www.balet.pl Strona Główna www.balet.pl
forum miłośników tańca

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
jak zdefiniowac taniec współczesny
Autor Wiadomość
pawe
Nowicjusz

Posty: 1
Skąd: kalisz
Wysłany: Sob Paź 21, 2006 11:54 am   jak zdefiniowac taniec współczesny

mam pytanie poniewarz wielu nauczycieli tańca niepotrafi zdefiniowac pojecia tanca współczesnego jak powinno sie rozumiec ten termin.
mam jeszcze jedno pytanie poniewarz na zaliczenie bedziemy układac etjude jakie tam mozna figury wykorzystac
_________________
tancerz
 
 
Gość 
Solista Baletu


Związek z tańcem:
tancerka
Posty: 1107
Wysłany: Sob Paź 21, 2006 12:10 pm   

Przejrzyj te wątki:
http://www.balet.pl/forum_balet/viewtopic.php?t=66
http://www.balet.pl/forum...opic.php?t=1302
http://www.balet.pl/forum...topic.php?t=724
 
 
Joanna 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
tancerka?
Posty: 2981
Wysłany: Wto Paź 24, 2006 10:10 pm   

To, jakie figury możesz wykorzystać zależy tylko i wyłącznie od Twoich umiejętności i fantazji.

Taniec współczesny polega na dowolnym łączeniu ze sobą wszelkich mozliwych ruchów, tzn. w sensie nie ma tu sztywnych póz, określonej kolejności ich występowania, itd. Są pewne elementy, które się powtarzają, np. różne skoki, ale generalnie we współczesnym nie ma figur jako takich, a terminologia najczęściej odnosi się do zasady, sposobu wykonywania danego ruchu, jego jakości (np. swing, slide).

A zdefiniować taniec współczesny jednoznacznie jest moim zdaniem b. trudno, ponieważ jest to coś, co się cały czas dzieje, i definicja sprzed 20 lat mówiąca o czymś nowym, dzisiaj to już klasyk. Ponadto na świecie taniec współczesny jest tak różnorodny, że czasem patrząc na styl z jednego kraju czy szkoły i porównując z innym, to można się w ogóle zastanawiać, gdzie tu punkty wspólne (a jednak jakieś są, i w sumie na nich - opisowo - można by stworzyć jakąś definicję). Poza tym zakres tańca współczesnego się bardzo rozszerza, związane jest to z rozwojem teatru tańca, t. współczesny (w tym wypadku często określany mianem postmodern dance) 'zagarnia' i czerpie z takich rzeczy jak np. performance, konceptualizm, itd., często czerpie z różnych innych stylów i technik (również sobie przeciwstawnych, np. ktoś czerpie z klasyki, a ktoś z afro, itd.). Tak więc nawet odwołując się do jakiejś klasycznej definicji, że t. współczesny charakteryzuje się tym, tym i tym (def. głównie zbudowana na różnicach od t. klasycznego ;) ), to trzeba by tu jeszcze dodać mnóstwo wyjaśnienień, i różnych uściśleń.
_________________
"Plié is the first thing you learn and the last thing you master" Suzanne Farrell
 
 
gonia 
Solista Baletu


Związek z tańcem:
miłośnik
Posty: 1705
Wysłany: Sro Paź 25, 2006 3:24 pm   

czyli eee... taniec współczesny to jest "zlepka" wszelkich stylów tańca z jakimś "dodatkiem"?
_________________
Na forum wróciłam po 2 latach, widać nie da się żyć bez tańca, chociaż już zapewne do niego nie wrócę. Trochę jakby nowe życie.
Nie wiem, czy wróciłam na stałe, może za chwilę znów zniknę. Ale co jakiś czas zaglądnę.
 
 
 
Joanna 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
tancerka?
Posty: 2981
Wysłany: Sro Paź 25, 2006 4:13 pm   

Nie, nie.
Nie o to mi chodziło ;)

Żeby dokładnie odpowiedzieć na to pytanie, dobrze by prześledzić rys historyczny - inaczej trudno zrozumieć czym jest dzisiaj zjawisko nazywane tańcem współczesnym.
Przez długi czas i w ogóle w zamierzeniach było coś alternatywnego od klasyki - odrzucenie niektórych, sztywnych zasad klasycznych, itd. Potem okazało się, że współczesny i klasyka mogą wiele ze sobą wzajemnie czerpać, a po drodze powstały już różne nurty - jedne rozwijające się zupełnie daleko od klasyki, inne z niej wiele czerpiące.
Idea tańca współczesnego polega właśnie na tej wolności, jaką ma tancerz i choreograf - dlatego też może sobie dokładać elementy innych styli tańca tak, jak ma na to ochotę.
Popatrz np. na choreografie Kyliana, to, co robi Jerome Bel oraz Pina Bausch - przecież to są zupełnie różne rzeczy! A wszyscy choreografowie zajmują się przecież t. współczesnym.
Inna kwestia to różnorodność stylów, 'szkół' - inaczej uczą np. w Holandii, zupełnie inaczej w Stanach (choćby tak prozaiczna kwestia, jak to, czy obciągać stopy czy nie, i jeśli tak, to jak).
Odrębnym tematem może być improwizacja i kontakt improwizacja, też zaliczane do tańca współczesnego.
_________________
"Plié is the first thing you learn and the last thing you master" Suzanne Farrell
 
 
coppelia 
Adept Baletu


Związek z tańcem:
studentka
Wiek: 31
Posty: 79
Skąd: Kraków
Wysłany: Nie Sty 28, 2007 2:15 am   

XXX
_________________
Mój blogger taneczny: www.bluecoppelia-dance.blogspot.com
Mój blogger modowy: www.bluecoppelia-fashion.blogspot.com
Ostatnio zmieniony przez coppelia Nie Maj 06, 2012 6:57 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Nusia
Adept Baletu


Posty: 213
Wysłany: Nie Sty 28, 2007 11:39 am   

coppelia, więc według Twojej definicji współczesny nie różni się niczym od baletu i "wszelkiego tańca"... :roll:
 
 
coppelia 
Adept Baletu


Związek z tańcem:
studentka
Wiek: 31
Posty: 79
Skąd: Kraków
Wysłany: Nie Sty 28, 2007 2:16 pm   

XXX
_________________
Mój blogger taneczny: www.bluecoppelia-dance.blogspot.com
Mój blogger modowy: www.bluecoppelia-fashion.blogspot.com
Ostatnio zmieniony przez coppelia Nie Maj 06, 2012 6:58 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
śnieżka_balerina 
Adept Baletu


Związek z tańcem:
tancerz
Posty: 181
Skąd: Kraków
Wysłany: Nie Sty 28, 2007 4:43 pm   

taniec współczesny jest to rozluźnienie całego swojego ciała podczas tańca, luźne ruchy, korpus...
 
 
 
Joanna 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
tancerka?
Posty: 2981
Wysłany: Nie Sty 28, 2007 5:16 pm   

Śnieżka, niedokładnie. Nie zawsze jest to całkowite rozluźnienie ciała, opatrz np. jak tańczą Amerykanie. Tancerze po klasyce, czy wykorzystujący w t. współczesnym neoklasykę, też inaczej tańczą (mam na myśli jakoś ruchową, uzyskiwaną poprzez napięcia/ rozluźnienia mięśni, dynamikę ruchu, jego energię).


Coppelia - ten wątek jest właśnie po to, aby uściślić definicyjnie daną technikę, a nie stwierdzać, że właściwie cały taniec, jego istota, to jedno i to samo. To prawda, ale tu chodzi o jego zewnętrzną formę, zasady techniki, czym się charakteryzuje - i to właśnie tu opisujemy, a nie tylko stwierdzamy że tak jest, bo to po prostu - uwaga, moja ulubione słówko ;) - truizm.
_________________
"Plié is the first thing you learn and the last thing you master" Suzanne Farrell
 
 
śnieżka_balerina 
Adept Baletu


Związek z tańcem:
tancerz
Posty: 181
Skąd: Kraków
Wysłany: Nie Sty 28, 2007 5:28 pm   

hmmm... No tak, właściwie trudno jest zdefiniować taniec współczesny bo są jego różne tak jakby wykonania można powiedzieć
 
 
 
Joanna 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
tancerka?
Posty: 2981
Wysłany: Nie Sty 28, 2007 5:45 pm   

To samo napisałam na początku wątku.

Dodam tylko, że cechą i właściwie istotą tańca współczesnego jest właśnie ta wolność w choreografii, jakości ruchu, dynamice, korzystaniu z przestrzeni, funkcji tancerza, itd. - czyli wszystko to, co sprawia, że tak trudno zdefiniować jednolicie taniec współczesny (który przecież cały czas żyje, zmienia się, ewoluuje), można jedynie opisać różne jego formy, znaleźć pewne podobieństwa, jego istotę, chociaż trzeba też nadmienić, że mimo tej różnorodności pewne zasady tańca są stałe (chociaż bywają różnie wykorzystywane, np. jedni zupełnie 'wtapiają się w podłogę', inni raczej się z niej 'odbijają', u jednych ruch jest szerszy, u innych mniej, itd.).
_________________
"Plié is the first thing you learn and the last thing you master" Suzanne Farrell
 
 
Nati 
Koryfej

Związek z tańcem:
czynny! SB+OEB
Wiek: 33
Posty: 805
Skąd: Zabrze
Wysłany: Pon Sty 29, 2007 3:44 pm   

śnieżka_balerina napisał/a:
taniec współczesny jest to rozluźnienie całego swojego ciała podczas tańca, luźne ruchy, korpus...


taniec współczesny nie jest rozluźnieniem w żadnym wypadku!! owszem, mogą występować pewne luźne ruchy. LUZ uważam za nietrafne zdefiniowanie tego tańca. Bardziej swodoba ruchu. No i uczucie, jak w sumie w każdym tańcu
_________________
Taniec wymaga człowieka chętnego,
szlachetnego, opanowanego;
człowieka o zrównoważonych siłach.
Dlatego chwalę taniec...
 
 
 
Nemo 
Adept Baletu


Wiek: 41
Posty: 254
Skąd: Trójmiasto
Wysłany: Pią Sty 04, 2008 12:25 am   

Od jakiegoś czasu bardzo często ludzie pytają mnie jak wygląda/co to jest taniec współczesny. Znalazłam idealną odpowiedź w trakcie rozmowy z dwoma dwunastolatkami: taniec współczesny to taki jak Gleba tańczył z Dianą w You Can Dance.
I wszystko jasne!
 
     
nathaliye 
Pierwszy Solista


Posty: 2264
Wysłany: Pią Sty 04, 2008 5:31 pm   

ja zawsze rozumiałam taniec współczesny przede wszystkim jako wyrażenie emocji i tego co siedzi w środku głównie w formach teatralnych,jeśli chodzi o technice to luz jest ale tak występuje tam flow ale także wszelkiego rodzaju zawieszenia w muzyce

jeśli chodzi o taniec jaki prezentuje Gleba w solówkach to osobiście nie był to ten współczesny jaki ja znałam ale widocznie pod ten styl to jeszcze trafia
_________________
http://www.funpic.hu/swf/monitor_cleaner.swf

sukces? 100% talentu, 100% pracy
 
 
     
Nemo 
Adept Baletu


Wiek: 41
Posty: 254
Skąd: Trójmiasto
Wysłany: Pią Sty 04, 2008 5:53 pm   

Uwierz, że to najprostszy sposób wytłumaczenia co to współczesny, w ciągu krótkiej rozmowy.
Ale zgadzam się jak najbardziej z Twoim odczuciem :)
 
     
nathaliye 
Pierwszy Solista


Posty: 2264
Wysłany: Pią Sty 04, 2008 5:57 pm   

rozumiem :) w końcu chyba jeszcze trudniej zdefiniować styl Gleby, elementy sztuk walki, padanie na ziemie niezgodne z logika bólu itp
_________________
http://www.funpic.hu/swf/monitor_cleaner.swf

sukces? 100% talentu, 100% pracy
 
 
     
milton 
Corps de Ballet


Związek z tańcem:
uczeń-ekstern w osb
Wiek: 36
Posty: 408
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro Sty 09, 2008 2:14 pm   

hmmm...ja się nie znam, ale co to jest "flow" w tańcu współczesnym?? ja to bardziej kojarzę technikami typu hip-hop.....
Co do gleby....jego taniec nie podobał (zbyt mało plastyczny ruch) mi się ale szczególnie w solówkach jak najbardziej był to współczesny.
A co bólu.... :twisted: Ja czasem jestem dużo bardziej obolały właśnie po współczesnym niż po klasyce. Jest to ból spowodowany różnymi otarciami, upadkami itd czego nie da się uniknąć na współczesnym..... ale w tym też jest cała zabawa :twisted:
_________________
Bycie TANCERZEM nie jest kwestią posiadanych w danej chwili umiejętności, lecz STANEM UMYSŁU i gotowości poświęcenia życia dla tańca.....
 
 
     
nathaliye 
Pierwszy Solista


Posty: 2264
Wysłany: Sro Sty 09, 2008 3:52 pm   

ja znam pojęcie flow jako przepływ energii i swobodne wyprowadzenie ruchu z innego ruchu , w ogóle znalazłam bardzo fajna stronę z definicja tańca współczesnego, historii itp http://www.stt.art.pl/40-205.php?lang=polish
_________________
http://www.funpic.hu/swf/monitor_cleaner.swf

sukces? 100% talentu, 100% pracy
 
 
     
Nemo 
Adept Baletu


Wiek: 41
Posty: 254
Skąd: Trójmiasto
Wysłany: Czw Sty 10, 2008 2:00 pm   

Bardzo ciekawe artykuły, zwłaszcza Łumińskiego, chociaż zdanie, że taniec współczesny jest sposobem na życie jest trochę oklepane (prawie każdy tak mówi o swojej pasji, dziedzinie).
Problem jest tylko w tym, żeby streścić to wszystko co jest w nich zawarte, tak żeby ktoś wiedział co to współczesny. Chyba jednak najłatwiej pokazać :)
 
     
nin(j)a 
Adept Baletu


Związek z tańcem:
milośnik-uczeń
Posty: 201
Skąd: z Zielonej Dziury
Wysłany: Pią Mar 20, 2009 9:15 pm   

nie znam się za barzo na wspołczesnym,ale mysle,że to "siostra bliżniaczka" tańca klasycznego, barziej żywiołowa i swobodna- to moj teoria :razz:
_________________
"Człowiek nie może latać- tancerz musi, po to otrzymał ciało"
 
     
Susanna 
Adept Baletu


Związek z tańcem:
miłośnik
Posty: 140
Wysłany: Pią Mar 20, 2009 9:21 pm   

I bardziej taka "szarpana" Jak by tańczyć balet po pijanemu xD Bez obrazy oczywiście
 
 
     
Joanna 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
tancerka?
Posty: 2981
Wysłany: Pią Mar 20, 2009 10:20 pm   

na przyszłość proszę o bardziej merytoryczne posty.
_________________
"Plié is the first thing you learn and the last thing you master" Suzanne Farrell
 
     
nathaliye 
Pierwszy Solista


Posty: 2264
Wysłany: Sob Mar 21, 2009 1:14 pm   

nin(j)a napisał/a:
nie znam się za barzo na wspołczesnym,ale mysle,że to "siostra bliżniaczka" tańca klasycznego, barziej żywiołowa i swobodna-


absolutnie sie nie zgadzam, taniec współczesny jest tylko oparty na jego idei a powstał jako jego odłam, zamiast point występuje bose stopy, zamiast sztywnych regul całkowita dowolność ruchu itp
_________________
http://www.funpic.hu/swf/monitor_cleaner.swf

sukces? 100% talentu, 100% pracy
 
 
     
JustDance. 
Adept Baletu


Związek z tańcem:
Tancerka, uczeń.
Posty: 120
Skąd: Z innego świata...
Wysłany: Sob Mar 21, 2009 8:36 pm   

Z tymi stopami to zależy od choreografa, tańczą współczesny w pointach : ]
_________________
Każdy taniec jest dla mnie prezentem od losu. ~
Gość, dla Ciebie też! Pozdrowienia, Gość.


20:11, 12.04.2009
100 postów. : )
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   

Odpowiedz do tematu Dodaj do serwisow: Bookmark and Share
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,33 sekundy. Zapytań do SQL: 12