www.balet.pl Strona Główna www.balet.pl
forum miłośników tańca

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
CHOREOGRAF POLSKI .....
Autor Wiadomość
Kurt
Nowicjusz

Posty: 16
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Nie Gru 18, 2005 9:48 pm   

Pani Kasiu dziękuję za odpowiedź.
Tak, czytałem recenzję pana Marczyńskiego w Rzeczpospolitej i dlatego moje pytanie o tego choreografa. Dość imponujacy życiorys. Dlaczego tak mało o nim słychać i tak mało się o nim mówi. Nawet na tym forum “choreograf polski” nie został wymieniony? Czy można zobaczy jego prace w Polsce?
 
 
tanzerin
Nowicjusz


Posty: 10
Wysłany: Nie Gru 18, 2005 10:11 pm   

Alexandr Azarkevitch

jego prace można było zobaczyć chociażby na ostatnim konkursie w Gdańsku (między innymi "Spider" tańczony przez Kamila Węsierskiego z Gdańskiej OSB) i w zeszłym roku na otwarciu III Międzynarodowego Konkursu Sztuki Choreograficznej im. Sergiusza Diagilewa... ma indywidualny styl i bardzo dobrze się z nim pracuje:)
 
 
Aspicia 
Adept Baletu

Związek z tańcem:
Pasja i coś jeszcze
Posty: 68
Wysłany: Nie Gru 18, 2005 10:16 pm   

yvonne napisał/a:
Myśłę,że Pan Woźniak Sławomir jest bardzo obiecującym młodym nie tylko tancerzem ale i choreografem :lol: .


Jestem zdecydowanie za Woźniakiem- jego KOMIXKOMEDIA jest genialna- po prostu.
_________________
"Wielcy tancerze nie są wielcy z powodu swej techniki, lecz dzięki swojej Pasji" Martha Graham
 
 
Kasia G 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
krytyk
Wiek: 47
Posty: 4412
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie Gru 18, 2005 11:32 pm   

Kurt napisał/a:
Pani Kasiu dziękuję za odpowiedź. (...)
Dlaczego tak mało o nim słychać i tak mało się o nim mówi. Nawet na tym forum “choreograf polski” nie został wymieniony? Czy można zobaczy jego prace w Polsce?


na forum jestem po prostu Kasia :)
Prace Krzysztofa Pastora były wystawiane za dyrekcji Slawomira Pietrasa w teatrach przez niego kierowanych. Potem Pastor wyjechał za granicę i tyle go widzieliśmy... W Polsce obecnie nikt mu nic nie proponuje - tak przynajmniej mówił goszcząc w Warszawie jako juror konkursu Eurowizji dla młodych tancerzy. No i wówczas, gdy był w Polsce kilka dni - tez nikt sie nim nie interesował, ba, nawet nie bardzo wiedziano kto to jest i o czym z nim rozmawiac na konf. prasowej :roll:
_________________
Niech pamięta elita, że każda śmietanka na deser jest bita.
Lec
 
 
 
Kurt
Nowicjusz

Posty: 16
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Pon Gru 19, 2005 5:40 pm   

Kasiu dzięki
Jak widzisz jestem prawdziwym nowicjuszem. Dzięki za informacje. Pozdrawiam. :?
 
 
Pati_jazzy 
Adept Baletu


Związek z tańcem:
uczennica
Wiek: 34
Posty: 65
Skąd: Kraków
Wysłany: Nie Sty 22, 2006 4:17 pm   

No dziwię się, dlaczego nikt nie napisał: Monika Myśliwiec. To jest moja ulubiona choreografka, choć może nie miałam okazji spotkać zbyt wielu... Ale ona jest jak dla mnie znakomita!
 
 
 
zetor
Nowicjusz

Posty: 18
Skąd: berlin
Wysłany: Pią Sty 27, 2006 6:37 pm   

http://www.het-ballet.nl/index.php?lang=uk
 
 
zetor
Nowicjusz

Posty: 18
Skąd: berlin
Wysłany: Nie Lut 12, 2006 9:49 pm   

Znalazlem nowa wiadomosc o Krzysztofie Pastorze

http://www.operan.se/

TRISTAN
Ballet in two acts

The story of Tristan and Isolde, the eternal tale of impossible love and
lovers united in death, is danced in the choreography of Krzysztof Pastor in
this new full-evening work commissioned by the Royal Ballet. A contemporary
interpretation of an ancient legend danced against a background of Wagner's
music and Ernst Billgren's highly personal set.

Music: Richard Wagner (from Tristan und Isolde and Wesendonck Lieder).
Arrangements: Hank de Vlieger
Choreography: Krzyzstof Pastor
Libretto: Carel Alpenhaar
Set design: Ernst Billgren
Costume design: Tatyana van Valsum
Light design: Linus Fellbom
 
 
Kasia G 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
krytyk
Wiek: 47
Posty: 4412
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie Lut 12, 2006 9:55 pm   

dzieki, super ze ktos to sledzi i dzieli sie informacjami! :P
_________________
Niech pamięta elita, że każda śmietanka na deser jest bita.
Lec
 
 
 
kris
Nowicjusz

Posty: 10
Wysłany: Pon Mar 13, 2006 12:27 pm   Krzysztof Pastor

No, to podaję coś innego:






Link do strony:

http://www.theatresqy.org...ale_ballet.html

Pozdrawiam
Kris

---------------------------------------------------------------
Pani Kasi dziękuję za uporządkowanie mojego posta.
Na przyszłość będę zwracał uwagę też na wielkość zamieszczanych
file w znaczniku img. Myślę, że max szerokość 300px będzie optymalną
dla rozdzielczości monitora, którą ma Pani ustawioną na swoim komputerze.
Ostatnio zmieniony przez kris Pon Mar 13, 2006 1:20 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
czekoladka
Corps de Ballet


Posty: 328
Skąd: Kielce
Wysłany: Wto Mar 14, 2006 5:25 pm   

ja za swietnego polskiego choreografa uwazam pana Andrzeja Morawca porostu człowiek złoto a drugiego za dobrego choreografa uwazam pania Elzbiete Szlufik (to, że jest dyrektorka w teatrze w, którym tańcze nie ma nic wspólnego)
_________________
tu warto zajrzec zapraszam www.ktt.pl (Kielecki Teatr Tanca)
 
 
 
syziaa
Nowicjusz


Posty: 5
Wysłany: Nie Kwi 02, 2006 12:59 pm   

Jak można nie wspomnieć pani Renaty Jakimiuk :-)
 
 
zetor
Nowicjusz

Posty: 18
Skąd: berlin
Wysłany: Nie Kwi 02, 2006 3:40 pm   

Wiecej o Krzysztofie Patorze ktorego balet Tristan mial premiere w Sztokholmie 31.03. z Krolewskim Baletem Szwecji.

http://www.svd.se/dynamis...id_12221237.asp

http://www.whatsonmedia.com/Opera.html
 
 
Kurt
Nowicjusz

Posty: 16
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Nie Kwi 02, 2006 5:27 pm   

syziaa napisał/a:
Jak można nie wspomnieć pani Renaty Jakimiuk :-)


Droga Syziaa czy moglabys nam opowiedziec nieco wiecej o pani Jakimiuk? Nie wpominamy bo nic nie wiemy. Opisz nam gdzie dziala i co robi to jest zawsze interesujace..
 
 
Gość 
Solista Baletu


Związek z tańcem:
tancerka
Posty: 1107
Wysłany: Nie Kwi 02, 2006 5:30 pm   

http://www.chdk.chelm.pl/estrada_kier.htm (ja też pierwszy raz o niej szłyszę, ale z ciekawości "wrzuciłam" Ją w google)
 
 
syziaa
Nowicjusz


Posty: 5
Wysłany: Pon Kwi 03, 2006 3:20 pm   Pani Jakimiuk

post zmieniony przez administratora na prosbe bohaterki postu:

Renata Jakimiuk – od 1980 do 1992 tancerka Społecznego Ogniska Baletowego w Lublinie ukończyła historie, oraz pedagogikę na wydziale animator i menadżer kultury o specjalności teatr, W latach 1991-1992 brała udział w sztukach w Teatrze Dramatycznym im. J. Osterwy w Lublinie. W roku 1994 zdobyła tytuł instruktora tańca współczesnego w Centrum Tańca i Sztuki im. J. Strzembosz w Krakowie. Od 1994 roku prowadzi zespół dziecięco-młodzieżowy Estrada Dziecięca w Chełmie. Od 1998 roku pomysłodawca i organizator Ogólnopolskich Spotkań z Tańcem Współczesnym w Chełmie. W 2007 laureatka nagrody Kazimierza Andrzeja Jaworskiego w dziedzinie animator kultury za rok 2006. Od października 2007 studentka podyplomowych studiów Teorii Tańca na Akademii Muzycznej w Warszawie.
***
Wspomniałam o niej ponieważ, mieszkam w niewielkim mieście i mało jest u nas kultury. Jedno kino i dom kultury. I młodzież ma bardzo mało do wyboru z zainteresowań tańcem czy sztuką.

Pani Renata Jakimiuk miała możliwość pracy za granicą oraz uczenia w szkołach baletowych w większych miastach Polski. Jednak wybrała Chełm. I za to jej dziekuję. Bo to dzieki niej poznałam kulisy baletu. To dzięki niej męczymy się, wyciskamy siódme poty, aby potem zrobić swobodnie szpagat, trzymać nogę koło ucha, bądź kręcić piruety.

Niedawno gościliśmy instruktorów ze szkoły baletowej z Ukrainy, a w czerwcu przyjeżdżają do nas dziewczyny ze Stanów ze SB. Naprawdę Ci którzy mieszkają w duzych miastach. Mają świetnie.

To pani Renata zainspirowała we mnie i w większości moich kolezanek pasję do tańca, nie tylko baletu.

Mam nadzieję, że zrozumiecie, dlaczego wpisałam jej nazwisko w temacie "Choreograf Polski".
_________________
Live to dance...
Dance to live...
Ostatnio zmieniony przez Kasia G Nie Gru 09, 2007 12:02 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
sisi
ADMINISTRATOR


Posty: 1620
Skąd: z daleka
Wysłany: Pon Kwi 03, 2006 3:55 pm   Re: Pani Jakimiuk

syziaa napisał/a:
skończyła studia na wydziale tańca klasycznego w Krakowie.


jest taki?!
_________________
you broke my heart cause I couldn't dance
you didn't even want me around
but now I'm back to let you know
I CAN REALLY SHAKE THEM DOWN!!
 
 
syziaa
Nowicjusz


Posty: 5
Wysłany: Pon Kwi 03, 2006 4:04 pm   

źle to nazwałam :) przepraszam
_________________
Live to dance...
Dance to live...
 
 
Kurt
Nowicjusz

Posty: 16
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Pon Kwi 03, 2006 4:07 pm   

Droga Syziaa
dzieki za informacje. Bardzo slusznie ze wspomnialas o pani Jakimiak. Wyglada na to ze to co robi jest wartosciowe i wazne.

Pozdrawiam

Kurt
 
 
zetor
Nowicjusz

Posty: 18
Skąd: berlin
Wysłany: Czw Kwi 06, 2006 5:55 am   

Znowu Pastor i to calkiem powaznie bo na festiwalu w Edynburgu.

http://www.eif.co.uk/E149...3f0f70ebfc34bf5
 
 
Tanc... 
Corps de Ballet


Związek z tańcem:
Tancerz,choreo,naucz
Wiek: 53
Posty: 538
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Sro Kwi 12, 2006 11:56 pm   

Jedyne studia związane z pedagogiką baletu - tańca są W-wie ( nie lubię tego miasta ) A.M. im .F.Chopina 8) zmieniłem troche wątek ,ale padło tu stwierdzenie ,ze są takowe w Krakowie - otóż nie ma - 8) ( ale i tak wolę Kraków od Warszawy ) :twisted: 8)
 
 
Kasia G 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
krytyk
Wiek: 47
Posty: 4412
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto Cze 27, 2006 3:10 pm   

jeszcze o Krzysztofie Pastorze a raczej wywiad z nim w dzisejszej RzP.

Musiałem zrezygnować

Krzysztof Pastor, choreograf w Narodowym Balecie Holenderskim

Rz: Niewiele brakowało, żeby objął pan dyrekcję zespołu baletowego Opery Narodowej w Warszawie. Coś jednak stanęło na przeszkodzie.
KRZYSZTOF PASTOR: Od razu wyznam, że żałuję. Potraktowałem tę propozycję bardzo poważnie, nie wydaje mi się jednak, aby Opera Narodowa podchodziła do niej w podobny sposób. Po latach występów jako tancerz, kiedy mam na koncie około czterdziestu choreografii zrealizowanych w wielu teatrach, propozycję kierowania narodowym baletem przyjąłem jako wyzwanie. Uważałem, że mogę swoje doświadczenia przekazać młodszym kolegom i sprawić, aby ranga pierwszego zespołu w Polsce została podniesiona, a balet był traktowany jako ważna, współczesna forma sztuki.
Sądzi pan, że zespół nie prezentuje odpowiedniego poziomu?
Nie zdążyłem zobaczyć spektakli, widziałem tylko lekcję i jedną próbę. Wystarczy jednak popatrzeć na miejsce baletu w strukturze narodowej sceny, na liczbę przedstawień w sezonie, na propozycje repertuarowe, aby wiedzieć, że jest dużo do zrobienia. Chciałem mieć gwarancję, że tancerze będą traktowani na równi z muzykami i śpiewakami. I spróbować stworzyć zespół nie tylko na wysokim poziomie, ale i o indywidualnym, rozpoznawalnym w Europie obliczu. Miałem świadomość, że nie stanie się to natychmiast i że będę musiał być zdeterminowany i cierpliwy. Podkreślałem to często w rozmowach z dyrekcją teatru.
W środowisku mówi się, że stawiał pan "zaporowe" warunki.
Mówi się też, że chciałem "zrobić czystkę". To plotki, zresztą rozmowy z dyrekcją teatru nie doszły jeszcze do tego etapu, z pewnością reorganizację, także personalną, należy przeprowadzić. A te "zaporowe warunki" dotyczyły spraw artystycznych i strukturalnych, na pewno nie finansów dla mnie. Dyrektor Treliński, którego za dokonania operowe cenię, z moich propozycji zaakceptował jedynie odmalowanie "baletowego piętra" w teatrze. To ważne, ale oczywiście spełnienie tylko tego warunku nie mogło spowodować moich przenosin do Warszawy. Poza tym chciałbym podkreślić, że byłem zainteresowany stanowiskiem dyrektora warszawskiego baletu nie dlatego, że jest mi źle w Amsterdamie. W Narodowym Balecie Holenderskim pełnię funkcję choreografa-rezydenta, z obowiązkiem stworzenia jednego spektaklu w sezonie. Kilka tygodni pracuję w Amsterdamie, resztę roku poświęcam na realizowanie przedstawień w Europie. Czasu dla warszawskiej sceny miałbym sporo. Chęci też. Takie uzgodnienia z dyrekcją w Amsterdamie zapadły wcześniej, rozmawialiśmy też o formach współpracy między zespołami. Wycofanie się z tego, przyznaję, było dla mnie nieco niezręczne.
W Narodowym Balecie Holenderskim w Amsterdamie pracuje pan od kilkunastu lat.
Jesteśmy w Holandii jedynym zespołem, którego repertuar zbudowany na bazie baletu klasycznego, pielęgnuje i kolekcjonuje największe osiągnięcia takich choreografów, jak Balanchine, Ashton, Miasin, ale także twórców współczesnych: Forsythe'a, van Manena, Twyli Tharp. Zespół liczy około dziewięćdziesięciu tancerzy, wystawiamy rocznie sto dwadzieścia spektakli. Oprócz klasyki tworzymy nowe balety, czasami utrzymują się one w repertuarze dłużej, czasami tylko jeden sezon. W sztuce potrzebna jest odwaga, ferment, myślenie współczesne. Staramy się dbać o rozwój talentów choreograficznych, które decydować będą o przyszłości i co bardzo ważne -o unikalnym obliczu zespołu.
Sam pracuje pan jednak z wieloma zespołami.
Jestem zapraszany do Australii, Izraela, Szkocji, USA, ale także na Litwę i na Łotwę, gdzie ostatnio zrealizowałem "Niebezpieczne związki" z oryginalną muzyką Artura Maskatsa. Dla Szwedzkiego Baletu Królewskiego w bieżącym sezonie przygotowałem "Tristana", według własnego libretta z muzyką Ryszarda Wagnera. W lecie na festiwalu w Edynburgu pokażę "In Light and Shadow" Bacha. W Amsterdamie przygotowuję spektakl inspirowany islamem, kulturą arabską. W planach mam wystawienie "Symfonii fantastycznej" Berlioza z Australian Ballet. W marcu przyszłego roku w Rydze spektaklem złożonym z fragmentów moich baletów będę obchodził jubileusz.
Szkoda, że nie u nas. Nie ma pan nawet propozycji wystawienia jakiegoś baletu w Polsce?
Kiedy rozmowy z Operą Narodową spełzły na niczym, dyrektor Treliński, po pewnym czasie, zaproponował mi wystawienie baletu. Były dwa terminy, jeden nie do przyjęcia, ponieważ uważam, że "Dziadka do orzechów" trzeba wystawiać tylko w okolicach Bożego Narodzenia, a w drugim wypadku miałem pracować bez orkiestry, która przygotowywała się do premiery operowej.
Ale przecież czasami pracuje pan do muzyki nagranej na taśmę?
Tak, ale nie na rozpoczęcie mojej pracy z zespołem. Myślę, że byłby to sygnał, iż godzę się na podrzędną rolę baletu na narodowej scenie. A to zaprzeczyłoby wszystkim moim zamierzeniom. Nie mogłem się zgodzić.
Miejmy jednak nadzieję, że kiedyś nasi tancerze będą mieli jeszcze okazję pracować z panem.
Rozmawiała Barbara Kanold


Znany bardziej w świecie, niż w Polsce


Krzysztof Pastor

Sylwetka
W 1975 r. ukończył szkołę baletową w Gdańsku, karierę zaczynał w Polskim Teatrze Tańca u Conrada Drzewieckiego, cztery lata później został solistą Teatru Wielkiego w Łodzi. W latach 80. związał się z zespołem w Lyonie, a następnie z Holenderskim Baletem Narodowym, którego był tancerzem, a trzy lata temu objął stanowisko głównego choreografa. Jest obecnie najbardziej znanym w świecie polskim artystą baletu, regularnie realizuje spektakle w wielu krajach Europy. W Polsce jego dokonania są mało znane, w 1994 r. w Teatrze Wielkim w Warszawie przygotował balet do III symfonii Henryka Mikołaja Góreckiego. Krzysztof Pastor był kandydatem na dyrektora zespołu baletowego Opery Narodowej, ale 1 czerwca objęła to stanowisko Jolanta Rybarska, była tancerka, a ostatnio pedagog warszawskiej szkoły baletowej. -j.m.
_________________
Niech pamięta elita, że każda śmietanka na deser jest bita.
Lec
 
 
 
DOMA
Nowicjusz


Posty: 30
Skąd: KNURÓW
Wysłany: Wto Lip 04, 2006 11:26 pm   

Janusz Józefowicz niekoniecznie choreograf udzielający sie w balecie ale jednak choreograf:D uwielbiam jego musicale:)
 
 
 
Ladybirt
Corps de Ballet


Związek z tańcem:
nałogowiec
Wiek: 33
Posty: 342
Skąd: 3miastko
Wysłany: Sro Lip 05, 2006 1:34 pm   

Jeśli chodzi o musicale to Jarosław Staniek.
_________________
"Gdy się miało szczęscie, które się nie trafia:
czyjes ciało i ziemię całą,
a zostanie tylko fotografia,
to-to jest bardzo mało."
Maria Pawlikowska-Jasnorzewska
 
 
 
Flora
Nowicjusz

Posty: 24
Wysłany: Sro Paź 11, 2006 7:34 pm   

Tak. Pan Jarosław Staniek to interesujący artysta. Obserwując jego prace widzę ciągły rozwój. To, co podobało mi się najbardziej, to choreografia do koncertu "Kombinat" (REWELACJA!) i nieco później "12 lawek"- choć nie przepadam za hip hopem jako takim, spektakl zrobił na mnie pozytywne wrażenie. Ostatnio robił "Carmen TV" dla Festiwalu Sacrum Profanum, ale w Krakowie, więc nie widziałam. W telewizji mignęły mi tylko fragmenty w jakimś programie. A może ktoś widział z forumowiczów?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   

Odpowiedz do tematu Dodaj do serwisow: Bookmark and Share
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,24 sekundy. Zapytań do SQL: 13