire 
Pierwszy Solista

Wiek: 41
Posty: 2809
Wysłany: Sob Paź 02, 2010 11:50 am   

Dzis cała noc czytalam na zmianę Krótką historię tańca i baletu i Przewodnik Turskiej. Dla "normalnych ludzi" (tzn nie oszalalych na pukcie tanca) to pewnie potworne nudy ale jak ktos ma jakas wiedze laika, zbierana przez kilka lat, to są to znakomite narzędzia, żeby sobie różne rzeczy poukładać w głowie, usystematyzować, lepiej zrozumieć.
Nie mogłam przestać czytać. Łatwy język, przejrzystość, dużo ciekawostek i smaczkow z zycia prywatnego (te smaczki to z Krotkiego zarysu rzecz jasna). Jej, jak mi te ksiazki byly potrzebne. Nie wiedziałąm, że 2 ksiażki w jedną noc pomogą mi tak usystematyzować wiedzę.
Polecam każdemu, kto -podobnie do mnie - zbierał wiedzę od kilku lat i chciałby ją jakoś zweryfikować/usystematyzować/pogłębić.

Jeśli chodzi o dostępność tych 2 ksiazek Turskiej to kilka lat temu było nowe wydanie, więc są one i w ksiągarniach i na allegro i stare w antykwariatach (z tym, ze moze niekoniecznie w Waszych miastach, wiec ewentualnie trzeba by bylo zamowic przez internet).
 
     
Kasia G 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
krytyk
Wiek: 47
Posty: 4412
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob Paź 02, 2010 4:43 pm   

tak, Krótki zarys... miał wznowienie w ubiegłym roku - nalezy szukac wydania sygnowanego 2009
_________________
Niech pamięta elita, że każda śmietanka na deser jest bita.
Lec
 
 
     
Sagittaire 
Pierwszy Solista

Wiek: 41
Posty: 2809
Wysłany: Sob Paź 02, 2010 4:54 pm   

ostatnie wydania to: Krótki 2009, Przewodnik 1997
*) o ile sie nie myle
 
     
Sagittaire 
Pierwszy Solista

Wiek: 41
Posty: 2809
Wysłany: Nie Lis 21, 2010 7:47 pm   

mam pytanie: jaka ksiazke najlepiej zamowic sobie, zeby sobie przyblizyc wspolczesny? jest dostepna Sier-Janik Post modern dance - co o niej myslicie???? Wiem, ze kiedys pisalismy jeszcze o czyms Reya ale nie moge jej namierzyc ...

I jeszcze jest dostepna w Polsce ksiazka: Roberto Baiocchi Wielka ksiąga baletu. Warto???
 
     
Kawka 
Adept Baletu


Wiek: 34
Posty: 176
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon Lis 22, 2010 4:03 pm   

http://www.granice.pl/rec...p?id=5&id3=2538 - tutaj masz recenzję tej książki, w ogóle polecam w całokształcie stronę granice.pl :)
_________________
Dokąd idziesz córko zła?
Do kabaretu matko ma!
 
     
Kasia G 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
krytyk
Wiek: 47
Posty: 4412
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon Lis 22, 2010 11:03 pm   

piszę tez o tej ksiazce w najnowszym numerze Twojej Muzy - warto ale dla młodych i dopiero zaczynajacych swoją przygodę z tańcem i baletem. Ty Sagittaire wiesz chyba więcej o tańcu, zwłaszcza klasycznym niż tam jest napisame, a napewno równie wiele
_________________
Niech pamięta elita, że każda śmietanka na deser jest bita.
Lec
 
 
     
Elliot 
Adept Baletu


Związek z tańcem:
zaręczeni
Posty: 220
Skąd: Kraków
Wysłany: Pią Lis 26, 2010 4:39 pm   

Odnośnie książki Wielka Księga Baletu: Tak jak napisała Kasia G, jest to raczej książka dla osób rozpoczynających swoją przygodę z baletem. jest tam krótka (naprawdę krótka historia), po krótce opisane niektóre style tańca oraz ważniejsze postaci z życia baletu. są opisane podstawowe kroki oraz wskazówki odnośnie żywienia, stroju, czy wyboru szkoły. Duża doza różu powoduje wrażenie jakoby książka była napisana dla młodszych czytelników. nie mniej jednak, jest to chyba jedyna tego typu książka w języku polskim, kosztuje około 25 zł, więc można zakupić do domowej biblioteczki :wink:
 
     
kropa
Nowicjusz

Posty: 39
Skąd: kuj-pom
Wysłany: Czw Gru 09, 2010 12:48 am   

Witam, jesteście wstanie mi pomoc ?
Potrzebuje książki "zagadnienia estetyczne tańca widowiskowego" oprócz tego potrzebowalbym coś nt folkloru bułgarskiego bądź serbskiego, bez róznicy tradyzji kulturowej tych kkrajów nt tańców i obyczajowości w ogóle pozdrawiam
_________________
Aby stało się to czego pragniemy trzeba przestać robić to co robimy...
 
 
     
Kasia G 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
krytyk
Wiek: 47
Posty: 4412
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Sty 12, 2012 12:22 pm   

może kogos zainteresuje mozliwośc kupienia książek Roderyka Lange i nie tylko:
http://www.rhytmos.pl/index.php?cPath=21_25
_________________
Niech pamięta elita, że każda śmietanka na deser jest bita.
Lec
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   

Odpowiedz do tematu Dodaj do serwisow: Bookmark and Share
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,38 sekundy. Zapytań do SQL: 18