www.balet.pl Strona Główna www.balet.pl
forum miłośników tańca

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Akademia Waganowej
Autor Wiadomość
Blanche 
Koryfej


Związek z tańcem:
miłośnik
Wiek: 36
Posty: 890
Skąd: z dalekiej północy
Wysłany: Nie Lip 11, 2010 7:18 pm   Akademia Waganowej

Stwierdziłam, że założę nowy temat, bo kwestia Waganowej może czasami wracać, więc przynajmniej wszystko będzie w jednym miejscu.
(zakładam w "życiu baletomana", bo teoretyczne spojrzenie na tą szkołę jakoś mi nie pasowało do działu "Szkoła baletowa").

Na youtube pojawiło się wiele nagrań z tegorocznego koncertu, więc sądzę, że warto spojrzeć i może też porozmawiać o potencjalnych gwiazdach baletu ;) .

Koncert - Od Landeta do Waganowej:
http://www.youtube.com/watch?v=WSJmmNlsn44
http://www.youtube.com/watch?v=xrWbUlD9Bs8
http://www.youtube.com/watch?v=IlcxNYNeNYw
http://www.youtube.com/watch?v=Llr1suMIG-c

Esmeralda
Sylfida
Duet - współczesna choreografia
Notre Dame de Paris
Konik garbusek
Korsarz pas de trois (z Keenan Kampą, o której niedawno pisała raisa w innym temacie)
Melodia (duet)
Arlekinada
Grand pas classique
Taniec z szablami

Dla mnie bardzo spodobała się Esmeralda, ale jeszcze bardziej - "Notre Dame de Paris" oraz dwa duety - ten współczesny oraz "Melodia". Później doczytałam, że dwie z tych uczennic wzięto do Maryjskiego, a trzecia kończy w przyszłym roku i jest bardzo wysoko notowana, chyba nawet jakiś krytyk stwierdził, że będzie kiedyś gwiazdą. Również na gwiazdę typowana jest uczennica z "Grand pas classique", której też został jeszcze rok nauki. Mnie się nie podobała - za bardzo "gwiazdorzyła", jakby już czuła się primaballeriną, co wyglądało śmiesznie w momentach, gdy taniec tak wspaniale jej nie szedł. Z pewnością ma talent, ale ciekawe, jak go wykorzysta ;) .
Aha, i podobał mi się też Koncert - miła dla oka prezentacja rosyjskiego stylu. Spodobały mi się tam dwie czy trzy dziewczyny, miałam wrażenie, że te same, o których pisałam wyżej, ale trudno jednoznacznie stwierdzić ;) .
 
     
raisa
Solista Baletu


Związek z tańcem:
Uczeń OSB
Wiek: 27
Posty: 1070
Skąd: z piosenki Grabaża ;)
Wysłany: Nie Lip 18, 2010 8:33 pm   

O, świetnie Blanche, że założyłaś nowy wątek, bo dla mnie on jest równie potrzebny jak powietrze ;)

W każdym razie strasznie cieszę się, że w końcu ktoś wstawił fragmenty w porządnej jakości i zabieram się do oglądania. Jedyne co mogę powiedzieć to o Oldze Smirnovej, o której czytałam, że jest świetna i będzie wielką gwiazdą, ale faktycznie oglądając Grand pas classique zbliżam się do Twojej oceny, Blanche, bo tak okropnie "gwiazdorzy", nie ma ruchu i delikatności. Ma oczywiście nieziemską technikę i warunki, ale taki uśmiech, który tylko chce podkreślić swoją nieziemskość, a nic innego tanecznego nie przekazuje (piszę tak w wielkim skrócie bo dopiero dobrałam się do komputera po wyjeździe, a dyplom Vaganovej jest dla mnie niezwykle ważny)

Blanche a mogłabyś podać nazwiska dwóch uczennic, które zostały zaangażowane do Maryjskiego? Z góry dziękuję!
_________________
"Ale próbować warto"
William Wharton
 
 
     
Blanche 
Koryfej


Związek z tańcem:
miłośnik
Wiek: 36
Posty: 890
Skąd: z dalekiej północy
Wysłany: Nie Lip 18, 2010 9:08 pm   

Do Maryjskiego zaangażowano trzy. Są to Alisa Sodoleva, Oksana Marchuk i Viktoria Brileva (czyli odpowiednio: Melodia, Sylfida i Notre Dame de Paris).

Może dorzucę od razu świeżą rzecz na youtube, a mianowicie tańce charakterystyczne, nagranie z 2007 roku, tańczą uczniowie będący dwa lata przed ukończeniem szkoły (!):
część 1
część 2
część 3
część 4
Ja ogólnie uwielbiam tańce charakterystyczne, więc to nagranie oglądam już dzisiaj chyba trzeci raz ;) . Ciekawe jest to, że te tańce pozwalają na indywidualność - są momenty (szczególnie to widać przy drążku), gdy każda z uczennic zupełnie inaczej interpretuje muzykę - jedne ostrzejszymi ruchami, inne łagodnymi, i nie można powiedzieć, że któraś to robi nie tak. Jednak największe wrażenie na mnie robi promowana przez zamieszczającego Yulia Stepanova - gdy rok temu bardzo ją zachwalał byłam sceptyczna, ale teraz powoli staję się jej wielbicielką, bo rzeczywiście ma talent, jest bardzo muzykalna i pełna ekspresji, ma świetne warunki (choć trochę odbiegające od modelu Somovej ;) ) i - co szczególnie do mnie trafia - widać, że cieszy się tańcem, a jej radość przechodzi na widzów (no, przynajmniej na mnie ;) ).
Ale ogólnie wszyscy tam są świetni. Jakiś czas temu wzięło mnie na oglądanie tańców narodowych z różnych wersji "Jeziora" i stwierdziłam, że w wersjach z Maryjskiego są najlepsze, a po obejrzeniu tego, gdy widać, jakie mają przygotowanie, trudno się dziwić.
 
     
Agasiek 
Koryfej


Posty: 761
Wysłany: Nie Sie 15, 2010 4:51 pm   

Co do Olgi Smirnovej to powiem tyle, że nawet mi sie podobała. Nie pasuje mi tu określenie ,,gwiazdorzyła". Widać, że była pewna i zachowała charakter tańca. A to, że momentami coś nie wychodziło to przynajmniej nie było tego aż tak widać, bo zachowywała się jakby się nic nie stało i to bardzo dobrze. Super warunki, ładne, plastyczne ręce i ogólnie niezłe wykonanie mimo kilku potknięć.
A tak przy okazji to urodą przypomina mi Saszkę z TW-ON w Warszawie.
_________________
Taniec jest najwznioślejszą, najbardziej wzruszającą, najpiękniejszą ze wszystkich sztuk, bo nie jest tylko prostą interpretacją czy wyobrażeniem życia; jest samym życiem. Havelock Ellis
 
     
Blanche 
Koryfej


Związek z tańcem:
miłośnik
Wiek: 36
Posty: 890
Skąd: z dalekiej północy
Wysłany: Nie Sie 15, 2010 8:17 pm   

Jest jeszcze na tym nagraniu, wariacja od 9:15:
http://www.youtube.com/wa...feature=related
Tu mi się podoba znacznie bardziej. Ponadto widziałam ją w pas de deux z "Dziadka do orzechów", w którym była świetna, ale nie mogę go w tej chwili znaleźć.
_________________
Niepoprawna miłośniczka Mariinki
 
     
Blanche 
Koryfej


Związek z tańcem:
miłośnik
Wiek: 36
Posty: 890
Skąd: z dalekiej północy
Wysłany: Pon Wrz 20, 2010 10:26 am   

Mazurek, uczennica 5 klasy, czyli pewnie ma koło 15 lat:
http://www.youtube.com/watch?v=B6v3dZGAOmg

Oraz tegoroczny najlepszy absolwent z przyszłoroczną najlepszą absolwentką (ci sami, co tańczyli Grand Pas Classique), tu w "Dziadku do orzechów"
http://www.youtube.com/watch?v=wT9qTUnZgH8
_________________
Niepoprawna miłośniczka Mariinki
 
     
raisa
Solista Baletu


Związek z tańcem:
Uczeń OSB
Wiek: 27
Posty: 1070
Skąd: z piosenki Grabaża ;)
Wysłany: Pon Wrz 20, 2010 6:54 pm   

Dziewczyna z V klasy bardzo mi się podobała. Ma duży wdzięk, oczywiście dobrą technikę i piękną świadomość ciała. No i cała choreografia bardzo ciekawa. Ma piękne piruety! Po za tym nie jest tak strasznie chuda, chociaż trudno też to ocenić, bo jest słaba jakość. W ogóle ostatnio zauważyłam, że wszystkie uczennice Vaganovej są oczywiście bardzo chude itd. ale mniej w ostatnich latach niż na tych trochę starszych filmikach. (chociaż na temat wagi lepiej moich uwag i komentarzy nie czytać - jestem teraz kompletnie zdezorientowana w tej kwestii)

Co do Olgi Smirnovej - tak jak w grand pas classique mi się nie podobała, tak w tym Dziadku jest zdecydowanie lepsza. Technikę i warunki ma porażające, ale tu ładnie pokazuje to co trzeba (chociaż attitude ma do boku i niezwykle wysoko).
_________________
"Ale próbować warto"
William Wharton
 
 
     
Blanche 
Koryfej


Związek z tańcem:
miłośnik
Wiek: 36
Posty: 890
Skąd: z dalekiej północy
Wysłany: Pon Wrz 20, 2010 7:22 pm   

raisa napisał/a:
W ogóle ostatnio zauważyłam, że wszystkie uczennice Vaganovej są oczywiście bardzo chude itd. ale mniej w ostatnich latach niż na tych trochę starszych filmikach.

To prawda, też to zauważyłam, i w tym roku, i w poprzednich latach. Mi to się podoba, bo to, że nie są tak przeraźliwie chude, nie odbiera im ani lekkości, ani tym bardziej artyzmu. Niestety w Maryjskim tak nie uważają ;) .

Smirnova jest bardzo utalentowana, jak napisałam - przyszłoroczna najlepsza absolwentka (wraz z Kristiną Shapran), choć zdaje się bardziej techniczna niż artystyczna, ale ma przed sobą cały rok, żeby nad tym popracować. Przyszłoroczny występ absolwentów będzie więc bardzo ciekawy, z dwiema silnymi kandydatkami na primaballeriny ;) .
Warto też zwrócić uwagę na Lebedeva, choć może bardziej w grand pas classique niż w "Dziadku do orzechów". Najlepszy absolwent ostatnich lat, najbardziej obiecujący od czasów Shklyarova; Maryjski mu zaproponował miejsce w corps de ballet, ale Michajłowski wziął go od razu jako drugiego solistę.
_________________
Niepoprawna miłośniczka Mariinki
 
     
Sagittaire 
Pierwszy Solista

Wiek: 41
Posty: 2809
Wysłany: Wto Wrz 21, 2010 11:25 am   

Pozwolicie, ze wtrącę: właśnie widziałam reportaż, w którym pokazywali szkole po remoncie.
 
     
Iluane 
Adept Baletu


Związek z tańcem:
miłośnik, uczeń
Posty: 116
Skąd: Gliwice
Wysłany: Sro Wrz 22, 2010 7:34 pm   

A gdzie go widziałaś?
Da się go obejrzeć gdzieś w internecie?
_________________
The future it's here, it's bright, it's now.
 
     
Sagittaire 
Pierwszy Solista

Wiek: 41
Posty: 2809
Wysłany: Nie Wrz 26, 2010 8:08 am   

ups, przepraszam, wyglada na to ze przerwalam Wam ciekawa dyskusje... :oops:
 
     
Blanche 
Koryfej


Związek z tańcem:
miłośnik
Wiek: 36
Posty: 890
Skąd: z dalekiej północy
Wysłany: Nie Lut 27, 2011 8:21 pm   

Kristina Shapran, tegoroczna absolwentka (już wiem, że moja ulubiona :D ), próba przed "Dziadkiem do orzechów":
http://www.youtube.com/watch?v=HRjeF0NaVns

Oraz już z występu, druga tegoroczna absolwentka, Olga Smirnova (z Viktorem Lebedevem, obecnie tancerzem Michajłowskiego):
Adagio
Lebedev - wariacja
Wariacja Mashy
Coda
W profilu tego użytkownika jest więcej nagrań z Waganowej, zdaje się, że jest to jeden z zagranicznych uczniów.
_________________
Niepoprawna miłośniczka Mariinki
 
     
Blanche 
Koryfej


Związek z tańcem:
miłośnik
Wiek: 36
Posty: 890
Skąd: z dalekiej północy
Wysłany: Sob Kwi 16, 2011 11:27 am   

Trochę nagrań z Waganowej, tegorocznych, między innymi z egzaminów końcowych:
http://www.youtube.com/user/Nastiagirl#g/u
_________________
Niepoprawna miłośniczka Mariinki
 
     
estelle 
Adept Baletu


Związek z tańcem:
tancerz, uczeń
Posty: 90
Wysłany: Sob Maj 07, 2011 2:45 pm   

Czy macie może jakieś filmy z dziewczynkami w wieku 10-14 lat ale z występów ew.prób :?:
_________________
neno, ty też masz ode mnie buziaka ;*
 
     
Blanche 
Koryfej


Związek z tańcem:
miłośnik
Wiek: 36
Posty: 890
Skąd: z dalekiej północy
Wysłany: Sob Maj 07, 2011 4:12 pm   

Zobacz te cztery linki, które dałam w pierwszym poście, z koncertu "Od Landeta do Waganowej", tam tańczą wszystkie roczniki.
Z występów to przede wszystkim Dziadek do orzechów:
Pas de trois
Masha, I akt
Ogólnie jest raczej niewiele, młodsze uczennice występują częściej jako corps de ballet na koncertach na zakończenie szkoły, solo tańczą raczej na tych mniejszych, widziałam kilka nagrań, ale raczej niewiele.

A tu już coś z zupełnie innej beczki - córka Asylmuratovej i Konstantina Zaklinskiego we Freskach, trzecia od prawej na początku, zaczyna tańczyć w 53 sekundzie:
http://www.youtube.com/watch?v=mVS_2v-NmZg
_________________
Niepoprawna miłośniczka Mariinki
 
     
Blanche 
Koryfej


Związek z tańcem:
miłośnik
Wiek: 36
Posty: 890
Skąd: z dalekiej północy
Wysłany: Sob Maj 28, 2011 11:17 am   

Niestety większość linków, które dawałam wyżej jest nieaktywna, jako że z youtube usunięto jeden kanał, bogaty w ciekawe nagrania.

Za to znalazłam inny, gdzie pojawiło się kilka świeżych nagrań:
http://www.youtube.com/user/aleksandra585
_________________
Niepoprawna miłośniczka Mariinki
 
     
Blanche 
Koryfej


Związek z tańcem:
miłośnik
Wiek: 36
Posty: 890
Skąd: z dalekiej północy
Wysłany: Czw Cze 23, 2011 1:56 pm   

http://www.youtube.com/watch?v=JfUksJ6dzfU
Z tegorocznego koncertu na zakończenie szkoły, uczennice Waganowej w Królestwie cieni z Bajadery. Solistka, najlepsze tegoroczna uczennica Olga Smirnova, została angaż - tu niespodzienka - w Bolszoj. Jak się dowiedziałam, Bolszoj obiecał jej angaż gdy ta była jeszcze w 5. klasie.
_________________
Niepoprawna miłośniczka Mariinki
 
     
Nikya 
Nowicjusz

Związek z tańcem:
miłośnik,koryfej
Wiek: 37
Posty: 30
Wysłany: Pon Sie 22, 2011 6:11 pm   

Jedna z uczennic warszawskiej szkoły baletowej Zuzanna Kidziak była przez 1,5 miesiąca w Akademii Waganowej.Widziałam jej kilka zdjęć na facebooku.Szkoda,że musiała zrezygnować ze względu na spektakl Chopiniana .Podobno też szkoła warszawska nie chciała jej pomóc.
 
     
Sagittaire 
Pierwszy Solista

Wiek: 41
Posty: 2809
Wysłany: Pon Sie 22, 2011 6:28 pm   

Nie za bardzo rozumiem, w czym jej warszawska sb nie chciala pomóc??? Nie wiem jak było z Zuzanną ale z tego, co kojarzę , to warszawska SB od dawien dawna utrzymuje kontakty z Akademią Waganowej i uczniowie wyjeżdżają do Petersburga, nie tylko orły ale i słabsi uczniowie. Dłuższe stypendia też są mozliwe ale o możliwości zostania i kontynuowania nauki w Waganowej nie słyszałam - zresztą z całym szacunkiem do Zuzanny, która ma wszelkie zadatki na gwiazdę, Akademia Vaganowej to szkoła wyjatkowa i w świetle tego, jak sie prezentują jej uczennice nie sądzę, zeby Zuzanna mogła liczyc na cos wiecej niz 1,5 miesięczne stypendium. Zanim zatem zaczniemy demonizowac warszawska sb i jej brak pomocy, a także przeceniac wyjazd Zuzanny do Petersburga, proponowałabym solidniejsze podstawy ku temu niz same przypuszczenia.
 
     
Nikya 
Nowicjusz

Związek z tańcem:
miłośnik,koryfej
Wiek: 37
Posty: 30
Wysłany: Pon Sie 22, 2011 6:47 pm   

hmm... Z tego co widzę to nie za bardzo orientujesz się w temacie.
Zuzanna zdała egzamin do Vaganowej na conajmniej rok.Ze zdjęć wynika,że była jedną z lepszych uczennic klasy.Stoi na środkowym drążku, obok Kseni Zhiganshiny ( laureatki Grand Prix Michailovskiego Theatru ) i miała możliwość zostania.Nawet została wybrana na repertuary.
Z tego co wiem warszawska OSB nie utrzymuje żadnych kontaktów z Vaganovą,jedynie w niej są organizowane przez Ministerstwo kursy szkoleniowe.
Nie slyszałam,żeby kiedykolwiek uczennica OSB została przyjęta do szkoły.Fakt kilka uczennic było w Petersburgu,ale nie w Vaganowej tylko na warsztatach.
Może masz jakieś inne informacje?
 
     
Kasia G 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
krytyk
Wiek: 47
Posty: 4412
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon Sie 22, 2011 8:22 pm   

ano, z tego co ja wiem, bywali uczniowie i w Petersburgu i konkretnie w Waganowej i możliwośc wyjazdu i nauki tam tez bywa tylko jest to oprócz talentu i egzaminu oraz chęci ze strony uczelni takze kwestia pieniędzy bo po pierwsze nie ma specjalnego stypendium na taka nauke, trzeba by je było zdobyć np. z Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci Wybitnie Uzdolnionych lub ministerialne, lub prywatne, z jakiejś fundacji. Na to trzeba czasu itd... Nie bardzo więc rozumiem uwage o "braku pomocy ze strony szkoły" - szkoła uczy i w miare swoich mozliwości wspomaga swoich wybitnych uczniów (nie tlko warszawska, ale każda), każda szkoła ma jakies tam kontakty zagraniczne, z warszawskiej ucznowie jeżdżą (jeździli?) m.in. do Petersburga na warsztaty, zajęcia gościnne w Waganowej etc. ale to co innego niż dłuższe stypendium i nie wiem jak mogłaby tu pomóc szkoła ...
_________________
Niech pamięta elita, że każda śmietanka na deser jest bita.
Lec
 
 
     
Sagittaire 
Pierwszy Solista

Wiek: 41
Posty: 2809
Wysłany: Pon Sie 22, 2011 9:30 pm   

Generalnie możliwosc zdobycia rocznego stypendium w Vaganovej - z tego co kojarzę - istnieje, ale jest to trudne do osiągnięcia i zarezerwowane np. dla zwycięzców konkursów Vaganova Prix. Inna sprawa, że aby znalesc się w gronie jego laureató trzeba byc mega mistrzem typu Uliana Lopatkina i z całym szacunkiem dla Zuzanny ale jak na dzien dzisiejszy na równi z laureatami tego konkursu jej nie klasyfikuję.

Oprócz tego w czasach słusznie minionych były niejasne i uznaniowe stypendia roczne dla bardzo nielicznych uczniów sb z krajów spod wpływów Rosji jak Czechy, Węgry itd ale to zdarzało się b. rzadko.

O egzaminach na stypendium, takich jak Ty piszesz nie słyszałam (moze mam braki we wiedzy) ale to by bylo zbyt proste.

Oprócz tego sa warsztaty i różne takie.Z tego co wiem warszawscy uczniowie maja mozliwosc doksztalcania sie w ramach warsztatów i kiedys nawet dawno temu slyszalam o chlopaku, ktory zdawał relacje z takiego chyba wlasnie kursu w Vaganovej. Nie był on wybitny, więc z tego mój wniosek, że możliwośc szlifowania umiejętnosci pod okiem ludzmi zwiazanymi z ta szkołą istnieje, tyle ze w ramach kursów itd.

Tak czy inaczej jedno jest pewne, jak ktoś zdobywa stypendium na rok w Vaganovej, to jest to rzecz sformalizowana i żadna szkoła warszawska mu w tym nie przeszkodzi, aby je realizowac. Zreszta byłoby to niecelowe, bo to by bylo duze osiągnięcie i dla szkoły.

Reasumując -rozumiem Twoje uwielbienie dla Zunanny ale proponuję nieco ochłonąc.
 
     
Nikya 
Nowicjusz

Związek z tańcem:
miłośnik,koryfej
Wiek: 37
Posty: 30
Wysłany: Wto Sie 23, 2011 6:25 am   

Dobrze, już nic nie będę pisać, bo wszystkie informacje według Was są błędne.
 
     
Sagittaire 
Pierwszy Solista

Wiek: 41
Posty: 2809
Wysłany: Wto Sie 23, 2011 7:24 am   

Ależ nie - nie o to mi chodziło. Sama czasem, jak się zachwycę jakimś tancerzem, to piszę dokładnie w Twoim stylu :) . Po prostu kwestia stypendium mnie zainteresowała, bo uświadomiłam sobie, że mało na ten temat wiem - dlatego napisałam to co wiem, żeby razem w ramach dyskusji dojsc do poznania. Nie traktuj moich słów jako atak czy coś, bo zupełnie inny miałąm cel :)
 
     
raisa
Solista Baletu


Związek z tańcem:
Uczeń OSB
Wiek: 27
Posty: 1070
Skąd: z piosenki Grabaża ;)
Wysłany: Wto Sie 23, 2011 8:59 pm   

Z tego co ja wiem, to są takie jednoroczne pobyty dla zagranicznych uczniów, którzy muszą mieć więcej niż chyba 17 lat. Płaci się chyba 15 tysięcy dolarów i mieszka się w internacie. Jest to oczywiście możliwe tylko w przypadku wybitnych jednostek. Wiem, że były takie przypadki, że nauczyciele z Vaganovej gdzieś wyjeżdżali i znajdowali kogoś świetnego i sprowadzali go do Petersburga. Czytałam też o osobach, które później zostawały na dłużej niż rok (np. Isabella Mcguire Mayes z UK). Ja znam też inną wersję przygody Zuzanny Kidziak z Akademią, ale myślę, że nie będę tego na forum przytaczać, bo nie chcę upubliczniać nieoficjalnych informacji, tym bardziej, że osoba zainteresowana mogłaby się poczuć dotknięta.
_________________
"Ale próbować warto"
William Wharton
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   

Odpowiedz do tematu Dodaj do serwisow: Bookmark and Share
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,24 sekundy. Zapytań do SQL: 14