www.balet.pl Strona Główna www.balet.pl
forum miłośników tańca

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Zagadki - maj 2010
Autor Wiadomość
margotczyk 
Adept Baletu


Związek z tańcem:
Muzyk
Posty: 246
Skąd: Wrocław
Wysłany: Sob Maj 01, 2010 9:49 pm   Zagadki - maj 2010

1.
Z jakimi baletami kojarzą się zdjęcia pojawiające się kolejno w czasie:

a) 0.31
b) 1.01
c) 1.21
d) 2.01
e) 2.12
f) 3.02
g) 3.21

http://www.youtube.com/watch?v=P8_k2fOR9TY

Za każdą odpowiedź (tytuł, kompozytor, choreograf i rok prapremiery) - 1 punkt.


2.
Podać tytuł baletu i dokładnie określić scenę w której występuje muzyka słyszana w powyższym filmie - 2 punkty.
Za link do filmu z tą sceną w wykonaniu pary tancerzy z zagadki - 2 punkty


.
 
     
Blanche 
Koryfej


Związek z tańcem:
miłośnik
Wiek: 36
Posty: 890
Skąd: z dalekiej północy
Wysłany: Sob Maj 01, 2010 10:15 pm   

1.
b. Marguerite et Armand, muzyka Liszt, choreografia Frederick Ashton, premiera 1963 rok
c. Giselle, muzyka Adolphe Adam, choreografia Jean Coralli i Jules Perrot, 1841 rok
e. Jezioro łabędzie, muzyka Czajkowski, choreografia Lew Iwanow i Marius Petipa, 1895 rok

2.
Romeo i Julia, fragment śmierci Julii
Od ok. 3:20 minuty
 
     
margotczyk 
Adept Baletu


Związek z tańcem:
Muzyk
Posty: 246
Skąd: Wrocław
Wysłany: Sob Maj 01, 2010 10:27 pm   

1. Za balety: b), c), e) - 3 p.
2. Tytuł baletu z określeniem sceny i film - 4 p.

czyli 7 punktów dla Blanche :)


czekają jeszcze 4punkty.
 
     
Blanche 
Koryfej


Związek z tańcem:
miłośnik
Wiek: 36
Posty: 890
Skąd: z dalekiej północy
Wysłany: Nie Maj 02, 2010 6:30 pm   

d. Pelleas Et Melisande, choreografia Petit, muzyka Schoenberg, premiera 1969.
f. Korsarz, choreografia Petipa, muzyka m.in. Adolphe Adam, Cesare Pugni, Léo Delibes, Riccardo Drigo, premiera 1856
g. Paradise Lost, choreografia Petit, muzyka Constant, premiera 1967
_________________
Niepoprawna miłośniczka Mariinki
 
     
margotczyk 
Adept Baletu


Związek z tańcem:
Muzyk
Posty: 246
Skąd: Wrocław
Wysłany: Nie Maj 02, 2010 9:00 pm   

Kolejne 3 punty dla Ciebie.

Razem 10 punktów.
Blanche, Twoja kolej.
 
     
Blanche 
Koryfej


Związek z tańcem:
miłośnik
Wiek: 36
Posty: 890
Skąd: z dalekiej północy
Wysłany: Sro Maj 05, 2010 7:11 pm   

Jeszcze zostało a, nie czekamy na odpowiedź? Ja bym strzelała, że to Raymonda lub Śpiąca Królewna, choć widziałam zdjęcia Fonteyn ze Śpiącej i tutu było trochę inne, więc nie byłam pewna ;) .

Ja wymyśliłam taką zagadkę:
http://www.youtube.com/watch?v=wCfHpLbbyCg
W tym humorystycznym pas de deux są pewne momenty zaczerpnięte z klasycznych pas de deux. Prosiłabym o podanie: z jakich pas de deux (czyli tytuł baletu plus nazwa pas de deux, czyli np. kto je tańczył lub z którego aktu) oraz w której minucie tego nagrania się to pojawia (czyli - przykładowo - że w 2 minucie pojawia się podnoszenie charakterystyczne dla pas de deux z królestwa cieni z Bajadery).
Zagadka potrwa do niedzieli. Za każdą odpowiedź 1pkt.
Ostatnio zmieniony przez Blanche Sro Maj 05, 2010 9:06 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
raisa
Solista Baletu


Związek z tańcem:
Uczeń OSB
Wiek: 28
Posty: 1070
Skąd: z piosenki Grabaża ;)
Wysłany: Sro Maj 05, 2010 8:37 pm   

bardzo fajny pomysl na zagadkę!
Od mniej więcej minuty pojawiają się pas rodem z cody z pas de deux ze "Śpiącej Królewny" tańczonej przez Aurorę i Księcia.
1:30 to, że on ją zostawia en pointe z nogą na passe a sam skacze jest charakterystyczne dla Grand pas classique
Nie wiem czy to też można zaliczyć ale w 2:35 Uliana robi pas dokładnie jak z wariacji z II aktu "jeziora"
To na tyle, co tak na szybko zdążyłam wyłapać.
_________________
"Ale próbować warto"
William Wharton
 
 
     
Blanche 
Koryfej


Związek z tańcem:
miłośnik
Wiek: 36
Posty: 890
Skąd: z dalekiej północy
Wysłany: Sro Maj 05, 2010 9:06 pm   

Tak, wszystkie które wymieniłaś też przyszły mi do głowy ;) . Masz 3 pkty.
 
     
Ewa J. 
Koryfej


Związek z tańcem:
miłośnik
Wiek: 32
Posty: 683
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Maj 06, 2010 9:02 pm   

Ja prawie nic więcej od Raisy nie dostrzegłam (tylko wydaje mi się, że już od około 27 sekundy widzimy rozpoczęcie pas de deux z III aktu "Śpiącej królewny", no ale to tak nawiasem, bo oczywiście już było na temat "Śpiącej.."). I po tym fragmencie , który Raisa wskazała (2:35) też jest kilka nawiązań do białego pas de deux z "Jeziora.." (np. 3:51) , ale tu znowu się powtarzam co do spektaklu;) W 4:10 znowu odniesienie do pas de deux z III aktu "Śpiącej królewny". 5:06 - "Giselle" - II akt, nazwałabym to wstępem do pas de deux, ale nie wiem dokładnie, jak ten fragment określić. 6:00 - "Giselle" - akt I, fragment pantomimy. Od około 7:20 nawiązanie do divertissement z III aktu Rajmondy i wariacji Rajmondy z tego samego aktu.

I rzeczywiście interesująca zagadka, zawsze podziwiam Cię Blanche za pomysłowość;)
_________________
"Tańczcie głową." A. Pawłowa
 
     
Blanche 
Koryfej


Związek z tańcem:
miłośnik
Wiek: 36
Posty: 890
Skąd: z dalekiej północy
Wysłany: Sob Maj 08, 2010 10:44 am   

W sumie niejasno się wyraziłam - chodziło mi właśnie o momenty z tego nagrania, nie o balety, więc powtórzenia tytułów baletów też są punktowane ;) . Więc masz 6pkt za Giselle, Jezioro, Śpiącą z 4:10 i Raymondę (choć przyznam, że tego fragmentu divertissement nie kojarzę, ale widziałam tylko jedną wersję Raymondy). I sam początek w 27 sekundzie jest wzięty z innego pas de deux, a przynajmniej bardziej mi to przypomina - w Śpiącej na ogół tancerka jest po lewej stronie i stoi lekko tyłem do publiczności.
I muszę powiedzieć, że zauważyłaś więcej niż ja - w życiu nie wpadłabym na Raymondę ani pantomimę z Giselle ;) .
 
     
Ewa J. 
Koryfej


Związek z tańcem:
miłośnik
Wiek: 32
Posty: 683
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob Maj 08, 2010 11:54 am   

To w takim razie dodam jeszcze, że według mnie od 2:50 też występuje nawiązanie do "Jeziora..", potarzają się kilka razy różne elementy mniej więcej do 3:14, ale w między czasie są też takie kroki, które należałoby "wyrzucić" (bo z całą pewnością w pas de deux Odetty i Zygfryda, ani nigdzie indziej w II akcie w ogóle nie występują ;) ). Co do divertissement z "Rajmondy" to postaram się znaleźć gdzieś na youtube ten fragment i go zamieścić (o ile gdzieś jest, ale możliwe, że tak ;) )
_________________
"Tańczcie głową." A. Pawłowa
 
     
Blanche 
Koryfej


Związek z tańcem:
miłośnik
Wiek: 36
Posty: 890
Skąd: z dalekiej północy
Wysłany: Nie Maj 09, 2010 12:17 pm   

Więc masz kolejny 1pkt ;) (dodam, że coś podobnego jest też w 5:43, jest nawet podnoszenie podobne do tego w czarnym pas de deux ;) ). Jeszcze poczekam do wieczora, czy nie pojawią się inne odpowiedzi, ale chyba możesz przygotowywać zagadkę ;) .
 
     
Blanche 
Koryfej


Związek z tańcem:
miłośnik
Wiek: 36
Posty: 890
Skąd: z dalekiej północy
Wysłany: Nie Maj 09, 2010 7:32 pm   

A więc:
raisa 3 pkt
Ewa J. 7 pkt

Ewa, jeżeli chcesz, możesz podyskutować o podwyższenie o jeszcze 1pkt za to wejście ze Śpiącej ;) . Wcześniej nie przyznałam punktu, bo mi osobiście bardziej skojarzyło się z Grand Pas Classique ;) .
 
     
Ewa J. 
Koryfej


Związek z tańcem:
miłośnik
Wiek: 32
Posty: 683
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie Maj 09, 2010 7:42 pm   

Nie, nie ma o czum dyskutować, dobrze, że doprecyzowałaś, rzuciłam skojarzenie bez zbytniego zastanowienia się (nie myślałam, że za powtórzenie tych samych tytułów też są jakieś punkty;) A skoro Blanche już podsumowała: jeśli ma kto pomysł na zagadkę i jest chętny do jej zadania, to oddaję, jeśli nie, może postaram się coś z siebie "wydusić", ale naprawdę nic mi nie przychodzi na myśl.. powiedzmy, że jeśli przez najbliższe dni nie będzie chętnego postaram się coś wymyślić, ale jeśli ktoś miałby ochotę zadać to śmiało:)
_________________
"Tańczcie głową." A. Pawłowa
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   

Odpowiedz do tematu Dodaj do serwisow: Bookmark and Share
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,09 sekundy. Zapytań do SQL: 13