www.balet.pl Strona Główna www.balet.pl
forum miłośników tańca

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Anatomia dla tancerzy
Autor Wiadomość
M. 
Koryfej


Wiek: 39
Posty: 737
Skąd: znad morza :)
Wysłany: Pią Sie 22, 2008 12:00 am   Anatomia dla tancerzy

Inetrnetowy kurs anatomii dla tancerzy:

UNIT I - Introduction to Terminology and Anatomical Terms
UNIT II - Introduction to Joints and Muscles
Unit III – The Spine
Unit IV – The Thoracic Cage/ Respiration & Breathing
Unit V – The Pelvis
Unit VI – The Hip
UNIT VII – The Knee
UNIT VIII – The Foot and Ankle
UNIT IX – Walking & Locomotion: Integrating the Functions of the Lower Body
Unit X – The Neck and Shoulder Complex
Unit XI - The Dancer's Alignment
Unit XII - Dancers in Motion

A teraz trochę po polsku - odrobina teorii nt narządów ruchu - same podstawy, o których zapewne wiecie, ale od czegoś trzeba zacząć.

Układ ten dzielimy na bierny i czynny. Układ bierny składa się z kości wraz z całym systemem ich połączeń. Układ czynny zaś z mięśni , które są zbudowane z tkanki mięśniowej poprzecznie prążkowanej. Przyczepiają się one do kości, dzięki czemu mogą je poruszać. Mięśnie te są unerwione przez nerwy obwodowe rdzeniowe, a niektóre przez nerwy czaszkowe.[1]

1. Układ kostny


Z punktu widzenia opisowego wyróżniamy:
 kości tułowia - kręgosłup i klatkę piersiową
 kości czaszki
 kości kończyny górnej
 kości kończyny dolnej

2. Układ mięśniowy
- w ciele człowieka występują trzy typy mięśni - mięśnie szkieletowe odpowiedzialne za ruchy zamierzone, mięśnie gładkie kontrolujące narządy wewnętrzne i mięsień serca odpowiedzialny za jego skurcze[4]


- mięśnie tworzą czynny narząd ruchu. Są one zbudowane z tkanki mięśniowej poprzecznie prążkowanej kierowanej przez ośrodkowy układ nerwowy. Ze względu na ich przyczepy do kości szkieletu noszą nazwę mięśni szkieletowych.[1]




Podział mięśni:


Czynnościowa metoda klasyfikacji mięśni łączy w oddzielne grupy mięśnie działające na każdy poszczególny staw.

Metoda topograficzna dzieli mięśnie w zależności od ich położenia w stosunku do kośćca. Wyróżniamy więc:
 mięśnie grzbietu


 mięśnie klatki piersiowej


 mięśnie brzucha


 mięśnie szyi


 mięśnie głowy


 mięśnie kończyny górnej


 mięśnie kończyny dolnej


Źródła:
1. Anatomia człowieka pod red. Janiny Sokołowskiej-Pituchowej; PZWL
2. Atlas treningo siłowego, Frederic Delavier, PZWL
3. www.course.vcu.edu
4. Atlas anatomii, Peter Abrahams, Świat Książki.


[ Dodano: Pią 22 Sie, 2008 01:57 ]
Mięśnie uda - widok z przodu
A tutaj ze specjalną dedykacją dla Princess Maron - możesz sprawdzić, porównując z rysunkiem czy to napewno chodzi o mięśień biodrowo-lędźwiowy gdy mówisz "ten mięsień, który leży tam gdzie kieszeń spodni" :wink: - swoją drogą w końcu znalazłam odpowiedni rysunek gdy odkopałam mój pierwszy(jeszcze nie fachowy, sprezentowany przez rodziców zanim jeszcze zaczęłam studia) atlas anatomii :)

W lewym górnym rogu rysunku jest widoczny (ale nie podpisany) kolec biodrowy przedni górny kości biodrowej, do którego przyczepia się mięsień prosty uda (dla formalności-jedna z głów m. czworogłowego), naprężacz powięzi szerokiej, m. krawiecki i biegnące do przyśrodka i w dół więzadło pachwinowe. To właśnie kolce biodrowe bolą nas gdy dzielnie ćwiczymy (leżąc na brzuchu i podnosząc do góry kończyny i/lub tułów) mięśnie grzbietu.

_________________
"Kochamy wciąż za mało i stale za późno..."
J. Twardowski
Ostatnio zmieniony przez Torin Pią Sie 22, 2008 8:44 pm, w całości zmieniany 4 razy  
 
 
     
Father 
Solista Baletu


Wiek: 75
Posty: 1604
Skąd: ze Szczecina
Wysłany: Pią Sie 22, 2008 12:26 pm   

No pięknie tylko żeby reszta była jeszcze po polsku bo przynajmniej dla mnie to wielki wysilek intelektualny zwłaszcza jak wielu słów nie ma w zwyklym słowniku.
Ale dobre i to. Dzieki.
_________________
To mnie przerasta!
Ale da sie udżwignąć
 
     
M. 
Koryfej


Wiek: 39
Posty: 737
Skąd: znad morza :)
Wysłany: Pią Sie 22, 2008 12:33 pm   

Całości nie przetłumacze - ale spróbuje wrzucić tu jakiś mały słowniczek terminów medycznych, które są użyte w kursie a których nie ma w słownikach - tylko dajcie mi troche czasu.

[ Dodano: Pią 22 Sie, 2008 15:46 ]
UNIT I - słowniczek

Skeletal system
Axial - osiowy
- skull – czaszka
- vertebral column – kręgosłup (vertebra – kręg)
- sternum – mostek
- ribs – żebra
Appendicular – odnoszący się do kończyn
- shoulder – bark
- arm – ramię
- pelvis – miednica
- leg – łydka, noga

Są 3 typy mięśni:
- skeletal – szkieletowe (bone-kość, joint - staw)
- cardiac – m. sercowy
- smooth – mięśnie gładkie (internal organs and vessels = narządy wewnętrzne i naczynia)

Neuromuscular system
1) Central Nervous System – mózg & rdzeń kręgowy
2) Peripheral (obwodowy) Nervous System
- limb – kończyna
- trunk – tułów

1) Somatic – somatyczny
2) Autonomic – autonomiczny
- fibers – włókna
- glands – gruczoły
--> sympathetic – sympatyczny – związany z reakcją na stres
--> parasympathetic – parasympatyczny – odpowiedzialny za homeostazę organizmu
[słabo to opisali, ale cóż...]

Pozycja anatomiczna i płaszczyzny ciała – tutaj najszybciej będzie jak przepisze za Pituchem:

Opisuje się człowieka w pozycji stojącej, z dłońmi zwróconymi ku przodowi, a przez jego ciało przeprowadza się osi i płaszczyzny na podobieństwo figury geometrycznej. Są trzy osi ustawione pod kątem prostym w stosunku do siebie:
- oś pionowa wyznacza kierunek górny i dolny w stosunku do tułowia, który jest u góry zakończony głową, a u dołu szczątkowym ogonem. Na kończynach pojęciu górny odpowiada określenie bliższy, pojęciu dolny – określenie dalszy.
- oś strzałkowa biegnie od przodu ku tyłowi, od strony brzusznej do strony grzbietowej. W stosunku do tej osi używa się określeń kierunek przedni lub brzuszny i kierunek tylny lub grzbietowy.
- oś poprzeczna biegnie od jednej strony ciała ku drugiej, np. od strony prawej do lewej i wyznacza kierunek przyśrodkowy i boczny.


Przez podane osie można przeprowadzić płaszczyzny.
- Przez oś pionową i strzałkową wyznacza się płaszczyznę strzałkową. Płaszczyzna przechodząca przez środek ciała nosi nazwę płaszczyzny środkowej. [...] Równolegle do płaszczyzny środkowej można przeprowadzić dalsze płaszczyzny strzałkowe.
- Przez oś pionową i poprzeczną można przeprowadzić płaszczyznę pionową, określaną mianem płaszczyzny czołowej, ponieważ biegnie równolegle do łuski kości czołowej i dzieli ciało na część przednią i tylną.
- Przez oś poprzeczną i strzałkową można prowadzić płaszczyznę poziomą, która dzieli ciało na część górną i dolną. W stosunku do płaszczyzny zarówno czołowej, jak i poziomej można prowadzić szereg płaszczyzn równoległych.




Płaszczyzny, podobnie jak osie, są ustawione pod kątem prostym. Układ ich pozwala na szczegółowe, dokładne określanie położenia narządów, przebieg naczyń krwionośnych i nerwów. Oprócz wyżej podanych określeń używanych w odniesieniu do osi i płaszczyzn istnieje wiele innych: powierzchowny i głęboki, prawy i lewy, zewnętrzny i wewnętrzny, pionowy i poziomy, podłużny itp.

Center of Gravity – środek cięzkości – jest sprawą dość indywidualną zależy od budowy i pozycji w jakiej znajduje się dana osoba – chyba tekst z rysunkami jest dość zrozumiały.

Typy budowy ciała – można chyba dość dużo na temat znaleźć w sieci – więc na tym kończe dodatek do unitu 1.

[ Dodano: Nie 24 Sie, 2008 18:12 ]
Dorzucam listę najważniejszych pojęć z anatomii mięśni i stawów, które mam nadzieje pomogą Wam w zrozumieniu:
SŁÓWKA.
Dużo można wyczytać z kontekstu i obrazków, także nie ma sensu tłumaczyć całości. Jakby co, to w razie pytań spróbuję odpowiedzieć.




[ Dodano: Wto 02 Wrz, 2008 16:31 ]
ANATOMIA POWIERZCHOWNA

Najciekawsze, jest zawsze to co można zobaczyć na własnym ciele vel na ciele dobrze zbudowanych tancerzy :wink: dlatego postanowiłam wrzucić Wam kilka opisanych fotografii. Dużą część znacie już z rycin powyżej, ale i tak myślę, że fotki są warte umieszczenia na forum.

Anatomia powierzchowna grzbietu:


Mięśnie grzbietu dzielimy na powierzchowne i głębokie. Mięśnie głębokie ze względu na wspólną czynność noszą nazwę mięśnia prostownika grzbietu (m. erector spinae) - nimi zajmiemy się innym razem.
Mięśnie grupy powierzchownej są związane z kończyną górną (m. kolcowo-ramienne) oraz z żebrami (m. kolcowo-żebrowe). Teraz napiszę troszkę o dwóch największych mięśniach widocznych na fotografii i należących do grupy mięśni kolcowo-ramiennych.

Mięśnie kolcowo-ramienne - leżą w dwóch warstwach. Powierzchownie ułożone są: m. czworoboczny i m. najszerszy grzbietu, pod nimi leżą m. równoległoboczny i m. dźwigacz łopatki.

- Mięsień czworoboczny - (m. trapezius; trapeza = stół; dawna nazwa m.mensalis = m.stołowy), nazywany również m. kapturowym gdyż przypomina kaptur mnisi. Jest to duży (drugi pod względem powierzchni ze wszystkich mięśni), płaski, szeroki, trójkątny mięsień. Zawsze mnie to śmieszyło, że mięsień o nazwie czworoboczny w rzeczywistości jest trójkątny - to co widzimy na zdjęciu jako romb, są to oba czworoboczne - prawy i lewy.

Jego przyczepy początkowe stanowią długą linię począwszy od guzowatości potylicznej zewnętrznej czaszki, poprzez więzadło karkowe, skończywszy na wyrostkach kolczystych kręgów C7 - Th12 (szyjny 7 - wszystkie gręgi piersiowe). Przyczepy końcowe znajdują się na wyrostku barkowym i grzebieniu łopatki.

Poszczególne części mięśnia mają różne działanie. Uogólniając, najważniejsze jego czynności to:
- pociąga barki ku górze i ku tyłowi
- prostuje szyjny odcinek kręgosłupa
- zbliża łopatki kręgosłupa i obraca je kątem bocznym ku górze - dzięki temu bierze udział w odwodzeiu kończyny górnej ponad poziom.

W stawie ramiennym możliwe jest jedynie odwiedzenie kończyny górnej do poziomu 90 stopni (dzieje się to głównie za sprawą m. naramiennego). Wyższe odwiodzenie kończyny jest możliwe tylko wspólnie z obrotem łopatki.

- Mięsień najszerszy grzbietu (m. latissimus dorsi) - jest położony w dolnej okolicy grzbietu i bocznej - klatki piersiowej. Podobnie do czworobocznego jest cieńki i płaski, ma największą powierzchnię ze wszystkich mięśni.

Rozpoczyna się na wyrostkach kolczystych dolnych części kręgosłupa, poczyając od VII kręgu piersiowego, ma przyczepy na grzebieniu biodrowym i na żebrach X - XII. Przyczep końcowy znajduje się na grzebieniu guzka mniejszego kości ramiennej.

Czynność mięśnia:
- obniża podiesione ramię
- pociąga je ku tyłowi i ku linii środkowej, obracając jednocześnie do wewnątrz - z tego powodu Wesaliusz nadał mu nazwę "aniscalptor"
- przy ustalonych uniesionych kończynach górnych pociąga tułów ku górze
- przy ustalonych opuszczonych kończynach napinający się mięsień uciska na żebra i staje się mięśniem wydechowym - stąd jego inna nazwa "mięsień kaszlu".

Źródła:
Poza źródłami, które wymieniłam już wyżej, korzystam też z:
5. Ewa Donesch-Jeżo; English for medical students and doctors;
6. Ch. Yokochi; Fotograficzy atlas anatomii człowieka; PZWL 2004.


[ Dodano: Nie Sty 04, 2009 10:03 pm ]
KLATKA PIERSIOWA, BRZUCH


5. smugi ścięgniste m. prostego brzucha
6. m. prosty brzucha
8. m. piersiowy większy
9. m. zębaty przedni
10. m. skośny zewnętrzny brzucha
13. dół szyjny
14. dół nadobojczykowy większy
15. obojczyk
16. trójkąt naramienno-piersiowy
17. wyrostek mieczykowaty
18. kolec biodrowy przedni górny
19. więzadło pachwinowe
20. m. mostkowo-obojczykowo-sutkowy
21. dół nadobojczykowy mniejszy
22. m. najszerszy grzbietu
23. łuk żebrowy
24. grzebień biodrowy

KOŃCZYNA GÓRNA, widok od przodu


10. m. szeroki szyi
11. m. czworoboczny
12. wyrostek barkowy
13. m. naramienny
14. m. kruczo-ramienny
15. głowa boczna m. trójgłowego ramienia
16. m. dwugłowy ramienia
17. dół łokciowy
18. ż. odpromieniowa
19. m. ramienno-promieniowy
20. ścięgno m. zginacza promieniowego nadgarstka
21. bruzda promieniowa przedramienia
22. kłąb
23. dół nadobojczykowy większy
24. obojczyk
25. trójkąt naramienno-piersiowy
26. m. piersiowy większy
27. głowa długa m. trójgłowego ramienia
28. bruzda przyśrodkowa m. dwugłowego ramienia
29. głowa przyśrodkowa m. trójgłowego ramienia
30. m. ramienny
31. ż. odłokciowa
32. nadkłykieć przyśrodkowy k. ramiennej
33. ż. pośrodkowa łokcia
34. ż. pośrodkowa przedramienia
35. ścięgno m. dłoniowego długiego
36. kłębik

KOŃCZYNA GÓRNA, widok od tyłu


4. wyrostek łokciowy
6. m. prostownik łokciowy nadgarstka
7. m. prostownik palców
11. ścięgno m. prostownika palców
14. m. prostownik promieniowy długi nadgarstka
15. m. prostownik promieniowy krótki nadgarstka
18. ścięgno m. prostownika długiego kciuka
21. m. obły większy
22. głowa przyśrodkowa m. trójgłowego ramienia
23. miejsce palpacji n. łokciowego
24. m. zginacz łokciowy nadgarstka
25. sieć żylna
26. wyrostek barkowy
27. m. naramienny
28. głowa boczna m. trójgłowego ramienia
29. ż. odpromieniowa
30. tabakierka anatomiczna

KONCZYNA DOLNA, widok od tyłu


3. m. przywodziciel wielki
12. pasmo biodrowo-piszczelowe
15. ścięgno m. dwugłowego uda
31. ścięgno mm. półścięgnistego i półbłoniastego
32. m. brzuchaty łydki
33. kostka przyśrodkowa
34. kość piętowa
35. m. odwodziciel palucha
39. m. obszerny boczny
40. dół podkolanowy
41. m. płaszczkowaty
42. ścięgno piętowe
43. kostka boczna strzałki

KOŃCZYNA DOLNA, widok od przodu


1. grzebień biodrowy
2. m. pośladkowy średni
3. krętarz większy
4. m. napinacz powięzi szerokiej
5. m. prosty uda
6. m. obszerny boczny
7. pasmo biodrowo-piszczelowe
8. więzadło rzepki
9. guzowatość piszczeli
10. m. brzuchaty łydki
11. m. piszczelowy przedni
12. kostka boczna
13. łuk żylny grzbietowy stopy
14. kolec biodrowy przedni górny
15. wiązadło pachwinowe
16. m. krawiecki
17. m. przywodziciel długi
18. m. smukły
19. m. obszerny przyśrodkowy
20. rzepka
21. brzeg przedni kości piszczelowej
22. kostka przyśrodkowa
23. ścięgno m. prostownika długiego palucha

Źródło - oczywiście Ch. Yokochi.
 
 
     
Siunia 
Adept Baletu


Związek z tańcem:
uczennica
Wiek: 28
Posty: 198
Skąd: Częstochowa
Wysłany: Sob Lut 28, 2009 4:51 pm   

M., mam wrażenie jakobyś medycynę studiowała, a więc proszę uświadom mnie: czy przepona to mięsień? Bo ja już nie wiem. Ostatnio cały w-f kłóciłam się na ten temat z koleżanką. Koleżanka powiedziała, że przepona mięśniem nie jest, i nawet jak przytachałam atlas anatomiczny do szkoły i jej pokazałam, to powiedziała, że jest niewiarygodny. I nadal uważa, że przepona jest czymś na kształt żołądka. Tak więc dla własnego spokoju, wolałabym by stwierdził to ktoś "po fachu".
_________________
Wampirzyca prosto z Brukseli

"Taniec jest jedną z najdoskonalszych form kontaktu z nieskończoną inteligencją" Paulo Coelho
 
     
Joanna 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
tancerka?
Posty: 2981
Wysłany: Sob Lut 28, 2009 4:58 pm   

oczywiscie, ze przepona to miesien, w szkolach zreszta o tym tez ucza - moze nie mieliscie jeszcze tego w programie.
_________________
"Plié is the first thing you learn and the last thing you master" Suzanne Farrell
 
     
M. 
Koryfej


Wiek: 39
Posty: 737
Skąd: znad morza :)
Wysłany: Sob Lut 28, 2009 6:04 pm   

Ech - no to w kwestii egzaminu muszę powtórzyć to co już kilka razy pisałam - to co wrzucam na forum to jest nic, polecam Pituchową, a bardziej pierwszy tom Bochenka (układ ruchu) i uzupełnienie tego jakimś atlasem anatomii - bez tego nie ma szans...

Siuniu, tak, Joanna ma racje, przepona to mięsień i raczej nie przypomina żołądka :) i tak - przez jakiś czas studiowałam medycynę, ale wolałabym traktować prowadzenie tego topicu jako dzielenie się materiałami a nie obcowanie ze specjalistą, bo w moim przypadku okazuje się, że jest tak jak u Lady Gold - to również nie moja dziedzina ;)
_________________
"Kochamy wciąż za mało i stale za późno..."
J. Twardowski
 
 
     
Columbina 
Solista Baletu


Związek z tańcem:
nauczyciel baletu
Wiek: 36
Posty: 1102
Skąd: Kraków
Wysłany: Nie Mar 01, 2009 9:56 pm   

Tak! "Anatomia" Janiny Sokołowskiej-Pituchowej to jedna z lepszych książek do anatomii. Cały Wydział Farmaceutyczny na UJ się z niej uczy :P
Jest napisana miłym dla studenta językiem...

Siunia napisał/a:
Koleżanka powiedziała, że przepona mięśniem nie jest, i nawet jak przytachałam atlas anatomiczny do szkoły i jej pokazałam, to powiedziała, że jest niewiarygodny. I nadal uważa, że przepona jest czymś na kształt żołądka.

A żołądek, przepraszam czym jest? Kością? :P
Niniejszym ogłaszam wszystkim, że żołądek to worek mięśniowy!!! Zbudowany z trzech warstw: błony śluzowej, błony mięśniowa (mięśniówka) i błony surowicza.
Przepona także jest mięśniem. Oddechowym.
Powiedz koleżance, że gada głupoty :P

Przepraszam M. jeśli zaofftopowałam :*
_________________
Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża twojemu życiu lub zdrowiu...
 
 
     
Columbina 
Solista Baletu


Związek z tańcem:
nauczyciel baletu
Wiek: 36
Posty: 1102
Skąd: Kraków
Wysłany: Wto Mar 03, 2009 5:52 pm   

http://www.fizjoterapeuto...?animationid=28
_________________
Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża twojemu życiu lub zdrowiu...
 
 
     
Olimpia 
Koryfej


Związek z tańcem:
tancerz, choreograf
Wiek: 36
Posty: 808
Skąd: Koszęcin
Wysłany: Sob Cze 23, 2012 10:45 am   

http://lubimyczytac.pl/ks...natomia-w-tancu

Polecam, przyjemna książka.
_________________
Nikt nie zobaczy łez przez wnętrze płynących i nikt nie usłyszy skargi z warg zaciśniętych głucho.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   

Odpowiedz do tematu Dodaj do serwisow: Bookmark and Share
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,18 sekundy. Zapytań do SQL: 13