www.balet.pl Strona Główna www.balet.pl
forum miłośników tańca

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Joanna
Sob Lis 01, 2008 12:40 am
Lustra w sali baletowej

Lustra w sali baletowej:
Są absolutnie niezbędne
74%
 74%  [ 94 ]
Są potrzebne często
22%
 22%  [ 28 ]
Są potrzebne rzadko, ale przydają się
1%
 1%  [ 2 ]
Są zbędne
2%
 2%  [ 3 ]
Głosowań: 86
Wszystkich Głosów: 127

Autor Wiadomość
martusiaa4u 
Corps de Ballet


Związek z tańcem:
Absolwentka OB
Wiek: 34
Posty: 500
Skąd: Szczecin
Wysłany: Wto Lut 12, 2008 7:56 pm   

Ja też nie obrażam sobie sali bez luster :\

w ogóle ja zawsze stałam pierwsza
przy drążku i zawsze widzialam sobie z przodu xD
_________________
" Artysta, który sprzeniewierza się prawdzie, natychmiast traci talent "

http://www.photoblog.pl/perless
 
 
     
Torin 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
miłośnik baletu :)
Wiek: 57
Posty: 1577
Skąd: ja się tu wziąłem ??
Wysłany: Wto Lut 12, 2008 8:13 pm   

A ja sie qurna wpakowałem w załatwienie luster do sali baletowej i właśnie już pluję sobie w brodę a walę głową w ścianę ze swojej --- hmmm gupoty :D

Torin
_________________
Statler - Świetny jest ten spektakl. Leczy moje dolegliwości.
Waldorf - A co ci dolega ?
Statler - Bezsenność !!!
 
 
     
Bajaderka 
Pierwszy Solista


Związek z tańcem:
tancerz
Posty: 2382
Skąd: Kraków
Wysłany: Wto Lut 12, 2008 8:23 pm   

Cytat:
walę głową w ścianę

nie wal w ścianę, wal w drążek!
Od razu głupota odchodzi.
SPRAWDZONE! :D
_________________
You can take the Dancer out of the Dance, but you can't take the Dance out of the Dancer
 
 
     
nathaliye 
Pierwszy Solista


Posty: 2264
Wysłany: Sro Lut 13, 2008 9:41 am   

dobrze ze nie w lustra bo to 7 lat nieszczescia przyniesie :)
_________________
http://www.funpic.hu/swf/monitor_cleaner.swf

sukces? 100% talentu, 100% pracy
 
 
     
odette 
Corps de Ballet


Związek z tańcem:
tancerka ludowa
Wiek: 30
Posty: 332
Skąd: Lublin
Wysłany: Sro Lut 13, 2008 3:55 pm   

nathaliye_r napisał/a:
dobrze ze nie w lustra bo to 7 lat nieszczescia przyniesie


u nas kilka razy byly juz stluczone i jest wrecz odwrotnie :D
_________________
mam koncerty... szczęście, ale i brak czasu

jak na razie nieobecna
 
 
     
martusiaa4u 
Corps de Ballet


Związek z tańcem:
Absolwentka OB
Wiek: 34
Posty: 500
Skąd: Szczecin
Wysłany: Sro Lut 13, 2008 7:23 pm   

A u nas chyba zadne jeszcze od tylu lat się nie zbiło ... nie wiem xD
_________________
" Artysta, który sprzeniewierza się prawdzie, natychmiast traci talent "

http://www.photoblog.pl/perless
 
 
     
Bajaderka 
Pierwszy Solista


Związek z tańcem:
tancerz
Posty: 2382
Skąd: Kraków
Wysłany: Sro Lut 13, 2008 11:24 pm   

nathaliye_r napisał/a:
dobrze ze nie w lustra bo to 7 lat nieszczescia przyniesie :)

w lustra też wypraktykowałam, ale oczywiście nie tak zeby sie zbiło!
 
 
     
Nati 
Koryfej

Związek z tańcem:
czynny! SB+OEB
Wiek: 33
Posty: 805
Skąd: Zabrze
Wysłany: Czw Lut 14, 2008 11:15 pm   

Nena napisał/a:
ja mimo wszystko nie wyobrażam sobie ćwiczeń bez luster :shock:


dokładnie! co innego jakies jednorazowe zajecia w sali bez luster ale na dłuższa mete... Ja wiele rzeczy nauczyłam się po prostu patrząc na baletnice na video itd... i w lustrze korygować swoje błedy, porównując sie do zapamiętanych postaci i ich ruchów...
_________________
Taniec wymaga człowieka chętnego,
szlachetnego, opanowanego;
człowieka o zrównoważonych siłach.
Dlatego chwalę taniec...
 
 
     
VisVersa
Adept Baletu


Posty: 149
Wysłany: Sob Lut 16, 2008 3:11 pm   

Hmm, wielokrotnie starałam się niby skupić i korygować pewne elementy, tylko, że po spojrzeniu w lustro okazywało się że moje wyobrażenie o efekcie korekty a rzeczywistość to dwie różne historie ;) Nie, bez lustra zdecydowanie nie wyobrażam sobie .
Co do drążka i lustra, jeżeli chodzi o lustro z przodu (tzn na ścianie prostopadłej do tej z drążkiem) nie wiem, bo w takich warunkach nie ćwiczyłam, ale czy nie jest właśnie tak, że dobrą widoczność ma tylko pierwsza przy drążku osoba, a reszta marny z niego pożytek ??
Mnie się wydaje, że najlogiczniejsze i najkorzystniejsze położenie dla lustra to na ścianie przeciwległej do drążka. Ale i tak, może przez niedobre przyzwyczajenie się, najbardziej lubię lustro przy drążku. Nie można wówczas nieustannie kontrolować swojego odbicia, ale zawsze "bezpieczniej" się czuję jeżeli mogę rzucić okiem na się z bliska i skontrolować postawę. Lustro po przeciwległej stronie też na to pozwala, ale to jeszcze od możliwości wzroku zależy :D
 
     
nathaliye 
Pierwszy Solista


Posty: 2264
Wysłany: Pon Lut 18, 2008 8:11 am   

ja mialam kiedys lustra na scienie przeciwleglej do drazka i mi zawsze to pasowało, jakoś tak dziwnie mi by bylo miec go na wyciagniecie reki ale rozne sa przyzwyczajenia
_________________
http://www.funpic.hu/swf/monitor_cleaner.swf

sukces? 100% talentu, 100% pracy
 
 
     
Scarpia 
Adept Baletu


Związek z tańcem:
Scarpia
Posty: 208
Wysłany: Pon Lut 18, 2008 8:18 pm   

:roll: Zakładając wątek ponad 7 miesięcy temu nie myślałem, że będzie on tak długo żył... Za wszystkie wypowiedzi serdecznie dziękuję, doceniam i pozwolę je sobie zarchiwizować do pewnych dalszych badań.

A ponieważ mężczyzna powinien nie tylko umieć ładnie zaczynać ale i winien starać się ładnie kończyć pozwólcie na małe podsumowanie:

To wszystko co usłyszałem i przeczytałem potwierdza pewną tezę postawioną w jednej pracy magisterskiej o roli luster w salach baletowych:

Zadano pytanie: Co się dzieje z uczennicami/uczniami baletu gdy usuwa się z zasięgu ich wzroku lustro, lub gdy nie mogą żadnego znaleźć w zasięgu swojego wzroku?
Odpowiedź jest taka że zaprzestają oni wtedy praktycznej nauki, a wręcz wykonywania ćwiczeń.

Być może jeszcze za wcześnie o tym mówić, ale uważam i śmiało stawiam tezę że oprócz braku zamożych elit zainteresowanych wspieraniem baletu, może być to 1 z najważniejszych przyczyn upadku poziomu wykonawczego baletu w Polsce!

Istnieje silna potrzeba zmiany metod bieżących nauczania. To nie to, że trzeba stare metody całkoiwcie odrzucić , czy że w światowych szkołach nie ma luster. Bynajmniej. Są i to jakie wielkie. Ale nie zastepują one pedagoga i jego zdania. Owszem, studenci korzystają z nich, ale nie z aż takim zaangażowaniem (a przynajmniej nie powinni tego robić). Często też po prostu służą jako zwykły, optyczny trik do stworzenia iluzji wielkiej przestrzeni czasem ciasnawej i ograniczonej przestrzeni studia baletowego (co może byc pomocne z oswojeniem się z dość zwykle znaczną przestrzenią sceny), czy zakrycia brzydkich ścian.

Z Waszych wypowiedzi mam nieodparte wrażenie, że często pozostajecie ze sobą sami, nie wiecie czy wykonaliscie dany gest / ruch dobrze czy źle. A ponieważ nie ma obok Was nikogo - szukacie odpowiedzi w płaskiej tafli lustra. No bo gdzież by indziej... Przecież ono zawsze tam jest... zawsze gotowe... zawsze pokazujące Was.... nie tak jak zmęczony czy nieuważny po całym meczącym dniu i nierzadko już leciwy pedagog.

Jestem gorącym zwolennikiem opinii, że tancerka / tancerz MUSI w sojej karierze i pracy mierzyć się z PRZESTRZENIĄ a nie płaskim lustrem. Dopóki ocena wykonania i korekcja błędów opiera się na płaskim lustrze - nic więcej ponad to co mamy z tego już nie będzie.

No bo czegóż można oczekiwać od tancerki / tancerza, który większość swojej nauki opiera na "lustrzanej korekcji" swoich poczynań gdy znajdzie się nagle na 3-wymiarowej scenie, oślepiony światłami reflektorów i spotów, zwrócony w bezkresną czerń zaciemnonej widowni, BEZ LUSTER, i instynktownie czując że każdy jego ruch i gest jest obserwowany? I to własnie TO wykonanie jest oceniane, a nie odbicie jego / jej wykonania w lustrze.

Z wszystkie wypowiedzi jeszcze raz serdecznie dziękuje i kłaniam się Wam nisko.
:)
 
     
nathaliye 
Pierwszy Solista


Posty: 2264
Wysłany: Wto Lut 19, 2008 7:16 am   

w wielu kwestiach masz racje, ale trudno by bylo tak po latach lustra usunac, to juz sie stalo nieodlaczna czescia sali tanecznej
_________________
http://www.funpic.hu/swf/monitor_cleaner.swf

sukces? 100% talentu, 100% pracy
 
 
     
nathaliye 
Pierwszy Solista


Posty: 2264
Wysłany: Wto Lut 19, 2008 9:18 am   

na scenie nie ma lustra :) prawda jest taka ze dzieki obecnosci luster wszystko mozna korygowac ale trzeba tez jak juz sie opanuje tanczyc bez lustra zeby umiec sie zgrac w grupie nie patrzac do lustra tylko "czujac to", czyli lustra - tak ale do pewnego momentu
_________________
http://www.funpic.hu/swf/monitor_cleaner.swf

sukces? 100% talentu, 100% pracy
 
 
     
martusiaa4u 
Corps de Ballet


Związek z tańcem:
Absolwentka OB
Wiek: 34
Posty: 500
Skąd: Szczecin
Wysłany: Wto Lut 19, 2008 2:27 pm   

Ale z kolei scena to co innego ^^
_________________
" Artysta, który sprzeniewierza się prawdzie, natychmiast traci talent "

http://www.photoblog.pl/perless
 
 
     
nathaliye 
Pierwszy Solista


Posty: 2264
Wysłany: Wto Lut 19, 2008 3:59 pm   

wiadomo, chodzi o przygotowanie do wystepów na scenie, w koncu o to chodzi w trakcie wiekszosci zajec przed lustrem :)
_________________
http://www.funpic.hu/swf/monitor_cleaner.swf

sukces? 100% talentu, 100% pracy
 
 
     
staace 
Adept Baletu


Związek z tańcem:
uczennica, tancerka
Wiek: 34
Posty: 144
Skąd: Malbork
Wysłany: Wto Mar 04, 2008 8:53 am   

W 100 procentach zgadzam sie z nathaliye_r. Lustra są nam bardzo potrzebne na samym początku i w trakcie naszych karkołomnych wyczynań. Chcąc osiągnąć jakieś umiejętności trzeba aby ktoś nam pomagał. Instruktor będzie nam mówił w tarkcie ćwiczeń co robimy źle co trzeba poprawić nad czym popracować. Ale co się dzieje gdy nie ma instruktora?? Gdy jesteśmy np. w domu i ćwiczymy?? Jesteśmy zdani tylko na siebie i właśnie wtedy lustra są nam bardzo potrzebne i pomocne. Nie możemy się jednak do nich przyzwyczajać. Na scenie bowiem nie ma luster jak każdy zauważył:) Jeżeli przyzwyczaimy się do widzenia naszego odbicia w trakcie tańca (krótkie i szybkie spojrzenia w lustro) ciężko będzie nam sie odnaleźć na scenie. Podsumowując: lustra sa nam potrzebne do pewnego momentu. Nie możemy sie do nich przyzwyczajać. Mają stanowić tylko pomoc w naszej pracy ale nie mogą być nieodłączna rzecza w trakcie tańca.
Pozdrawiam
_________________
"Talent i zdolności to nawet nie połowa sukcesu. Podstawa to systematyczność, determinacja i upór w dążeniu do celu"
 
 
     
Alleoya 
Corps de Ballet


Związek z tańcem:
amator
Wiek: 30
Posty: 340
Skąd: Częstochowa
Wysłany: Sro Mar 03, 2010 2:20 pm   

A ja mam kolejne pytanie.
Czy istnieje sens montowania w domu lustra na niemal całą ścianę? Rzecz jasna, przy nim miał by być drążek. Tylko czy tak faktycznie, to lustro podczas ćwiczeń w domu się przydaje?
_________________
Never give up, it's such a wonderful life
/Hurts-Wonderful life/

dawniej - rooni
 
 
     
vickop 
Adept Baletu


Związek z tańcem:
tancerz, uczeń
Wiek: 31
Posty: 75
Wysłany: Sro Mar 03, 2010 9:00 pm   

Jasne że się przydaje (i świetnie wygląda) ;) .
Ale oczywiście jak masz duży pokój, to jest wtedy genialnie! :lol:
_________________
Non! Rien de rien ...
Non! Je ne regrette rien...
C'est payé, balayé, oublié
Je me fous du passé!
 
     
Alleoya 
Corps de Ballet


Związek z tańcem:
amator
Wiek: 30
Posty: 340
Skąd: Częstochowa
Wysłany: Sro Mar 03, 2010 10:12 pm   

No będzie 20m2 :)
I skoro będę miała swój spory pokój to zastanawiam się czy nie zamontować lustra. Nie mam gdzie ćwiczyć (w sensie, że nie chodzę na zajęcia tańca) i takie lustro byłoby wybawieniem... i mobilizowało do ciężkiej pracy nad ciałem.
_________________
Never give up, it's such a wonderful life
/Hurts-Wonderful life/

dawniej - rooni
 
 
     
vickop 
Adept Baletu


Związek z tańcem:
tancerz, uczeń
Wiek: 31
Posty: 75
Wysłany: Sro Mar 03, 2010 11:03 pm   

Baletu sama się nie nauczysz! Zapisz się do szkoły tańca, ćwicz bardzo mocno, a może za parę lat będziesz coś umiała...
_________________
Non! Rien de rien ...
Non! Je ne regrette rien...
C'est payé, balayé, oublié
Je me fous du passé!
 
     
Alleoya 
Corps de Ballet


Związek z tańcem:
amator
Wiek: 30
Posty: 340
Skąd: Częstochowa
Wysłany: Czw Mar 04, 2010 7:38 pm   

Vickop, nie róbmy offtopu, gdybym miała gdzie tańczyć klasykę, z pewnością już dawno bym tam chodziła. Jednak moje miasto nie jest gościnne na ten styl tańca i nie chodzi mi oczywiście o naukę tańca na poziom profesjonalny: chcę to robić amatorsko, sama dla siebie.
Koniec offtopu.
_________________
Never give up, it's such a wonderful life
/Hurts-Wonderful life/

dawniej - rooni
 
 
     
Siunia 
Adept Baletu


Związek z tańcem:
uczennica
Wiek: 28
Posty: 198
Skąd: Częstochowa
Wysłany: Pią Mar 19, 2010 8:05 pm   

rooni napisał/a:
moje miasto nie jest gościnne na ten styl tańca


Moderatorzy mnie zabiją za offtop, ale jakby to przeczytała pani dyrektor OSB i SSB... Ajajaj... :twisted:
_________________
Wampirzyca prosto z Brukseli

"Taniec jest jedną z najdoskonalszych form kontaktu z nieskończoną inteligencją" Paulo Coelho
 
     
Maniuss 
Nowicjusz


Związek z tańcem:
tancerkaa
Wiek: 28
Posty: 20
Skąd: Piękne miejsce...
Wysłany: Czw Cze 10, 2010 10:25 pm   

X
_________________
Maniuss

____________________________________

Konto należy już do kogoś innego...
Ostatnio zmieniony przez Maniuss Wto Sie 24, 2010 5:20 pm, w całości zmieniany 2 razy  
 
     
Sagittaire 
Pierwszy Solista

Wiek: 41
Posty: 2809
Wysłany: Pią Cze 11, 2010 7:35 am   

Twoje przechwałki Maniuss doprowadzaja momentami do śmiechu. Nie wyczuwasz , ze pisanie w stylu "mam ogromny dom", "mam bardzo drogie paczki", "mam najdrozsze baletki", "ona będzie dobrą tancerką, bo ma dużo drogich baletowych rzeczy" moze byc dla innych smieszne w odbiorze? Pieniądze są bardzo miłe ale powinnismy sie powstrzymywać przed mowieniem , pisaniem tresci, ktore swiadczą o sprowadzaniu wszystkiego do rzeczy materialnych. Przymysl sobie to dziecko drogie i nie pisz wiecej takich rzeczy, bo niepotrzebnie stawiaja Cie w złym świetle, a wierzę że jestes wartościowym człowiekiem :) .
Ostatnio zmieniony przez Sagittaire Pią Cze 11, 2010 2:54 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Georgia~ 
Corps de Ballet


Związek z tańcem:
wciąż się kształcę
Wiek: 28
Posty: 494
Skąd: obecnie Trójmiasto
Wysłany: Pią Cze 11, 2010 1:36 pm   

Jak najbardziej Cię popieram Sagittaire.....
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   

Odpowiedz do tematu Dodaj do serwisow: Bookmark and Share
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,21 sekundy. Zapytań do SQL: 15