www.balet.pl Strona Główna www.balet.pl
forum miłośników tańca

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
kwalifikacje instruktora?
Autor Wiadomość
wanilia
Nowicjusz

Posty: 2
Wysłany: Sro Maj 02, 2007 11:09 am   kwalifikacje instruktora?

Mam pytanie odnośnie strony prawnej prowadzenia zajęć tanecznych.
Pewien bardzo miły Pan bardzo chce abym prowadziła zajęcia taneczne dla młodzieży wieczorami w ich szkołach w sali gimnastycznej. Mam już doświadczenie w prowadzeniu takich zajęć jak również mam przygotowanie ruchowe i pedagogiczne. Jednak nie mam żadnego tytułu instruktora tańca. Chcę uczęszczać na taki kurs instruktorski tańca współczensego, ale na razie warunki finansowe mi na to nie pozwalają.
Dlatego też nie chciałabym konkretnie nazywać tych zajęć, że nie wiem "Kurs tańca współczesnego", bo to byłoby z mojej strony oszustwo, ale wolałabym po prostu "Zajęcia ruchowe", "Zajęcia taneczne".
Pamiętam z moich młodszych lat, że chciałam uczęszczać na takie zajęcia w podstawówce, czy szkole średniej, tak po prostu by się poruszac, potańczyć. Myślę, że o to właśnie chodzi temu Panu i czegoś takiego chętnie bym się podjęła.
Czy taka forma zajęć wymaga ode mnie tytułu instruktora?
Pytam was, bo jestem uczulona na warunki prawne w każdej dziedzinie (takie czasy nastały niestety :( ), a nie bardzo znam się na prawie.
Chodzi mi dokładnie o konsekwencje w sytuacji, kiedy jakiś uczestnik zajęć przez nieuwagę coś sobie uszkodzi, skręci, a nie daj Boże złamie. Rodzice bywają bardzo wrażliwi i uczuleni na tym punkcie i wiem, że potrafią łazić po sądach w takich sprawach.
Moje koleżanki ze studiów (studiuję rytmikę) prowadzą takie zajęcia w różnych domach kultury nigdy dotąd nie miały z tym problemów, bo być może problemów nie było.

Czy ktoś z was ma wiedzę na ten temat lub jakieś doświadczenie? Może ktoś już prowadził lub prowadzi takie zajęcia?
O co powinnam zadbać przy podpisywaniu umowy?


Jestem osobą z natury uczciwą, a przynajmniej staram się taką być, dlatego zanim czegokolwiek się podejmę chcę być pewna, że nie łamię żadnego prawa, że nie oszukuję tych dzieci, ani ich rodziców.
Jak już mówiłam wiem, że takie zajęcia sprawiają dzieciom i młodzieży radość, a uśmiech jest podczas zajęć jest dla mnie baaardzo ważny :)

P.S. Pieniążki z tego oczywiście będę pobierała. Nieduże, ale będą.
_________________
"Człowieku naucz się tańczyć, bo inaczej aniołowie w niebie nie będą wiedzieli co z Tobą zrobić!!!"
 
 
Joanna 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
tancerka?
Posty: 2981
Wysłany: Sro Maj 02, 2007 1:08 pm   

Trudno mi powiedziec, jak to jest od strony prawnej, tym bardziej, ze nawet nie za bardziej wiem, gdzie takich ustaw nalezaloby szukac.

Jesli chodzi o odpowiedzialnosc za urqazy, kontuzje, itp., to mozesz np. wymagac od uczestnikow pisemnej zgody rodzicow na uczestnictwo w zajeciach, z zaznaczeniem, ze nie bierzesz odpowiedzialnosci za wypadki powstale w wyniku tanca czy nie uwagi uczestnistnika na sali, nie powstale z Twojej winy - to sie oczywiscie jakos dokladnie formuluje takie zdanie, ale tez nie jestem w stanie pomoc w szczegolach, co i jak powinno brzmiec. Mozesz poszukac, jak to jest w przypadku podobnych zajec ruchowych, zwlaszcza w szkolach czy mdk-ach - tam dosc czesto daje sie cos takiego rodzicom do podpisania.

Jesli chodzi o Twoj wlasny tytul, to mam znajomych, ktorzy prowadza zajecia z tanca nie majac tytulu instruktora, wiec wiem, ze jest to jak najbardziej mozliwe (w tym zawodowych tancerzy, ktorzy np. maja uprawnienia pedagogiczne z racji np. studiow, ale zadnego kursu instruktorskiego nie konczyli). NIestety, nie mam pojecia, jak wyglada tu kwestia ustalen prawnych, ale dodam, ze nazywaja oni swoje zajecia normalnie, np. 'taniec wspolczesny', itp.
_________________
"Plié is the first thing you learn and the last thing you master" Suzanne Farrell
 
 
Nati 
Koryfej

Związek z tańcem:
czynny! SB+OEB
Wiek: 33
Posty: 805
Skąd: Zabrze
Wysłany: Sro Maj 02, 2007 4:56 pm   

ja uczę dzieci i to bardzo małe.... i też nie mam żadnych papierów.... podejrzewam ze nie jest to chyba legalne... ale są one formalnie pod opieką mojej nauczycielki :)
_________________
Taniec wymaga człowieka chętnego,
szlachetnego, opanowanego;
człowieka o zrównoważonych siłach.
Dlatego chwalę taniec...
 
 
 
mirrorball
Adept Baletu

Związek z tańcem:
instruktor
Posty: 225
Wysłany: Sro Maj 02, 2007 9:01 pm   Re: Pytanie o warunki i zabezpieczenia prawne.

wanilia napisał/a:

Chodzi mi dokładnie o konsekwencje w sytuacji, kiedy jakiś uczestnik zajęć przez nieuwagę coś sobie uszkodzi, skręci, a nie daj Boże złamie. Rodzice bywają bardzo wrażliwi i uczuleni na tym punkcie i wiem, że potrafią łazić po sądach w takich sprawach.


Wanilio!

instruktorzy tańca wykupują sobie raz w roku specjalne ubezpieczenie, które nazywa się Ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej (OC) w życiu prywatnym, a dokładniej: Odpowiedzialność cywilna z tytułu wykonywanego zawodu.

Informacje na ten temat znajdziesz w Internecie - chodzi w nim głównie o to, że jeśli komuś coś by się stało, będziesz mieć pieniądze z ubezpieczenia na pokrycie szkód, leczenia etc. ( to jak OC dla auta- jeśli komuś zarysujesz auto, to ubezpieczyciel odda mu pieniądze za naprawę).

jeśli chodzi o "tytuł instruktora" jest on niezbędny tylko w podejmowaniu pracy w insytytucjach finansowanych przez budżet państwa/ samorządy jak publiczne domy kultury na przykład. (pisałam zresztą o tym w poscie tu) czyli wydaje się, że taka forma zajęć, jaką będziesz prowadzić prawdopodobnie nie wymaga takiego tytułu.

bardzo mi się podoba Twoje podejście do sprawy :) :) :)

Oby takich pedagogów było jak najwięcej !!!!

powodzenia! pisz jeśli będziesz miała jakieś pytania ;)

pozdrawiam
m.
 
 
wanilia
Nowicjusz

Posty: 2
Wysłany: Czw Maj 03, 2007 11:03 am   

Dziękuję wam za pomoc Joanno, Nati i Mirrorball :)

Gdybyście miały jakieś problemy, pytania odnośnie spraw muzyki, czy rytmiki to pytajcie śmiało :)
_________________
"Człowieku naucz się tańczyć, bo inaczej aniołowie w niebie nie będą wiedzieli co z Tobą zrobić!!!"
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   

Odpowiedz do tematu Dodaj do serwisow: Bookmark and Share
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 12