www.balet.pl Strona Główna www.balet.pl
forum miłośników tańca

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
MATURA Z WIEDZY O TAŃCU (książki, linki, porady)
Autor Wiadomość
Gość 
Solista Baletu


Związek z tańcem:
tancerka
Posty: 1107
Wysłany: Nie Maj 07, 2006 10:22 am   

Jeśli chodzi o interpretację dzieła tanecznego, to powinno się omówić następujące elementy:a)choreografia:
~cechy ruchu (także składniki)
~kompozycja przestrzenna tańca
~technika tańca
~gesty
~mimika
~symboliczne znaczenie ruchu
b)tło dźwiękowe:
~muzyka
~odgłosy
~zaleznośćmuzyki i ruchu
c)scenografia:
~dekoracje
~kostiumy
~rekwizyty
~charakteryzacja
~oświetlenie
~symboliczne znaczenie scenografii
~znaczenie scenografii w odbiorze dzieła
~zależność ruchu od scenografii
d)treść

Jeżeli analizuje się ilustrację, nalezy uwzględnić:
~charakter ruchu
~formę ruchu
~kompozycję ruchu
~kostiumy
Ostatnio zmieniony przez Sagittaire Sob Lis 20, 2010 7:47 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
sfra 
Solista Baletu

Związek z tańcem:
baletoman
Posty: 1605
Skąd: Varsovie
Wysłany: Nie Maj 07, 2006 11:27 am   

Co warto wiedzieć na poziom rozszerzony, to na pewno zauważyłeś, że są dwa tematy do wyboru i jeden z nich dotyczy teorii/historii, zaś drugi to ocena krytyczna jakiegoś dzieła z kanonu.
Dlatego też polecam zapoznac się baaaardzo sczzególowo z baletami z listy , lub ewentualnie liczyć na przychylny temat z teorii.
Na ową analizę typuję jakieś porównanie, np:
- Wesele - Nizyńska vs. Preljocaj
- Bajadera - Nurejew vs. Makarowa
- Don Kichot- Petipa vs. Baryshnikov
- Coppelia - Petipa vs. Petit
wątpię by dali "Dziadka do orzechów", albo tym bardziej "Jezioro " i "Giselle", które się pojawiły ostatnio.
Na teorie typuję zaś:
- narodziny tańca wspólczesnego w Europie (choć tego jest full!)
- Ballets Russes-- nowe załozenia formlane baletu...
:?
_________________
sfra- odnaleziony pośród manewrów sztuki i jezyka francuskiego
 
 
Paula 
Solista Baletu


Związek z tańcem:
instruktor fitness
Wiek: 34
Posty: 1116
Skąd: Szczecin
Wysłany: Wto Maj 23, 2006 1:10 pm   

Artykuł na temat matury z WOT-u w dzisiejszym "Metrze"
http://serwisy.gazeta.pl/...45,3363811.html
_________________
denerwować się to mścić się na własnym zdrowiu za głupotę innych
Kiedyś tancerka teraz instruktor fitness: w tym też można się spełniać :)
 
 
 
arabeseczka
Nowicjusz

Posty: 34
Skąd: Zawiercie
Wysłany: Sob Lip 22, 2006 8:07 pm   

A można wiedzieć chociaż mniej wiecej, co w tym roku na maturze z wotu było?? bo w dalekiej przyszłości (3 lata) zamierzam zdawać i chciałabym wiedzieć, czego moge sie spodziewać:)
_________________
Mądrość to umiejętność właściwego wykorzystania inteligencji.
 
 
 
Kasia G 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
krytyk
Wiek: 47
Posty: 4412
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob Lip 22, 2006 9:41 pm   

w Internecie są przykładowe artusze egzaminacyjne, linki do nich były podawane na tym forum, poszukaj. na pewno tez w Pogadalni w wątku Matura była mowa o tym co było na egzaminie z WOT-u
_________________
Niech pamięta elita, że każda śmietanka na deser jest bita.
Lec
 
 
 
Zuzia11
Nowicjusz

Posty: 3
  Wysłany: Sro Mar 05, 2008 8:06 am   Wiedza o Tańcu

Proszę o pomoc

jestem uczennicą kl 2, w zadaniu domowym z WOT-u trzeba napisac, kto i w którym roku
założył szkołę baletową w Paryżu. nie moge tego nigdzie znaleść :-((((
 
     
M. 
Koryfej


Wiek: 39
Posty: 737
Skąd: znad morza :)
Wysłany: Sro Mar 05, 2008 8:23 am   

Chodzi o szkołę przy POB? Wg tej strony ufundował ją Ludwik XIV w 1713 roku.
_________________
"Kochamy wciąż za mało i stale za późno..."
J. Twardowski
 
 
     
Kaś 
Adept Baletu


Związek z tańcem:
tancerz, miłośnik
Wiek: 32
Posty: 171
Skąd: Bełchatów
Wysłany: Nie Mar 09, 2008 4:42 pm   Wiedza o tańcu

Nie widziałam jeszcze takiego tematu, jeżeli był, to bardzo preprzaszam. Ale przejdę do rzeczy.
Bardzo chciałabym zdawac mature z wiedzy o tancu, ale wiem, ze nie mam żadnych szans, jeżeli nie wezmę się za to teraz :/ . Chodzę do normalnego ogólniaka i niby mam przedmiot który zwie się "wiedza o kulturze" ale o tańcu raczej nic sie nie uczymy :/ . Przynajmniej nie narazie. Moja nauczycielka powiedziała, że te lekcje nie przygotują mnie do matury z wiedzy o tańcu, a jeżeli naprawdę zależy mi, żeby zdawac, to musiałabym na własną rękę. Po liceum chcę iśc do jakiejś szkoły tanecznej i sądzę, że zdana matura z wot ułatwi mi dostanie się do niej.
A teraz pytanie do Was: Z czego uczycie się na lekcjach z wiedzy o tańcu? Pan/Pani profesor prowadzi wykład i Wy sobie to notujecie, czy uczycie się z książek? Jeżeli tak to z jakich.

Byłabym Wam ogromnie wdzięczna za informacje.
 
 
     
gonia 
Solista Baletu


Związek z tańcem:
miłośnik
Posty: 1705
Wysłany: Nie Mar 09, 2008 5:07 pm   

''szukaj'' nie gryzie :wink:
http://www.balet.pl/forum...2&highlight=wot
http://www.balet.pl/forum...2&highlight=wot
http://www.balet.pl/forum...2&highlight=wot
http://www.balet.pl/forum...7&highlight=wot
http://www.balet.pl/forum...4&highlight=wot
_________________
Na forum wróciłam po 2 latach, widać nie da się żyć bez tańca, chociaż już zapewne do niego nie wrócę. Trochę jakby nowe życie.
Nie wiem, czy wróciłam na stałe, może za chwilę znów zniknę. Ale co jakiś czas zaglądnę.
 
 
     
Kaś 
Adept Baletu


Związek z tańcem:
tancerz, miłośnik
Wiek: 32
Posty: 171
Skąd: Bełchatów
Wysłany: Nie Mar 09, 2008 5:08 pm   

Dziękuję :*:*:*! I przepraszam :( ...

Kasia G napisał/a:
Podręcznikiem obowiązującym na wszystkich etapach nauczania historii tańca jest Krótki zarys... I. Turskiej. Nie polecam Dziejów baletu T. Wysockiej bo dużo w niej błędów (chyba że jako uzupełnienie i ciekawostkę). Reszte potrzebnej wiedzy trzeba zbierac po różnych książkach, bo jednego podręcznika brak (zwłaszcza jesli chodzi o taniec XX wieku). W Naszych i Waszych tekstach (teksty ogólne) zamieściłam wybraną bibliografię na temat tańca i baletu, nie obejmuje ona jednakp prawie wcale tańca historycznego i ludowego. Są jednak wydane całe serie na ten temat.


Znalazłam tylko tyle z tego co mnie interesuje. Może ktoś jeszcze mi polecic jakieś przydatne ksiązki?
 
 
     
Columbina 
Solista Baletu


Związek z tańcem:
nauczyciel baletu
Wiek: 36
Posty: 1102
Skąd: Kraków
Wysłany: Nie Mar 09, 2008 8:34 pm   

Ja polecam Turską - jest w niej naprawdę dużo materiału potrzebnego do matury - dzięki niej zdałam historię tańca na dyplomie :P
_________________
Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża twojemu życiu lub zdrowiu...
 
 
     
Kaś 
Adept Baletu


Związek z tańcem:
tancerz, miłośnik
Wiek: 32
Posty: 171
Skąd: Bełchatów
Wysłany: Nie Mar 09, 2008 8:40 pm   

Dziękuję strasznie Columbino :): *. Normalnie po stopach będę Cię całowac :D ! A jeszcze chciałam się zapytac o jakieś ksiązki o tańcach ludowych, charakterystycznych, religijnych .... itp :D .
 
 
     
Kasia G 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
krytyk
Wiek: 47
Posty: 4412
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie Mar 09, 2008 11:26 pm   

przejrzyj to:
http://www.balet.pl/porta...id=119&Itemid=2
_________________
Niech pamięta elita, że każda śmietanka na deser jest bita.
Lec
 
 
     
Porcelaine 
Adept Baletu


Związek z tańcem:
Miłośnik
Wiek: 28
Posty: 130
Wysłany: Wto Cze 10, 2008 7:47 pm   

A ja mam problem ze znalezieniem informacji na temat Sceny Greckiej, Symultanicznej i Elzbietanskiej. Nie chodzi mi o to czym się one charakteryzuję (to mam w zeszycie), tylko gdzie można dzisiaj zobaczyć takie sceny. Szukałam w internecie, ale znajdywałam tylko charakterystykę danej sceny.
Czy ktoś może wie coś na ten temat?

Niepotrzebne posty nt tego, z której klasy jest jedna z forumowiczek zostały usunięte.
M.
Ostatnio zmieniony przez M. Pią Cze 27, 2008 8:10 am, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
     
xElwiSx
Nowicjusz

Posty: 2
Wysłany: Sro Paź 15, 2008 10:37 am   

Witam mam pytanie i proszę o pomoc
o tuż jestem w II klasie Liceum ...normalnego niestety .... mieszkam w małym przemyślu i o czymś takim jak WOT to rzadko kto słyszał ... lecz mam zamiar pisać mature z tego przedmiotu ... mam pytanie jakie podręczniki były by najlepsze ....z góry thx za pomoc ... wiem że matura będzie trudna ale bardzo mi na tym zależy aby ją pisać
Prosił bym jeszcze o polecenie jakiś dobrych szkół tanecznych ... po maturze ...
interesują mnie tańce towarzyskie .... lecz najbardziej zależy mi na współczesnym.
:)
 
     
Kasia G 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
krytyk
Wiek: 47
Posty: 4412
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro Paź 15, 2008 11:22 am   

tyle pytań w jednym.. Jelsi chodzi o przygotowanie do matury z WOT to musisz ściągnąć sobie czy też uzyskac z kuratorium wymagania egzaminacyjne do tego przedmiotu, spis lektur (zalecanych) i baletów do obejrzenia. Podręcznika jako takiego do WOTu nie ma - poleca sie książkę Ireny Turskiej o historii tańc (Krótki zaryst historii tańca i baletu), którą uzupelnić trzeba innymi lekturami i ogólnym zainteresowaniem tańem (ludowym, historycznym, innych kultur i kontynentów, współczesnym) - tu zebranie informacji est trudne bo trzeba korzysta z wielu szczątkwych źrodel, głównie z Internetu ;( Na forum w wielu miejscach jest omowionych wiele zagadnień z WOTu - dawne balety, wspolczesni choreografowie, jest tez bibliografia baletowa. Tyle mogę radzić.
"Zdziejów tańca wspólczesnego"
"Balet romantyczny w Paryżu" - Guess
"Taniec- jego rozwój i formy" - Rey
"Zasady tańca klasycznego" - Waganowa
"Tańce historyczne" - Drabecka
"W kręgu polskich tańców ludowych" - Dabrowska
"Moje zycie" - Isadora Duncan
"O balecie" - Czernowa
"Post-modern dance" - Sier-Janik

Jesli chodzi o szkoly taneczne po maturze to znadziejsz wiele na tablicy Szkola baletowa. Jesli chodzi o szkoly policealne to zwykle przygotowuja one do zawodu animatora kultury, instruktora itd. Studa taneczne (na szczęscie już są) raczej do zawodu tancerza, choreografa, krytyka... Taniec towarzyski raczej nie wchodzi w zakres nauczania w taego typu szkolach, w tym zakresie pozostają kluby, formacje, kursy...

na większosć pytań dot. matury z WOT znajdziesz odpowiedź wyzej w tym watku oraz w polecanych linkach takze umieszczonyh w tym watku (również przeze mnie)
_________________
Niech pamięta elita, że każda śmietanka na deser jest bita.
Lec
 
 
     
xElwiSx
Nowicjusz

Posty: 2
Wysłany: Sro Paź 15, 2008 2:20 pm   

Wielkie dzięki :) kurcze szkoda że nie ma dokładnego podręcznika gdzie jest wszystko opisane t .. ;/ a tak na początek to jaki byś mi poleciła .. ?
 
     
Kasia G 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
krytyk
Wiek: 47
Posty: 4412
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Paź 16, 2008 7:24 am   

Podręcznik (książka) ktora obejmuje większosć historii tańca do początkow XX wieku jest tylko jedna - wymieniony już zarys Turskiej (polecana lektura do egzaminu). Taniec współczeny można sobie mniej więcej uzupelnić czytając Reya i Sier-Janik. A potem trzeba dużo oglądać, grzebać po necie itd. Na naszym forum znajdzesz dużo informacji do egzaminu
_________________
Niech pamięta elita, że każda śmietanka na deser jest bita.
Lec
 
 
     
nathaliye 
Pierwszy Solista


Posty: 2264
Wysłany: Pon Maj 11, 2009 6:32 pm   

dzisiaj w Faktach był długi reportaż z matury z wiedzy o tańcu, była mowa o tym że zdaje ją w tym roku 90 osób, że oczywiście większość społeczeństwa nie wie co to za matura, że przez CKE jest uważana za maturę rzadką, jakaś pani z CKE mówiła jednak o tym że jest to trudna matura, że uczniowie powinni rozróżniać choreografię Petipy od Ek'a a Equrrola powiedział że programy w stylu YCD i Taniec z Gwiazdami wniosły dużo do popularyzacji tańca ale nie wzniosły głębszej wartości jeśli chodzi o sztukę taneczna

przytoczyli też fragment rozmowy z forum:

pan X:
zdaję maturę z wiedzy o tańcu

pan Y:
co?? musisz znać listę uczestników tańca z gwiazdami?? też bym tak chciał

dla nie do końca zorientowanych w harmonogramie matur, matura z wotu miała miejsce dziś o 14
_________________
http://www.funpic.hu/swf/monitor_cleaner.swf

sukces? 100% talentu, 100% pracy
 
 
     
..::Caroline::. 
Adept Baletu


Wiek: 33
Posty: 80
Skąd: Gdynia
Wysłany: Pon Maj 11, 2009 8:24 pm   

Tak, matura z WOT'u była dzisiaj i bardzo mile mnie zaskoczyła ;) poza organizacją mojej szkoły która pierwszy raz w swojej historii przeprowadzała taki egzamin, dopiero tuż przed 14 zorientowano się ,że do odtworzenia płyty potrzebne jest DVD a radio nie wystarczy ;p
Film bardzo mi podpasował. Lubie post modern i obkułam się z pojęć tego nurtu więc ok. Test był dość trudny, zdjęcia wyjątkowo łatwe.
Z wypracowaniem miałam wyjątkowe szczęście, bo kocham Kyliana i jeszcze wczoraj obejrzałam kilka jego choreografii w tym wesele kilkakrotnie, później spędzając noc myśląc o tym jak bardzo chciałabym Kyliana na maturze ;)
No i marzenie się spełniło - "Porównaj dwie wresje WESELA - Nizynskiej i Kyliana" a drugi temat dotyczył twórczości Mary Wigman. O której wiedziałam tyle, że była, ale z przywołaniem konkretów miałabym bardzo poważne problemy.
Jestem zdecydowanie zadowolona dzisiejszym egzaminem, był na dość wysokim poziomie, ale moja wiedza mnie nie zawiodła ;)

A co do niewiedzy innych na temat matury z WOT'u to strasznie zirytował mnie dzisiejszy komentarz na Onet.pl pod notką z informacją o dzisiejszej maturze.
"Tylko 54 osoby piszą poziom rozszerzony!? no tak, blondynki na wymarciu..."
_________________
'Elle danse, pour partir, pour devenir invisible...'
 
     
Schogetten 
Nowicjusz


Wiek: 32
Posty: 12
Skąd: Brodnica
Wysłany: Pon Maj 11, 2009 8:41 pm   

Ja właśnie czekam na arkusze z dzisiejszej matury. Czytając komentarze ludzi na onecie mam wrażenie, ze albo mieszkańcy naszego kraju naprawdę zamykają pojęcie taniec do programów telewizyjnych i filmów typu step up, albo naprawdę nie mają pojęcia o niczym.

No to ja się zabieram za przygotowanie do przyszłorocznej matury powolutku ;)
_________________
subtargo, ergo sum.
 
 
     
Columbina 
Solista Baletu


Związek z tańcem:
nauczyciel baletu
Wiek: 36
Posty: 1102
Skąd: Kraków
Wysłany: Wto Maj 12, 2009 5:57 pm   

Dzisiaj na RMF MAXXX nabijali się z wczorajszej matury z WOT-u i nawet powiedzieli, że Michał Piróg próbował ją rozwiązać i nie zdał... :roll:
_________________
Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża twojemu życiu lub zdrowiu...
 
 
     
Rossignol 
Nowicjusz


Związek z tańcem:
więcej niż miłośnik
Wiek: 33
Posty: 10
Skąd: Cieszyn
Wysłany: Wto Maj 12, 2009 6:25 pm   

Komentarze są irytujące, prawda... człowiek ma ochotę czasem walić głową w mur jak coś takiego czyta... ech :sad: Ja pisałam podstawę, w zasadzie była prosta, jestem raczej zadowolona (a nie jestem ze szkoły baletowej więc chyba naprawdę była nieskomplikowana :) ). Dużo historycznego było. Cieszę się, że wybrałam wot. :)
_________________
"Et voila la chanson gentille, la chanson d'Olimpia!"

(Les contes d'Hoffmann, Offenbach)
 
 
     
Schogetten 
Nowicjusz


Wiek: 32
Posty: 12
Skąd: Brodnica
Wysłany: Wto Maj 12, 2009 8:56 pm   

No właśnie ja tez za rok piszę i podstawę, w tym roku nie była aż tak bardzo trudna, aczkolwiek wiem, ze muszę jeszcze dużo popracować, bo mam niesamowite braki, zwłaszcza w tańcach narodowych, ludowych i dworskich. moja prywatna zmora wieczora, aczkolwiek do nauczenia ;)

przytoczę jeszcze jeden komentarz z onet.pl, który mnie osobiście wprowadził w drgawki 'śmiechowe': 'Teraz to jest zabawa. (wiedza o tańcu - to jakaś parodia!) Po co ją wogóle zdawać. Wystarczy rozdać dyplomy maturalne na studniówce'
_________________
subtargo, ergo sum.
 
 
     
Porcelaine 
Adept Baletu


Związek z tańcem:
Miłośnik
Wiek: 28
Posty: 130
Wysłany: Sro Maj 13, 2009 5:13 pm   

Mnie najbardziej osłabił komentarz:
"Czy zdam maturę z widzy o tańcu jeśli zatańczę przed komisją bez majtek? W tym jestem bardzo dobra"
Cóż niektórzy nawet nie pojmują słowa "wiedza" :roll:

Ja bym chciała pisać rozszerzoną, ale nie wiem czy podołam. Najbardziej się boję analizy.
Chociaż jeszcze mam sporo czasu :P
_________________
" Moje motto: Spożyć przed terminem. Szukałem w wielu mądrych księgach, znalazłem na kefirze."
Szymon Majewski
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   

Odpowiedz do tematu Dodaj do serwisow: Bookmark and Share
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,31 sekundy. Zapytań do SQL: 15