www.balet.pl Strona Główna www.balet.pl
forum miłośników tańca

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
John Neumeier
Autor Wiadomość
forum.balet.pl
ADMINISTRATOR


Posty: 107
Wysłany: Czw Mar 16, 2006 8:20 pm   John Neumeier

John Neumeier (czyt. nojmajer)


Foto: Hamburg Ballett

ur. 24.02.1942 w Milwaukee w Stanach Zjednoczonych, syn emigrantów europjeskich (matka - Polka, ojciec - Niemiec).
Tancerz, choreograf, dyrektor zespołów baletowych.

Naukę tańca rozpoczął w Stone Camryn School of Ballet w Chicago, studia kontynuował na wydziale teatru Uniwersytetu Marquette. Jako tancerz i choreograf zadebiutował w zespole Sybil Shearer w 1960 r, pierwsze choreografie to: Nikczemność niebios, Ludus conventriae.
Kolejnym etapem nauki była Królewska Szkoła Baletowa w Londynie, gdzie Neumeier poznał swego mistrza i mentora, wybitnego choreografa Johna Cranko, z którym wyjechał do Stuttgartu i został członkiem jego zespołu Stuttgart Ballett w latach 1963-69. W tym samym okresie powstają kolejne choreografie: Aria da Capo, Haiku, stworzone początkowo dla Noverre Society, eksperymentalnej grupy młodych choreografów, później włączone do repertuaru Stuttgart Ballett. W latach 1969-73 John Neumeier pracował jako choreograf i dyrektor baletu w Operze we Frankfurcie. W 1973 dostał propozycję objęcia podobnych funkcji w Operze w Hamburgu, z którą pracuje do dzisiaj.

Z inicjatywy Neumeiera powstała szkoła baletowa przy Operze Hamburskiej, coroczny festiwal baletowy, którego zwieńczeniem jest Gala Niżyńskiego, a także regularne warsztaty dla publiczności, pomagające lepiej zrozumieć sztukę tańca oraz pracę tancerzy i choreografów.

Twórczość Johna Neumeiera obejmuje ponad sto prac choreograficznych, z których większość to duże narracyjne balety. Neumeier podobnie jak Roland Petit, John Cranko czy Kenneth MacMillan, pragnie opowiadać historie za pomocą tańca.

Źródłem inspiracji jest najczęściej literatura, utwory pisarzy takich jak: Dumas, Williams, Ibsen, Czechow, Mann, czego przykładem są balety : Dama kameliowa 1978, Tramwaj zwany pożądaniem 1983, Peer Gynt 1989, Mewa 2002, Śmierć w Wenecji 2003. Jednak najbardziej uprzywilejowane miejsce wśród literackich inspiracji zajmują dzieła Szekspira: Romeo i Julia 1971, Hamletowskie skojarzenia 1976, Sen nocy letniej 1980, Ottello 1985, Mozart i tematy z Jak wam się podoba 1985, Szekspirowscy kochankowie 1985. Podobnie jak mistrz ze Stratfordu, Neumeier chętnie wykorzystuje formułę „teatru w teatrze”, a właściwie „baletu w balecie”, co jak twierdzi choreograf pozwala uzyskać dodatkowy wymiar prezentowanych historii i umożliwia ich odczytanie na wielu poziomach.

Jedną z wielkich fascynacji Johna Neumeiera jest postać Wacława Niżyńskiego. Neumeier jest posiadaczem największej na świecie kolekcji pamiątek po sławnym tancerzu i choreografie, przez wiele lat przygotowywał się do stworzenia o nim spektaklu. Pierwszą próbą był jednoaktowy balet Vaslaw z 1979, następnie w 2000 roku powstał balet Niżyński – spektakularne widowisko, w którym Neumeier zawarł całą swą wiedzę i pasję.

Podobnie jak wielu współczesnych choreografów, Neumeier zrealizował własne autorskie wersje klasycznych baletów: Dziadek do orzechów 1971, Iluzje jako Jezioro łabędzie 1976, Śpiąca królewna 1978, Sylvia 1997, Giselle 2000. Dokonując bardzo ciekawych reinterpretacji klasyki, choreograf zręcznie balansuje między tradycją, a nowatorstwem.

W twórczości Neumeiera oprócz typowo narracyjnych przedstawień pojawiają się również tzw. balety abstrakcyjne, są to zarówno duże „baletowe freski”, jak np. utwory do muzyki symfonicznej Gustawa Mahlera, a także do muzyki sakralnej Bacha i Mozarta: Pasja św. Mateusza 1980, Magnificat 1987, Requiem 1991, oraz mniejsze formy np. Sceny z dzieciństwa 1974, Wiosna i Jesień 1991. Na uwagę zasługują balety, które nie mieszczą się w dotychczas opisanych kategoriach jak np. Saga króla Artura 1992 i bardzo znana wersja baletu Legenda o Józefie 1977.

Choreografie Johna Neumeiera znajduje się w repertuarze wielu teatrów operowych w Europie i na świecie min. w Operze Paryskiej, Narodowym Balecie Fińskim, Operze Wiedeńskiej, Królewskim Balecie Szwedzkim, National Ballet of Canada.

Pełna lista baletów na stronie:
www.hamburgballett.de/e/opus.htm
_________________
Forum Balet.pl
 
 
forum.balet.pl
ADMINISTRATOR


Posty: 107
Wysłany: Czw Mar 16, 2006 8:21 pm   

Technika i styl :

podstawową techniką jaką wykorzystuje John Neumeier jest neoklasyka, ale jak sam twierdzi inspiracji szuka również w tradycji musicalu, folklorze, tańcu współczesnym. Choreografie Neumeiera charakteryzuje zarówno liryzm jak i sensualizm, oraz niezwykle wnikliwe studium psychologiczne postaci. Efekt wielowymiarowości wzmacnia motyw „sobowtóra”, czy też symbolicznego alter ego, który sprawia że losy bohaterów odbijają się jak w lustrze, np. losy Manon i Marguerite w Damie kameliowej. Często podkreśla się, że typ aktorstwa prezentowany w baletach Neumeiera przypomina bardziej technikę filmową niż teatralną, ze względu na niuanse i naturalność. Sam choreograf wyznaje: Za pomocą tańca pragnę przede wszystkim pokazać różnice, napięcia i relacje jakie zachodzą między ludźmi.


Formuła przedstawienia:

Spektakle Neumeiera mają zazwyczaj bardzo złożoną strukturę, pełno w nich „cytatów” i różnych odniesień kulturowych. Choreograf wykorzystuje różne techniki narracyjne np. retrospekcje, czy „strumień świadomości”. Przedstawienia są bardzo dopracowane plastycznie. Z jednej strony drobiazgowe rekonstrukcje prawdziwych wnętrz i kostiumów, aby jak najwierniej oddać klimat prezentowanej epoki np. w Niżyńskim czy balecie, Iluzje jako Jezioro łabędzie, z drugiej strony minimalistyczne, umowne i wyrafinowane inscenizacje np. w Sylvii, Mewie czy Requiem.

_________
Bibliografia
H.Koegler, The Concise Oxford Dictionary of Ballet
H.Koegler, Johna Neumeiera korzyści emigracji, (artykuł)
_________
Opracowanie całego hasła - Joanna Bednarczyk (wykorzystywanie bez podania źródeł zabronione!)
_________________
Forum Balet.pl
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Dodaj do serwisow: Bookmark and Share
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,08 sekundy. Zapytań do SQL: 13