www.balet.pl Strona Główna www.balet.pl
forum miłośników tańca

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Taniec w TVP Kultura - program
Autor Wiadomość
Książe Benno 
Corps de Ballet


Posty: 333
Wysłany: Czw Mar 08, 2007 8:04 pm   Taniec w TVP Kultura - program

A jutro tj 9.III o godz. 20:30. na kanale TVP Kultura, Wieczór z baletem - American Ballet Theater w San Francisco.

"American Ballet Theatre jest jednym z najbardziej podziwianych współczesnych zespołów baletowych, głównie ze względu na oszałamiającą wirtuozerię swoich choreografii i mistrzowską technikę tancerzy. Na program składa się kilka najpiękniejszych układów tego zespołu, między innymi do muzyki Czajkowskiego, Haendla, Prokofiewa zerejestrowanych w War Memorial Opera House w San Francisco" - opis z programu TVP Kultura.

A w sobote o 9:05 powtórka owego wieczoru z baletem.

Wydzieliłam ten temat z Dlaczego taniec nie ma swej promocji w mediach? Zmieńmy to! - teraz będzie przejrzyściej. Wydaje mi się, że lepiej będzie zachować jak najbardziej informacyjny charakter tematu. Joanna
_________________
Where there is discord, may we bring harmony. Where there is error, may we bring truth. Where there is doubt, may we bring faith. And where there is despair, may we bring hope.
 
 
 
Książe Benno 
Corps de Ballet


Posty: 333
Wysłany: Czw Mar 22, 2007 6:56 pm   

A więc w tv będzie:

TVP KULTURA:
22.03.2007 (Czwartek), godzina: 17:55
Mats Ek

Film dokumentalny przedstawiający sylwetkę Matsa Eka, znanego na całym świecie i wysoko cenionego szwedzkiego tancerza i choreografa, dyrektora artystycznyego znanego zespołu Cullberg Ballet w latach 1985 - 1993. W filmie wykorzystano fragmenty jego baletów.

Tydzień z Szymanowskim - Wieczór inauguracyjny z willi Atma w Zakopanem

Trwa Rok Karola Szymanowskiego, kompozytora określanego mianem "drugiego po Chopinie". Z tej okazji TVP Kultura zaprasza na "Tydzień z Szymanowskim" - szczególne, zakrojone na ogromną skalę wydarzenie artystyczne i telewizyjne. W programie znajdą się koncerty, recitale, widowiska baletowe, opery, filmy dokumentalne, a także dyskusje z udziałem największych znawców muzyki poważnej. Wybitni soliści, doskonałe orkiestry, znakomite nazwiska (Strawiński, Nahorny, Zanussi, Wiłkomirska, Szymczewska i wielu innych). "Tydzień z Szymanowskim" to pierwsze na antenie TVP Kultura tak szerokie spojrzenie na życie i twórczość jednego kompozytora. W dniu rozpoczęcia "Tygodnia" w willi "Atma", w której mieszkał kiedyś i tworzył Karol Szymanowski, spotkają się zaproszeni goście. Rozmawiać będą o życiu i twórczości kompozytora, a także o jego związkach z Podhalem.

Cz. 1.
23.03.2007 (Piątek), godzina: 20:30
Cz. 2.
23.03.2007 (Piątek), godzina: 21:30
Cz. 3.
23.03.2007 (Piątek), godzina: 22:15
Cz. 4.
23.03.2007 (Piątek), godzina: 23:10

TVP 1
23.03.2007 (Piątek), godzina: 10:55
Wyjeżdżam - zostaję?

Cykl programów, których bohaterami są młodzi ludzie szukający własnego pomysłu na życie i karierę pozostając w Polsce bądź wyjeżdżając za granicę. Bohaterowie prowadzą dyskusję, której motywem przewodnim jest proste pytanie: jechać, czy zostać? W każdym z odcinków przedstawiane są dwie osoby podobnej profesji, z których jedna zdecydowała się na związanie swojej kariery z obcym krajem, druga z kolei nie zamierza wyjeżdżać z Polski. Ze spotkania z gośćmi programu widz dowie się m.in. jakie warunki pracy w danym zawodzie oferują poszczególne kraje i jak osiągnąć sukces - nie wyjeżdżając. WYJEŻDŻAM Anna Majcher - tancerka, choreograf. Absolwentka Państwowej Szkoły Baletowej w Bytomiu. Tańczyła w Śląskim Teatrze Tańca w Bytomiu. Po roku stwierdziła, że w Polsce nie ma dla niej perspektyw i aby szkolić swój warsztat, musi wyjechać. Dziś jest studentką Rotterdam Dance Academy i jedną z czołowych tancerek w Holandii. Tam planuje swoją przyszłość. W programie podpatrzymy bohaterkę podczas prób i występów w poprzemysłowych przestrzeniach Śląska - kolebki jej pasji. Podczas rozmowy dowiemy się, jakie trudności czyhają na młodych tancerzy w Holandii, jak kształtują się warunki życia osób uprawiających ten zawód tam i tu. ZOSTAJĘ Leszek Stanek - tancerz, choreograf, nauczyciel i model. Mieszka w Bytomiu. Tańczy w Śląskim Teatrze Tańca. Mimo młodego wieku, ma na swoim koncie już wiele ról i realizacji tanecznych w Polsce i na świecie. Ostatnio choroba biodra ograniczyła jego możliwości sceniczne. Mogła zupełnie pogrzebać jego marzenia o tańcu nowoczesnym. Leszek jednak się nie załamał. Założył Studio Teatru Fizycznego, które kształci młodych tancerzy. Leszek mimo wielu ofert pracy z zagranicy zostaje w Polsce. W programie: wywiad z bohaterem, fragmenty spektakli, w których tańczył oraz zajęć, jakie prowadzi ze studentką szkoły tańca współczesnego. Zobaczymy go także w nowej roli - animatora wydarzeń kulturalnych w nowym klubie na Śląsku.


P.S Czy mogę zostać tak jakby łącznikiem ds. telewizji? Tzn. Że będe w tym temacie zapowiadał programy/filmy/przedstawienia związane z baletem w zakresie stacji TVP 1, 2, TVP KULTURA :?:
_________________
Where there is discord, may we bring harmony. Where there is error, may we bring truth. Where there is doubt, may we bring faith. And where there is despair, may we bring hope.
 
 
 
Książe Benno 
Corps de Ballet


Posty: 333
Wysłany: Pon Mar 26, 2007 7:59 pm   

A, na TVP KULTURA:

30.03.2007 (Piątek), godzina: 20:30
i potórka:
31.03.2007 (Sobota), godzina: 13:30

Balet GISELLE - mój ulubiony :D :D :D

"Balet "Giselle" w wykonaniu American Ballet Theatre."
_________________
Where there is discord, may we bring harmony. Where there is error, may we bring truth. Where there is doubt, may we bring faith. And where there is despair, may we bring hope.
 
 
 
Książe Benno 
Corps de Ballet


Posty: 333
Wysłany: Sob Mar 31, 2007 11:47 am   

Więc jako rzecznik ds. telwizji, dzisaj podam nowinki i zdam relację z Giselle.

Tańcząc za dolary - Balet Kirova w Petersburgu
TVP KULTURA
05.04.2007 (Czwartek), godzina: 18:00

Cytat:
Premiera "Śpiącej królewny" z muzyką Piotra Czajkowskiego i choreografią Mariusa Petipy odbyła się w 1890 roku w Teatrze Maryjskim. Odtąd cesarski spektakl zawsze otwierał sezon baletowy w Sankt Petersburgu. Także po rewolucji 1917 roku. Nowa władza, chociaż wymordowała własną rodzinę panującą, na scenie tolerowała obecność księżniczki Aurory, króla Florestana, a nawet boga Apollona i pięciu dobrych wróżek. Bajkowe przedstawienia odwracały uwagę widzów od szarej rzeczywistości. Pojawiły się też zupełnie inne dzieła. W "Złotym wieku" z 1930 roku, z muzyką samego Szostakowicza, Murzyn, Komsomołka i zachodnia Komunistka udaremniają prowokację wobec radzieckich sportowców na zagranicznym wojażu i demaskują Faszystę. W Na "Ojczystych Polach" wystawionych w Leningradzie w roku 1953 tancerze walczyli o wysokie plony, a po scenie jeździły traktory. Jednak tego rodzaju spektakle nie żyły długo. Widzowie woleli oglądać królewny. Teatr Maryjski - teraz Kirowa, odwiedzała nowa publiczność. Miejsce arystokratów zajęli sowchoźnicy, posiadacze tanich wejściówek abonamentowych, dowożeni pod budynek specjalnymi autobusami. Po kolejnym przełomie lat dziewięćdziesiątych traktorzyści przestali chodzić do teatru. Nie stać ich ani na przejazd, ani na bilety. Od ponad dwudziestu lat dyrektorem i naczelnym choreografem sceny, na której tańczyli niegdyś Pawłowa, Niżyński, Nurejew i Barysznikow, jest Oleg Winogradow. Parę lat temu przeżył ciężkie chwile. Kanadyjski impresario oskarżył go, a także dyrektora administracyjnego teatru, o domaganie się łapówek za zagraniczne kontrakty "swoich" artystów. Winogradow trafił do aresztu, lecz wkrótce go zwolniono. Przychodził do pracy w towarzystwie zwalistych goryli chroniących go, jak twierdził, przed tajemniczymi szantażystami i zamachowcami. Po roku śledztwa zarzutami objęto wyłącznie dyrektora administracyjnego, zaś sprawa wobec Winogradowa została umorzona z braku dowodów. Pracownicy Teatru Maryjskiego mają na ten temat inne zdanie od prokuratora. Widzieli na własne oczy zagraniczną rezydencję swego szefa i jacht zacumowany w przystani. Nie trafia im do przekonania tłumaczenie, iż Winogradow nie jest winien "przekrętom", bowiem nie podejmował decyzji finansowych. Nie ma odpowiedzialności, nie ma i przestępstwa. A rzekome łapówki sięgające miliona dolarów, to zwykłe prezenty. Każdemu wolno je przyjmować.



Mats Ek
TVP KULTURA
05.04.2007 (Czwartek), godzina: 14:05

Cytat:
Film dokumentalny przedstawiający sylwetkę Matsa Eka, znanego na całym świecie i wysoko cenionego szwedzkiego tancerza i choreografa, dyrektora artystycznyego znanego zespołu Cullberg Ballet w latach 1985 - 1993. W filmie wykorzystano fragmenty jego baletów.


A teraz relacja z Giselle:

W głónych rolach zobaczyliśmy i jeszcze dziś zobaczymy o 13:30 na TVP KULTURA, Carle Fracci (Giselle), Erika Bruhna (Albert) i Bruca Marksa (Hilarion).

O samej inscenizacji mogę powiedziec że nie była to wersja scenowa. Nie było to nagrane jakies przedstawienie, lecz tak jakby wersja kinowa. Mogliśmy zobaczyć krowy, psy, strumyczek, czego nie można sobaczyć na scenie... - ogólnie scenografia bardzo piękna i bardzo realistyczna. Była to wersja kolorowa, można było odrazu zorientować się że przedstawienie było nagrywane w latach 70-tych. O technice nie będe się wypowiadał bo nie jestem specjalistą. Więc to chyba tyle z mojej strony.

A tu zamieszczam filmiki z owej inscenizacji, jest to cała inscenizacja podzielona na częsci:

Cz. 1. http://www.youtube.com/watch?v=bF6yMRplPTk
Cz. 2. http://www.youtube.com/watch?v=dZu0OtXAHko
Cz. 3. http://www.youtube.com/watch?v=KsETHw5igQw
Cz. 4. http://www.youtube.com/watch?v=CX77CBozIDU
Cz. 5. http://www.youtube.com/watch?v=7JwUqOEJP9g
Cz. 6. http://www.youtube.com/watch?v=hhcD7yJEWSE
Cz. 7. http://www.youtube.com/watch?v=ITIAVt9nfU0
Cz. 8. http://www.youtube.com/watch?v=dpRgU728db4
Cz. 9. http://www.youtube.com/watch?v=f2fkQ81xl-w
Cz. 10. http://www.youtube.com/watch?v=ObI9MPu6ywM

MIŁEGO POGLĄDANIEA!
_________________
Where there is discord, may we bring harmony. Where there is error, may we bring truth. Where there is doubt, may we bring faith. And where there is despair, may we bring hope.
 
 
 
Książe Benno 
Corps de Ballet


Posty: 333
Wysłany: Sob Kwi 21, 2007 2:24 pm   

Kolejny uszczęśliwiony

TVP KULTURA
26.04.2007 (Czwartek), godzina: 02:55

Cytat:
Widowisko baletowe w choerografii Heleny Jonsdottir zrealizowane w autentycznych plenerach więzienia w Tartu. Inspiracją do powstania dzieła, była m.in. informacja , że w więzieniu tym - od momentu jego powstania w 2001 roku - miały miejsce intymne kontakty między uwięzionymi a ich strażnikami. Autorzy widowiska stawiają pytania na temat osobistej wolności: czy uwięzionym jest ten, który siedzi zamknięty w celi, czy strażnik, który mimo możliwości kierowania własnym losem, nie korzysta z tego i boi się podjęcia właściwej decyzji. Więzienie w Tartu jest jednym z najnowocześniejszych i najlepiej strzeżonych w Europie. Jego nowoczesna architektura i kolorowe wnętrza zafrapowały autora zdjęć Janno - Hans Arro, który stworzył fascynujące wizualnie widowisko. Autorką choreografii jest islandzka tancerka o światowej sławie, która brała udział w wielu produkcjach telewizyjnych i filmowych.
_________________
Where there is discord, may we bring harmony. Where there is error, may we bring truth. Where there is doubt, may we bring faith. And where there is despair, may we bring hope.
 
 
 
Książe Benno 
Corps de Ballet


Posty: 333
Wysłany: Pon Kwi 30, 2007 12:41 pm   


Korowód
06.05.2007 (Niedziela), godzina: 15:50
Cytat:
Program muzyczno - baletowy z udziałem Marka Grechuty i zespołu Anawa.



M jak Mężczyzna, Mozart i Muzyka - tylko dla dorosłych.
06.05.2007 (Niedziela), godzina: 03:30
Cytat:
Telewizyjny film baletowy zrealizowany przez Petera Greenewaya z okazji 200 rocznicy urodzin Wolfganga Amadeusza Mozarta.
_________________
Where there is discord, may we bring harmony. Where there is error, may we bring truth. Where there is doubt, may we bring faith. And where there is despair, may we bring hope.
 
 
 
M. 
Koryfej


Wiek: 39
Posty: 737
Skąd: znad morza :)
Wysłany: Pon Maj 07, 2007 3:22 am   

Książe Benno napisał/a:


M jak Mężczyzna, Mozart i Muzyka - tylko dla dorosłych.
06.05.2007 (Niedziela), godzina: 03:30
Cytat:
Telewizyjny film baletowy zrealizowany przez Petera Greenewaya z okazji 200 rocznicy urodzin Wolfganga Amadeusza Mozarta.


dotrwał ktoś? oj biednie z tytułowym Mozartem, muzyką i baletem w tym widowisku ... marność nad marnościami :?
ja tam wolę jednak gdy w sztuce pokazywane jest piękno a nie brzydota...
chociaż pomysł nietypowy
 
 
 
Joanna 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
tancerka?
Posty: 2981
Wysłany: Pon Maj 07, 2007 12:39 pm   

Szkoda, że tego nie widziałam! :cry: :cry: :cry:
(dopiero teraz zorientowałam się, że było, ale i tak nie mam tvp kultura...)

Na pewno nie jst to film dla wszystkich, a wręcz dla mniejszości, zdolnej znieść wysmakowany styl reżysera, który bywa piękny, ale także obrazoburczy i obsceniczny, a zwykle wszystko w jednym :)

Mam nadzieję, że będą powtarzać, to może znajdę kogoś, kto by to nagrał, bo nie wiem, czy np. w wypożyczalni znajdę ten film?

Akurat "M is for Man, Music, Mozart" nie widziałam, poza krótkimi fragmentami...

Btw, czy toś oczekiwał po tym autorskim kinie filmu baletowego?? :roll: ...
(Greenaway i estetyka baletowowa: :lol: :lol: :lol: nawet sobie tego nie wyobrażam)
_________________
"Plié is the first thing you learn and the last thing you master" Suzanne Farrell
 
 
M. 
Koryfej


Wiek: 39
Posty: 737
Skąd: znad morza :)
Wysłany: Pon Maj 07, 2007 1:28 pm   

hehe - no to poznałam a raczej zderzyłam się z "wysmakowanym" stylem reżysera, szkoda, że wcześniej nie wiedziałam, że akurat tego mogę się spodziewać - bo trochę się zdziwiłam włączając tv :wink: ...na razie nie jestem pewna czy będę należeć do tej mniejszości o której pisze Joanna...

o ja naiwna - tam było napisane "widowisko baletowe" - i ja (nieznając reżysera) uwierzyłam, haha :) Na dodatek Mozart w tytule sugerował piękno... :)

W każdym razie, reżyser na pewno zapadnie mi w pamięć i następnym razem go rozpoznam w mgnieniu oka. Nie jest to kino obok, którego można przejść obojętnie i to "dziwactwo" :wink: które zobaczyłam w nocy jest cały czas trawione przez moje zszokowane i zapracowane szare komórki...
 
 
 
Joanna 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
tancerka?
Posty: 2981
Wysłany: Pon Maj 07, 2007 1:44 pm   

M. hmm no tak, jak się nie zna reżysera, i się nastawi na 'ładny' film, to faktycznie można się trochę zdziwić...

Swoją drogą kto mógł o czymkolwiek sygnowanym nazwiskiem Greenaway'a napisać 'widowisko baletowe'?? :lol: To się kojarzy z totalnie inną estetyką, w ogóle z innym rodzajem sztuki, inny rodzaj umowności...

Ja osobiście Greeneway'a bardzo cenię, uważam że jego dzieła są niesamowite, wysublimowane, wręcz porażające, tworzy on moim zdaniem taką 'sztukę totalną', tego się nie da postawić obok 'widowiska baletowego' :roll:

Greenaway nie tworzy rzeczy, które mają być ładne, tzn nie w tradycyjnym rozumieniu tego słowa, a już na pewno nie takim jak kojarzy się piękno estetyki baletowej - chociaż dla mnie jego filmy są piękne, ale właśnie trzeba najpierw odrzucić swoje wcześniejsze przyzwyczajenia estetyczne, i po prostu dać się mu ponieść, również w te mroczne zakamarki człowieka. Na pewno nie każdemu to podpasuje, i są tacy, którzy nigdy się do niego przekonają.

Poza tym Greenaway tworzy rzeczy bardzo wysublimowane, z mnogą symboliką, wydaje mi się że po prostu nie każdy jest w stanie przejść przez gąszcz jego odniesień, zwłaszcza podanych w takiej formie, zresztą on sam nie daje nigdy gotowych odpowiedzi. Czyli albo bawisz się w jego grę, albo zupełnie z niej wypadasz.

Mnie się wydaje, że dobrze, że Cię to zmusiło do zastanowienia itd., bo na tym to polega, niż na samych zachwycie estetycznym. Nawet jeśli teraz uznasz, że zupełnie nie tolerujesz tego pana :)

(ja po jego filmach przez przynajmniej tydzień nie mogę dojść do siebie, ale mnie się to podoba)
_________________
"Plié is the first thing you learn and the last thing you master" Suzanne Farrell
 
 
M. 
Koryfej


Wiek: 39
Posty: 737
Skąd: znad morza :)
Wysłany: Sob Maj 19, 2007 5:49 pm   

Film baletowy (jak jest napisane w oficjalnym wirtualnym programie telewizji polskiej) :wink: :wink: :wink: "M jak Meżczyzna, Mozart, Muzyka..." będzie można znów obejrzeć w TVP Kultura jutro (niedziela) o godz. 3.00 w nocy :)
 
 
 
M. 
Koryfej


Wiek: 39
Posty: 737
Skąd: znad morza :)
Wysłany: Sob Maj 19, 2007 9:51 pm   

a ja postaram się dotrwać i obejrzeć po raz drugi (tym razem z nieco innym nastawieniem), by móc potem podjąć zdanie w ewentualnie szykującej się dyskusji :)
 
 
 
Książe Benno 
Corps de Ballet


Posty: 333
Wysłany: Pią Cze 01, 2007 9:20 pm   



Pas de deux

04.06.2007 (Poniedziałek), godzina: 21:45

Cytat:
Film fabularny telewizyjny, 34 min, Polska, 2003 Reżyseria: Kinga Lewińska Zdjęcia: Konrad Spyra Aktorzy: Krzysztof Globisz, Gabriela Kownacka, Przemysław Chojęta, Małgorzata Sadowska, Andrzej Szopa, Karol Stępkowski, Gabriela Czyżewska Pokazywany w 2002 roku na festiwalu w Gdyni w ramach konkursu Polskie Kino Niezależne film, który stanowił pracę absolutoryjną Kingi Lewińskiej, wówczas studentki IV roku reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Akcja rozgrywa się w małym miasteczku. Józef Struziak (Krzysztof Globisz), miejscowy weterynarz, jest znudzony codziennymi obowiązkami, swoją żoną Anną (Gabriela Kownacka) i jej dość nietypową, jak na prowincjonalną rzeczywistość, pasją - baletem. Anna była kiedyś tancerką, do dziś z nostalgią wspomina tamte lata, wyobraża sobie, jak mogłoby potoczyć się jej życie, gdyby nie zrezygnowała ze sztuki. Józefa drażni jednak jej zamiłowanie do muzyki poważnej, ćwiczone przed lustrem baletowe kroki, wystudiowane gesty. Odreagowuje małżeński stres i rutynę, spotykając się potajemnie z kochanką w swoim gabinecie przy rynku. Pewnego dnia do weterynarza przyjeżdża na praktyki student, Wiktor Malec (debiutujący na ekranie Przemysław Chojęta). Sytuacja w domu Struziaków zaczyna się dość szybko zmieniać. Józef wykorzystuje obecność gościa, aby tym częściej wymykać się na schadzki, a Anna dostrzega w nieśmiałym, pełnym dobrej woli chłopaku bratnią duszę i wciąga go w swoje domowe próby baletowe. Józef postanawia maksymalnie wykorzystać sytuację i wreszcie ułożyć sobie życie po nowemu. Pozorując wezwanie do nagłego wypadku pryszczycy, wychodzi z domu. Pod jego nieobecność Anna zakłada swój dawny strój baletnicy, aby przećwiczyć z praktykantem pas de deux z "Jeziora łabędziego". Ale za skąpa sukienka ciśnie, więc trzeba ją trochę rozsznurować, spocony od podnoszenia tancerki Wiktor zdejmuje koszulę i wtedy Józef wraca niespodziewanie z "frontu walki z pryszczycą". Przyłapawszy żonę "na zdradzie", pakuje manatki i pełen świętego oburzenia opuszcza dom. Udaje się do kochanki, ale tam czeka go niemiła niespodzianka.
_________________
Where there is discord, may we bring harmony. Where there is error, may we bring truth. Where there is doubt, may we bring faith. And where there is despair, may we bring hope.
 
 
 
Książe Benno 
Corps de Ballet


Posty: 333
Wysłany: Pon Cze 11, 2007 5:43 pm   



Tańcząc za dolary - Bolszoj w Las Vegas

14.06.2007 (Czwartek), godzina: 18:05
15.06.2007 (Piątek), godzina: 13:30

Cytat:
Opowieść o tournee baletu Bolszoj w Stanach Zjednoczonych w 1997 roku. Pewien impresario ze stanu Iowa zachwycił się baletem podczas pobytu w Rosji. Sprowadził Bolszoj do Las Vegas.


"Giselle" Matsa Eka

16.06.2007 (Sobota), godzina: 13:30

Cytat:
Balet "Giselle" Adolphe'a Adama w choreografii znanego na całym świecie i wysoko cenionego szwedzkiego tancerza i choreografa Matsa Eka, w wykonaniu zespołu Cullberg Ballet.

występują:
The Cullberg Ballet, Monte - Carlo Opera Orchestra, Richard Bonynge.


Młodzi i Film - Bellissima

16.06.2007 (Sobota), godzina: 23:40

Cytat:
Mieszkają we dwie, w Warszawie. Matka - kobieta egzaltowana i niezrównoważona, niespełniona gwiazda zafascynowana postacią Violetty Villas, i córka - niespełna piętnastoletnia uczennica szkoły baletowej. Maja chętnie tańczy, lecz matka marzy o "lepszej" karierze dla córki. Prowadza ją na przeróżne konkursy piękności i za wszelką cenę usiłuje wprowadzić do świata mody i reklamy. Dziewczyna buntuje się przeciw temu, ale ostatecznie ulega. Na jednym z konkursów jurorzy odrzucają Maję ze względu na zbyt młody wiek, który matka próbowała ukryć. Właśnie na tej imprezie obie poznają Księcia, chłopaka niewiele starszego od Mai, lecz mocno tkwiącego w środowisku, do którego dojście pragnie znaleźć matka. Ta dostrzega w nim szansę na sukces. Zostaje jego kochanką. Chłopak wprowadza się do jej domu. Tego już Maja zaakceptować nie może. Ucieka z domu, a właściwie tylko przenosi się do sąsiedniego mieszkania, gdzie właśnie wprowadzili się nowi lokatorzy. Matka zgłasza zaginięcie córki na policji. U sąsiadów Maja czuje się dobrze, zwłaszcza że jej współczują i traktują jak skrzywdzoną dziewczynkę. Pewnego wieczora jednak poją ją alkoholem i wciągają do erotycznej zabawy. Wstrząśnięta tym Maja wraca do domu. Dowiaduje się, że matka jest w ciąży z Księciem. Chłopak nie chce słyszeć o dziecku. Córka odprowadza matkę do gabinetu ginekologicznego, ale kobieta w ostatniej chwili zmienia decyzję. Postanawia urodzić dziecko. By utrzymać ją i siebie, Maja korzysta z możliwości, jakie stworzyły zabiegi matki. Zostaje modelką. Robi wspaniałą karierę. Wkrótce przedwcześnie dojrzała dziewczyna będzie musiała poradzić sobie z jeszcze trudniejszą sytuacją: matka umiera w czasie porodu. Artur Urbański ukończył łódzką Filmówkę. Pisze scenariusze filmowe i sztuki. Wcześniej realizował spektakle teatralne, "Bellissima" była jego debiutem fabularnym, zrealizowanym w ramach telewizyjnego projektu "Pokolenie 2000", który dał młodym, zdolnym reżyserom szansę nakręcenia pierwszego filmu, by za ich pośrednictwem pokazać naszą współczesność.

występują:
Ewa Kasprzyk, Maria Góralczyk, Paweł Wilczak, Maria Morin - Kielar, Andrzej Czułowski, Bernard Hanaoka.
_________________
Where there is discord, may we bring harmony. Where there is error, may we bring truth. Where there is doubt, may we bring faith. And where there is despair, may we bring hope.
 
 
 
Książe Benno 
Corps de Ballet


Posty: 333
Wysłany: Sob Lip 07, 2007 11:58 am   



Wieczny wędrowiec - Boris Ejfman
11.07.2007 (Środa), godzina: 18:05
12.07.2007 (Czwartek), godzina: 11:00

TVP Kultura napisał/a:
Jest to film o Borisie Ejfmanie -światowej sławy choreografie rosyjskim - twórcy ponad 40 baletów. Jego zespół - Sankt Petersburski Teatr Baletu występuje na całym świecie. Film kręcony był w Petersburgu - ukochanym mieście Borisa Ejfmana. Autorzy filmu uczestniczyli w próbach zespołu, w jego petersburskiej siedzibie, obserwowali pracę nad nowym baletem Borisa Ejfmana - "Don Giovannim" . Bohater filmu bardzo osobiście opowiada o swoim życiu, karierze, pracy z zespołem, problemach zawodu chorografa. W filmie wykorzystano frgamenty najsłynniejszych baletów Borisa Ejfmana: "Don Kichot", "Czajkowski" , "Czerwona Giselle" , "Reqiuem" , "Moja Jerozolima", "Bracia Karamazow" , "Rosyjski Hamlet". Dodatkowym walorem filmu są wspaniałe plenery Petersburga.
_________________
Where there is discord, may we bring harmony. Where there is error, may we bring truth. Where there is doubt, may we bring faith. And where there is despair, may we bring hope.
 
 
 
Książe Benno 
Corps de Ballet


Posty: 333
Wysłany: Sob Lip 14, 2007 11:11 am   



Ognisty Ptak

19.07.2007 (Czwartek), godzina: 17:05
20.07.2007 (Piątek), godzina: 11:35

TVP Kultura napisał/a:
Widowisko baletowe do muzyki Igora Strawińskiego oparte na rosyjskiej baśni ludowej. Magia, złe duchy i dobre księżniczki - to świat wyczarowany przez reżyserkę Barbarę Willis Sweete. Wersja choreografa Jamesa Kuldelki łączy w sobie balet klasyczny i wspaniałe efekty wizualne. Muzyka w wykonaniu Orkiestry Kirowa.
_________________
Where there is discord, may we bring harmony. Where there is error, may we bring truth. Where there is doubt, may we bring faith. And where there is despair, may we bring hope.
 
 
 
Agasiek 
Koryfej


Posty: 761
Wysłany: Sob Lip 14, 2007 11:55 am   

Ale kto tańczy?
 
 
Książe Benno 
Corps de Ballet


Posty: 333
Wysłany: Sob Lip 14, 2007 12:25 pm   

Obsada
_________________
Where there is discord, may we bring harmony. Where there is error, may we bring truth. Where there is doubt, may we bring faith. And where there is despair, may we bring hope.
 
 
 
Książe Benno 
Corps de Ballet


Posty: 333
Wysłany: Pon Lip 16, 2007 4:07 pm   



Niżyński
24.07.2007 (Wtorek), godzina: 22:45

Imperium TV napisał/a:
Filmowy portret tancerza i choreografa - Wacława Niżyńskiego. Jego karierę przerwał gwałtowny rozwój choroby psychicznej. rekonstrukcja kreacji baletowych artysty dokonują soliści The Australian Ballet. Poznajemy też historię jego romansu z Sergiuszem Diagilewem
_________________
Where there is discord, may we bring harmony. Where there is error, may we bring truth. Where there is doubt, may we bring faith. And where there is despair, may we bring hope.
 
 
 
Sagittaire 
Pierwszy Solista

Wiek: 41
Posty: 2809
Wysłany: Wto Lip 17, 2007 7:09 am   

Chciałabym Was zachęcić do rozmowy na temat właśnie tego filmu, który będzie można zobaczyć we wtorek 24 lipca w TVP2 o 22:40 w ramach wieczoru filmowego "Kocham kino" (tyt. oryg.THE DIARIES OF VASLAV NIJINSKY)

Widzieliście to już kiedyś?

Film jest chyba z 2001r. (ale w polskich kinach pojawił się w 2003r.) Autorem scenariusza i reżyserem jest Paul Cox a grają w nim m.in. Derek Jacobi, Delia Silvan, Chris Haywood, Hans Sonneveld.

Jeżeli chodzi o reżysera to można powiedzieć, że "robi" on filmy zmuszające do myślenia i - powiedziałabym -"dość ciężkie w odbiorze"...

"Lubi on opowiadać" o ludziach uwikłanych w matni silnych uczuć i emocji. Intryguje go motyw artysty na granicy szaleństwa.
W 1987 -w takim właśnie duchu-"zrobił" film "Vincent"

"NIżyński" to próba "pokazania" Dziennika. Odbieram go jako próbę namalowania czy sfotografowania tej książki...

W filmie nie pojawia się postać Niżyńskiego.
Po prostu zza kadru czytane są jego pamiętniki ( czyta Sir Derek Jacobi).

Słowa "obrazowane" są wizjami plastycznymi , na które składają się fascynujące zdjęcia. Powtarza się motyw drapieżnych ptaków. Pojawiają sie góry, lasy, kobierce kwiatów. Obrazy są niezwykle plastyczne, pobudzają wyobraźnię.

No i w końcu- co dla nas chyba najważniejsze- w film wplecione są fragmenty baletowe w wykonaniu solistów The Australia Ballet ( tańczą David McAllister i Vicki Attard ; choreografia: Alidy Chase).

Oprócz tego na obraz składają się sceny z żoną Niżyńskiego i córką.

Film pozwolę sobie określić jako impresjonistyczny obraz "Dziennika"...Obraz - wg mnie- bogaty, zmysłowy, odzwierciedlający wielość uczyć i emocji, skłaniający do myślenia.

I jeszcze jedna moja myśl- jeżeli film "biograficzny" o tancerzu to nasuwa się chęć zobaczenia jego tańca w oryginale. Szkoda, że ostatni występ to 1919 rok i nie było wtedy kamer itd. Cóż zostały zdjęcia i artykuły recenzentów - często skupiające się na rzeczach z punktu widzenia tańca nieprzydatnych.

I na koniec jeden z cytatów, które znalazłam gdzieś tam o tańcu Niżyńskiego (nic specjalnego ale zawsze to jakaś ilustracja do tego co tu napisałam) : "do legendy przeszły jego wspaniałe skoki sprawiające wrażenie, jakby frunął nad sceną, jego nowatorskie interpretacje, którymi oszałamiał widzów. Od czasu jego występów balet już nigdy nie był taki jak dawniej"



Pozdrawiam.
Agnieszka
Ostatnio zmieniony przez Sagittaire Wto Lip 17, 2007 1:03 pm, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Agasiek 
Koryfej


Posty: 761
Wysłany: Wto Lip 17, 2007 9:19 am   

To ognisty ptak to balet prawda, czy co?
(Wiem, że taki balet jest. Wiele razy oglądałam, ale czemu tam w obsadzie są aktorzy? Znaczy nie wiem czy aktorzy bo ich nie znam, lecz tam jest actress i actor?)
 
 
Książe Benno 
Corps de Ballet


Posty: 333
Wysłany: Nie Lip 22, 2007 12:27 am   



Giselle - Matsa Eka

25.07.2007 (Środa), godzina: 13:25

TVP Kultura napisał/a:
Balet "Giselle" Adolphe‘a Adama w choreografii znanego na całym świecie i wysoko cenionego szwedzkiego tancerza i choreografa Matsa Eka, w wykonaniu zespołu Cullberg Ballet.
_________________
Where there is discord, may we bring harmony. Where there is error, may we bring truth. Where there is doubt, may we bring faith. And where there is despair, may we bring hope.
 
 
 
Agasiek 
Koryfej


Posty: 761
Wysłany: Czw Lip 26, 2007 7:24 pm   

Ja oglądałam Giselle Matsa Eka. Co prawda nie od początku, ale jednak mogę powiedzieć że oglądałam. No jako tako mi się podobało, bo ja jestem zwolenniczką klasycznych baletów. Poprostu nie za dużo związku miałam związku z takimi baletami (to jest balet współczesny? Bo ja się na tym nie znam).
 
 
dorotaholownia
Nowicjusz

Posty: 47
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Wto Sie 14, 2007 9:13 am   

ze strony :moderndance.pl

Najbliższe emisje filmów o tańcu w TVP Kultura:

15 sierpnia, godz. 02.00 - „Kolejny uszczęśliwiony” - Widowisko baletowe w choreografii Heleny Jonsdottir zrealizowane w autentycznych plenerach więzienia w Tartu.
17 sierpnia, godz. 20.30 „Giselle Matsa Eka” - Balet "Giselle" Adolphe'a Adama w choreografii znanego na całym świecie i wysoko cenionego szwedzkiego tancerza i choreografa Matsa Eka, w wykonaniu zespołu Cullberg Ballet.
23 sierpnia, godz. 11.15 - "Carnaval. Największe party świata", reż. Andrzej Fidyk – reportaż o przygotowaniach do karnawałowego szaleństwa w Rio de Janeiro.
23 sierpnia, godz. 21.55 - "Tańcząc dla pana B." - Film dokumentalny o jednym z najsłynniejszych choreografów George'u Balanchine.
24 sierpnia, godz. 9.50 - "Tańcząc dla pana B." - Film dokumentalny o jednym z najsłynniejszych choreografów George'u Balanchine.
24 sierpnia, godz. 20.30 - "Balet Nacho Duato" - telewizyjna rejestracja trzech przedstawień baletowych wybitnego hiszpańskiego choreografa i dyrektora artystycznego Companía Nacional de Danza - Nacho Duato.
25 sierpnia, godz. 9.05 - "Balet Nacho Duato" - telewizyjna rejestracja trzech przedstawień baletowych wybitnego hiszpańskiego choreografa i dyrektora artystycznego Companía Nacional de Danza - Nacho Duato.
28 sierpnia, godz. 17.05 - „Tańcząc za dolary - Bolszoj w Las Vegas” - film dokumentalny
29 sierpnia, godz. 10.30 - „Tańcząc za dolary - Bolszoj w Las Vegas” - film dokumentalny
 
 
Kasia G 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
krytyk
Wiek: 47
Posty: 4412
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro Sie 15, 2007 7:32 pm   

szkoda ze TV Kultura ciągnie tak ogranymi powtórkami: Giselle Eka, Tancząc dla Pana B. i Bolszoj w Las Vegas było już na tej antenie co najmniej 2 razy :( .... Ale kto nie widział niech zobaczy (choć Balszoj w Las Vegas moim zdaniem mało interesujace)
_________________
Niech pamięta elita, że każda śmietanka na deser jest bita.
Lec
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   

Odpowiedz do tematu Dodaj do serwisow: Bookmark and Share
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,38 sekundy. Zapytań do SQL: 12