www.balet.pl Strona Główna www.balet.pl
forum miłośników tańca

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Mały chłopiec i taniec.... Dylematy rodzicielskie :)
Autor Wiadomość
Qanti 
Nowicjusz

Posty: 2
Wysłany: Czw Mar 19, 2009 1:57 am   Mały chłopiec i taniec.... Dylematy rodzicielskie :)

Witam was wszystkich serdecznie :)

Od dłuższego czasu przeglądam wasze forum, ale dopiero dziś odważyłam sie napisać pierwszy post.

Mam do was ogromną prośbę, związaną z pytaniami , które chciałabym wam, uczennicom baletu, jak i profesjonalnym tancerkom , zadać.

A tu krótka historia...

Jestem mamą małego synka, prawie 6-letniego Michałka. Od jakiegoś czasu, Misiu przejawia coś w rodzaju zainteresowania tańcem. Bo o prawdziwej pasji w tym wieku raczej nie ma co mówić. ;)

Zaczęło się od żłobka, gdzie dzieci miały zajęcia, szumnie nazwane "baletem". Oczywiście baletem były tylko z nazwy, przypominało raczej elementy gimnastyki z rytmiką. Ale 2-3 letnie dziewczynki rozkosznie wyglądały w różowych spódniczkach i baletkach , niejednokrotnie z wystającym spod majtusi pampersem :) . Moj syn uparł sie aby na nie chodzić. Nie oponowaliśmy. Dla nas było to tylko rozwijanie koordynacji ruchowej u malucha. Syn dumnie partnerował jako żabka, małej baletnicy w różowych rajstopkach. Oczywiście chodziliśmy na wszystkie przedstawienia , lecz nie traktowaliśmy tego poważnie. Mimo, że pani prowadząca juz wtedy zwróciła nam uwagę, iż syn ma niezłe wyczucie rytmu i chętnie ćwiczy. Dla nas była to tylko przejściowa fascynacja;)

Wkrótce Michał "przesiadł się" ze żłobka na przedszkole. W przedszkolu nie było "baletu", tylko zajęcia z tańca towarzyskiego. Placówka prowadzi je dość długo, mają nawet jakieś nagrody w dziecięcych konkursach. Aby ułatwić synowi aklimatyzację i poznanie kolegów zapisaliśmy go również na te zajęcia. Chodził przez dwa lata. Później tata Michała, namówił go na szkółkę piłkarska, hołdując oczywiście bardziej "męskim "sportom;). Syn był wyraźnie nieszczęśliwy, ale myśleliśmy , że bardziej przypadnie mu do gustu bieganie za piłka z kolegami niż skakanie w rytm muzyki. Zrezygnowaliśmy z tańca, tata był wniebowzięty, syn mniej. Jedyne co mu pozostało, to programy dla dzieci, jakie nadaje CbeeBies (BBC) , gdzie dzieci uczą się piosenek i układów tanecznych, w trakcie których Misiu gorliwie ćwiczył. Jeśli udało mu sie wypatrzyć w TV film muzyczny, musical czy nawet balet klasyczny(ku naszej zgrozie;) ), gorliwie próbował powtarzać cto co widzi na ekranie. Jednak nie zwracaliśmy na to uwagi. Było to dla nas po prostu zabawne. Rodzina dwukrotnie tez zabrała go na spektakle (to taki zwyczaj u nas, ze dzieci wychodzą razem do teatru, na przedstawienia dla dzieci) , raz na" Piękną i Bestie" w Teatrze Muzycznym, drugi raz do Opery , chyba na "Dziadka do orzechów. Misiek oniemiały wychodził z teatru i cały czas prosił później czy mógłby znów pójść tam, gdzie się ciągle przebierają i tak pięknie tańczą. My byliśmy w szoku, ze 5-letni szkrab, potrafi wysiedzieć spokojnie na 3 godzinnym spektaklu. I nadal uważaliśmy, ze to zwykła, przemijająca fascynacja dziecięca.

Bomba „pękła” jakieś dwa miesiąca temu :) . Zupełnie przypadkowo, dowiedzieliśmy się, ze nasz przedsiębiorczy jedynak, zakrada się na zajęcia z tańca w przedszkolu.... Oczywiście bez naszej wiedzy. Pani prowadząca te zajęcia, początkowo myślała, ze opłaciliśmy je . Dopiero później zorientowała się, że Michał robi to ukradkiem, bez naszej wiedzy. Korzystał z lekcji praktycznie przez pół roku. Kiedy się dowiedzieliśmy, prawie spaliliśmy się ze wstydu… Z kolei pani, wyjaśniła nam, ze syn robi to z takim zacięciem i entuzjazmem, że po prostu szkoda jej było, abyśmy mu zabronili. W dodatku podobno przejawia „jakieś predyspozycje” ku temu. Pani twierdzi, ze jest uzdolniony. Mówiąc szczerze, my się na tym nie znamy i mamy wątpliwości czy u tak małego chłopca można coś takiego stwierdzić. O jego determinacji z kolei świadczy fakt, że tajemnica się wydała dopiero wtedy, gdy panie w przedszkolu zaprezentowały nam, rodzicom, nagrodę która malec zdobył na jakimś międzyprzedszkolnym konkursie. Do tego momentu nawet nie pisnął, ze bierze udział w zajęciach.

I teraz część zasadnicza :)
Co robić? Zapisać go na jakieś zajęcia? Michał w tym roku kończy przedszkole i idzie do zerówki, więc zajęcia w przedszkolu się kończą. Gdzie zapisać i na co? Czy dla dzieci w tym wieku jest coś organizowane? Syn jest dość wysoki jak na swój wiek i bardzo szczupły. Wiem że jest zwinny i rozciągnięty, trenuje piłkę nożną i basen. Jest też rozciągnięty, bez problemu siedzi w obu szpagatach. Ale to raczej zasługa młodego wieku chyba …;). Raczej widziałam go w sporcie, gdyż kilkanaście lat trenowałam sama sztuki walk, wyczynowo. Jego ojciec pył piłkarzem. Mówiąc szczerze jestem trochę przerażona, jego zainteresowaniami.... Szczególnie ze to przecież "facet"... ;)

Jak każda mama widziałabym go raczej jako przyszłego inżyniera, prawnika lub choćby mechanika samochodowego :D . W ostateczności piłkarza lub lekkoatletę :D Ale balet? Taniec? Tata Michała nawet nie chce słyszeć o synu biegającym w rajtuzach …..:D

Z drugiej strony, widzę do czego się garnie, że tą piłkę trenuje bo rodzice chcą…. Mimo że ta fascynacja tańcem trwa już kilka lat, jest jeszcze mały, ma dopiero sześć lat. Może jeszcze mu przejdzie? Z drugiej strony, jak każda mama, chcę aby mój syn był szczęśliwy ... Nie jestem też jedną z tych zwariowanych mam, które na siłę chcą doszukiwać się jakichś zdolności u własnych dzieci i od małego upychać po szkołach dla geniuszy…….. Cały czas liczę, ze może mu się odwidzi….
Doradźcie proszę, na jakiego typu zajęcia go zapisać? W jakiej formie to powinno się odbywać?
Jak często? Na co zwrócić uwagę, przy zapisach? Mieszkamy w Gdańsku, może któraś/któryś z was mógłby mi cos polecić?
Pozdrawiam serdecznie
Mama Michała

P.s. Dodam, że oczywiścienie chodzi mi o profesjonalne zajęcia z baletu, bo myślę, że to jeszcze za wcześnie :) Bardziej wyobrażam sobie to jako zajecia ogólnorozwojowe, umuzykalniające, rytmikę ale koniecznie rówiez z elementami tańca... W każdym razie mam nadzieję, że wy wiecie najlepiej, co może być pożyteczne i odpowiednie dla takiego malca:)
 
     
Kasia G 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
krytyk
Wiek: 47
Posty: 4412
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Mar 19, 2009 9:16 am   

W tym wieku rzeczywiście jest jeszcze czas na to aby Twojemu synkowi "przeszło" ;) choć oczywiście my jako tancerze i miłośnicy baletu mamy nadzieję ze mu nie przejdzie ;) (bez urazy). Skoro od jakiegos czasu czytasz nasze forum to znasz pewnie wątek "Jestem za stary - co teraz?" i inne w których dzieci rodzicow, którzy nie pozwalają im się uczyć baletu proszą o pomoc, wylewają swoje żale itd. Wnioski nasuwają sie same... z drugiej strony zgadzam sie ze to decyzja dośc trudna bo w dzisiejszych czasach zwłaszcza w naszym kraju tancerz to zawód wyjątkowo niewdzięczny... Oczywiście, nikt nie mow ze Twoj syn musi zostać tancerzem klasycznym - jest teraz tyle gatunkow tańca i sposobow na realizację tanecznych pasju ze kto wie... moze czeka na niego Broadway? Zresztą dzis mlodzi ludzie zajmujący sie tańcem zdają sobie sprawę ze sam taniec to za malo i równolegle studiują aby mieć drugi zawód....
_________________
Niech pamięta elita, że każda śmietanka na deser jest bita.
Lec
 
 
     
Joanna 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
tancerka?
Posty: 2981
Wysłany: Czw Mar 19, 2009 9:39 am   

Z drugiej strony, jeśli faktycznie będzie chciał traktować taniec jako zawód (nie tylko jako tancerz klasyczny), to bardzo się liczy jak najlepsze przygotowanie techniczne - konkurencja również w Polsce robi się coraz silniejsza, bo tancerze coraz bardziej się kształcą, o Zachodzie już nie wspomnę...

Po drugie, wiekiem, kiedy zaczyna się szkołę baletową, to 10 lat, a to jeszcze dużo czasu dla Twojego dziecka - może mu się jeszcze x razy odmienić, a wy z kolei zdążyć jeszcze to x razy przemyśleć.
_________________
"Plié is the first thing you learn and the last thing you master" Suzanne Farrell
 
     
Qanti 
Nowicjusz

Posty: 2
  Wysłany: Czw Mar 19, 2009 12:38 pm   

Fakt, bardziej postrzegam takie korzyści z ew. zajęć, jak rozwój koordynacji ruchowej, gibkość, sprawność fizyczną, wzmocnienie mięśni, niż próbę otwierania mu jakiejkolwiek drogi kariery ... :wink: Warta uwagi jest tez możliwość uwrażliwienia ucha dziecka na muzykę (może nie pójdźie później owczym pędem w kierunku kiczowatych rytmów ;)) No i muszę też jakoś "skanalizować" jego energię życiową, zanim rozniesie mi dom na strzępy :D . Co z tego winiknie, czy zamieni sie to w hobby czy w pasję, a moze odpusci sobie całkowicie, okaże się później....
Ja zaczęłam treningi dopiero w wieku 8 lat. Więc spokojnie mam jeszcze trochę czasu...

Dlatego moje zapytanie nie dotyczy kwestii stricte szkoły baletowej, a zajęć odpowiednich dla dziecka w jego wieku. Co takiemu malcowi mozna zaproponować? Niektórzy z was wcześnie zaczęli tego typu treningi, więc mogą mi podpowiedzieć, co by go zainteresowało. I, przede wszystkim, co jest bezpieczne dla dzieciaka... Sa zajęcia gimnastyczne, taniec towarzyski, szkoły tańca, zajęcia w domach kultury... We wcześniejszym poście zaznaczyłam, że mieszkamy w Gdańsku, więc może któraś z użytkowniczek moze polecić mi miejsce, co do którego ma dobrą opinię:). Chciałabym, aby takie zajęcia kładły raczej nacisk na ogólny rozwój dzieci, niż od początku "cisnęły" do osiagania sucesów... A jednoczesnie były prowadzone profesjonalnie i po prostu dązyły raczej zaciekawienia tematem, by maluchy tez sie nie nudziły;)...

Pozdrawiem :)
 
     
Joanna 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
tancerka?
Posty: 2981
Wysłany: Czw Mar 19, 2009 1:43 pm   

To ja tylko dodam tak trochę nie do końca odpowiadając na konkretne Twoje pytanie (wybacz), że jeśli Twój syn faktycznie ma predyspozycje, czyli jest gibki, plastyczny, i ma dobre poczucie rytmu, to myśląc bardziej profesjonalnie ma naprawdę duże szanse osiągnąć dużo - chłopaków w tańcu niedostatek, więc mają łatwiej, aby coś osiągnąć ;) Ale oczywiście, to takie 'ale gdyby jednak'.

Natomiast zupełnie nie rozumiem podejścia - z całym szacunkiem - ale mam wrażenie, że chciałabyś, aby jak najszybciej mu przeszło, tudzież cały czas to usprawiedliwiasz. Tzn. rozumiem, że jak najbardziej możesz tak uważać, ok, ale nie musisz tak tej pasji synu usprawiedliwiać tutaj, na forum baletowym, gdzie dla większości osób taniec jest największą pasją, brzmi to trochę krzywdząco. Takie deprecjonowanie czy nietraktowanie poważnie tej gałęzi sztuki. Że niby fajnie, ale nie jak dotyczy bezpośrednio.
_________________
"Plié is the first thing you learn and the last thing you master" Suzanne Farrell
 
     
Father 
Solista Baletu


Wiek: 75
Posty: 1604
Skąd: ze Szczecina
Wysłany: Czw Mar 19, 2009 2:17 pm   

Ja uważam , że jego zainteresowanie tańcem i do tego tak konsekwentne to dar niebios. Nie dlatego , że to taniec ale dlatego , że w tym wieku dziecko rzadko przejawia tak zdecydowanie jakiegolwiek zainteresowania.
Jeśli za kilka lat sam dojdzie do wniosku iż jest to sposób na spełnienie życia to Wy jako rodzice powinniście czuć się szczęśliwymi i mu w tym nie przeszkadzać ani przesadnie nie pomagać.
_________________
To mnie przerasta!
Ale da sie udżwignąć
 
     
Joanna 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
tancerka?
Posty: 2981
Wysłany: Czw Mar 19, 2009 3:55 pm   

O, dokładnie. Cokolwiek by to nie było - czy taniec, czy jakiś sport, czy jakiekolwiek inne dziedziny sztuki/ nauki, itp. Świetnie, że w tak młodym wieku przejawia tak silne zainteresowanie czymś, i to takie konsekwentne. To jest droga do robienia czegoś na poziomie profesjonalnym, a nie 'na odczep się', czy jeszcze gorzej, bo tragiczniej, 'chciałoby się więcej, ale niestety nie da rady'. (pisząc profesjonalnie nie mam na myśli w tym kontekście od razu pracy zawodowej, bo to zupełnie inna decyzja, ale po prostu o robienie czegoś na wysokim poziomie, a nie 'fuszerki'). Więc patrząc w tej chwili, w kategoriach hobby, pasji, itp., to tym lepiej, że ma taką chęć i zapał, żeby robić coś porządnie (a nie jak dzieci w tym wieku często mają - spodoba się, a po 5 zajęciach to już nie) a nie od razu bać się, że 'będą cisnąć do sukcesów' i każą 'skakać w rajtuzach'...

Przepraszam, że znowu nie do końca na temat - w sensie na postawione pytanie - ale takie wnioski mi się nasuwają po całokształcie postów w tym wątku.
_________________
"Plié is the first thing you learn and the last thing you master" Suzanne Farrell
 
     
madison 
Nowicjusz


Związek z tańcem:
uczeń
Posty: 33
Skąd: Gdynia/Gdańsk
Wysłany: Czw Mar 19, 2009 8:30 pm   

W szkole baletowej są zajecia dla dzieci w wieku 4-12 a niedlugo zaczyna sie tez nowy semestr tych zajeć wiec mozna tam zadzwonic i sie zapytac kontakt na www.szkolabaletowa.pl
_________________
Taniec jest 8 cudem swiata...
 
 
     
Torin 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
miłośnik baletu :)
Wiek: 57
Posty: 1577
Skąd: ja się tu wziąłem ??
Wysłany: Czw Mar 19, 2009 9:27 pm   

Pielęgnujcie jego pasje najlepiej jak umiecie !!!
Nic tak "dużego człowieka" nie czyni złamanym niż poczucie, ze coś zostało mu zabrane wbrew jego woli i to przez własnych rodziców.
A z tego co piszesz to pasja a w zasadzie PASJA jaka się w nim rodzi warta jest podtrzymania.
Co będzie później to się okaże.
Ale zadaniem rodzica jest rozżarzać a nie gasić .....
Tak ja to widzę

Torin
p.s.
poszukaj mojego wątku Dylematy Ojca ....
_________________
Statler - Świetny jest ten spektakl. Leczy moje dolegliwości.
Waldorf - A co ci dolega ?
Statler - Bezsenność !!!
 
 
     
JustDance. 
Adept Baletu


Związek z tańcem:
Tancerka, uczeń.
Posty: 120
Skąd: Z innego świata...
Wysłany: Pią Mar 20, 2009 3:16 pm   

To prawda. To, że przez dłuższy czas bez wiedzy rodziców biegał na zajęcia, powinno dać porządnie do myślenia. : )
Znaczy, że bardzo go do tego ciągnie, a to jest fantastyczne moim zdaniem.
_________________
Każdy taniec jest dla mnie prezentem od losu. ~
Gość, dla Ciebie też! Pozdrowienia, Gość.


20:11, 12.04.2009
100 postów. : )
 
     
Prada 
Nowicjusz

Wiek: 33
Posty: 24
Skąd: Lublin
Wysłany: Pią Mar 20, 2009 6:00 pm   

nie zastanawiać się tylko wysyłać :) prócz ogólnorozwojowego aspektu tańca warto pamiętać, że taniec uwrażliwia! Lepiej żeby zainteresował się tańcem teraz niż za parę lat papieroskami, wódeczką ;)
 
 
     
Czajori 
Solista Baletu


Związek z tańcem:
na całe życie! :)
Posty: 1638
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Nie Mar 22, 2009 3:55 pm   

Kochana Qanti! Twój post przeczytałam z najprawdziwszą przyjemnością. Powinnaś paść na kolana i dziękować Bogu, bogom czy czemukolwiek, w co wierzysz, za to, że masz w domu absolutnie prawdziwy, niezwykle rzadki TALENT!!!

Z mojego doświadczenia pedagogicznego (które niestety posiadam) wynika, że bardzo rzadko dzieci w tym wieku mają jakiekolwiek pojęcie o sztuce. Twój synuś nie dość, że ma pojęcie, to jest jeszcze niesamowicie zaangażowany i ma mnóstwo motywacji! Numer z podkradaniem się na zajęcia jest absolutnie genialny! On bardzo chce tańczyć i taniec całkowicie go uszczęśliwia - nie można mu tego zabronić. Nie, nie i jeszcze raz nie. Będzie załamany i zaczną mu przychodzić do głowy głupie pomysły na spędzanie czasu.

I tu kolejna kwestia: dzieciaki często się szybko nudzą, bardzo niewiele ma tak naprawdę jakieś hobby konkretne. Twój syn ma. Zobacz, ile problemów Cię omija: nie musisz mu organizować czasu, nie grozi mu w przyszłości bezsensowne szlajanie się czy bezmyślna destrukcja z nudy, bo on po prostu wie, co chce robić. To bardzo cenne!

Qanti napisał/a:
. Bo o prawdziwej pasji w tym wieku raczej nie ma co mówić. ;)


Bardzo się mylisz - to najlepszy wiek, żeby zacząć tańczyć i jeśli już teraz Michał tak bardzo kocha taniec to najpewniej jest to prawdziwa pasja. Michaił Barysznikow też zaczynał w tym wieku. Zresztą historia sportu też zna mnóstwo przypadków małych dzieci, które w bardzo młodym wieku zaczynały interesować się konkretną dziedziną...tylko takie osoby mogą zajść naprawdę daleko.
Nie to, żebym była jakimś przykładem tego, o czym pisałam powyżej, ale ja tez zaczęłam się interesować baletem jak miałam sześć lat i nie minęło mi do tej pory, więc chyba można mówić o pasji rodzącej się już w zerówce :wink:

Qanti napisał/a:
Syn jest dość wysoki jak na swój wiek i bardzo szczupły. Wiem że jest zwinny i rozciągnięty, trenuje piłkę nożną i basen. Jest też rozciągnięty, bez problemu siedzi w obu szpagatach. Ale to raczej zasługa młodego wieku chyba …;). Raczej widziałam go w sporcie, gdyż kilkanaście lat trenowałam sama sztuki walk, wyczynowo. Jego ojciec pył piłkarzem.


Znowu masz przewagę (a raczej Michał ją ma): ma bardzo dobre warunki (szpagaty to nie tylko kwestia wieku, uwierz). To znaczy, że nie tylko interesuje się tańcem, ale ma wszelkie możliwości, żeby zając się nim w praktyce, a to też bardzo ważne.

Qanti napisał/a:
Mówiąc szczerze jestem trochę przerażona, jego zainteresowaniami.... Szczególnie ze to przecież "facet"... ;)


No tak, sportowcy :wink: Nie wiem, czemu Wy nas tak deprecjonujecie? Balet to ciężka praca fizyczna, lata "treningów" (my wolimy to nazywać "lekcjami" :) ) i wyrzeczeń. Wybacz poufałość, ale Twoja opinia wyraźnie świadczy o tym, że ze światem tańca nigdy nie miałaś nic wspólnego. :) Tancerze to tacy sami faceci, jak inni, uwierz. Stereotypy są tylko stereotypami. A tak między nami: wolałabyś mieć w domu przeciętnego sportowca czy wybitnego tancerza?

Qanti napisał/a:
Cały czas liczę, ze może mu się odwidzi….


Oczywiście, może mu się odwidzieć, ale jak na razie się na to nie zanosi i raczej nie należy mu zabraniać, bo może się zniechęcić...

Qanti napisał/a:
Doradźcie proszę, na jakiego typu zajęcia go zapisać? W jakiej formie to powinno się odbywać? Jak często? Na co zwrócić uwagę, przy zapisach? Mieszkamy w Gdańsku, może któraś/któryś z was mógłby mi cos polecić?


Spróbuj skontaktować się ze szkołą baletową. Prowadzone są tam zajęcia dla dzieci w stylu, o którym pisałaś - takie rytmiczne, umuzykalniające, bodajże dwa razy w tygodniu. Jeżeli Twój syn rzeczywiście ma zadatki na tancerza, w ognisku baletowym na pewno to wyłapią i wtedy będzie czas na decyzję, czy ma kontynuować naukę już bardziej profesjonalnie.

Obowiązkowo obejrzyjcie z mężem "Billy'ego Elliota" i informujcie nas na bieżąco o swoich decyzjach. Służymy pomocą!
_________________
Anna Pawłowa nigdy nie zakręciła więcej niż dwa piruety, ale jakiż wyraz miały jej arabeski!
 
     
MissAloha 
Nowicjusz


Związek z tańcem:
przyszła uczennica
Wiek: 27
Posty: 40
Skąd: bytom -,-
Wysłany: Sob Mar 28, 2009 12:22 pm   

Uczennicą baletu jeszcze nie jestem, ale pozwolę sobie odopwiedzieć :) . Otóż ogromnie już zazdroszczę Pani synkowi, że jego talent i pasja obudziły się od małego. Moja pasja ciut za późno i cierpię z tego powodu. to naprawdę niezwykłe, że można tak kombinowac byleby się uczyć baletu i to dopiero w przedszkolu :D . Żeby taniec mu się nieznudził raczej trzeba go gdzieś już zapisać do jak to pisała Columbia. Wiem po własnym przykłądzie. Też lubiułał w przedszkolu/pierwszej kalsie SP taniec/balet, rodzice też potraktowali to jak hobby na parę tygodni i że mi przejdzie. Nie zapisali mnie nigdzie to zajęłąm się inym hobby w zastępstwioe baletu. Teraz walczę z nimi o swoje :D . Ogółem zgadzam się z Columbią, JustDance, Torin i z innymi, którzy zachwycili się jego talentem i przekonują na rozwijanie tych umiejętności Michałka. :) Pozdrawiam.
_________________
` Carpe Diem
`Would you tell me how could it be any better than this
Cause you're all I want

`Susanna, Nati, Syjka, JustDance <3
 
     
SYJKA 
Adept Baletu


Związek z tańcem:
uczeń, miłośnik
Wiek: 29
Posty: 164
Skąd: Wrocław
Wysłany: Nie Mar 29, 2009 1:29 pm   

To co robi pani synek (mówię o podkradaniu sie na zajęcia) świadczy o tym, że taniec jest dla niego czymś więcej, niż chwilowym wymysłem. I proszę mu tego nie zabraniac! Sama wiem po sobie jak to jest! Chodzę do SB, ale kiedy słyszałam od rodziców, że "żadnej baletnicy już ze mnie nie będzie" to byłam załamana! Moi rodzice chcieli nawet zrezygnowac za mnie z tańca! Nie da się nawet wyobrazic, jak wtedy cierpiałam...Niech pani zapisze Michała na jakieś zajęcia, a za kilka lat, kiedy zobaczy go pani na scenie, mogę się założyc, że w pani oczach pojawią się łzy. Nie warto marnowac jego talentu i pod żadnym pozorem nie wolno zabronic mu tańczyc. Bo dla niego taniec jest najważniejszy i żaden sport czy cokolwiek innego tego nie zastąpi. A jeżeli zabronicie mu tańczyc na pewno będzie cierpiał...I w przyszłości może miec żal, że wiedząc o jego talencie, zmarnowali go jego rodzice...
_________________
"Podczas każdego tańca, któremu oddajemy się z radością, umysł traci swoją zdolność kontroli, a ciałem zaczyna kierować serce."
Paulo Coelho

Nena, MissAloha, JustDance dziękuję;) I buziak dla Was;*
 
     
nin(j)a 
Adept Baletu


Związek z tańcem:
milośnik-uczeń
Posty: 201
Skąd: z Zielonej Dziury
Wysłany: Wto Kwi 14, 2009 6:18 pm   

podpisuję się pod tymi wszystkimi forumowiczami. Jak Michał bedzie starszy będzie sam decydował o tym czy tańczyć, czy nie. Warto rozwijać pasje dzieci, szczególnie, że widać,że to je "kręci" i to w tak młodym wieku.Swoją drogą wolałabym mieć chłopca tańczącego balet,niż dziewczynkę :D
_________________
"Człowiek nie może latać- tancerz musi, po to otrzymał ciało"
 
     
Jo_Ann 
Adept Baletu


Związek z tańcem:
uczennica
Wiek: 34
Posty: 77
Wysłany: Wto Kwi 14, 2009 6:51 pm   

Qanti, opiszę Ci pewną sytuację:

Mała dziewczynka, lat około 4, chodziła często ze swoją niepracującą mamą po zakupy. W sklepie mieli batoniki, na opakowaniu których narysowana była baletnica w arabesque. Dziewczynka za kazdym razem, gdy te batoniki widziała, mówiła: "Mamusi, będę baletnicą jak ta pni!" Mama się uśmiechała i ciągnęła dziecko do domu.
Minęło parę lat, dziewczynka poszła do podstawówki i trzeba było wysłać ją jeszcze na jakieś zajęcia, przecież nie może się tylko uczyć. Mama, która zrezygnowała z konserwatorium muzycznego na rzecz studiów, wysłała dziecko na pianino do ogniska muzycznego i pchała je do szkoły muzycznej. Ale dziewczynka nie chciała siedzieć godzinami przy klawiaturze, miała za dużo energii. Po półtora roku nauki przyszła dzika histeria i z zajeć zrezygnowano. Potem było długo nic, ale sąsiadka posłała swoją córkę na angielski, to owa mama też posłała swoją.
Dziewczynka polubiła jezyk, uczyła się szybko. Lata mijały, przyszło gimnazjum i certyfikaty. Potem liceum, przez długie dojazdy zbyt męczące dla dorastającej już dziewczyny, żeby zajmować się czymś jeszcze. W klasie maturalnej dziewczyna siedziała długo w domu, przytyła 10 kilogramów, wiec żeby schudnąć, poszła z koleżanką na warsztaty, tak żeby zobaczyć. I już została.
Teraz prawie 20letnia już kobieta, studentka filologii angielskiej, usłyszała od swojej mamy, że ta zastanawiała się nad posłaniem jej do SB, ale stwierdziła, że to nie jest zawód, że będą kontuzje i wieczne odchudzanie. Poza tym mieszkali w Kielcach, najbliższa SB była w Krakowie. A o zajęciach w Kieleckim Teatrze Tańca nie słyszała. Ojciec dziewczyny uważa, że taniec przeszkadza jej w studiach. A jej nie zależy na magistrze. Ona teraz zastanawia się, jak to zrobić, żeby jednak w jakiś sposób zająć się tańcem na poważnie. I wyrzuca swoim rodzicom (w myślach, bo nie chce im sprawić przykrości), że kiedy jako mała dziewczynka wpatrywała się w baletnicę na batoniku, to nie dało im do myślenia. Że nawet nie spróbowali się dowiedzieć.

A poza tym, tancerze są strasznie seksowni :D .
_________________
Pozdrowienia dla JustDance :) .

"There are short-cuts to happiness, and dancing is one of them." ~Vicki Baum
 
 
     
Porcelaine 
Adept Baletu


Związek z tańcem:
Miłośnik
Wiek: 28
Posty: 130
Wysłany: Wto Kwi 14, 2009 7:31 pm   

Zgadzam się z wczesniejszymi postami. Chłopak ma predyspozycje i chęci. Warto rozwijać jego zainteresowanie tańcem. Zawsze lepiej spróbować, bo potem można żałować i zamęczać się, że może Michał mógł być światowym tancerzem. ;] Taniec również w bardzo dobrym kierunku rozwija, nie tylko fizycznym.
Poza tym zawsze może z tego zrezygnować i pójść w innym kierunku.


Dodając jeszcze, to szczerze mówiąc szkoda mi go było posłać do normalnej szkoły, nie tylko ze względu zmarnowania predyspozycji, ale również dlatego, że tam to jest istne piekło. Przynajmniej w gimnazjum. Z e r o k u l t u r y, nauczyciele pozwalają się poniżać, młodzież jest wobec niektórych kolegów jest bezwzględna (nigdy nie wiadomo na kogo to trafi ^^) no i papierosy, narkotyki, non stop bójki, alkohol. Wcale nie twierdzę, że w Szkole Baletowej tego nie ma, ale jest zdecydowanie o wiele mniej.
_________________
" Moje motto: Spożyć przed terminem. Szukałem w wielu mądrych księgach, znalazłem na kefirze."
Szymon Majewski
 
 
     
Czajori 
Solista Baletu


Związek z tańcem:
na całe życie! :)
Posty: 1638
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Sro Kwi 15, 2009 9:02 pm   

Z postów na temat seksapilu tancerzy wyodrębniłam temat i przeniosłam do Pogadalni.
_________________
Anna Pawłowa nigdy nie zakręciła więcej niż dwa piruety, ale jakiż wyraz miały jej arabeski!
 
     
DariaD14
Adept Baletu

Posty: 79
Skąd: Trójmiasto
Wysłany: Wto Maj 05, 2009 9:52 pm   

Witam,
A mnie po przeczytaniu wszyskich postów nasuneło się to, że Wasze "maloletnie niedojrzale dziecko' zeby dojść do celu, którym było półroczne uczestnictwo w zjęciach tańca KŁAMAŁO- Mały chłopiec okłamywal poprzez milczenie, że chodzi na zajęcia. Oszukiwał najbliższych- kochanych rodziców.Mnie jako matce daje to dużo od myślenia. Uważam, ze nalezy mu się szansa, a nagrodą dla niego będzie kurs tańca.Nikt nie wie ani nie jest wstanie przewidziec co komu pisane i co będzie robił w przyszlości...

Pozdrawiam wszystkich rodziców, którzy mają 'marudy' w domach, którym trzeba organizować czas oraz tych rodziców,którzy mają podobne dzieci jakim jest maly Michałek.

A tak na marginesie to mam syna w baletówce i nie uważam,żeby balet byl niemęski-wręcz przeciwnie.
_________________
Miłego dnia, życzę Wszystkim///papa
 
     
Dior 
Nowicjusz


Związek z tańcem:
uczeń tancerz
Wiek: 27
Posty: 5
Skąd: Gdańsk
Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: Sob Cze 06, 2009 7:12 pm   

POwiem tylko jedno- pani dziecko musi byc uzdolnione!! Niech pani sprawdzi czy bez rozgrzewki może stanąć tak_

http://www.akapit-press.c...mg/szkola_3.gif niekoniecznie z przysiadem! jesli tak to niech pani zacznie KONIECZNIE chodzic z nim na zajecia baletowe! Bedzie gwiazdą!!!!!!!! :D :D
_________________
,,Myśle więc jestem''

,,Nic co nie jest mi obce nie jest ludzkie''

Wasza Tancereczka
 
 
     
SYJKA 
Adept Baletu


Związek z tańcem:
uczeń, miłośnik
Wiek: 29
Posty: 164
Skąd: Wrocław
Wysłany: Nie Cze 07, 2009 8:28 am   

Hmmm...
Ale w plie może stanąc moja co druga koleżanka, a uwierz nie każda nadaję się na zajęcia z baletu.
_________________
"Podczas każdego tańca, któremu oddajemy się z radością, umysł traci swoją zdolność kontroli, a ciałem zaczyna kierować serce."
Paulo Coelho

Nena, MissAloha, JustDance dziękuję;) I buziak dla Was;*
 
     
sasetka2505 
Nowicjusz


Związek z tańcem:
uczeń
Wiek: 28
Posty: 37
Skąd: Nowy Sącz
Wysłany: Nie Cze 07, 2009 12:50 pm   

chyba chodziło o odkręcenie kolan...
 
     
Nati 
Koryfej

Związek z tańcem:
czynny! SB+OEB
Wiek: 33
Posty: 805
Skąd: Zabrze
Wysłany: Czw Cze 11, 2009 7:36 pm   

wykręcenie to nie wszystko przecież.... ! znam mnóstwo osób o predyspozycjach takich ze to niemozliwe wręcz...podbicia, przeprosty, wykręcenie, ale niestety nie potrafią tańczyć, za to osoby które mają słabsze predespozycje, ale za to mają w sobie zaparcie, ducha do walki i chęć- te mają większe szanse! Predyspozycje są ważne, ale przecież nie najważniejsze, w wielu przypadkach da się przecież pewne niedociągłosci dociągnąc :)
_________________
Taniec wymaga człowieka chętnego,
szlachetnego, opanowanego;
człowieka o zrównoważonych siłach.
Dlatego chwalę taniec...
 
 
     
SYJKA 
Adept Baletu


Związek z tańcem:
uczeń, miłośnik
Wiek: 29
Posty: 164
Skąd: Wrocław
Wysłany: Czw Cze 11, 2009 8:40 pm   

Dokładnie, dlatego to, co droga Dior napisałaś się nie sprawdza.
_________________
"Podczas każdego tańca, któremu oddajemy się z radością, umysł traci swoją zdolność kontroli, a ciałem zaczyna kierować serce."
Paulo Coelho

Nena, MissAloha, JustDance dziękuję;) I buziak dla Was;*
 
     
kira 
Nowicjusz


Związek z tańcem:
tancerz
Posty: 17
Skąd: z miasta
Wysłany: Czw Cze 25, 2009 3:00 pm   

sasetko, kolan się nie wykręca o ile nie chcesz się uszkodzić! Nogi wykręca się od bioder!
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   

Odpowiedz do tematu Dodaj do serwisow: Bookmark and Share
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,27 sekundy. Zapytań do SQL: 12