Związek z tańcem: baletoman
Posty: 1605 Skąd: Varsovie
Wysłany: Czw Kwi 28, 2005 9:54 pm matura z wiedzy o tańcu- wymagania egzaminacyjne
Oprócz zagadnień teoretycznych z terminologii baletowej i pracy tancerza, egzamin opiera sie na znajomości dzieł tanecznych, które poniżej przedstawiam:
Kanon choreografii współczesnych
1. "Revelations" A.Ailey
2. "Bolero" M.Bejart
3. Jedna z choreografii M.Cunningham ‘a (do wyboru)
4."West Side Story" J.Robbins
5.”Krzesany” C. Drzewiecki
6. Jedna z choreografii M.Graham
7."Cafe Mueller" P.Bausch
8. Jeden ze spektakli pantomimicznych H. Tomaszewskiego
9. Choreografia współczesna (kierunek post modern lub inny kierunek awangardowy – do wyboru).
_________________ sfra- odnaleziony pośród manewrów sztuki i jezyka francuskiego
Zastanawia mnie dodawanie nazwisk choreografow w niektorych przypadkach. O ile mozna to zrozumiec w przypadku Bournonvilla (tylko dlaczego Napoli, a nie Sylfida, chyba znacznie wazniejszy historycznie balet), a nawet w przypadku Bajaderki/y, gdzie Makarova i Nurejew wprowadzili istotne zmiany (rekonstrukcja 4 aktu), to nie rozumiem tego w Spiacej Krolewnie, gdzie wersja Nurejewa jest bardzo kontrowersyjna (i okrojona). Czy podajac te nazwiska, ukladajacy tematy mieli na mysli jakies konkretne rejestracje wideo czy tez klania sie tutaj jakis kult Nurejewa?
A skad czerpie sie wiedze na te tematy, jesli sie chce przygotowac do takiej matury? Czy moze do niej podejsc osoba zupelnie niezwiazana z tancem, jedynie interesujaca sie nim? Pytam z ciekawosci, bo mature mam juz dawno za soba .
Pozdrawiam, I.
KasiaG Gość
Wysłany: Pią Kwi 29, 2005 10:45 am
"Giselle" (J.Coralli/J.Perrot, M.Ek,M.Haydee,)"
czy to znaczy ze trzeba znać wszystkie wymienione wersje? Bo skoro Giselle jest w Kanonie baletów klasycznych to jak sie do tego ma wersja Eka?
Ariodante, myslę, że do zdawania tej matury wystarczy zainteresowanie sztuką tańca czyli pasja, hobby itd. Sama ciut po maturze, bo na egzamin wstępny na pewne studia humanistyczne przygotowywałam wystapienie na wybrany temat, a tematem moim były "przemiany w tańcu scenicznym od baletu klasycznego do tańca współczesnego" (na studia te zresztą i tak sie nie dostałam bo oblałam pisemny z polskiego - ach, ta artografia )
Związek z tańcem: baletoman
Posty: 1605 Skąd: Varsovie
Wysłany: Pią Kwi 29, 2005 11:41 am
Pobralem to z oficjalnej strony CKE:
www.cke.edu.pl
(są tam tez filmiki do arkuszu 2)
Matura ta jest generalnie przeznaczona dla uczniów SB, podbnie jak historia muzyki dla SM lub historia sztuki dla SP... aczkolwiek moga ją zdawać sympatycy i niezrezszenie w OSB
_________________ sfra- odnaleziony pośród manewrów sztuki i jezyka francuskiego
Związek z tańcem: baletoman
Posty: 1605 Skąd: Varsovie
Wysłany: Sob Maj 21, 2005 12:52 pm
Pod ostatnim podanym linkiem kryja się NOWE wymagania egzaminacyjne, które zwiększyły liste dzieł do obejrzenia i zróznicowały ją na poziomy podstawoway i rozszerzony.
Więcej do zrobienia...:(
_________________ sfra- odnaleziony pośród manewrów sztuki i jezyka francuskiego
chyba BAJADERA? Bajaderka to ciasteczko:) a nazywanie baletu Petipy Bajaderką to rusycyzm. U nich to własnie Bajaderka (a ciastek nie znają)[/quote]
W polskim obiegu językowym to raczej rzeczywiście "Bajadera", bo wzięliśmy ten tytuł z francuskiego, ale po rosyjsku to właśnie "Bajaderka", stąt też może bezpośrednio zacytowane.
Związek z tańcem: czynny! SB+OEB
Wiek: 34 Posty: 805 Skąd: Zabrze
Wysłany: Wto Maj 29, 2007 7:04 am
chcę zdawać maturę z WOTu. Niesttey nie chodzę o OSB, do matury mam 3 lata, więc proszę was o pomoc... Czy ktoś kto chodzi/ł do OSB mógłby mi pomóc...tzn.np jak interpretować jakąś fotografię i w ogóle coś więcej podpowiedzieć... proszę o odpowiedź na PW, ja w zamian jak ktoś chce moge uczyć historii sztuki
_________________ Taniec wymaga człowieka chętnego,
szlachetnego, opanowanego;
człowieka o zrównoważonych siłach.
Dlatego chwalę taniec...
Temat trochę opuszczony... Ale ja też chciałabym pisać maturę z WOTu. Na dzień dzisiajszy to mam jakieś 3,5 roku żeby się do tego przygotować. Więc jakby ktoś miał notatki, zeszyty, podręczniki lub jakieś przydatne książki to proszę o priva albo maila na hanna.about@gmail.com. Byłabym wdzięczna o scany lub zbindowane materiały, informacje, niezbędne do zdania matury z WOTu.
Próbuję się właśnie uczyć do matury z wot'u i mam jeden ogromny problem! Muszę opisać choreografów dopisując do nich epokę oraz kierunek tańca i szczerze mówiąc nie radzę z tym sobie ... Czy ktoś z was wie jak określa się chronologicznie epoki w tańcu(sztuce) oraz jakie istnieją kierunki w tańcu?
Dzięki!
_________________ 'Elle danse, pour partir, pour devenir invisible...'
Związek z tańcem: krytyk
Wiek: 48 Posty: 4412 Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon Lut 16, 2009 8:44 am
w tańcu nie ma chyba innych określeń na epoki niż w całej historii sztuki, czyli starożytność, średniowiecze, renesans, barok, itd. Trzeba tylko zwracać uwagę na daty bo np. romantyzm w tańcu zaczyna się wraz z wystawieniem Roberta Diabła (debiut Taglioni w scenie tanecznej) i Sylfidy. Wszystko to jasno i przejrzyście dzieli i opisuje Turska w Krókim zarysie. Natomiast co do kierunków to nie wiem o co dokładnie chodzi - o podział na klasykę i współczesny? dalsze podzialy na neoklasykę i różne kierunki tańca współczesnego?....
_________________ Niech pamięta elita, że każda śmietanka na deser jest bita.
Lec
Związek z tańcem: krytyk
Wiek: 48 Posty: 4412 Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon Lut 16, 2009 3:21 pm
nie widzę innej możliwości niż usiąść z Krótkim zarysem i taki podzial sobie sporządzić. W dawnych epokach to nie probem, gorzeej ze współczesnościa, tu Turska nie pomoże... Moze ktoś z forumowiczów ma zeszyt od WOT-u i taki podział na epoki i kierunki mogłby tu na forum zaprezentowac?
_________________ Niech pamięta elita, że każda śmietanka na deser jest bita.
Lec
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach