www.balet.pl Strona Główna www.balet.pl
forum miłośników tańca

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
ŚWIĘTO WIOSNY
Autor Wiadomość
forum.balet.pl
ADMINISTRATOR


Posty: 107
Wysłany: Sob Lut 25, 2006 11:32 am   ŚWIĘTO WIOSNY

"Święto wiosny" ("Le sacre du printemps")

Obrazy z życia dawnej Rosji w 2 częściach.

Libretto - Igor Strawiński i Nikołaj Roerich
Muzyka - Igor Strawińśki
Choreografia - Wacław Niżyński
Prapremiera - Paryż 29 V 1913 - Theatre des Champs Elysées - Balety Rosyjskie Diagilewa
Premiera polska - Warszawa 31 III 1962 Państwowa Opera

Osoby: Dziewczyna wybrana na ofiarę, Stary Mędrzec, dziewczęta , kobiety, młodzieńcy, mężczyźni, duchy przodków.

Treść:

część I: Adoracja ziemi
Wśród dziekiego skalistego krajobrazu siedzą nieruchomo dwie oddzilene grupy młodzieńców i dziewcząt; wszyscy wpatrzeni są w świete kamienie, oczekując na to, co musi nadejść. Pojawia się Stary Mędrzec, dziewczęta tańczą, zataczając wokól niego kręgi, następnie postępują za nim w kierunku świętego kurhanu. Z kolei zaczynają tańczyć młodzieńcy, mocno przytupując, by pobudzić do życia uśpioną ziemię. Przyłączają się do nich dziewczęta, taniec staje się radosny i nabiera coraz żywszego tempa. Radość przechodzi w dzikie zapamiętanie, chłopcy zwartjm szeregiem atakują dziewczeta, wahają się jednak, niezbyt pewni swych zamiarów, Wreszcie każdy porywa i wynosi upatrzoną dziewczynę. Na scenie pozostajeczterech chłopców, którzy wybierają cztery dziewczęta; każdy zarzuca partnerkę na plecy i w ten sposób tańczą korowód wiosenny. Teraz bębny ogłaszają rozpoczęcie nowej zabawy: walkę dwóch rywalizujących plemion; dwie grupy młodzieńców zmagają sie ze sobą. Walke przerywa Stary Mędrzec. Mężczyźni idą za nim (pochód Mędrca) i padają na twarz, oddając hołd Ziemi, po czym powstają i rozpoczynają wokół Medrca szaleńczy Taniec Ziemi.

część II - Ofiara
Zapada zmierzch. Wokół ogniska siedzą przy Mędrcu młode dziewczęta. Zbliża się doniosła chwila, gdy jedna z nich wybrana zostanie na ofiarę Ziemi. Na razie siedzą nieruchomo, w milczącej rezygnacji wobec surowych praw natury. Powoli podnoszą się i tworzą Tajemniczy Krąg, zataczając coraz większe koła, aż wreszcie na środku zostaje samotna Wybrana Dziewczyna. Młodzież wzywa duchy przodków, które wykonują rytualny Taniec Pobudzenia Ziemi. Taniec staje się coraz abrdziej zapamiętały, a siła jego zdaje się pobudzać do życia całą przyrodę. Gdy pojawiają się pierwsze znaki zwiastujace nadejscie wiosny, Wybrana Dziewczyna rozpoczyna swój Święty Taniec - ostatni taniec w jej życiu. Mężczyźni i kobiety, zahipnotyzowani ruchami Wybranej, wirują dokoła. Dziewczyna traci stopniowo siły, słąnia się , zrywa się jeszcze ostatnim wysiłkiem woli, wreszcie pada martwa. Mężczyźni biorą ją na ramiona i składają i składają obok kurhanu, w końcu wszyscy padają na ziemię w dziękczynnym hołdzie. Ofiara zostaje spełniona, Ziemia budzi się do nowego życia.

(Wg "Przewodnika baletowego" Ireny Turskiej)

"Świeto wiosny" w zrekonstruwanej choreografii Niżyńskiego:


(Milicent Hodson - Joeffrey Ballet 1987)


(Kirov Ballet)
_________________
Forum Balet.pl
 
 
forum.balet.pl
ADMINISTRATOR


Posty: 107
Wysłany: Sro Mar 15, 2006 8:53 am   

inne wersje "Święta wiosny" :

Maurice Béjart


Angelin Preljocaj


Heinz Spoerli


Pina Bausch (tytuł zmieniony - "Ofiara wiosny")


Marie Chouinard


Glen Tetley


Heddy Maalem


Mauricio Wainrot


Stijn Celis


Xin-Peng-Wang
_________________
Forum Balet.pl
 
 
forum.balet.pl
ADMINISTRATOR


Posty: 107
Wysłany: Sro Mar 15, 2006 8:55 am   

Ciekawostki:

Niżyński w swojej choreografii pragnął stworzyć coś nowego, powrócił zatem ruchem do korzeni prymitywnych. "Święto wiosny" w jego zamyśle nie miało być baletem na arabeski i entrechats, to miało być coś nowego, coś czego publiczność jeszcze nie widziała.

Tancerzom bardzo ciężko było zaufać choreografowi i poddać się ruchowi prymitywnemu, usztywnienie jakie nabyli przez balet klasyczny nie pozwalało im na wykonywanie do tego stopnia swobodnych ruchów, jakie przewidywał w rysunku Niżyński. Poza tym sama nowoczesność partytury rozpisanej przez Strawińskiego sprawiała nie lada problemy tancerzom. W związku z tym do pomocy została zaangażowana przez Diagilewa Marie Rambert, która nauczała wedle metody rytmizacji Emila Jaques-Dalcroze-a.
Nizyński tworzył "Le sacre..." mając zaledwie 24 lata i jeszcze nikłe doświadczenia w pracy choreograficznej, przez co nie radził sobie z pytaniami i problemami tancerzy, którzy cierpieli fizycznie ucząc się od podstaw nowego systemu ruchowego. W chwilach przerażajacej złości boga tańca z pomocą przychodziła jego siostra - Bronisława Niżyńska.

Potrzeba było 120 prób by wreszcie, 29 maja 1913 roku, wystawić "Święto wiosny", które było dziełem wyczekiwanym przez publiczność. Jednakże juz podczas premiery spektakl okazał się bulwersujący (odbiorcy przywyczajeni do nowatorskości dzieł Fokina trzymajacych sie w konwencji baletu akademickiego nie byli przygotowani na taki taniec!), w związku z tym krzyki protestów, piski, gwizdy, etc. zagłuszały brawa tych, którym podobał sie ów "eksperyment" (Jean Cocteau, Maurice Ravel, Valenitine Hugo). Spora część publiczności wyszła w trakcie popisu solowego Wybranej, która tańczyła ekspresyjnie i ekstatycznie aż do momentu agonii.

Następnego dnia w gazetach ukazały się recenzje opisujące "masSacre du printemps" - można było przeczytać, że "świętowana wiosna nie ma w sobie nic poetyckiego, balet pokazuje zdziczenie obyczajów prymitywnych w dosadnej formie, stopy są wykręcone do środka, ramiona wzniesione ku niebu, ręce skręcone jak szpony..."

Balet był jeszcze przedstawiany cztery razy, jednakże przemilczany zniknął z paryskich afiszów. Gdy w Londynie podczas tournée zespołu, "Święto wiosny" zostało tak samo przyjęte jak w Paryżu, Diagilew ostatecznie usunął je z repertuaru LES BALLETS RUSSES (zagrane zaledwie sześć razy).

_______________
opracował - sfra - jakiekolwiek wykorzystywanie bez podania źródeł zabronione!
_______________

źródła:
"Przewodnik baletowy" - Irena Turska
"Dossier pédagogique" ( ze strony http://www.cndp.fr/balletrusse/accueil.htm )
_________________
Forum Balet.pl
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Dodaj do serwisow: Bookmark and Share
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,08 sekundy. Zapytań do SQL: 12