www.balet.pl Strona Główna www.balet.pl
forum miłośników tańca

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
prezentacja o tańcu
Autor Wiadomość
aankaa_baletnica=) 
Solista Baletu


Związek z tańcem:
uczennica
Wiek: 31
Posty: 1516
Skąd: Kraków
Wysłany: Czw Sty 25, 2007 10:17 pm   prezentacja o tańcu

Nie wiem czy ten temat jest konieczny na forum, ale jednak proszę moderatorów o pozostawienie go przynajmniej na jakiś czas... Nie wiedziałam w jakiej tablicy go umieścić, ale jak coś to prosze o przesunięcie...
Jak już kiedyś mówiłam robie w szkole prezentacje na temat tańca. Dokładniej taniec klasyczny, nowoczesny i współczesny... zastanawiam się co w prezentacji umieścić. Ja zajmuje się głównie tańcem klasycznym koleżanka resztą... Na pewno będą ogólne informacje o balecie, o nauce w OSB, o tych szkołach w Polsce. Powiem też coś o prywatnych SB itp. Na pewno będzie też coś o sławnych tancerkach, teatrach, szkołach na świecie, choreografach i sławnych baletach i może o jakiś konkursach... Może też będzie coś o tańcu neoklasycznym... Ale to jeszcze nie jest pewne... Dam też jakieś artykuły (np. ten, który był kiedyś na forum "Piękno rodzi się w bólu").
O tańcu nowoczesnym i współczesnym będą podobne rzeczy. Choreografowie, szkoły, teatry, tancerki/tancerze itp.
Zrobię chyba też jakiś montaż różnych filmików baletowych i ogólnie tanecznych (z youtube) i będą sobie leciały jak ja będę gadała
Macie jeszcze jakieś pomysły co ciekawego można powiedzieć, zrobić?? Doradźcie mi, bo wybrałam sobie taki temat, z którym muszę sobie radzić sama, bo ciężko będzie mi iść do jakiegoś nauczyciela z prośbą o pomoc (jak ktoś ma np. malarstwo średniowiecza to idzie do pani od historii i ona mu powie jak to ma zrobić, a ja nie mam do kogo iść i jestem zdana na siebie, bo koleżanka jest miłośniczka tańca i też dużo nie wymyśli...).
Czekam na wszystkie propozycje :D :D
 
 
 
just_me 
Corps de Ballet


Wiek: 34
Posty: 372
Skąd: Kraków
Wysłany: Czw Sty 25, 2007 10:37 pm   

Myślę, że jeżeli zawrzesz wszystkie te informacje, to będzie to naprawdę bardzo wyczerpująca prezentacja. Wydaje mi się, że to, co może najbardziej interesować (i przydać się później) takiemu przeciętnemu słuchaczowi to właśnie informacje o słynnych przedstawieniach, libretto itp.
Powodzenia! :)
_________________
What would happen to Juliet if there was no Romeo?
 
 
aankaa_baletnica=) 
Solista Baletu


Związek z tańcem:
uczennica
Wiek: 31
Posty: 1516
Skąd: Kraków
Wysłany: Czw Sty 25, 2007 10:58 pm   

Tego wbrew pozorom wcale nie będzie tak dużo... bo, żeby ludzie nie zasnęli z nudów to lepiej mówić krótko, ale o wielu rzeczach.
Muszę dodać, że jeszcze będzie mój występ ( :D ) i może będę pokazywała pojedyncze ćwiczenia (plie, releve, battement tendu itd.) jak będę mówiła o przebiegu lekcji...
Nadal proszę o propozycje i pomysły, no i ogólnie jakieś udoskonalenia i rady...
Ostatnio zmieniony przez aankaa_baletnica=) Czw Sty 25, 2007 11:19 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
karolinkaaa 
Adept Baletu

Związek z tańcem:
miłośnik,uczeń
Posty: 276
Wysłany: Czw Sty 25, 2007 11:19 pm   

O tak występ napewno się wszystkim spodoba:)
Wiesz proponuję Ci więcej pokazywać i mówić ciekawie i nie dużo,bo młodzież teoria etc.tańca,baletu poprostu nudzi.(Oczywiście nie wszystkich).
_________________
Spotkanie człowieka z kotem czyni człowieka lepszym,a kota gorszym.
 
 
Maron 
Pierwszy Solista

Wiek: 33
Posty: 2668
Wysłany: Czw Sty 25, 2007 11:25 pm   

Ja mam prawie całą prezentację w PowerPoincie zrobioną na komputerze, jak chcesz mogę ci ją wysłać [jest tam historia baletu, od pierwszych baletów do Anny Pawłowej i Wacława Niżyńskiego]

Mogę pomóc dobrać materiały, jakby co ;)
_________________
Naucz się choreografii, a będziesz tańczyć dzień. Naucz się fundamentów, a będziesz tańczyć do końca życia. - Angel Ceja
 
 
 
aankaa_baletnica=) 
Solista Baletu


Związek z tańcem:
uczennica
Wiek: 31
Posty: 1516
Skąd: Kraków
Wysłany: Czw Sty 25, 2007 11:28 pm   

super Princess!!! Dzięki!!! chętnie skorzystam :D
 
 
 
Nati 
Koryfej

Związek z tańcem:
czynny! SB+OEB
Wiek: 33
Posty: 805
Skąd: Zabrze
Wysłany: Pią Sty 26, 2007 8:15 am   

proponuje zebys na prezentację przebrała się w strój baletowy i w pointy, omawiając też jak powinno się wyglądać na zajęciach :)
_________________
Taniec wymaga człowieka chętnego,
szlachetnego, opanowanego;
człowieka o zrównoważonych siłach.
Dlatego chwalę taniec...
 
 
 
śnieżka_balerina 
Adept Baletu


Związek z tańcem:
tancerz
Posty: 181
Skąd: Kraków
Wysłany: Pią Sty 26, 2007 2:26 pm   

myśle że nie trzeba się przebierać jeśli to jest prezentacja na informatyke, ale może włożyłabyś tam troche siebie?? MOże twoje zdjecia
 
 
 
Aga
Adept Baletu


Posty: 149
Wysłany: Pią Sty 26, 2007 9:37 pm   

Myslę, że powinnaś zaprezentować swoje umiejetności.To bardzo ubarwi prezentacje. Poza tym moja uczennica także przygotowywuje prezentacje o tańcu (ale o towarzyskim) i bedzie tańczyć rumbę ze swoim partnerem. Życzę powodzenia
 
 
aankaa_baletnica=) 
Solista Baletu


Związek z tańcem:
uczennica
Wiek: 31
Posty: 1516
Skąd: Kraków
Wysłany: Sob Sty 27, 2007 12:30 am   

To nie jest na informatyke. Ja mam o tym opowiadać. U nas w szkole jest dzień prezentacji gimnazjalnych. Każdy dostaje jakiś kawałek szkoły, rozkłada tam swoje rzeczy i opowiada wszystkim, którzy przyjdą i chcą posłuchać. Co będzie z przebraniem się... nie wiem, ale możliwe, że się przebiorę. Dobry pomysł z tym, żeby powiedzieć jak się chodzi na zajęcia (niektórzy myślą, że w różowych paczkach... :wink: ).
 
 
 
zmijka
Nowicjusz

Posty: 17
Skąd: gdansk
Wysłany: Pon Mar 26, 2007 10:53 pm   

a jak mam taka prosbe do Was :)
szykuje na konkurs prezentacje-artykul, dotyczacy jednego dnia tematycznego w radiu. za temat wzielam balet - ze jest to jeden dzien to wole sie ograniczyc tylko do tanca klasycznego.
musze rozpisac dokladnie muzyke, rozmowy, gosci, reportaze etc. wszystko co mozna by w takim dniu umiescic na antenie, tak zeby przyblizyc takiemu zwyklemu czlowiekowi czym jest balet, zainteresowac go, rozwiac wszelkie mity i pokazac to co w nim tak kochamy:)
i tu wlasnie moja goraca prosba - moze ktos z Was ma jakies pomysly:)
tak dla przykladu:
kiedys slyszalam w trojce reportaz o dziewczynie gluchej od urodzenia, ktora tanczy jak niejedna z nas moze tylko pomarzyc < w tym nizej podpisana;-)> , ciekawym pomyslem mysle ze moglyby byc rozmowy z uczestnikami naprzyklad konkursu w gdansku, czy kilka scenek z zycia szkoly baletowej.
napewno nie zabraknie przygotowan do jakiejs premiery - takie kilkuminutowe wstawki przez caly dzien, ktore w rzeczywistym czasie zajely kilka miesiecy, pokazujace jak powstaje spektakl baletowy po kolei.

radio ogranicza - piekno tanca mozna przekazac tylko poprzez zmysl sluchu ... ale daje tez niezle mozliwosci.
wiec muzyka - co warto puscic, i z tych znanych i mniej znanych ... moze cos "innego" i zaskaujacego a nadal baletowego?
to tylko projekt wiec wodze fantazji mozna puscic:) a niewykluczone, ze czesc zostanie wykorzystana naprawde na antenie, wiec z gory dziekuje i zachecam :)

ps. mam nadzieje ze dobrze dobralam temat :) jak nie to przepraszam, moze nieco bardziej pasuje do " dlaczego taniec nie ma swojej promcji w mediach ?"
 
 
Kasia :)) 
Pierwszy Solista


Związek z tańcem:
oby wieczny!
Wiek: 73
Posty: 2627
Skąd: z dwóch końców Polski;D
Wysłany: Wto Mar 27, 2007 8:17 pm   

mogę ci pomóc w miarę możliwości :) gg 6114566. Zagadaj ;)
_________________
wieczny tańcogłód.
 
 
 
aankaa_baletnica=) 
Solista Baletu


Związek z tańcem:
uczennica
Wiek: 31
Posty: 1516
Skąd: Kraków
Wysłany: Wto Mar 27, 2007 10:41 pm   

Też mogę pomóc szczególnie, że również robię prezentacje o tańcu :D
Moje gg: 1835338 (tylko się od razu przedstaw i napisz, że jesteś z forum, bo nie zawsze odpisuje nieznajomym).
 
 
 
aankaa_baletnica=) 
Solista Baletu


Związek z tańcem:
uczennica
Wiek: 31
Posty: 1516
Skąd: Kraków
Wysłany: Pią Maj 04, 2007 11:14 am   

Wzięłam się teraz porządnie do tej prezentacji. No i mam kilka pytań...
1. Jak poprawnie przetłumaczyć "Berlin Staatsoper Ballet"? Balet berlińskiej Opery miejskiej??
2. wybrałam sobie kilka tancerek, o których coś powiem... Powiedzcie mi czy jakiejś ważnej nie ominęłam i czy jakiejś nie powinnam dodać..
Alessandra Ferri , Margot Fonteyn, Sylvie Guillem (nie na pewno...), Paloma Herrera (też nie na pewno), Natalia Makarova (też się nad nią zastanawiam...), Anna Pavlova, Maja Plisiecka, Izabela Sokołowska, Agrippina Vaganova, Svetlana Zakharova.

No i teraz, które tancerki wybrać?? I moglibyście mi podać kilku tancerzy, o których przydałoby się powiedzieć... Bo o nich nie wiem za dużo...

Sorry, że dwa posty pod sobą, ale tamto było dawno no i nikt by tu nie wszedł jakby nie było nowego postu.
 
 
 
Kasia G 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
krytyk
Wiek: 47
Posty: 4412
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią Maj 04, 2007 11:20 am   

ad. 1
nazwy baletu bym nie tłumaczyła - to ak jak marka używa się nazwy w danym języku, tak jak Royal Ballet Covent Garden - choć dawniej mówiło się balet Królewski. Dziś raczej takich nazw się nie tłumaczy

ad. 2
zalezy o ilu tancerkach/tancerzach chcesz mówić - wybrałabym 3-4 panie i 3-4 panów. Mze po prostu Twoich ulubionych i takich o ktorych duzo wiesz. Z panów byłby to (jesli chodzi o najbardziej znanych): Wacław Nizyński (bo pół Polak), Michaił Barysznikow (bo chyba najbardziej znany w XX wieku), moze Rudolf Nurejew, Wladimir Malakhov, ale moze być tez wielu innych - przejrzyj forum (baletowi idole itp)
_________________
Niech pamięta elita, że każda śmietanka na deser jest bita.
Lec
 
 
 
Kasia :)) 
Pierwszy Solista


Związek z tańcem:
oby wieczny!
Wiek: 73
Posty: 2627
Skąd: z dwóch końców Polski;D
Wysłany: Pią Maj 04, 2007 12:02 pm   

Z pań zastanowiłabym się również nad Marią Taglioni ;)
_________________
wieczny tańcogłód.
 
 
 
Cheryl 
Solista Baletu


Posty: 1890
Wysłany: Pią Maj 04, 2007 12:08 pm   

Jeżeli chodzi o Marię Taglioni może być taka wzmianka, że najprawdobodomniej to ona jako pierwsza zaczęła tańczyć w pointach :)
_________________
Klawisze pianina są czarne i białe, ale grają niczym milion kolorów w Twojej podświadomości.
 
 
Nati 
Koryfej

Związek z tańcem:
czynny! SB+OEB
Wiek: 33
Posty: 805
Skąd: Zabrze
Wysłany: Pią Maj 04, 2007 12:11 pm   

myślę ze zamiast 'męczyć' słuchaczy teorią jakąś powinnaś jakieś ciekawostki opowiadać, Ci co więcej wiedza o balecie powinni znać jakieś ciekawsze rzeczy
_________________
Taniec wymaga człowieka chętnego,
szlachetnego, opanowanego;
człowieka o zrównoważonych siłach.
Dlatego chwalę taniec...
 
 
 
aankaa_baletnica=) 
Solista Baletu


Związek z tańcem:
uczennica
Wiek: 31
Posty: 1516
Skąd: Kraków
Wysłany: Pią Maj 04, 2007 12:20 pm   

Chętnie opowiadałabym same ciekawe rzeczy i nie mówiła nic o tancerkach. To zajmuje mój czas musze szukać itp. Ale dobrze, że chociaż na taki temat muszę szukać :D No, ale to jest prezentacja do szkoły, na ocene i są pewne wymogi. Nie mogę mówić ciekawostek ze swojego życia baletowego, teoria musi być.
A o Marii Taglioni rzeczywiście coś wspomnę przy mówieniu co to są pointy :D

I jeszcze jedno... Pomocy!!!
Jak się tłumaczy stopnie baletowe (etoile, principal dancer itp.) Ja się na tym na tyle nie znam, a tłumacze wszystko z angielskiego ze strony ballerina gallery. Nie chce mówić potem jakiś głupot... Czy ktoś mógłby napisać jak to jest...?
 
 
 
Kasia :)) 
Pierwszy Solista


Związek z tańcem:
oby wieczny!
Wiek: 73
Posty: 2627
Skąd: z dwóch końców Polski;D
Wysłany: Pią Maj 04, 2007 12:28 pm   

Ja myślę, że możesz polecieć wg rang na naszym forum ;)
A ciekawostki powplataj między wierszami. Po prostu ujmij to tak, żeby ci nikt na lekcji nie zasnął.
Trudna rola, nauczyciel, prawda? :D
_________________
wieczny tańcogłód.
 
 
 
Kasia G 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
krytyk
Wiek: 47
Posty: 4412
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią Maj 04, 2007 12:34 pm   

nawet ciekawostki mozna przedstawić w sposób naukowy odpowiedni do prezentacji, sama prowadze wykłądy o balecie to robię cos własnie takiego, moge podesłac Ci skrypt 1 lekcji.

Oczywiscie warto opowiedziec co to sa pointy, jak się je robi, ak używa itd oraz rozwiac pare okołobaletowych mitów - o krwawiacych palcach, kochajacych inaczej, o tym ze tancerki nie mogą mieć dzieci...

w każdym zespole hierarhia baletowa jest ciut inna, omawialiśmy to na forum przy okazji układania tabeli rang - moze po prostu wzoruj sie na naszej tabeli. W Paryzu jest etoille - gwiazda - cos wiecej niz pierwszy solista/solistka, ale moz eich byc więcej niż jeden, a np. pierwszy tancerz i primabalerina w polskiej/rosyjskiej nomenklaturze tylko po jednym
_________________
Niech pamięta elita, że każda śmietanka na deser jest bita.
Lec
 
 
 
aankaa_baletnica=) 
Solista Baletu


Związek z tańcem:
uczennica
Wiek: 31
Posty: 1516
Skąd: Kraków
Wysłany: Pią Maj 04, 2007 12:37 pm   

Trudna, trudna. Ciekawostki też będą. Ogólnie to plan jest taki:
-ogólnie o balecie, czym jest, jak wygląda nauka w OSB, o tym, że są też prywatne SB
-strój na lekcji, coś o pointach (budowa point, mam jedne z których powyrywałam wkładki i zaprezentuje :D )
-informacje o teatrach (Paris Opera, Royal Ballet, American Ballet Theatre, Bolshoi - chyba o tych coś powiem)
-tancerki, tancerze
-libretta kilku baletów (Jezioro, Giselle, może jeszcze jakiś)
-pytania i odpowiedzi, kto chce poczyta sobie kilka artykułów o tańcu, które wydrukuję
-wchodzi moja koleżanka z częścią o współczesnym

Ok? Dobrze będzie?
Kasiu jakbyś mogła to bardzo proszę o ta lekcje. aankaa93@gmail.com
---------------------------------
"Od 1943 tańczyła w Teatrze Bolszoj w Moskwie jako solistka, w 1945 została baleriną, a w 1962 primabaleriną"
Czy to zdanie jest prawdziwe? (z wikipedii)

"Became a principal dancer with the Bolshoi Ballet as soon as she joined it in 1943 and prima ballerina in 1962."
A to?? (z Ballerina Gallery)
Jak ja mam to ogólnie powiedzieć??

Sprawiają mi problem te rangi całe :? Ale coś wymyślę...
 
 
 
Kasia G 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
krytyk
Wiek: 47
Posty: 4412
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią Maj 04, 2007 12:43 pm   

plan jest bardzo dobry tylko dośc rozbudowany. Ile a trwac prezentacja? bo w 45 minutach sie w zyciu nie wyrobisz, chyba ze powiesz dosłownie 4 słowa o tancerzach i teatrach. Myśle ze nie ma potrzeby opowiadac o tacerkach ze szczegółami kiedy w jakim roku i kim została, tylko jakiego tetaru jest solistka/primabaleriną, jakie role sa jej najlepszymi czym się charakteryzuje jej sztuka taneczna.
_________________
Niech pamięta elita, że każda śmietanka na deser jest bita.
Lec
 
 
 
aankaa_baletnica=) 
Solista Baletu


Związek z tańcem:
uczennica
Wiek: 31
Posty: 1516
Skąd: Kraków
Wysłany: Pią Maj 04, 2007 12:52 pm   

O tancerkach i teatrach dosłownie kilka zdań. Myślę, że więcej nie ma sensu, bo i tak to raczej nikogo interesować nie będzie. Mówić dat nie będę, ale muszę mieć, bo będą to także oglądali nauczyciele i mogą tego wymagać. Ogolnie więcej na kartkach niż słownie.

Przykładowo o Polinie:
Polina Semionova
Urodziła się w Moskwie (1984) i tam uczyła w Bolshoi Ballet School. Skończyła szkołę w 2002 roku i dostała się jako solistka do Berlin Staatsoper Ballet kiedy miała tylko 18 lat. Zdobyła wiele nagród na międzynarodowych konkursach tanecznych. Tańczy wiele tytułowych ról w baletach.
 
 
 
Kasia G 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
krytyk
Wiek: 47
Posty: 4412
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią Maj 04, 2007 12:55 pm   

aankaa_baletnica=) napisał/a:

Przykładowo o Polinie:
Polina Semionova
Urodziła się w Moskwie (1984) i tam uczyła w Bolshoi Ballet School. Skończyła szkołę w 2002 roku i dostała się jako solistka do Berlin Staatsoper Ballet kiedy miała tylko 18 lat. Zdobyła wiele nagród na międzynarodowych konkursach tanecznych. Tańczy wiele tytułowych ról w baletach.


zmieniłabym na Szkołę baletową przy teatrze Bolszoj (bo po rosyjsku czyli zgodnie z oryginałem nie bedziesz przeciez podawać), a za to dodałabym jakie to role - czy bardziej klasyczne, czy współczesne, czy bardziej Giselle czy np. Kopciuszek ;) i będzie super
_________________
Niech pamięta elita, że każda śmietanka na deser jest bita.
Lec
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   

Odpowiedz do tematu Dodaj do serwisow: Bookmark and Share
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,2 sekundy. Zapytań do SQL: 12