www.balet.pl Strona Główna www.balet.pl
forum miłośników tańca

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Wyższa Szkoła Umiejętności w Kielcach-kierunek:Taniec
Autor Wiadomość
Lady_Gold_Moth 
Adept Baletu


Wiek: 39
Posty: 107
Wysłany: Wto Wrz 15, 2009 10:43 pm   

Możesz mnie pomęczyć :)

Ale najpierw mam własne pytanie - bo piszesz, że masz związki z łyżwiarstwem i to mnie zaciekawiło :) Czyli sama trenujesz jeszcze? Współpracuję trochę z łyżwiarzami, a poza tym sama usiłuję się jakichś podstaw nauczyć, stąd zwróciłam uwagę... :)

Co do Twoich pytań - odsyłam do moich wypowiedzi parę postów wyżej, bo już kilka razy zabierałam głos w tym wątku... Nie mogę odpowiedzieć Ci, czy szkoła warta jest takich pieniędzy, jaką się za nią płaci, bo to raczej sprawa indywidualna; różni ludzie mają różne oczekiwania i różnie można na takie studia patrzeć. Generalnie inaczej wyobrażałam sobie własne studia taneczne,ale to, jakie są w Polsce możliwości pod tym względem zweryfikowało moje poglądy; przede wszystkim ich 'zaoczność' jest tu czynnikiem decydującym, że traktuję to raczej jako uzupełnienie tego, czego nauczyłam się gdzie indziej - bo wiadomo, że w systemie weekendowym nie ma co mówić o jakimś poważnym zgłębianiu tańca. Jeśli tak traktuje się te studia, właśnie jako rozwinięcie nabytych już umiejętności, zaczyna mieć to sens. W żadnym wypadku nie oczekiwałabym po tego rodzaju szkole, że będzie się w niej można dobrze nauczyć którejś z technik, nie w tym systemie. Chodzi raczej o zaczerpnięcie możliwie dużej ilości wiedzy od różnych specjalistów i wykorzystanie w swojej pracy tego, co okaże się najistotniejsze. Jako że tego rodzaju szkół u nas mamy, ile mamy, warto, choćby dla satysfakcji, że ma się ten dyplom (chociaż i tak w tym zawodzie decydują głównie umiejętności, ale to już inna sprawa, zależna znowu od nastawienia i planów na przyszłość...)

Co do samych zajęć - podział na taniec i teorię w harmonijnym grafiku przewija się nieustannie w dyskusjach, ale taki układ pozostaje jedynie naszym pobożnym życzeniem - w praktyce plan jest układany tak, jak udaje się sprowadzić wykładowców i w praktyce bywa niestety właśnie tak, że raz mamy 8 (tak, to nie błąd, naprawdę 8!) godzin baletu, a raz od rana do wieczora wykłady. Poza tym program jest przeładowany, niektórych przedmiotów jest mimo wszystko za dużo; bywało, że zjazdy były nie co dwa tygodnie, a co tydzień i siedzieliśmy na zajęciach od piątku do niedzieli do 20, co zresztą jest sporym utrudnieniem dla osób z odległych części Polski, a jest ich trochę (niektóre przedmioty są zaliczane na podstawie obecności)
Plany zajęć zdarzają się raz lepsze, raz gorsze, zwykle jednak są zapełnione od rana do wieczora :) Kielce zobaczyłam w świetle dnia po raz pierwszy gdzies pod koniec drugiego semestru, bo wcześniej przyjeżdżałam, gdy było już ciemno, cały dzień spędzałam w szkole i wyjeżdżałam znów, gdy było ciemno... ;) (Nawiasem mówiąc wirtualny dziekanat jest dostępny tylko dla studentów, więc planów nie zobaczysz niestety, ale jak gdzieś je jeszcze znajdę mogę Ci podesłać :) )

Co do programu: rzeczywiście, balet jest tylko na pierwszym roku i to w formie 'wypośrodkowanej' pomiędzy umiejętnościami tych, którzy zaczynają go od zera (bo są tacy), a poziomem tancerzy aktywnych zawodowo; w efekcie, mimo starań Pań Profesorek, ci pierwsi i tak nie zdążą wiele się nauczyć, ci drudzy się trochę nudzą... A! Tu muszę zaznaczyć, że obie Panie prowadzące balet (P. Rudnicka i P. Książkiewicz) są świetne, mieliśmy barre au sol, co rzadko na zajęciach w szkołach dla dorosłych bywa i ogólnie, poza owym brakiem podziału na poziomy zaawansowania, zajęcia były prowadzone tak, że przyjemnie się na nie chodziło :)

Jazzu rzeczywiście jest dużo ( w sensie: dużo godzin :) ), no i to rzeczywiście jest dobrą rzeczą. Generalnie jazz jest z przedmiotów tanecznych najbardziej rozbudowany (w końcu to KTT :) ) i trwa przez wszystkie semestry. Towarzyski wchodzi na drugim roku i jak dla mnie jest go za dużo, no ale to już rzecz gustu. Poza tym są wszelkie tańce charakterystyczne, chyba nawet etniczne, wszelkie body - mindy i inne takie :)

Podsumowując - z dużych minusów wymieniłabym przeładowany program, niedociągnięcia organizacyjne, duże grupy, brak klarownego podziału na podgrupy pod względem poziomu, brak możliwości wpływania na swój tok nauki (na zasadzie np. fakultatywnego wyboru technik tańca, które są dla nas najistotniejsze).

Jeśli miałabym wymienić plusy - szeroki wachlarz przedmiotów,od fizjologii i biomechaniki (okropieństwo, nie pojęłam do dziś co to osmoza ;) ), z których wiele jest prowadzonych naprawdę interesująco (genialna antropologia z teorią tańca na przykład). Do tego kontakt z KTT i wielki plus tej szkoły - coroczny spektakl studentów na scenie KTT :) I dyplom też się tańczy tamże :)

Natomiast z czesnym sprawa wygląda tak, że do tej pory wynosiło 390 za miesiąc, zatem w skali roku tę podwyżkę na pewno da się odczuć. A i tak było przecież nienajniższe! Oczywiście edukacja artystyczna zawsze była i będzie kosztowna, ale podwyżka powinna być jak dla mnie poparta polepszeniem komfortu studiów, nową podłogą w sali baletowej czy czymś w tym stylu, natomiast na bazie moich dotychczasowych obserwacji na tym polu zakładam, że nic takiego nie nastąpi.


oscyp napisał/a:


Jednak rzeczą, która najbardziej mnie nurtuje jest brak egzaminów... gdyby były, można by ocenić mozliwości grupy, oczekiwania (namiastkę, ale zawsze) kadry (której skład też do mnie przemawia)... Ich brak jest również niepokojący ze względu na to, że może się tam dostać prawie każdy, kto miał kiedyś cokolwiek z tańcem wspólnego.. Dlatego obawiam się o poziom..



Hmmm... ;) Co ja sądzę o braku egzaminów to już może poza forum ;)

Mam nadzieję, że trochę rozwiałam mgłę tajemnicy otaczającą tę szkołę :)
 
     
oscyp 
Nowicjusz

Posty: 17
Skąd: sc
Wysłany: Czw Wrz 17, 2009 9:25 pm   

Bardzo dziękuję ! :)

Cóż za obszerna wypowiedź.. ^^
Chyba jednak, mimo pewnych niedociągnięć, które przecież zdarzają się wszędzie, zdecyduję się na te studia... Kurcze, ale powinny być egzaminy, chociaż dla picu ;p Jak już płaci się te 500 zł, za samo przyjęcie, to mogliby cokolwiek zorganizować..
Powiedz mi proszę jeszcze tylko, bo wyczuwam w Twoich wypowiedziach (o tak, oczywiście że przeczytałam wszystkie ;p dziwne że w ogóle pomyslałaś, że mogłabym tego nie zrobić, przeczytałam cały wątek, zanim sama cokolwiek napisałam ;p) nutkę jakiejs takiej lekkiej goryczy - czy ogólnie rzecz biorąc, podsumowując właściwie -jesteś w miarę zadowolona z tych studiów? Nie żałujesz, że właśnie tam podjęłaś naukę? Ja właśnie najbardziej boję się tego, że mogę żałować swojego wyboru, czego chciałabym uniknąć... Ale w zasadzie jeżeli jest dużo jazzu, towarzyski i dostajesz kwalifikacje pedagogiczen, to chyba w porządku, co do mnie ; p

Jeśli chodzi o twoje pytanie, to owszem , mam z łyżwiarstwem sporo wspólnego, sama trenowałam wyczynowo przez jakieś 14 lat, niestety nastapiła tak zwana 'seria niefortunnych zdarzeń' i musiałam zakończyć karierę ;p Teraz jestem instruktorem i sama uczę dzieciaki :) W przyszłości planuję zająć się choreografią choć kto wie, czy nie wyląduje na jakimś kursie trenerskim ; p

Jak zawsze, pozdrawiam :)
_________________
ignore the ignorance
 
     
Lady_Gold_Moth 
Adept Baletu


Wiek: 39
Posty: 107
Wysłany: Czw Wrz 17, 2009 9:50 pm   

To nie gorycz, raczej lekka ironia. Nie żałuję, że się zdecydowałam na tę szkołę, tylko faktu, że były dość ograniczone możliwości wyboru. No i mam niedosyt, że taki kierunek działa, a, chociaż mógłby być świetny, jest jaki jest i to nie z braku możliwości, bo takie mogłyby być. No, ale to już temat na kolejny długi wywód ;) Jeśli zdecydujesz się na studia, to sama zresztą ocenisz na własnej skórze. Bo generalnie - lepiej studiować na takich studiach, jakie są, niż nie studiować :)

A poza tym super, że jesteś łyżwiarką :) (Zazdroszczę ;) )
 
     
oscyp 
Nowicjusz

Posty: 17
Skąd: sc
Wysłany: Pią Wrz 18, 2009 11:43 am   

Oj tak, w naszym kraju możliwości są bardzo ograniczone. Ja na dodatek mam ograniczone finanse, hehe a więc tym bardziej :) Bo bez zastanowienia poszłabym na AHE, na dzienne do Łodzi, ale cóż...

Mam nadzieję, że nie będę żałować ^^ A Ty jeszcze studiujesz tam, czy juz po..? ^^

Co do łyżwiarstwa, heh no cóż, mimo, że dla wielu to piękny sport, uważam że dziś idzie on trochę w złą stonę, a poza tym potrafi być bardzo niewdzięczny... ;p Ale tez absolutnie nie mogę powiedzieć, że żałuję tych wszystkich lat, bo mimo wszystko tak nie jest ;p
_________________
ignore the ignorance
 
     
oscyp 
Nowicjusz

Posty: 17
Skąd: sc
Wysłany: Pią Wrz 18, 2009 11:45 am   

Aaacha a znalazłaś może te plany..? wiesz, dziś o 18 20 odjeżdza mój pociąg do Łodzi, jeśli chcę być na egzaminie na AM, więc do tego czasu moge podjąć jeszcze decyzję, heh ;p
_________________
ignore the ignorance
 
     
Lady_Gold_Moth 
Adept Baletu


Wiek: 39
Posty: 107
Wysłany: Czw Wrz 24, 2009 11:02 pm   

Ojejjj, mój mailowo - forumowy powiadamiacz nie dał mi znać, że napisałaś coś jeszcze i dopiero teraz zauważyłam... Jeśli Ci się to na coś przyda, to owszem, znalazłam plany pierwszoroczne :) Chcesz?
 
     
oscyp 
Nowicjusz

Posty: 17
Skąd: sc
Wysłany: Pią Wrz 25, 2009 5:34 am   

No cóż i tak już nie pojechałam do Łodzi na egzamin, więc jeśli chcę studiować, to za bardzo nie mam wyjścia hehe i tak już podjęłam decyzję ;p

Ale jeśli Ci się chce -to choćby z czystej ciekawości - chętnie zerknę na te plany ;d
Może przydadzą się tez innym czytelnikom forum kiedyś ^^
dzienxx

:)
_________________
ignore the ignorance
 
     
Lady_Gold_Moth 
Adept Baletu


Wiek: 39
Posty: 107
Wysłany: Pią Wrz 25, 2009 9:56 am   

Proszę bardzo,przykładowe kilka zjazdów pierwszego roku:

Zjazd I

Sobota
08:00 – 11:15 Wykład Etnografia
11:30 – 14:45 Wykład Historia sztuki
15:30 – 19:45 Ćwiczenia Taniec jazzowy

Niedziela
08:00 – 12:15 Ćwiczenia Taniec jazzowy
13:30 – 16:45 Ćwiczenia Język angielski

Zjazd II
Sobota
08:00 – 11:15 Ćwiczenia Język angielski
11:30 - 17:15 Wykład Technika tańca klasycznego
17:30 – 20:00 Ćwiczenia Technika tańca klasycznego

Niedziela
08:00 – 12:15 Wykład Psychologia
12:30 – 15:00 Ćwiczenia Technika tańca klasycznego
15:15 – 16:45 Wykład Technika tańca klasycznego

Zjazd III

Sobota
8:00 - 12:00 Wykład Psychologia
12:30 – 16:45 Wykład Anatomia
17:00 – 20:15 Ćwiczenia Gimnastyka korekcyjna

Niedziela
08:00 – 11:15 Ćwiczenia Język angielski
11:30 – 14:00 Wykład Etnografia
14:15 – 17:30 Ćwiczenia Technologie informacyjne

Zjazd IV

Piątek
16:00 – 20:15 Ćwiczenia Technika tańca klasycznego

Sobota
08:00 – 12:15 Ćwiczenia Technika tańca klasycznego
12:30 – 16:45 Ćwiczenia Technika tańca klasycznego
17:00 – 20:15 Ćwiczenia Taniec jazzowy

Niedziela
08:00 – 12:15 Ćwiczenia Historia tańca
13:30 – 17:45 Ćwiczenia Technika tańca współczesnego


Zjazd VII

Piątek
16:00 – 18:30 Wykład Pedagogika
18:45 – 20:15 Ćwiczenia Pedagogika

Sobota
08:00 – 11:15 Ćwiczenia Język angielski
11:30 – 14:00 Wykład Pedagogika
14:15 – 15:45 Ćwiczenia Pedagogika

Niedziela
09:00 – 11:30 Wykład Pedagogika
11:45 – 13:15 Ćwiczenia Pedagogika
13:30 – 15:00 Wykład Biomechanika
15:15 – 17:45 Ćwiczenia Biomechanika
18:00 – 19:30 Ćwiczenia Biomechanika


Zjazd IX

Sobota
11:30 – 15:45 Ćwiczenia Projekt I

Niedziela
09:00 – 12:15 Wykład Antropologia z teorią tańca
12:30 – 15:00 Ćwiczenia Język angielski
15:15 – 19:30 Ćwiczenia Projekt I [/b]
 
     
oscyp 
Nowicjusz

Posty: 17
Skąd: sc
Wysłany: Pią Wrz 25, 2009 5:33 pm   

Dzięki wielkie Złota Dziewczyno :)
_________________
ignore the ignorance
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   

Odpowiedz do tematu Dodaj do serwisow: Bookmark and Share
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,12 sekundy. Zapytań do SQL: 13