www.balet.pl Strona Główna www.balet.pl
forum miłośników tańca

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
list otwarty w sprawie emerytur dla tancerzy
Autor Wiadomość
Kasia G 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
krytyk
Wiek: 47
Posty: 4412
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon Cze 11, 2007 9:25 pm   list otwarty w sprawie emerytur dla tancerzy

Drodzy forumowicze,

ponizej wklejam treśc listu otwartego w sprawie utrzymania lub zapewnienia innego rodzaju specjalnych emerytur dla tancerzy. Wprawdzie w internecie nie mozna zbierac oficjalnych podpisów poparcia bo nie kazdy ma (mało kto ma) podpis elektroniczny ale jesli chcecie zamanifestować swoje poparcie dla tego działania podjetego przez polskich tancerzy przed uchwaleniem niekorzystnej dla nich ustawy emerytalnej wpiszcie się poniżej

LIST OTWARTY TANCERZY POLSKICH

Związek Zawodowy Artystów Baletu Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie i cała społeczność tancerzy polskich, zwracają się po raz kolejny, tym razem być może ostatni, do Władz Rzeczypospolitej Polskiej oraz wszystkich tych , którym leży na sercu dobro polskiego tańca z gorącym apelem o podjęcie działań, które nie dopuszczą do uchwalenia nowej ustawy emerytalnej, w proponowanym obecnie kształcie. Przygotowywana reforma systemu emerytalnego pozbawia bowiem artystów tancerzy, nabytych przez nich uprawnień do wcześniejszego przechodzenia na emeryturę. Mija już blisko dziesięć lat od kiedy podjęto decyzję o podjęciu działań zmierzających do zmiany systemu emerytalnego. Decyzja ta, dla środowiska tancerzy , a także dla kolegów artystów reprezentujących inne dziedziny sztuki, którzy padli jej ofiarą, kojarzy się z nazwiskiem Pani Ewy Lewickiej, która była odpowiedzialna za przygotowanie tej ustawy i która podjęła decyzję o odebraniu tancerzom w nowej ustawie dotychczasowych uprawnień i nie objęciu ich systemem emerytur pomostowych. Te dziesięć lat to okres nieustannej walki toczonej przez środowisko tancerzy o przekonanie decydentów, reprezentujących różne opcje polityczne, które na przestrzeni tych lat rządziły Polską, o szkodliwości tej decyzji. Walkę tę w imieniu tancerzy podjął Związek Artystów Scen Polskich, Związek Zawodowy „Solidarność”, a także nowopowstałe organizacje takie jak „Związek Artystów Baletu Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie i Ogólnopolski Związek Zawodowy Artystów Baletu działający w Łodzi. W naszych staraniach wspierali nas również tancerze nie zrzeszeni w żadnych organizacjach, ci przedstawiciele mediów, którzy rozumieli specyfikę zawodu tancerza, a także miłośnicy tańca w całej Polsce. Niestety w ciągu tych dziesięciu lat nie spotkaliśmy się ze zrozumieniem ze strony władz, a rzeczową dyskusję zastępowały bądź to mgliste obietnice zachowania dotychczasowego stanu prawnego bądź też argumenty o konieczności przekwalifikowania się i rozpoczęcia nowej kariery zawodowej. Wielokrotnie wykazywaliśmy nierealność w polskich warunkach społeczno- ekonomicznych przekwalifikowania się tancerzy i rozpoczynania nowej kariery na wyjątkowo trudnym polskim rynku pracy. Dotyczy to szczególnie tych tancerzy, których zmiana ich sytuacji emerytalnej dosięgła w momencie kiedy przepracowali w zawodzie wiele lat i do przejścia na emeryturę według starych zasad, po wprowadzeniu nowych przepisów zabraknie im często zaledwie kilku miesięcy.
Tancerze w Polsce stanowią nieliczną grupę zawodową. Podkreślić należy, że naukę zawodu rozpoczynają w wieku 10 lat, a dziewięcioletni okres nauki w szkole wiąże się już ze znacznym wysiłkiem fizycznym i poddawaniem ciała ćwiczeniom baletowym, niezgodnym z anatomią człowieka . Tak długi okres przygotowań do zawodu jest jednak niezbędny by profesjonalnie wykonywać ten piękny i rzadki zawód. Tak więc do momentu osiągnięcia wieku uprawniającego do przejścia na wcześniejszą emeryturę, tancerka lub tancerz muszą przetańczyć co najmniej 24 lata. Są to 24 lata, codziennych , morderczych ćwiczeń, prób , spektakli. Rodzi się pytanie, kiedy i jak ma się w tym czasie przygotowywać artysta tancerz do zmiany zawodu. Nie jest również zasadnym argumentem twierdzenie, że tancerze po osiągnięciu pewnego wieku mogą bądź uczyć bądź rozpocząć karierę choreograficzną, gdyż takie rozwiązanie dotyczyć będzie jedynie niewielkiego procenta tancerzy.
Dzisiaj, kiedy dzień wprowadzenia nowego systemu emerytalnego jest coraz bliższy tancerze czują się rozgoryczeni i oszukani, gdyż wszystko wskazuje na to, że pomimo zapewnień ze strony Ministerstwa Kultury, i przedstawicieli innych organów władzy o zrozumieniu dla ich sytuacji i woli podjęcia działań mających na celu znalezienie jak najlepszych rozwiązań, nie tylko nie zostaną utrzymane dotychczasowe warunki przechodzenia na emerytury, ale tancerze nie będą również objęci emeryturami pomostowymi. Dla wielu z nich oznacza to zagrożenie bezrobociem i wykluczeniem społecznym związanym z utratą zawodu.
W dalszej perspektywie podjecie decyzji o pozbawieniu tancerzy uprawnień emerytalnych sprawi, że szkoły baletowe będą świecić pustkami, a na polskich scenach przestaniemy mieć możliwość oglądania polskich artystów baletu. Będzie to żałosny i tragiczny koniec ponad dwustuletniej tradycji polskiego baletu.
Dlatego dziś, kiedy pozostało kilka miesięcy, które mogą zdecydować o przyszłości polskiego baletu, tancerze polscy zwracają się do wszystkich, którym leży na sercu dobro polskiej kultury, której ważną cząstką jest sztuka tańca o wsparcie naszych zabiegów mających na celu zachowanie dotychczasowego systemu przechodzenia tancerzy na emerytury.
Do przedstawicieli Władz Rzeczpospolitej Polskiej zwracamy się natomiast z apelem by jeszcze raz dokonali bilansu strat jakie, tak w sferze materialnej jak i duchowej, w wyniku wprowadzenia nowej ustawy poniesie taniec w Polsce. Spoczywa na Państwu wielka odpowiedzialność za los polskiej kultury i za to czy w przyszłości będzie jeszcze można mówić o polskiej sztuce baletowej.
Dziękujemy wszystkim, którzy zechcą wesprzeć nas w walce o nasze prawa.
Tancerze polscy

Warszawa 06.07.2007

_________________
Niech pamięta elita, że każda śmietanka na deser jest bita.
Lec
 
 
 
M. 
Koryfej


Wiek: 39
Posty: 737
Skąd: znad morza :)
Wysłany: Pon Cze 11, 2007 9:36 pm   

Kasiu G a ile trzeba tych podpisów? Pomyślałam, że możemy wydrukować i zebrać trochę podpisów wśród "swoich" a potem wysłać pocztą i zebrać to do kupy. Hmmm?
 
 
 
Olimpia 
Koryfej


Związek z tańcem:
tancerz, choreograf
Wiek: 36
Posty: 808
Skąd: Koszęcin
Wysłany: Pon Cze 11, 2007 9:50 pm   

No wlasnie! Czy mozna tak zrobic Kasiu G.? Mysle, ze znalazlabym wieeelu ludzi, ktorzy by to chetnie podpisali. Pytanie tylko czy tak sie da.
_________________
Nikt nie zobaczy łez przez wnętrze płynących i nikt nie usłyszy skargi z warg zaciśniętych głucho.
 
 
Joanna 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
tancerka?
Posty: 2981
Wysłany: Pon Cze 11, 2007 10:21 pm   

Czy cała sprawa dotyczy tylko tancerzy po szkołach baletowych i tańczących w zespołach baletowych?
_________________
"Plié is the first thing you learn and the last thing you master" Suzanne Farrell
 
 
Kasia G 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
krytyk
Wiek: 47
Posty: 4412
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon Cze 11, 2007 10:23 pm   

oczywiście, mozna tak zrobić, sprawa jest dosc pilna bo listy z podpisami musiałabym dostac pocztą do 23 czerwca. Kto zechce zebrac podpisy w swoim srodowisku proszę o kontakt na priva i podanie maila wtedy przesle listę, na której mozna się podpisywać - z tym ze wazne są wlasciwie tylko podpisy osób pełnoletnich z podaniem nr dowodu. Ale moze podpisy młodziezy uczącej sie baletu tez kogos wzruszą.
zatem czekam na privy z adresami mailowymi
_________________
Niech pamięta elita, że każda śmietanka na deser jest bita.
Lec
 
 
 
Tanc... 
Corps de Ballet


Związek z tańcem:
Tancerz,choreo,naucz
Wiek: 53
Posty: 538
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Czw Cze 14, 2007 10:28 pm   

Forumowicze z Trójmiasta możecie zgłosic się do mnie mam taki list i taką listę - możecie sie podpisać w Operze Bałtyckiej lub w umówionym miejscu . 8) Pozdrawiam - pisać - na priva
 
 
majka m
Nowicjusz

Posty: 24
Skąd: poznań, krakow
Wysłany: Pią Cze 15, 2007 1:31 pm   

Informuje ,ze w Poznaniu juz zbierane sa podpisy, min. PTT rozdalo listy do zbierania podpisow zainteresowanym, koniecznie trzeba sie zmobilizowac!!!!
 
 
Wojtek4p 
Adept Baletu


Związek z tańcem:
miłośnik itp.itd...
Wiek: 52
Posty: 259
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: Pią Cze 15, 2007 6:15 pm   

Witam. Z miłą chęcią bym się podpisał pod tego typu petycją tym bardziej, że widać iż o słuszną sprawę tutaj chodzi, ale nie mam poprostu takiej technicznej możliwości.
Bo chyba u nas w Bydzi w Operce nikt nie zbiera takich podpisików, bynajmniej Ja o tym nie słyszałem.
Pozdrawiam. :)
_________________
Wojtek-pozytywnie zakręcony...
...JESTEM JAK RUSKI CZOŁG NIE DO ZAJECHANIA...-hi hi hi...
Specjalne słodkie pozdrowienia dla JustDance...
 
 
 
Kasia G 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
krytyk
Wiek: 47
Posty: 4412
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią Cze 15, 2007 11:19 pm   

o ile wiem list został przekazany takze do zespołu baletowego Opera Nova - zapytaj, jesli masz taka mozliwość
_________________
Niech pamięta elita, że każda śmietanka na deser jest bita.
Lec
 
 
 
M. 
Koryfej


Wiek: 39
Posty: 737
Skąd: znad morza :)
Wysłany: Pon Lip 09, 2007 2:48 pm   

Można zapytać czy dzieje się coś dalej z listem?
_________________
"Kochamy wciąż za mało i stale za późno..."
J. Twardowski
 
 
 
Father 
Solista Baletu


Wiek: 75
Posty: 1604
Skąd: ze Szczecina
Wysłany: Pon Lip 09, 2007 3:14 pm   

A jak jest rozwiązana sprawa emerytur tancerzy w innych krajach(bardziej cywilizowanych)?
_________________
To mnie przerasta!
Ale da sie udżwignąć
 
 
Sagittaire 
Pierwszy Solista

Wiek: 41
Posty: 2809
Wysłany: Sro Lip 11, 2007 9:00 am   

Przy okazji tych zmian emerytalnych mówiło się, że wcześniejsze emerytury to niby relikt komunizmu oraz że w państwach Europy Zachodniej nie ma wcześniejszych emerytur dla tancerzy. Z tego co wiem takie wcześniejsze emerytury są w Szwecji i Norwegii i chyba we Francji (ale tam są jakieś specyficzne zasady).

Przy tej okazji wyłania się jeszcze jeden problem - jeżeli nie emerytura wcześniejsza to powinno się chociaż rozbudować jakiś system pomocowy służący ewentualnemu przekwalifikowaniu się tancerza w pewnym wieku lub po ewentualnej kontuzji uniemożliwiającej dalsze wykonywanie zawodu. Problem ten jest o tyle istotny, że przy systemie pracy tancerza trudno jest zdobywać inny zawód (w szkole baletowej a potem w teatrze mało jest czasu na myślenie o wyrabianiu sobie drugiego zawodu). W Niemczech jest to natomiast dość dobrze zorganizowane.

Prawo unii europejskiej na dobrą sprawę nie odnosi się do tego zagadnienia (nie ma bodajże żadnych norm bezpośrednio i powszechnie obowiązujących. są jakieś dyrektywy ale odnoszą się do trochę innych problemów).

Jedyne znane mi akty prawa europejskiego dotyczą kwestii pracująch w kilku państwach członkowskich Europy artystów, którzy płacą w różnych krajach składki socjalne i emerytalne, których później nie można przenieść do krajów pochodzenia. Z tego powodu potem okazuje się że mimo płacenia składek nie ma się prawa do emerytury ani do zasiłku w razie utraty pracy.
 
 
Kasia G 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
krytyk
Wiek: 47
Posty: 4412
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro Lip 11, 2007 9:31 am   

doskonale ujęte - oczywiscie, ze jesli nie mozna utrzymac wczesniejszych emerytur dla tancerzy (choć u nas to akurat jest "norma" bo takowe z powodu cięzkich warunków pracy maja np. nie tylko górnicy czy zołnierze ale takze nauczyciele) to trzeba wypracowac system emerytur pomostowych, pozwalajacych na przystosowanie sie do rynku pracy etc.
Troche pisałam na ten temat tu:
http://www.teatry.art.pl/!felietony/umierajacyl.htm

http://www.e-teatr.pl/pl/artykuly/25322.html

(te linki były juz na forum podawane, ale w tym miejscu chyba trzeba je powtórzyć)


Przy okazji ze temat został odswierzony pragne poinformowac, ze również przy pomocy forumowiczów pod listem tancerzy w sprawie emerytur udało sie zebrać prawie 1500 podpisów. List został wysłany do mediów oraz złozony w kancelariach wszystkich organów ustawodawczych, u premiera i odpowiedzialnych ministrów
_________________
Niech pamięta elita, że każda śmietanka na deser jest bita.
Lec
 
 
 
Sagittaire 
Pierwszy Solista

Wiek: 41
Posty: 2809
Wysłany: Sro Lip 11, 2007 9:57 am   

Fajnie, że przypomniałaś te artykuły, - dzięki temu ja np. przeczytałam je po raz pierwszy.

Chciałabym zwrócić Waszą uwagę na cytat z jednego z nich: "Górnicy wywalczyli sobie swoje sprawy na ulicach. Widać trzeba rzucać petardami i kamieniami, żeby dostać swoje. Ale jak możemy zastrajkować my, tancerze? Przecież nie będziemy rzucać baletkami! - nie kryje wzburzenia Woźniak"(koniec cyt.). - oto chyba istota problemu. Martwi mnie, że przywileje wielu grup zawodowych zależą tak bardzo od wyjścia na ulicę i wywrzeszczenia swoich racji ( górnicy , pielęgniarki, nauczyciele). A kto nie jest reprezentowany przez silne związki jest na straconej pozycji. Tyle, że tancerzy jest zbyt mało żeby kiedykolwiek utworzyć silny związek...
 
 
gonia 
Solista Baletu


Związek z tańcem:
miłośnik
Posty: 1705
Wysłany: Sro Lip 11, 2007 10:03 am   

poza tym o ile pielęgniarkami itp. się mogą przejąć, bo jak np. wszyscy wyjadą to nie będzie za miło, ale tancerze? przecież jak przestaną tańczyć to chorzy nie będą umierać, dzieci i tak się będą uczyć w szkołach a państwo nie będzie miało strat, bo co komu po kilkuset tancerzach? w końcu i tak rządzi cichopkowa ze swoim 'tt' i to jest wizerunek polskiego tańca....
_________________
Na forum wróciłam po 2 latach, widać nie da się żyć bez tańca, chociaż już zapewne do niego nie wrócę. Trochę jakby nowe życie.
Nie wiem, czy wróciłam na stałe, może za chwilę znów zniknę. Ale co jakiś czas zaglądnę.
 
 
 
Father 
Solista Baletu


Wiek: 75
Posty: 1604
Skąd: ze Szczecina
Wysłany: Sro Lip 11, 2007 5:56 pm   

To faktycznie jest problem z tymi emeryturami.Pomimo tego raczej nie wierzę w to,że kiepska perspektywa godnych emerytur odstraszy nowych adeptów sztuki baletowej.Jest coś takiego w każdej spoleczności jak tak zwany wspólczynnik lambda.Czyli stosunek ilości jednostek nadchnionych sztuką do reszty populacji.Historia pokazala już ,że żadne trudności losowe nie są w stanie ich zlamać.Przykładem niech będzie sytuacja w Rosji bolszewickiej.
_________________
To mnie przerasta!
Ale da sie udżwignąć
 
 
carewna
Adept Baletu


Posty: 182
Wysłany: Sob Lip 21, 2007 2:12 am   

Na tej stronie
http://gospodarka.gazeta....ias=7&startsz=x
szukajac jakies info o naszych emeryturach znalazlam cos takiego
Kiedy na emeryturę

Kobiety wykonujące zawody, o których poniżej, muszą osiągnąć:

(tancerki, akrobatki, gimnastyczki, ekwilibrystki i kaskaderki - 40 lat;

(solistki, wokalistki, trębaczki (itp.) oraz treserki zwierząt drapieżnych - 45 lat;

(chórzystki, żonglerki, aktorki teatru lalek - 50 lat;

(skrzypaczki, perkusistki, pianistki (itp.), aktorki, dyrygentki, operatorki filmowe, fotografki - 55 lat.

(Na wcześniejszą emeryturę mogą też przejść dziennikarki zatrudnione w redakcjach objętych układem zbiorowym pracy.

- po skończeniu 55 lat; staż wynosi tu minimum 20 lat, z czego 15 w zawodzie. Warunki trzeba spełnić do końca 2007 r.
Czegos tu troche nie rozumiem!!!
Mamy tanczyc do 40 ale dopiero po 15 latach dostaniemy emeryture czy to juz u mnie ze zmeczenia rozum odmawia posluszenstwa?!
_________________
Nie można iść do przodu patrząc w tył...

carewna.bloog.pl
 
 
 
Father 
Solista Baletu


Wiek: 75
Posty: 1604
Skąd: ze Szczecina
Wysłany: Sob Lip 21, 2007 7:37 am   

Nie rozumiem dlaczego nie rozumiesz. Sprawa jest prosta a mianowicie: aby tancerka mogla przejśc na emeryturę musi mieć ukończone 40lat i przepracowane 20lat a z tego minimum 15lat w zawodzie czyli jako tancerka.
Taka ciekawostka-emeryci też tańczą Podaję link do ich występu z 2007 roku - Ludmila ma 72 lata - fantastyczne http://pl.youtube.com/watch?v=Wto0IJmaLOU
_________________
_________________
To mnie przerasta!
Ale da sie udżwignąć
 
 
bartoromero
Nowicjusz

Posty: 6
Wysłany: Sob Lip 21, 2007 9:21 am   

...Warunki trzeba spełnić do końca 2007 r....


Czy to znaczy, że to były stare przepisy-teraz (po 2007) trzeba będzie pracować do 60 (kobiety) i 65 (mężczyźni). Czyli jeśli pracowałeś w balecie (np.jak dotychczas -do 40), to teraz musisz się przekwalifikować i do 60-65 pracować w bufecie. Brrr... Wydaje mi się, że zawód tancerza po prostu zniknie w takich warunkach...
 
 
 
sfra 
Solista Baletu

Związek z tańcem:
baletoman
Posty: 1605
Skąd: Varsovie
Wysłany: Sob Lip 21, 2007 12:28 pm   

Father napisał/a:

Taka ciekawostka-emeryci też tańczą Podaję link do ich występu z 2007 roku - Ludmila ma 72 lata - fantastyczne http://pl.youtube.com/watch?v=Wto0IJmaLOU
_________________



Wspaniale, ale czy wszyscy beda sie tak doskonale trzymac i beda takimi gwiazdami? FRacci tez tanczyla wpodeslzym wieku... Plisiecka ostatnio rowniez. Ale to sa JEDNOSTKI.

Jezeli chodzi o taniec wspolczesny, to z wielka ochota obejrzalbym wlasnie 60latkow, ta dojrzalosc artystyczna musialaby byc porazajaca. Czy ktos widzial Birgit Cullberg ?
_________________
sfra- odnaleziony pośród manewrów sztuki i jezyka francuskiego
 
 
Father 
Solista Baletu


Wiek: 75
Posty: 1604
Skąd: ze Szczecina
Wysłany: Sob Lip 21, 2007 8:23 pm   

To jeszcze nic nie znaczy ponieważ nie ma nowej ustawy.
Ale dobrze jest kiedy tancerz ma dwa zawody zresztą dotyczy to również sportowców wyczynowych.

_P.S. Chętnie bym zobaczył Cullberg.Gdybyś był (albo ktoś) tak uprzejmy i zapodał link?
_________________
To mnie przerasta!
Ale da sie udżwignąć
 
 
Torin 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
miłośnik baletu :)
Wiek: 57
Posty: 1577
Skąd: ja się tu wziąłem ??
Wysłany: Czw Mar 13, 2008 3:02 pm   

No to odświeżę wątek :)
Wczoraj w wiadomościach (chyba - widziałem przypadkiem ...) mówili o emeryturach pomostowych/wcześniejszych itp. No i o dziwo padł temat emerytur dla tancerzy !
Nawet jakiś solista Teatru Wielkiego (tak mi szczęka opadła, że nawet nie przeczytałem kto ;) ) miał okazję z 5sek się wypowiedzieć że to nie może tak być i że tancerze zaczynają bardzo wcześnie pracę i w ogóle. Takie malutkie nic w sprawie. No ale pierwszy raz od chyba zawsze cokolwiek było powiedziane pozytywnego w mediach na ten temat ...

Torin
_________________
Statler - Świetny jest ten spektakl. Leczy moje dolegliwości.
Waldorf - A co ci dolega ?
Statler - Bezsenność !!!
 
 
     
nathaliye 
Pierwszy Solista


Posty: 2264
Wysłany: Czw Mar 13, 2008 3:05 pm   

mowili o tym kogo te matury przestana dotyczyc od ktoregos tam roku

http://wiadomosci.onet.pl/1707387,10,item.html
_________________
http://www.funpic.hu/swf/monitor_cleaner.swf

sukces? 100% talentu, 100% pracy
 
 
     
Kasia G 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
krytyk
Wiek: 47
Posty: 4412
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Mar 13, 2008 6:46 pm   

Torin napisał/a:
Nawet jakiś solista Teatru Wielkiego (tak mi szczęka opadła, że nawet nie przeczytałem kto ;) ) miał okazję z 5sek się wypowiedzieć że to nie może tak być i że tancerze zaczynają bardzo wcześnie pracę i w ogóle.
Torin


Tak, to był Karol Urbański, zresztą inicjator tego listu w sprawie emerytur, który jest zamieszczony w tym wątku i który wszyscy podpisywaliśmy
_________________
Niech pamięta elita, że każda śmietanka na deser jest bita.
Lec
 
 
     
carewna
Adept Baletu


Posty: 182
Wysłany: Czw Mar 13, 2008 11:06 pm   

To moze powtorzymy akcje z listem i naglosnijmy ta sprawe jeszcze raz
_________________
Nie można iść do przodu patrząc w tył...

carewna.bloog.pl
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   

Odpowiedz do tematu Dodaj do serwisow: Bookmark and Share
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,2 sekundy. Zapytań do SQL: 12