www.balet.pl Strona Główna www.balet.pl
forum miłośników tańca

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Stanisław Szymański
Autor Wiadomość
jaromir 
Adept Baletu


Związek z tańcem:
milosnik
Posty: 281
Wysłany: Pon Lis 02, 2009 11:56 pm   Stanisław Szymański

przy okazji zaduszek wspominamy tych, którzy odeszli, niedawno Witold Gruca, ale przypomnę inną postać - w tym roku minęło 10 lat od śmierci Stanisława Szymańskiego.
Poniżej zdjęcie wykone dzisiaj na warszawskim cmentarzu.

Stanisław Szymański ur. 17 czerwca 1930 w Krakowie, zm. 10 lutego 1999 w Warszawie wybiytny tancerz klasyczny.

W 1963 roku podczas festiwalu “Warszawska Jesień” otrzymał nagrodę krytyków muzycznych SPAM “Orfeusz” za wykonanie partii Orfeusza w balecie I. Strawińskiego. W 1966 roku został pierwszym solistą Teatru Wielkiego. Na tej scenie stworzył niezapomniane kreacje w m.in. partiach Księcia w Kopciuszku, Arlekina w Mandragorze, Nieznajomego w Maskaradzie, Pietruszki, Merkucja, Hilariona, Rotbarta, Mazepy w balecie Szeligowskiego, Orfeusza, Diabła w Panu Twardowskim, Don Perlimplina w Czerwonym płaszczu. Stanisław Szymański jako jedyny Polak został uhonorowany w Paryżu Nagrodą im. Wacława Niżyńskiego i tytułem Danseur etoile. W Madrycie otrzymał nagrodę za wykonanie tańców hiszpańskich. Partnerował m.in. B. Olkusznik, B. Bittnerównie, O. Sawickiej, M. Krzyszkowskiej, H. Strzelbickiej. Stanisław Szymański był jednak zawsze lepszym solistą niż partnerem, w popisach solowych mógł zademonstrować swoją niezwykłą łatwość i swobodę techniczną, wysokość i lekkość skoku. Obojętne było, czy tańczy tego wieczoru główną partię, czy epizod – każde jego wyjście na scenę wprost elektryzowało publiczność. Wiele jego kreacji (zwłaszcza w baletach współczesnych np. W. Grucy) zostało utrwalonych na taśmie filmowej.
za Katarzyna K. Gardzina w Biuletyn 4(17)/2000
_________________
Tańcząc, ciałem powiesz także to, czego nie możesz wyrazić słowem.
 
     
Kasia G 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
krytyk
Wiek: 47
Posty: 4412
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto Lis 03, 2009 9:09 am   

Byłam te 10 lat temu na Jego pogrzebie - była msza w kościele na ul. Senatorskiej a potem autobusem podstawionym przez Teatr Wielki pojechaliśmy wszyscy na Wojskowe Powązki. Żegnało go wielu dawnych i obecnych tancerzy baletu TW-ON. Smutno....
_________________
Niech pamięta elita, że każda śmietanka na deser jest bita.
Lec
 
 
     
jaromir 
Adept Baletu


Związek z tańcem:
milosnik
Posty: 281
Wysłany: Wto Lis 03, 2009 8:28 pm   Re: Stanisław Szymański

jaromir napisał/a:
....... w popisach solowych mógł zademonstrować swoją niezwykłą łatwość i swobodę techniczną, wysokość i lekkość skoku. Obojętne było, czy tańczy tego wieczoru główną partię, czy epizod – każde jego wyjście na scenę wprost elektryzowało publiczność. [/i]


A ja ( czlowiek wiekowy ) najbardziej pamietam właśnie to co zacytowałem - to byla wyjatkowa postać w tamtym okresie.
_________________
Tańcząc, ciałem powiesz także to, czego nie możesz wyrazić słowem.
 
     
Kasia G 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
krytyk
Wiek: 47
Posty: 4412
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Cze 17, 2010 7:21 pm   

nie tylko dla wielbicieli nieodżałowanego talenty Stanisława Szymańskiego:

Warszawa. Wystawa "Fenomen tańca. Stanisław Szymański" w IT
17 czerwca Stanisław Szymański (na zdjęciu), legendarny tancerz Teatru Wielkiego w Warszawie, skończyłby 80 lat.

Był artystą o niezrównanym talencie, niepowtarzalnych warunkach zewnętrznych i heroicznej pracowitości. Jedynym tancerzem, którego każde pojawianie się na scenie wywoływało oklaski. Był osobny, niezwykły, niepowtarzalny.

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego pragnie przypomnieć jego postać na wystawie "Fenomen tańca. Stanisław Szymański". Wernisaż odbędzie się 29 czerwca o godzinie 18.

Stanisław Szymański nie żyje już od 11 lat. Składając kwiaty na jego grobie, składamy hołd nie tylko wielkiemu tancerzowi, ale też niezwykłemu człowiekowi, który potrafił żyć odważnie.
_________________
Niech pamięta elita, że każda śmietanka na deser jest bita.
Lec
 
 
     
Ali 
Koryfej


Posty: 845
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob Lut 15, 2014 11:59 pm   

Miałby dzisiaj 84 lata, ale odszedł przed 15 laty. Teatr Wielki pamiętał o tej smutnej rocznicy i wspomina: http://www.teatrwielki.pl...rza_teatru.html
_________________
Czucie i wiara silniej mówi do mnie niż... cokolwiek, i rzadko zawodzi.
 
     
Kasia G 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
krytyk
Wiek: 47
Posty: 4412
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon Lut 17, 2014 9:54 am   

pochowany na Wojskowych Powązkach w Warszawie..... Godne pochwały, że Teatr zamieścił to wspomnienie
_________________
Niech pamięta elita, że każda śmietanka na deser jest bita.
Lec
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   

Odpowiedz do tematu Dodaj do serwisow: Bookmark and Share
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 12