www.balet.pl Strona Główna www.balet.pl
forum miłośników tańca

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Balet "Shurale" - tatarskie Jezioro Łabędzie
Autor Wiadomość
Blanche 
Koryfej


Związek z tańcem:
miłośnik
Wiek: 36
Posty: 890
Skąd: z dalekiej północy
Wysłany: Wto Sie 18, 2009 7:47 pm   Balet "Shurale" - tatarskie Jezioro Łabędzie

raisa napisał/a:
Nie znam tej tancerki tak dobrze, aby rozpisywać się na jej temat, ale myślę, że to jednak z tych tancerek, które tańczą, ale specjalnymi artystkami nie są (ale można podziwiać ich technikę, oczywiście ;))

Ładnie to ujęłaś. Golub to ładna dziewczyna (a może raczej kobieta, bo ma około 30 lat), technicznie też jest w porządku, ale brak jej wyrazistości, by być czymś więcej niż pierwszą solistką.

raisa napisał/a:
http://www.youtube.com/watch?v=Ycgjc_tA_R0
Jeszcze to, ale nie wiem jaki to balet. Shurale?

Tak, Shurale. Zwane tatarskim Jeziorem łabędzim - bohaterką jest dziewczyna-ptak Siumbike, którą chce zawładnąć zły Shurale i w której zakochuje się dzielny Ali-Batyr. Do niedawna na youtube był cały spektakl z Tatianą Terekhovą, z lat 80., ujmujący, z piękną, "wschodnią" muzyką i ciekawą choreografią. Niestety usunęli... Ale niedawno była znowu premiera, więc kilka klipów można obejrzeć, Irina Golub jest w drugim składzie i na drugim premierowym przedstawieniu zastąpiła kontuzjowaną Osmolkinę. W pierwszym przedstawieniu błyszczała Obraztsova.
Ostatnio zmieniony przez M. Nie Wrz 13, 2009 12:39 am, w całości zmieniany 3 razy  
 
     
Ewa J. 
Koryfej


Związek z tańcem:
miłośnik
Wiek: 32
Posty: 683
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro Sie 19, 2009 8:58 pm   

Może trochę odejdę od tematu, ale muszę o coś zapytać; zainteresował mnie balet "Shurale", oczywiście sprawdziłam na youtube i nie ma tej wersji, o której piszesz. Co więcej, sprawdziłam w miejscu, gdzie można kupić prawie wszystko - czyli na amazonie i też nie ma dostępnej ani jednej wersji tego "tatarskiego jeziora"..
A więc Blanche, czy nie masz może tego baletu (ja np. czasem zapisuję filmy z youtube) albo wiesz, gdzie można go obejrzeć, lub kupić, albo chociaż powiedzieć coś więcej na temat tej wersji, którą oglądałaś? ;)
 
     
Blanche 
Koryfej


Związek z tańcem:
miłośnik
Wiek: 36
Posty: 890
Skąd: z dalekiej północy
Wysłany: Sro Sie 19, 2009 9:52 pm   

Z tancerzy pamiętam jedynie, że była to wersja z Tatianą Terekhovą w roli Siumbike, wersja filmowa (czyli nie ze sceny, ale nagrywana w studio). Czytałam, że w latach 80. leciał w rosyjskiej telewizji i chyba stamtąd miała to ta osoba, która wrzuciła na youtube (tak na marginesie była to osoba, która miała ponad 1000 filmików z tancerzami Mariinsky'ego i Bolshoi'a, zarówno amatorsko nagrywane, jak i krótkie reportaże z telewizji, tancerzy zarówno "teraźniejszych", jak i gwiazd lat 50-80. Niestety jej konto usunięto, bo wśród tych 1300 filmików ok. 10 było z choreografią Balanchine i Balanchine Trust zgłosiło o usunięcie całego konta... Baletowa youtube'owa społeczność nie może tego przeboleć...). Więcej nie potrafię powiedzieć. Nie zapisałam też tego u siebie na komputerze niestety, choć robię tak z wieloma filmikami z youtube. Jeżeli kiedyś wróci na youtube, dam Ci znać.

Na pocieszenie mogę dać linka do krótkiego wideo dobrej jakości :) :
http://www.youtube.com/watch?v=2JTDyIHSMWU
 
     
Ewa J. 
Koryfej


Związek z tańcem:
miłośnik
Wiek: 32
Posty: 683
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Sie 20, 2009 12:57 pm   

O, dziękuję - i właśnie o to chciałam Cię prosić, żebyś dała mi znać, jeśli tylko znowu się pojawi ;) (ale też w takim wypadku, jeśli to będzie jakaś współczesna inscenizacja, bo ta z Obraztsovą również wydaje się interesującą, z bohaterką tego tematu jak najbardziej też).
A propos, to wielka szkoda, że nie można się jakoś skontaktować z tą osobą, której usunęli konto. I jeszcze zauważyłam, że jest bardzo duże zamieszanie z ochroną praw autorskich, zawsze, jeśli chodzi choreografie Balanchine'a. Ciekawe dlaczego?

Tak czy inaczej - wielkie dzięki, a do Twoich informacji mogę dodać tylko tyle, że oprócz Terekhovej tańczył jeszcze Sergei Berezhnoi.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   

Odpowiedz do tematu Dodaj do serwisow: Bookmark and Share
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 14