www.balet.pl Strona Główna www.balet.pl
forum miłośników tańca

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Taniec w TVP Kultura - program
Autor Wiadomość
Joanna Bednarczyk
Corps de Ballet


Związek z tańcem:
historyk, krytyk
Posty: 549
Wysłany: Pią Sie 17, 2007 8:45 am   

ale baletów Nacho Duato to chyba nie było jeszcze, polecam wielbicielom Kyliana bo to własciwie kontynuacja jego stylu. Jedena z 3 choreografii Por vos muero (dla ciebie umieram) jest bardzo piekna
 
 
Nati 
Koryfej

Związek z tańcem:
czynny! SB+OEB
Wiek: 33
Posty: 805
Skąd: Zabrze
Wysłany: Sob Sie 25, 2007 10:40 am   

no właśnie wczoraj oglądałam Nacho Duato. Śliczne! Piękna hiszpańska muzyka....
_________________
Taniec wymaga człowieka chętnego,
szlachetnego, opanowanego;
człowieka o zrównoważonych siłach.
Dlatego chwalę taniec...
 
 
 
Czajori 
Solista Baletu


Związek z tańcem:
na całe życie! :)
Posty: 1638
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Sob Sie 25, 2007 9:15 pm   

Z przyjemnością obejrzałam dokument o Nacho Duato - przyjemność ta wynikła w dużym stopniu z obszernych fragmentów jego baletów, jakie są zawarte w filmie. Jak dla mnie są rewelacyjne. Genialne połączenie tradycji ze współczesnością, dyskretna ale czytelna symbolika (zwłaszcza w "Arenal"), piękna muzyka, dobrana z wielkim smakiem.

Podobała mi się też prostota środków plastycznych: mało scenografii i gry świateł (fantastyczny efekt punktówki z dołu, podkreślającej mięśnie w kończynach tancerzy na tle ciemnej sceny!!), kostiumy jedynie sygnalizujące pewne treści. Żadnej nachalności.

No i choreografia!! Idealnie zgrana z muzyką (nie zawsze podoba mi się panująca w modernie tendencja, że "muzyka w tle swoje, a tancerz z przodu swoje"), wykorzystująca wszystkie niuanse dźwięków :) Piękne układy na kilku tancerzy (szczególnie interesujące są fragmenty, gdy jednej tancerce partneruje dwóch tancerzy), przypominające czasem wzory z kalejdoskopu. Bardzo podobał mi się też "taniec detalami" - widać, że choreograf zwraca dużą uwagę na subtelne różnice w ułożeniu stóp czy dłoni (np. szybkie przejścia z wykręconej stopy fleks do wkręconej point)

Zespół Nacho Duato jest niesamowity. Wszyscy są bardzo sceniczni, bardzo muzykalni, mają piękną plastykę ruchu, do tego widać, że dobrze im się razem pracuje.

Same plusy, bardzo polecam Wam ten dokument.
 
 
Kasia G 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
krytyk
Wiek: 47
Posty: 4412
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob Sie 25, 2007 9:29 pm   

OD WRZESNIA W TVP KULTURA MAJĄ SIE POJAWIĆ NIEDZIELE Z OPERĄ I BALETEM !!!!!!


cytuję:

NIEDZIELA 23.09.2007 TVP Kultura

11:25 Niedziela z baletem - Jezioro łabędzie (Swan lake); balet kraj prod.Wielka Brytania (1996); STEREO, Bez ograniczeń wiekowych
_________________
Niech pamięta elita, że każda śmietanka na deser jest bita.
Lec
 
 
 
Joanna 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
tancerka?
Posty: 2981
Wysłany: Nie Sie 26, 2007 1:02 pm   

Ja bym miala prosbe - czy mozna w tym temacie ograniczyc sie do programu Tvp Kultura (po to zostal wydzielony...), a recenzje i wrazenia w innych tematach, do tego przeznaczonych? Ja np. traktuje ten temat jako czysto informacyjny, i takie posty utrudniaja orientacje w programie.
_________________
"Plié is the first thing you learn and the last thing you master" Suzanne Farrell
 
 
Książe Benno 
Corps de Ballet


Posty: 333
Wysłany: Czw Sie 30, 2007 4:48 pm   



Pas de deux

02.09.2007 (Niedziela), godzina: 16:25
03.09.2007 (Poniedziałek), godzina: 14:35

TVP Kultura napisał/a:
Akcja rozgrywa się w małym miasteczku. Józef Struziak (Krzysztof Globisz), miejscowy weterynarz, jest znudzony codziennymi obowiązkami, swoją żoną Anną (Gabriela Kownacka) i jej dość nietypową, jak na prowincjonalną rzeczywistość, pasją - baletem. Anna była kiedyś tancerką, do dziś z nostalgią wspomina tamte lata, wyobraża sobie, jak mogłoby potoczyć się jej życie, gdyby nie zrezygnowała ze sztuki. Józefa drażni jednak jej zamiłowanie do muzyki poważnej, ćwiczone przed lustrem baletowe kroki, wystudiowane gesty. Odreagowuje małżeński stres i rutynę, spotykając się potajemnie z kochanką w swoim gabinecie przy rynku. Pewnego dnia do weterynarza przyjeżdża na praktyki student, Wiktor Malec (debiutujący na ekranie Przemysław Chojęta). Sytuacja w domu Struziaków zaczyna się dość szybko zmieniać. Józef wykorzystuje obecność gościa, aby tym częściej wymykać się na schadzki, a Anna dostrzega w nieśmiałym, pełnym dobrej woli chłopaku bratnią duszę i wciąga go w swoje domowe próby baletowe. Józef postanawia maksymalnie wykorzystać sytuację i wreszcie ułożyć sobie życie po nowemu. Pozorując wezwanie do nagłego wypadku pryszczycy, wychodzi z domu. Pod jego nieobecność Anna zakłada swój dawny strój baletnicy, aby przećwiczyć z praktykantem pas de deux z "Jeziora łabędziego". Ale za skąpa sukienka ciśnie, więc trzeba ją trochę rozsznurować, spocony od podnoszenia tancerki Wiktor zdejmuje koszulę i wtedy Józef wraca niespodziewanie z "frontu walki z pryszczycą". Przyłapawszy żonę "na zdradzie", pakuje manatki i pełen świętego oburzenia opuszcza dom. Udaje się do kochanki, ale tam czeka go niemiła niespodzianka.


Balet Nacho Duato

03.09.2007 (Poniedziałek), godzina: 11:30

TVP Kultura napisał/a:
"Balet Nacho Duato" to telewizyjna rejestracja trzech przedstawień baletowych wybitnego hiszpańskiego choreografa i dyrektora artystycznego Companía Nacional de Danza Nacho Duato. W wydaniu telewizyjnym widowiska te wzbogacone zostały o komentarze Duato oraz jego tancerzy. "Arenal", "Duende" i "Por Vos Muero" są osobnymi dziełami, wszystkie wiążą się jednak silnie z kulturą śródziemnomorską. "Arenal" składa się z kilku ludowych pieśni hiszpańskich, w tym pieśni śpiewanych a capella, do których powstał niezwykle ekspresyjny układ taneczny. Inspiracją do "Duende" była dla Nacho Duato muzyka Debussy’ego. Powstał nieomal "rzeźbiarski" układ choreograficzny, ożywiony niezwykłym ruchem młodych tancerzy. I wreszcie "Por Vos Muero" - balet oparty na wierszach szesnastowiecznego hiszpańskiego poety Garcilaso De La Vegi - to taniec niezwykły, bo w dużej części oparty na rytmie czytanego wiersza. Muzyka rodzi się tu pomiędzy słowami a ruchem. Połączenie przez Nacho Duato tańca klasycznego i nowoczesnego, sięganie do sztuki ludowej i historii, niezwykła energia tancerzy i oddanie sztuce - tak można by opisywać fenomen Companía Nacional de Danza. Wszelkie opisy są jednak daremne, bo nie oddają nawet ułamka wrażeń, jakich doznamy oglądając ich taniec.


JAJO - wszędzie jest sztuka - Tancerze

03.09.2007 (Poniedziałek), godzina: 22:40
04.09.2007 (Wtorek), godzina: 13:30

TVP Kultura napisał/a:
Dwight Roden i Desmond Richardson byli głównym tancerzami w Alvin AIley American Dance Theatre. Po pewnym czasie podjęli decyzję o zmianie kursu własnych karier. Dokładnie 7 lat temu założyli zespół tańca współczesnego Complexions. Zróżnicowanie stylistyczne, wpływy jazzu, tańca ulicy, hip - hopu i baletu to główne cechy pracy zespołu. Complexions jest sposobem na wyrażenie talentu na swój niepowtarzalny sposób. W tym odcinku autorzy serii "Egg - the Arts Show" obserwują próby tego oryginalnego zespołu.


Krzesany

04.09.2007 (Wtorek), godzina: 16:40

TVP Kultura napisał/a:
"Krzesany" Wojciecha Kilara w wykonaniu artystów Polskiego Teatru Tańca Baletu Poznańskiego Conrada Drzewieckiego.


Mity

05.09.2007 (Środa), godzina: 14:25

TVP Kultura napisał/a:
Program baletowy MITY do muzyki Karola Szymanowskiego w czterech odsłonach: Narcyz; Źródło Aretuzy; Driady i Pan; Tarantela. Tańczą m.in. Ewa Głowacka, Wojciech Warszawski, Aleksander Rulkiewicz i Krystyna Cichorzewska oraz wybitni soliści Teatru Wielkiego. Program zrealizowano przy współpracy Teatru Wielkiego Opery i Baletu...


Rosja - Polska - 52 procent

05.09.2007 (Środa), godzina: 19:00

TVP Kultura napisał/a:
Ałła bardzo chce zostać baletnicą. Po raz kolejny próbuje dostać się do słynnej Rosyjskiej Akademii Baletu im. Waganowej w Sankt Petersburgu. Egzaminy wstępne są dla niej wyjątkowo ciężkie. Ałła musi dodatkowo ćwiczyć, by wydłużyć sobie nogi, gdyż jej proporcje nie są właściwe. 52 % to idealny stosunek długości nóg do wzrostu.




Europejski Festiwal im. Jana Kiepury - Krynica Zdrój - Tu, gdzie śpiewał Jan Kiepura (Europejski Festiwal im. Jana Kiepury - Krynica 2007)

03.09.2007 (Poniedziałek), godzina: 15:05

TVP Polonia napisał/a:
W ramach odbywającego się co roku Europejskiego Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy (11 - 25 sierpnia) pokażemy plenerowy Koncert Galowy, który tradycyjnie odbywa się na krynickim deptaku obok pięknego zabytkowego budynku starej pijalni w Krynicy. Koncert ten cieszy się od lat ogromnym powodzeniem. Na scenie pojawią się artyści scen operowych i operetkowych: Giuillermo Orozco z Hiszpanii, Tadeusz Szlenkier, Juliusz Ursyn Niemcewicz, Iwona Tober, Justyna Reczeniedi, Aleksandra Szafir, Rafał Bartmiński, Roman Trochimiuk z Ukrainy. Artystom towarzyszy Chór i Balet Opery Lwowskiej oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego Prowadzenie Bogusław Kaczyński




Tu, gdzie śpiewał Jan Kiepura (Europejski Festiwal im. Jana Kiepury - Krynica 2007) cz. 1

01.09.2007 (Sobota), godzina: 15:00

Opis powyżej.
_________________
Where there is discord, may we bring harmony. Where there is error, may we bring truth. Where there is doubt, may we bring faith. And where there is despair, may we bring hope.
 
 
 
Nati 
Koryfej

Związek z tańcem:
czynny! SB+OEB
Wiek: 33
Posty: 805
Skąd: Zabrze
Wysłany: Sro Wrz 12, 2007 6:00 am   

czy ktoś mógłby pisać tu program tego programu, bo ja mimo to ze mam gazetę z programem sama do końca nie potrafie stwierdzić czy dany program ma związek z tańcem.... ?
_________________
Taniec wymaga człowieka chętnego,
szlachetnego, opanowanego;
człowieka o zrównoważonych siłach.
Dlatego chwalę taniec...
 
 
     
Columbina 
Solista Baletu


Związek z tańcem:
nauczyciel baletu
Wiek: 36
Posty: 1102
Skąd: Kraków
Wysłany: Sro Wrz 12, 2007 1:12 pm   

No przecież Książę Benno stara się na bieżąco uzupełniać ten temat :wink:
_________________
Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża twojemu życiu lub zdrowiu...
 
 
     
Nati 
Koryfej

Związek z tańcem:
czynny! SB+OEB
Wiek: 33
Posty: 805
Skąd: Zabrze
Wysłany: Sro Wrz 12, 2007 1:38 pm   

no wiem, ale na ten tydzień nie ma żadnych informacji na ten temat...
_________________
Taniec wymaga człowieka chętnego,
szlachetnego, opanowanego;
człowieka o zrównoważonych siłach.
Dlatego chwalę taniec...
 
 
     
aankaa_baletnica=) 
Solista Baletu


Związek z tańcem:
uczennica
Wiek: 31
Posty: 1516
Skąd: Kraków
Wysłany: Sro Wrz 12, 2007 4:20 pm   

Bo bardzo możliwe, że nie ma żadnego tanecznego programu...
 
 
     
Książe Benno 
Corps de Ballet


Posty: 333
Wysłany: Sro Wrz 12, 2007 5:53 pm   

Chwilowo tak jak pisze Anka nie ma żadneggo programu tanecznego. ;)
_________________
Where there is discord, may we bring harmony. Where there is error, may we bring truth. Where there is doubt, may we bring faith. And where there is despair, may we bring hope.
 
 
     
Nefretete
Solista Baletu


Posty: 1312
Skąd: Poznań
Wysłany: Czw Wrz 13, 2007 11:24 am   

Emisje w TVP Kultura

23 września, godz. 11.25, TVP Kultura
Niedziela z baletem:
„Jezioro łabędzie”
dyryguje David Lloyd Jones, The New London Orchestra

Nowa rewolucyjna wersja baletu „Jezioro Łabędzie” Piotra Czajkowskiego. Znany choreograf Matthiew Bourne potraktował dość swobodnie i radykalnie libretto baletu odchodząc od klasycznej tradycji, uwspółcześniając treść, powierzając główne - kobiece role – mężczyznom. „Jezioro łabędzie” w choreografii Matthiew Bourne'a otrzymało w 1996 roku nagrodę za najlepszą produkcję baletową w Anglii.

7 października, godz. 10.50, TVP Kultura
8 października, godz. 9.10
„Balet Kirova w hołdzie Niżyńskiemu”,

Pierwsze przedstawienie rosyjskiego baletu w Paryżu w 1900 roku przeszło do legendy. Choreograf Michał Fokin i tancerz Wacław Niżyński zdobyli sobie paryską publiczność.
W przygotowanym w 1997 roku przedstawieniu Balet Kirova w hołdzie tamtym występom i Niżyńskiemu prezentuje na nowo cztery z zarejestrowanych wtedy układów baletowych: Szecherezadę, Ognistego ptaka, Le spectre de la rose i Taniec Połowiecki.
_________________
We are never more human than when we are dancing. (Jose Limon)
 
     
latakot 
Nowicjusz

Związek z tańcem:
uczeń-miłośnik
Posty: 18
Wysłany: Pią Lis 09, 2007 2:31 pm   

11 listopada, godz.11.00, TVP KULTURA Niedziela z baletem - Giselle
Balet "Giselle" w wykonaniu American Ballet Theatre
 
     
latakot 
Nowicjusz

Związek z tańcem:
uczeń-miłośnik
Posty: 18
Wysłany: Sob Lis 17, 2007 8:13 pm   

18 listopada, niedziela,14:25 TVP KULTURA
Wieczny wędrowiec - Boris Ejfman
Jest to film o Borisie Ejfmanie -światowej sławy choreografie rosyjskim - twórcy ponad 40 baletów. Jego zespół - Sankt Petersburski Teatr Baletu występuje na całym świecie. Film kręcony był w Petersburgu - ukochanym mieście Borisa Ejfmana. Autorzy filmu uczestniczyli w próbach zespołu, w jego petersburskiej siedzibie, obserwowali pracę nad nowym baletem Borisa Ejfmana - "Don Giovannim" . Bohater filmu bardzo osobiście opowiada o swoim życiu, karierze, pracy z zespołem, problemach zawodu chorografa.

W filmie wykorzystano frgamenty najsłynniejszych baletów Borisa Ejfmana: "Don Kichot", "Czajkowski" , "Czerwona Giselle" , "Reqiuem" , "Moja Jerozolima", "Bracia Karamazow" , "Rosyjski Hamlet". Dodatkowym walorem filmu są wspaniałe plenery Petersburga.
 
     
latakot 
Nowicjusz

Związek z tańcem:
uczeń-miłośnik
Posty: 18
Wysłany: Pon Gru 03, 2007 5:25 pm   

TVP Kultura: Czwartek 23:15, 6 grudnia
Mimetyzm, czyli zniknięcia Honoriusza Subrac

Balet, 1996
Balet do muzyki Zygmunta Krauzego w reżyserii Stefana Szlachtycza w wykonaniu solistów i zespołu Teatru Wielkiego w Warszawie.

TVP Kultura: Piątek 11:00, 7 grudnia
Jezioro łabędzie

Balet, Wielka Brytania, 1996
Jest to nowa, rewolucyjna wersja baletu "Jezioro łabędzie" Piotra Czajkowskiego. Znany choreograf – Matthiew Bourne – potraktował dość swobodnie i radykalnie libretto baletu, odchodząc od klasycznej tradycji, uwspółcześniając treść, powierzając główne kobiece role, mężczyznom. "Jezioro łabędzie" w choreografii Matthiew Bourne'a otrzymało w 1996 roku nagrodę za najlepszą produkcję baletową w Anglii.
 
     
Książe Benno 
Corps de Ballet


Posty: 333
Wysłany: Czw Gru 06, 2007 9:02 pm   

Sekrety baletu

ZONE CLUB
od poniedziałku do piatku o godzinie: 15:00

Cytat:
Program dla każdego, kto chce zrozumieć oraz doświadczyć zwiewności i miękkości ruchów w balecie. Proste ćwiczenia tworzą układ opracowany przez instruktorów najlepszych szkół tańca na świecie.
 
 
     
groteska 
Corps de Ballet


Związek z tańcem:
uczeń
Wiek: 33
Posty: 500
Skąd: Krzywe Zwierciadlo
Wysłany: Czw Gru 06, 2007 10:00 pm   

Książe Benno napisał/a:
o godzinie: 15:00


Wszystko pieknie oprocz godziny nadawania :/
Co tak wczesnie? :(
_________________
***
Tańczę, więc jestem.
 
     
M. 
Koryfej


Wiek: 39
Posty: 737
Skąd: znad morza :)
Wysłany: Czw Gru 06, 2007 10:08 pm   

hmm a czy to przypadkiem nie jest seria półgodzinnych filmów,w których New York City Ballet pokazuje proste ćwiczenia - była kiedyś o nich mowa chyba w wątku allegoro - o ile to jest to o czym myślę...
 
 
     
latakot 
Nowicjusz

Związek z tańcem:
uczeń-miłośnik
Posty: 18
Wysłany: Pią Gru 07, 2007 8:53 pm   

tak, to właśnie są te ćwiczenia, wiem bo obejrzałam- te które widziałam były bardzo początkujące..
 
     
aankaa_baletnica=) 
Solista Baletu


Związek z tańcem:
uczennica
Wiek: 31
Posty: 1516
Skąd: Kraków
Wysłany: Pią Gru 07, 2007 11:36 pm   

Szkoda, że tak wcześnie, bo o 15 to ja codziennie jestem jeszcze w szkole :sad:
 
 
     
latakot 
Nowicjusz

Związek z tańcem:
uczeń-miłośnik
Posty: 18
Wysłany: Pon Sty 14, 2008 4:24 pm   

TVP KULTURA, 14 stycznia 19:10(pon.) i 15 stycznia 12:00(wt.)
Fantomy
Balet, Polska, 1967

TVP KULTURA, 20 stycznia 11:00(nie.)
Klejnoty – choreografia George Balanchine
Balet, Francja, 2005
 
     
Akcza14 
Adept Baletu


Związek z tańcem:
uczeń
Wiek: 30
Posty: 51
Skąd: Kraków
Wysłany: Pon Sty 14, 2008 9:11 pm   

ile trwał ten balet? Szkoda że się spóźniłam bo jak poszłam do telewizora to już baletu nie było.
 
     
Kasia G 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
krytyk
Wiek: 47
Posty: 4412
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon Sty 14, 2008 9:32 pm   

Akcza14 napisał/a:
Szkoda że się spóźniłam bo jak poszłam do telewizora to już baletu nie było.


wielokrotnie prosilismy o niezasmiecanie forum takimi postami - czy wszyscy musimy wiedziec kto kiedy i z jakiego powodu nie oejrzał czegoś? jesli obejrzysz coś i zechcesz się podzielić wrażeniami to warto pisac. jesli nie a tylko chcesz zapytac o czas trwania to wystarczy to w zupełnosci bez informacji nieistotnych dla reszty forumowiczów

pozdrawiam
moderator
_________________
Niech pamięta elita, że każda śmietanka na deser jest bita.
Lec
 
 
     
zmijka
Nowicjusz

Posty: 17
Skąd: gdansk
Wysłany: Czw Sty 17, 2008 8:14 pm   

jesli ktos jeszcze nie widzial filmu 52 procent, to okazja w sobote, na tvp kultura w ramach cyklu "co robimy wlasnym dzieciom". 52 procent o 18.25

zreszta pozostale dwa filmy z cyklu tez polecam:)

a o 20.30 bellissima.

Bellissima
obyczajowy

sobota 19.01.2008 TVP Kultura 20:30
Debiut fabularny Artura Urbańskiego. Mieszkają we dwie, w Warszawie. Matka kobieta egzaltowana i niezrównoważona, niespełniona gwiazda zafascynowana postacią Violetty Villas, i córka niespełna piętnastoletnia uczennica szkoły baletowej. Maja chętnie tańczy, lecz matka marzy o lepszej karierze dla córki. Prowadza ją na różne konkursy piękności i za wszelką cenę usiłuje wprowadzić do świata mody i reklamy. W końcu wpycha córkę w ramiona kochanka mocno tkwiącego w środowisku, do którego pragnie znaleźć dojście.
 
     
Czajori 
Solista Baletu


Związek z tańcem:
na całe życie! :)
Posty: 1638
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Czw Lut 21, 2008 11:49 pm   

Trochę późno dołączam ten komentarz, ale w "Bellissimie" nie ma ani jednej sceny tanecznej. Jest za to taka, gdy Marysia spóźnia się na lekcję (ponoć w szkole baletowej) i nauczycielka koszmarnie się drze. Halo, stereotypy.
_________________
Anna Pawłowa nigdy nie zakręciła więcej niż dwa piruety, ale jakiż wyraz miały jej arabeski!
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   

Odpowiedz do tematu Dodaj do serwisow: Bookmark and Share
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,35 sekundy. Zapytań do SQL: 12