www.balet.pl Strona Główna www.balet.pl
forum miłośników tańca

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
taniec religijny
Autor Wiadomość
Kasia :)) 
Pierwszy Solista


Związek z tańcem:
oby wieczny!
Wiek: 73
Posty: 2627
Skąd: z dwóch końców Polski;D
Wysłany: Nie Maj 27, 2007 5:25 pm   taniec religijny

Byłam ostatnio na Mszy, gdzie ksiądz opowiadał o nim.
Nie potrafię sobie jednak wyobrazić, o co chodzi.
Czy ktoś potrafi powiedzieć, na czym polega taki taniec?
_________________
wieczny tańcogłód.
 
 
 
Joanna 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
tancerka?
Posty: 2981
Wysłany: Nie Maj 27, 2007 7:26 pm   

Moze chodzi o praise, liturgical, itd. dance, taki troche jakby amerykanski modern ;)
Co to jest mozesz poczytac tutaj: www.dance.net/praise dance (jest tam w ogole odzielny dzial na ten rodzaj tanca).
Filmikow mozesz poszukac na Youtube.
Osobiscie nie spotkalam sie z czyms takim w Polsce (ale wydaje mi sie to zbyt zwiazane z amerykanskim modernem, ktorego wlasciwie w Polsce nikt nie tanczy).
Nie wiem tez, na ile moze to byc przyjte na gruncie Kosciola Katolickiego, ktory w porownaniu z odlamami protestanckimi jest bardziej tradycyjny, hierarchiczny, o bardziej usystematyzowanej strukturze, niezmienna formula Mszy Sw, itd.
_________________
"Plié is the first thing you learn and the last thing you master" Suzanne Farrell
 
 
Kasia :)) 
Pierwszy Solista


Związek z tańcem:
oby wieczny!
Wiek: 73
Posty: 2627
Skąd: z dwóch końców Polski;D
Wysłany: Nie Maj 27, 2007 8:06 pm   

Wydaje mi się, że to nie może być nic bardziej skomplikowanego, ale zaciekawił mnie sam fakt istenienia takiego tańca.
W Szczecinie prowadzą go chyba zakonnice na plebanii koło owego Kościoła, w którym usłyszałam o takim tańcu i o tym, że przyjść może każdy.
Sprawa nie jest jakaś nagła ani koniecznie wymagająca szczegółowej odpowiedzi, ale tak ot, chciałam wiedzieć w czym rzecz. Widzę, że i dla was jest to nowość ;)
_________________
wieczny tańcogłód.
 
 
 
remigo
Nowicjusz

Posty: 11
Skąd: WARSZAWA
Wysłany: Nie Maj 27, 2007 9:09 pm   religijny

Taniec religijny istnial na początku średniowiecza, byly to horeografie ilustrujące ewangelie. Jednak z biegiem czasu rozwinol się ascetyzm oznaczający pogardę dla ciala a przez to i do tańca, który zostal uznany za diablski.

Cialo ludzkie zostalo zrehabilitowane w Kościele katolickim w XXw podczas Soboru Watykańskiego II. Bedąc we Francki spotkalem się z wykożystaniem tańca w liturgii zarówno u protestantów jak i u katolików. Byly to krótkie interpretacje opate na modern.

Jednak Kościól katolicki zezwala na wykożystywaniu tańca w litugii, tam gdzie należy to do obecnej tradycji Kościola (Instrukcja o pobożności ludowej). W praktyce oznacza to że tańczą chętnie i z przyzwoleniem w krajach afrykańskich (taniec oparty na etnicznych formach). W europie taniec liturgiczny jest nie mile widziany.

Czesto z liturgiach niektórzy lączą taniec żydowski (chasydzki) wiem że praktykują to wewnątrz liturgii we wspólnocie Blogoslawieństw (Beatitues). Praktykuje go również Nowa Droga (Chemin Neuf) na zewnątrz liturgii.

Nie wiem o który taniec chodzilo. Sam interesuje się tańcem w Chrześcijaństwie i Judaiźmie. Proszę ewentualnie o podanie jaka to byla parafia. Chętnie nawiąże kontakt z tymi siostrami.
_________________
Zafastynowany tańcem szczególnie tańce folk, izael ale również standard latino wspólczesny itp
 
 
Kasia :)) 
Pierwszy Solista


Związek z tańcem:
oby wieczny!
Wiek: 73
Posty: 2627
Skąd: z dwóch końców Polski;D
Wysłany: Nie Maj 27, 2007 9:49 pm   

Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie ;)
_________________
wieczny tańcogłód.
 
 
 
remigo
Nowicjusz

Posty: 11
Skąd: WARSZAWA
Wysłany: Nie Maj 27, 2007 9:54 pm   religijny

Dziękuję

Daleko odemnie. O ile się dobrze oriętuje są tam siostry i ojcowie ze zgromadzenia Chrystusa króla dla Polonii Zagranicznej (misyjne) więc będzie to taniec etniczny z krająw, gdzie siostry pacują. Postaram się dowiedzie c czegoś więcej.
_________________
Zafastynowany tańcem szczególnie tańce folk, izael ale również standard latino wspólczesny itp
 
 
Julcia
Corps de Ballet


Związek z tańcem:
tancerka rewii
Posty: 338
Wysłany: Nie Maj 27, 2007 9:59 pm   

To moja parafia i o ile mi wiadomo nic takiego u nas nie istnieje. Grupa tańca liturgicznego jest przy Kościele Szczecin Zdroje, przygotowywują się na wyjazd na Lednice i jednen z 'pokazów' mieli u nas. Niestety nie wiem pod jakim wezwaniem jest ta parafia.
_________________
you know miss sunshine,
she starts paint a perfect picture.
today.

 
 
 
Kasia :)) 
Pierwszy Solista


Związek z tańcem:
oby wieczny!
Wiek: 73
Posty: 2627
Skąd: z dwóch końców Polski;D
Wysłany: Nie Maj 27, 2007 10:09 pm   

Mówię co słyszałam w ogłoszeniach. ;)
Ale to już kawałek czasu temu było.
Wtedy wspominali o kursie tańca, więc całkiem możliwe, że nie był on na dłużej.
_________________
wieczny tańcogłód.
 
 
 
remigo
Nowicjusz

Posty: 11
Skąd: WARSZAWA
Wysłany: Nie Maj 27, 2007 10:26 pm   religijny

Potwierdzam taniec jest przy parafii Parafia Świętego Ducha w Szczecinie Zdrojach informacje na forum

http://www.tchr.org/zdroj...wtopic.php?t=65

Z tego co tam przeczytalem to są to horeografie do tańców lwdnickich i nie wiem czy jest jakiś specjalny "styl tańca". Nie nazwal bym tego tańcem religijnym, ale choreografią ilustrująca pieśni lednickie. Może kiedyś uda mi się to obejrzeć i napiszę więcej

Pozdrawiam
_________________
Zafastynowany tańcem szczególnie tańce folk, izael ale również standard latino wspólczesny itp
 
 
Ambasada Szczecin
Nowicjusz

Posty: 1
Wysłany: Wto Maj 29, 2007 5:30 pm   

Witam! Jestem z Ambasady Szczecin i podsylam Wam jeszcze 1 link o naszych dzialaniach w temacie zdjecia z naszych pierwszych kliku wystepow http://www.lednica.info/forum/topics13/960,30.htm
a takze w galerii http://www.tchr.org/zdroje/index.php?pokaz=galerie na dole strony w dziale VII lednica
Prowadzilem rok temu ambasade z Mateuszem, obecnie zajmuje sie w niej kontaktami z Poznaniem i prowadzeniem spraw zwiazanych z naszym uczestnictwem w Lednicy jako grupy ze Szczecina.
Obecnie Ambasadzie szefuje Kasia Jachimowicz namiary na www.ambasada.szczecin.pl (strona caly czas w budowie)
A tancem zajmuje sie Ada oraz Karolina.

Sprawami audio video zajmuje sie webdesigner ambasady Dominik mail do niego zejnowski@gmail.com moze jak bedzie mial troche czasu podrzuci Wam jakis wycinek jak go poprosicie z naszych wystepow zebyscie mogli zorientowac sie jak wygladaja nasze tance
Nie znam sie na nurtach i stylach w balecie to zaznaczam od razu nie do mnie takie pytania. Dziewczyny z naszej ambasady unowoczesniaja i zmieniaja taniec typowo lednicki oraz same wymyslaja nowe uklady, nie skupiamy sie tylko na piesniach stricte lednickich chociaz to od nich sie zaczela zabawa z tancem.
Na razie nigdzie nie spotkalismy sie z "oburzeniem" wiernych uczestniczacych w liturgiach na ktorych wykonywany byl taniec i to nie tylko ten w wolniejszych i dostojniejszych taktach ;) taniec i dobry spiew na mszy pozwala wszystkim na uczestnictwo i pozwala na wyrazenie w pewien sposob ekspresjii, nie chcemy wszedzie wchodzic z "butami", ale wiemy ze to co robimy przynosi pozytywny wydzwiek, jesli starsze babcie w moherkach dobrze sie bawia przy mlodziezowej nucie granej na mszy i rzewnie placza jak ich "aniolki" tancza to cos w tym jest ;)
Po 2 latach wytezonej pracy zostalismy docenieni i dziewczeta wystapia w tym roku na Lednicy miedzy godz 12-15
Pozniej 11 czerwca jest zaplanowany wystep w Szczecinie na Jasnych Bloniach o godz 20 podczas koncertu upamietniajacego XX pielgrzymke JP2 podczas ktorej byl w Szczecinie.
Rozpietosc wiekowa tanczacych od 13 - 25 lat.
Obecnie zakupione zostaly stroje dla tanczacych i dziewczyny przeszly w nich probe bojowa podczas czuwania w parafii w dzielnicy Szczecina - Warszewie ;)
Oceniajac obiektywnie przed dziewczynami duzo jeszcze pracy i wysilku, rekompensuja braki w profesjonalizmie swoim zaangazowaniem i tym ze robia cos nowego.

Zapraszamy do nas
Adres:
Ambasada Lednicy 2000 Szczecin
Parafia p.w. Świętego Ducha
Szczecin - Zdroje
ul. Młodzieży Polskiej 17
70-774 Szczecin

ufff dziekuje za uwage i przepraszam za troche przydlugie info mam nadzieje ze troche Wam przyblizylem info o naszym tancu/balecie. Pozdrawiam Lukasz
 
 
Kasia :)) 
Pierwszy Solista


Związek z tańcem:
oby wieczny!
Wiek: 73
Posty: 2627
Skąd: z dwóch końców Polski;D
Wysłany: Wto Maj 29, 2007 6:54 pm   

Nooo, to oczywiście postaram się być na Błoniach. Zobaczę, na czym to wszystko polega ;)
Dziękujemy serdecznie za wyczerpującą odpowiedź :D
Postarajcie się kiedyś wpaść do parafii na Osowie(obok Warszewa ;) ). Tak na Mszę, by się zaprezentować. U nas chyba w ogóle nikt nie ma pojęcia, że coś takiego istnieje :P Warto poszerzać horyzonty :) :)
_________________
wieczny tańcogłód.
 
 
 
remigo
Nowicjusz

Posty: 11
Skąd: WARSZAWA
Wysłany: Wto Maj 29, 2007 8:02 pm   religijny

Bardzo milo

Szkoda że szczecin jest daleko i lednica też.

To dobrze że pojawiają się nowe powiewy ekspresji w Kościele. Taniec to także wyrażenie emocji :)

Życzę powodzenia w tej formie ewangelizacji. Moja Wspólnota też się zajmuje czymś podobnym ale nie wewnątrz eucharystii (no chyba że w Afryce).

Pozdrawiam
_________________
Zafastynowany tańcem szczególnie tańce folk, izael ale również standard latino wspólczesny itp
 
 
Nayeli 
Nowicjusz

Związek z tańcem:
pasjonatka :)
Wiek: 39
Posty: 15
Skąd: Kraków
Wysłany: Sob Lis 17, 2007 10:54 pm   

Jest jeszcze coś takiego jak modlitwa tańcem. Układy są inspirowane tańcami żydowskimi, ale nie tylko. Na pewno zajmuje się tym Diakonia Tańca ze wspólnoty Emmanuel z Katowic. Mają stronę internetową, gdzie można dowiedzieć się szczegółów.
_________________
"Gdy się uśmiechasz, to laguna śpiewa, a kiedy tańczysz, Meksyk w ogniu staje..."

"Kiedy tancerz tańczy, ziemia pod nim jest święta."
 
 
     
Chiquita 
Adept Baletu


Związek z tańcem:
miłośnik / uczeń ;)
Wiek: 37
Posty: 58
Skąd: Białystok
Wysłany: Czw Kwi 22, 2010 2:44 pm   

Widzę, że temat dosyć (ba, nawet bardzo) stary....
Ale mam pytanie, czy jest jakaś literatura na temat tańca religijnego (tak ogólnie), w której byłoby na ten temat więcej niż 2 zdania??

Piszę pracę magisterską m.in. o roli i funkcjach tańca i chciałabym wspomnieć o tańcu religijnym (czym jest, jaką pełni funkcję), ale fajnie byłoby to poprzeć jakąś literaturą....
_________________
http:/roztanczony.blogspot.com - zapraszam ;))
 
 
     
Chiaranzana 
Corps de Ballet

Posty: 348
Wysłany: Czw Kwi 22, 2010 10:21 pm   

Taniec religijny to dosc obszerne haslo, na temat tanca religijnego miedzy innymi o tancu w Biblii, jest praca mgr Pani Marty Zagorowskiej-Acerboni, ktora byla drukowana w Zeszytach Literackich, z tytulem Kroniki Tanca a w nich : Taniec w Pismie Swietym, Taniec u Ojcow Kosciola. oraz w Seminariach Staropolskich - Literatura w kontekstach kulturowych, czesc pracy pt: Taniec w Polsce XIV i XV wieku na tle europejskim i to jest tez pelny tytul jej pracy mgr.

Polecam ja bo jest napisana pieknym literackim jezykiem, niezwykle sugestywnie oddajacy opis tancow na ile to jest mozliwe w takiej literaturze.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   

Odpowiedz do tematu Dodaj do serwisow: Bookmark and Share
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,08 sekundy. Zapytań do SQL: 12