www.balet.pl Strona Główna www.balet.pl
forum miłośników tańca

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Choreografia i techniki tańca - nowe studia w Łodzi!
Autor Wiadomość
Joanna 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
tancerka?
Posty: 2981
Wysłany: Pon Maj 14, 2007 4:50 pm   Choreografia i techniki tańca - nowe studia w Łodzi!

CHOREOGRAFIA I TECHNIKI TAŃCA

3-letnie studia I stopnia w systemie zaocznym (płatne)
przy Wydziale I - Kompozycji, Teorii Muzyki, Rytmiki i Edukacji Artystycznej

Z NowegoTańca:

Ewa Wycichowska, Jacek Owczarek, Anna Krzyśków – to niektórzy z wykładowców powstających właśnie na Akademii Muzycznej w Łodzi studiów dla tancerzy. Kształcenie na kierunku “Choreografia i techniki tańca” będzie odbywać się w trybie zaocznym, trwać trzy lata i kończyć uzyskaniem tytułu licencjata. Poza wymienionymi postaciami ze świata tańca współczesnego, uczyć w Łodzi będą między innymi: Romana Agnel, dyrektorka i choreografka krakowskiego baletu dworskiego “Ardente Sole”, prof. Waldemar Wilhelm – wykładowca Wydziału Aktorskiego łódzkiej “filmówki” i specjalistka w zakresie rytmiki – Elżbieta Aleksandrowicz z łódzkiej Akademii Muzycznej, oraz dr Alexandr Azarkevitch – teatrolog i choreograf.

Studia skierowane są do:
- absolwentów szkół baletowych
- osób, które ukończyły kursy kwalifikacyjne lub inne szkolenia w zakresie tańca
- tancerzy działających w zespołach tanecznych, formacjach i teatrach tańca
- wszystkich zainteresowanych sprawnych fizycznie, którzy chcą zdobyć
- kwalifikacje zawodowe licencjata w zakresie choreografii i technik tańca

Osoby czynne zawodowo oraz absolwenci szkół baletowych przyjmowani będą bez ograniczeń wiekowych, natomiast pozostali kandydaci - do 28 roku życia. Egzamin wstępny obejmie badanie predyspozycji ruchowych kandydata, jego poczucia rytmu i muzykalności, a także prezentację jednominutowej etiudy choreograficznej, przygotowanej przez starającego się o przyjęcie na studia. Egzaminy wstępne odbędą się dwukrotnie: 16 czerwca 2007 r. i 22 września 2007 r. Terminy zgłoszeń: do 31 maja 2007 r. (egzamin w czerwcu) lub do 15 września 2007 r. (egzamin we wrześniu). Czesne wynosi 2250 zł za semestr. Nauka będzie obejmować około 17 zjazdów weekendowych rocznie.

Obok przedmiotów kierunkowych, takich jak kompozycja tańca i poszczególne techniki taneczne, w programie znajdą się np. zagadnienia anatomii i fizjologii ruchu i przedmioty humanistyczne. Publikujemy program studiów.

Program studiów:

Przedmioty kierunkowe:

- kompozycja tańca,
- formy realizacji scenicznej,
- propedeutyka reżyserii,
- projekty taneczne,
- technika tańca klasycznego,
- technika tańca współczesnego,
- taniec dworski,
- tańce polskie,
- tańce charakterystyczne,
- taniec jazzowy,
- partnerowanie w tańcu,
- improwizacja kontaktowa,
- elementarne zadania sceniczne,
- pisemna praca licencjacka.

Przedmioty podstawowe:

- fizjologia i anatomia czynnościowa,
- podstawy korektywy,
- rytmika,
- nauka o muzyce,
- historia stylów i form muzycznych,
- wprowadzenie do analizy muzycznej,
- historia baletu i teoria tańca,
- notacja tańca,
- historia teatru i dramatu,
- metodologia pisemnej pracy licencjackiej,
- język obcy,
- informatyka.


strona Akademii Muzycznej w Łodzi
_________________
"Plié is the first thing you learn and the last thing you master" Suzanne Farrell
 
 
Cheryl 
Solista Baletu


Posty: 1890
Wysłany: Pon Maj 14, 2007 6:23 pm   

OO Anna Krzyśków.. zdziwiłam się. Miałam okazję ją poznać. Całkiem miła i chyba dobra ;)
_________________
Klawisze pianina są czarne i białe, ale grają niczym milion kolorów w Twojej podświadomości.
 
 
gonia 
Solista Baletu


Związek z tańcem:
miłośnik
Posty: 1705
Wysłany: Pon Maj 14, 2007 6:38 pm   

a mnie ciekawi, jakie szanse na dostanie się mają uczestnicy np. zespołów tanecznych? wiadomo, że żadko uczy się dokłądnie klasyki, podnoszenia nóg na 180* itd. ...
_________________
Na forum wróciłam po 2 latach, widać nie da się żyć bez tańca, chociaż już zapewne do niego nie wrócę. Trochę jakby nowe życie.
Nie wiem, czy wróciłam na stałe, może za chwilę znów zniknę. Ale co jakiś czas zaglądnę.
 
 
 
aankaa_baletnica=) 
Solista Baletu


Związek z tańcem:
uczennica
Wiek: 31
Posty: 1516
Skąd: Kraków
Wysłany: Pon Maj 14, 2007 7:27 pm   

Z tego co Joanna napisała to wygląda na to, że mają szansę się dostać tylko muszą mieć umiejętności, żeby zdać egzamin... No i do 28 roku życia :)
 
 
 
Joanna 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
tancerka?
Posty: 2981
Wysłany: Pon Maj 14, 2007 10:16 pm   

Wiecie, w takich szkołach nie chodzi o to, aby wypuścić jednakowych absolwentów (taka tendencja występuje np. w szkołach baletowych czy ogólnie niższego stopnia, gdzie chodzi o to, aby nauczyć podstaw do przynajmniej minimalnego poziomu), tylko każdy skorzysta z takich studiów na swoją miarę. Wiadomo, że czego innego na balecie nauczy się absolwent baletówki, a czego innego ktoś, kto słabiej umie klasykę. W szkołach wyższych tańca gdzie indziej, jest podobnie - też są osoby z różnym doświadczeniem tanecznym, jedni ze świetnymi podstawami klasycznymi, inni mniej, i każdy z nich będzie przez to tańczy trochę inaczej.

Poza tym wydaje mi się, że wysokość podniesienia nogi nie jest najważniejszą rzeczą, na jaką może patrzeć komisja (no, o ile ktoś nie podnosi nogi najwyżej na 45* z zamkniętym biodrem ;) ).
_________________
"Plié is the first thing you learn and the last thing you master" Suzanne Farrell
 
 
.:Agga:. 
Solista Baletu


Związek z tańcem:
uczeń
Posty: 1164
Skąd: Gdynia
Wysłany: Wto Maj 15, 2007 11:46 am   

Swietnie ze powstala taka szkola, nareszcie cos zaczyna sie dziac i powstaja szoly ksztalcace choreografow czego do tej pory u nas nie bylo.

W komentarzach na stronie ktora podala Joanna pojawiaja sie komentrze i watpliwosci - "czy tanca mozna nauczyc sie zaocznie" i czy jest to dobra forma ksztalcenia. Co o tym mysliscie?
 
 
 
Columbina 
Solista Baletu


Związek z tańcem:
nauczyciel baletu
Wiek: 36
Posty: 1102
Skąd: Kraków
Wysłany: Wto Maj 15, 2007 11:57 am   

Kurcze. Szczerze Wam powiem, że napaliłam się na te studia. I kto wie czy nie spróbuję się dostać :D
Dla mnie bomba :!:
_________________
Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża twojemu życiu lub zdrowiu...
 
 
 
mirrorball
Adept Baletu

Związek z tańcem:
instruktor
Posty: 225
Wysłany: Wto Maj 15, 2007 1:27 pm   

.:Agga:. napisał/a:

W komentarzach na stronie ktora podala Joanna pojawiaja sie komentrze i watpliwosci - "czy tanca mozna nauczyc sie zaocznie" i czy jest to dobra forma ksztalcenia. Co o tym mysliscie?

Nie zapominajmy ze Pedagogika Baletu na AMFC też jest zaoczna, co wielokrotnie było podkreślane
Kursy instruktorskie też są w trybie zaocznym.

"czy tanca mozna nauczyc sie zaocznie"
Wydaje mi się, że to ma być placówka w któej kształcić się będzie choreografów i prowadzacych zespoły a nie tancerzy w dosłownym tego słowa znaczeniu.

pozdrawiam
m.
 
 
.:Agga:. 
Solista Baletu


Związek z tańcem:
uczeń
Posty: 1164
Skąd: Gdynia
Wysłany: Wto Maj 15, 2007 2:09 pm   

Co do "zaocznosci" tego kierunku mialam na mysli porownanie tych studiow z planem utworzenia szkoly w Bytomiu, w ktorej zajecia mialby odbywac sie dzienie. Jednak to fakt ze poziom tej szkoly i zajecia jakie sa oferowane przeznaczone sa dla osob, ktore sie na tym znaja.
Musze przyznac ze to swietny pomysl i bardzo mi sie podoba.
Zastanawiam sie tylko nad poziomem. Ostatnio duzo sie mowi o tym ze Polskie szkoly artystyczne maja niski poziom ksztalcenia w porownaniu do szkol zagranicznych, czy w taki razie warto zaczynac nauke w tej szkole a nie szukac czegos innego? Na to pytanie bedzie mozna odpowiedziec dopiero za klika lat jak pierwsi absolwenci skonczya szkole, ale czy uwazacie ze warto?
 
 
 
Joanna 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
tancerka?
Posty: 2981
Wysłany: Wto Maj 15, 2007 3:06 pm   

Szkołę zaoczną, zwłaszcza jeśli jest adresowana do osób po baletówkach, czy już tańczącymi w różnych zespołach, rozumiem jako po prostu tzw. podnoszenie kompetencji. A nie 'naukę tańca'.
Żeby zrobić np. jakiś dyplom naukowy (licencjat) związany z tym, co się robi na co dzień, a nie że tancerze albo nie mają wykształcenia powyżej średniego, albo robią różne kulturówki, socjologie, teatrologie, itp.
Podobnie pedagogika baletu też jest przecież zaoczna, i nikt nawet nie pomyśli o tym, czy faktycznie da się tam 'nauczyć tańca' - bo to trzeba umieć już na wstępie.
Poza tym wydaje mi się, że ta szkoła jest nastawiona - przynajmniej w nazwie - na choreografię, a nie na wykształcenie tancerza dopiero do pracy z zawodzie.
_________________
"Plié is the first thing you learn and the last thing you master" Suzanne Farrell
 
 
inscrutable.m 
Adept Baletu


Związek z tańcem:
zakochana po uszy
Wiek: 34
Posty: 161
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto Maj 15, 2007 9:44 pm   

ja powiem szczerze, że również ta propozycja bardzo mi się spodobała i kto wie.. mam jeszcze rok do namysłu, ale byłaby to całkiem miła alternatywa.. (ech, przyznaje się, strasznie mi sie to spodobało!)

nie mam zbytniego obeznania w tej kwestii, ale wydaje mi się, że sam fakt, iż o dostanie sie moga ubiegac sie osoby nie tylko te, które ukonczyły szkoły baletowe, a po tym opisie wyglada na to, ze i te osoby bez znacznego przygotowania baletowego mają również spore szanse, świadczy o tym, że szkoła jest otwarta na różnorodność, nie chce się ograniczać. a myślę, że to bardzo dobrze..

a fakt studiów zaocznych daje mozliwości kształcenia się również w innych kierunkach - mam na myśli raczej uczelnie wyzsze typu uniwersytety, politechniki itd. Możesz zarówno zdobywac wiedzę, tytuły magistra, rozwijac swoje zainteresowania (różne od tańca), zdobyć zawód, jak i rozwijać swoją pasję. A studia te przecież nie mają na celu wykształcić tancerzy, tylko choreografów, trenerów, opiekunów zespołów, jak już było móione.. tak mi się wydaje.. Myślę, że to bardzo dobra alternatywa dla ltych, którzy swojej przyszłosci nie ograniczają tylko do tańca, ale jednocześnie nie chcą go porzucac.

Jak bedzie funkcjonować, zobaczymy za jakiś czas.. A co do niskiego poziomu - jesli taki by był, być moze absolwenci szkół baletowych niewiele by ze szkoły skorzystali, ale wydaje mi się, że osoby, które wczesniej nie miały aż tak duzej stycznosci z teorią tańca, z klasyką, zawsze nauczą się czegoś nowego, coś wyniosą, będę mieli po prostu możliwość zdobycia tej wiedzy (mozliwość, której byc moze wcześniej nie mieli).
_________________
"Dance is a garden, maybe not big, infinitely high and endlessly deep.
There is place for everyone.
Set yourself rules in order to break them, in order
to find new feelings, new realities, new dimensions. "

Jirí Kylián
 
 
.:Agga:. 
Solista Baletu


Związek z tańcem:
uczeń
Posty: 1164
Skąd: Gdynia
Wysłany: Wto Maj 15, 2007 10:14 pm   

Mysle, ze nawet osoby po baletowka moga skorzystac, w koncu jest to cos troche innego niz to czym zajmowaly sie wczesniej.

Zgadzam sie z inscrutable.m, mi rowniez bardzo sie podoba mozliwosc nauki na dwoch kierunkach, dziennym i zaocznym. W sumie to o innej mozliwosci nawet nie myslalam, w koncu studia o ktorych tutaj mowa daja tytul licencjata, czesc osob bedzie je traktowala jako pasje i dla nich istnieje tez mozliwosc kontynuacji studiow na innych kierunkach.
Podoba mi sie tez to ze nie ma az tak duzych ograniczen wiekowych, zwykli "smiertelnicy" bez wyksztalcenia tanecznego moga starac sie o przyjecie na studia do 28 roku zycia. Uwazam ze to duzo, bo raczej w innych szkolach przyjmuja do 24 roku zycia.

Teraz troche inne pytanie. Co sadzicie o cenie? Wedlug mnie to siega ona do cen studiow zaocznych na bardziej "wyszukanych kierunkach", np na prawie na UG z tego co pamietam to cena za semestr jest podobna, natomiast biologia lub oceanografia na tej samej uczelni kosztuje 1800zl.
 
 
 
przyjaciolka 
Adept Baletu


Związek z tańcem:
uczeń,miłośnik i in.
Posty: 156
Skąd: z serca
Wysłany: Sro Maj 16, 2007 1:36 am   

a jak sądzicie czy powstanie taki kierunek w Warszawie albo w Poznaniu?
pozdrawiam serdecznie!
_________________
*Miej zawsze w sercu Nadzieję*
*Cierpienie szlifuje serce jak diament*
*Radę,którą dajesz innym,zastosuj najpierw u siebie*
*I LOVE DANCE*
 
 
.:Agga:. 
Solista Baletu


Związek z tańcem:
uczeń
Posty: 1164
Skąd: Gdynia
Wysłany: Sro Maj 16, 2007 2:20 pm   

Jesli jest w Łodzi to zupelnie nie rozumiem po co kolejny w Poznaniu lub w Warszawie. Z reszta w Warszawie jest juz AM.
 
 
 
Joanna 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
tancerka?
Posty: 2981
Wysłany: Sro Maj 16, 2007 2:29 pm   

Aggo, a czemu takie prawo czy georgrafie mozna studiowac w kazdym sredniej wielkosci miescie w Polsce? Ok, nie mowie, zeby powstalo kilkaset kierunkow zwiazanych z tancem, ale kilka czy kilkanascie (ta, marzenia o przyslosci ;) ) to nie jest duzo - o roznym poziomie, skierowane do roznych grup docelowych, bo to jedyny sposob aby jakos rozwijac taniec w Polsce, trzeba ksztalcic. Dotyczy to zreszta kazdej dziedziny, nie tylko tanca, chociaz on w Polsce pod tym wzgledem dosc poszkodowany - np. na aktorstwo jst znacznie wiecej mozliwosci, o zroznicowanym poziomie. Dlaczego ma nie byc tak z tancem?
_________________
"Plié is the first thing you learn and the last thing you master" Suzanne Farrell
 
 
przyjaciolka 
Adept Baletu


Związek z tańcem:
uczeń,miłośnik i in.
Posty: 156
Skąd: z serca
Wysłany: Sro Maj 16, 2007 4:47 pm   

Dzięki,Joanno :)
Ja Łodzi nie przełknę jako miasta :( a do Warszawy...cóż,nie mam szans.
Nie jestem absolwentem szkoły baletowej. A Kielce mają poziom podobno bardzo niski...
Pozdrawiam serdecznie.
_________________
*Miej zawsze w sercu Nadzieję*
*Cierpienie szlifuje serce jak diament*
*Radę,którą dajesz innym,zastosuj najpierw u siebie*
*I LOVE DANCE*
 
 
Tranquility 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
uczeń/tancerz
Posty: 1173
Wysłany: Sro Maj 16, 2007 5:55 pm   

ale - tak jak jest napisane - są to studia w trybie zaocznym, więc nie trzeba koniecznie mieszkać w Łodzi, żeby tam studiować... :)

bardzo mnie cieszy fakt, że szkolnictwo w zakresie tańca w Polsce się rozwija... zobaczymy, co będzie z Bytomiem... może i tam szkoła ruszy.
oby tak dalej. :D :D
_________________

- A sztuka? - zapytał.
- Jest chorobą.
 
 
 
Joanna Bednarczyk
Corps de Ballet


Związek z tańcem:
historyk, krytyk
Posty: 549
Wysłany: Sro Maj 16, 2007 6:32 pm   

przyjaciolka napisał/a:

Ja Łodzi nie przełknę jako miasta


Myślę że aby studiować w Łodzi, nie trzeba aż tak drastycznych poświęceń, poza tym to duże miasto i z przełknięciem mogłyby być faktycznie duże trudności :wink:

Nie mogłam sie powstrzymać, :) ale serio może nie należy ulegać stereotypom Łódź jak każde miasto ma swoje plusy i minusy a co do szkoły muzycznej i nowego kierunku ważne żeby zaoferowało satysfakcjonujące kształcenie na wysokim poziomie.
 
 
przyjaciolka 
Adept Baletu


Związek z tańcem:
uczeń,miłośnik i in.
Posty: 156
Skąd: z serca
Wysłany: Wto Maj 22, 2007 1:30 am   

jak sądzicie - czy Łódź to taniec współczesny czy każdy?
mam na myśli doświadczenie taneczne ludzi zdających...
_________________
*Miej zawsze w sercu Nadzieję*
*Cierpienie szlifuje serce jak diament*
*Radę,którą dajesz innym,zastosuj najpierw u siebie*
*I LOVE DANCE*
 
 
Tranquility 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
uczeń/tancerz
Posty: 1173
Wysłany: Wto Maj 22, 2007 8:56 am   

myślę, że wybierając się na takie studia przynajmniej podstawy klasyczne są obowiązkowe. warto mieć też doświadczenie w tańcu współczesnym i jazzowym.
ważna jest też rytmiczność i muzykalność kandydata, predyspozycje ruchowe.

o egzaminach wstępnych za wiele nie wiadomo, więc pewnie wszystko będzie jasne po tegorocznej rekrutacji.
_________________

- A sztuka? - zapytał.
- Jest chorobą.
 
 
 
aalijaa
Nowicjusz

Posty: 4
Wysłany: Sro Maj 30, 2007 3:50 pm   CHOREOGRAFIA TANCA NA AKADEMII MUZYCZNEJ W ŁODZI

Witam!Chcialam zapytać Pania Joanne o minutowy pokaz choreografii przygotowany przez samych zdajacych.Czy to ma byc krotki mix taneczny,czy tez ten uklad ma byc do muzyki nowoczesnej,jazzowej czy poprostu mozna przygotowac cos na podstawie wlasnych doswiadczen i mozliwosci?Inaczej mowiac czy obowiazuja jakies reguly poza ograniczeniem czasowym?Chcialabym sie tez dowiedziec czy po ukonczeniu tego kierunku ma sie tytul choreografa tanecznego?I czy sa zajecia z tanca towarzyskiego? Pozdrawiam i oczekuje odpowiedzi :)
_________________
Dance isn't a form,It's way of life...
Dancers aren't made of their technique, but their passion...
Dance is the hidden language of the soul,of the body ;)
 
 
 
Joanna 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
tancerka?
Posty: 2981
Wysłany: Sro Maj 30, 2007 3:59 pm   

Ja nie mam pojecia, tylko wkleilam, co znalazlam w necie :)
Wszelkie tego typu pytania to raczej na strone lodzkiej AM.

Aha, a to "oczekuję odpowiedzi" jest dość niegrzeczne!! :? , dobrze ze zdazylam juz wczesiej napisac posta, a dopiero pozniej to doczytalam, bo bym w ogole nie odpisala.
_________________
"Plié is the first thing you learn and the last thing you master" Suzanne Farrell
 
 
neda
Adept Baletu

Związek z tańcem:
Uczeń
Posty: 113
Skąd: Lublin
Wysłany: Sro Maj 30, 2007 4:11 pm   

Moim zdaniem to bardzo ciekawa propozycja aczkolwiek Bytom kusi mocniej.

"Panią Joannę" :lol: 8) Jak to dostojnie brzmi...

Przepraszam nie mogłam się powstrzymać :wink:
_________________
"W tańcu każdy krok wybiega w przyszłość..."
 
 
 
aalijaa
Nowicjusz

Posty: 4
Wysłany: Sro Maj 30, 2007 4:47 pm   CHOREOGRAFIA

Dzieki za odpowiedz.Nie uwazam,zeby zdanie "oczekuje odpowiedzi" bylo niegrzeczne,ale jesli urazilo to przepraszam.Myslalam,ze jestes osoba z tej uczelni i zamiescilas takie ogloszenie,bo bylam na stronce i tam niestety nie ma az tak szczegolowych informacji jakie Ty wkleilas...A chcialam zapytac o ten Bytom osob ktore cos wiecej wiedza?Czy to juz aktualne i czy sa w necie na to jakies namiary?no i co to konkretnie ma byc studium czy studia?
_________________
Dance isn't a form,It's way of life...
Dancers aren't made of their technique, but their passion...
Dance is the hidden language of the soul,of the body ;)
 
 
 
Joanna 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
tancerka?
Posty: 2981
Wysłany: Sro Maj 30, 2007 6:26 pm   

Można napisać 'prosze o odpowiedz', ewentualnie 'czekam od odpowiedz', ale stwierdzenie 'oczekuje odpowiedzi' brzmi niezbyt grzecznie i protekcjonalnie, nie jestes moim przelozonym, zeby takich sformulowan uzywac, i zeby w ogole wymagac ode mnie czegokolwiek.
_________________
"Plié is the first thing you learn and the last thing you master" Suzanne Farrell
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   

Odpowiedz do tematu Dodaj do serwisow: Bookmark and Share
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,11 sekundy. Zapytań do SQL: 12