www.balet.pl Strona Główna www.balet.pl
forum miłośników tańca

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Angelin Preljocaj
Autor Wiadomość
sfra 
Solista Baletu

Związek z tańcem:
baletoman
Posty: 1605
Skąd: Varsovie
Wysłany: Nie Lut 19, 2006 3:41 pm   Angelin Preljocaj

Co sądzicie o jego choreografiach ?
Ja widziałem kilka, najbardziej mi sie podobało jego "Święto wiosny"
http://www.preljocaj.org/Pages/fr/frame.htm
_________________
sfra- odnaleziony pośród manewrów sztuki i jezyka francuskiego
 
 
Joanna Bednarczyk
Corps de Ballet


Związek z tańcem:
historyk, krytyk
Posty: 549
Wysłany: Sro Lut 22, 2006 1:42 pm   

Zdecydowanie "Le Parc" - Park, Park i jeszcze raz Park. Uwielbiam ten balet, choregrafię, interpretację muzyki (Mozart) i kompozycję- te cudowne 3 pas de deux pokazujące różne etapy uwodzenia (miłosci ?). Moim zdaniem najlepsze baletowe ujęcie " Niebezpiecznych związków" jakie widziałam, zresztą ta interpretacja nie jest aż tak dosłowna, ale pozostaje ten specyficzny libertyński klimat. No i wykonanie Laurent Hilaire i Jsabelle Guerin, para - marzenie, pod każdym względem. (Do tego jeszcze cały piękny zespół opery paryskiej)

Podoba mi się jeszcze " Romeo i Julia " i "Zwiastowanie"

"Swięto wiosny", "Sen Medeii' - jakos mnie nie przekonują do końca
Ostatnio zmieniony przez Joanna Bednarczyk Pon Lip 16, 2007 6:54 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
sfra 
Solista Baletu

Związek z tańcem:
baletoman
Posty: 1605
Skąd: Varsovie
Wysłany: Sro Lut 22, 2006 2:05 pm   

"Romeo i julia" owszem wart uwagi, ale jakoś nie porywa.

Joanno, oświecisz mnie gdzie toczyła się akcja (więzenie?) , bo jakos cięzko mi jest to umiejscowić.
_________________
sfra- odnaleziony pośród manewrów sztuki i jezyka francuskiego
 
 
sisi
ADMINISTRATOR


Posty: 1620
Skąd: z daleka
Wysłany: Sro Lut 22, 2006 2:28 pm   

"Zwiastowanie"... hmmm jakoś nie zachwyciło mnie, szczerze mówiąc. Jedyne co zapamiętałam to niesamowite podbicie jednej z tancerek, to, ze było tak naprawdę mało tanca i pewną dawkę perwersji. Czy dobrze kojarzę wodę na podłodze? Ogólnie, choć warto było zobaczyć to wykonanie, to jednak trochę się zaczęłam nudzuć pod koniec - zdecydowanie rysowanie kwiatków itp w notatkach sfra było dużym urozmaiceniem.
_________________
you broke my heart cause I couldn't dance
you didn't even want me around
but now I'm back to let you know
I CAN REALLY SHAKE THEM DOWN!!
 
 
Joanna Bednarczyk
Corps de Ballet


Związek z tańcem:
historyk, krytyk
Posty: 549
Wysłany: Sro Lut 22, 2006 3:13 pm   

Mnie się to kojarzy z wizją swiata w stylu Orwella - w tym sensie Kapuleti spełnialiby rolę podobną do "Wielkiego Brata" a Monteki to grupa rebeliantów, a właciwie jakis "wyrzutków" zyjacych bez jakiś wiekszych ideałow, ale też nie majacych ochoty podporządkowac się ustalonym regułom. W takim swiecie podstawowymi emocjami są brutalność i ządza, pozosałe uczucia zostały jakby wyrógowane, wysterylizowane. Stąd wydaje mi sie ciekawym pomysłem przeniesienie tej hiperromantycznej love story w tak niesprzyjające okolicznosci i "miejsce". W związku z tym w wersji Preljocaja bohaterowie jakby na nowo rozpoznają zapomniane uczucia, odruchy czułosci, czego najlepszym przykładem jest miłosna scena lustrzana.
 
 
archea
Nowicjusz

Posty: 1
Wysłany: Sob Wrz 30, 2006 8:29 pm   

Witam wszystkich bardzo serdecznie,

Jestem na tym forum zupełnie nowa. Powodem mojej wizyty było poszukiwanie informacji na temat Angelin'a Preljocaj'a. Obejrzałam na Mezzo kilka tygodni temu balet w jego choreografii i nowy wszechświat doznań otworzył się przede mną. Jestem jednak zupełnym laikiem w temacie baletu. Błądzę jak dziecko we mgle. Znalazłam to forum i ten wątek. Mam w związku z tym dwa pytania.

Czy wiecie może gdzie można kupić/zdobyć/ ściągnąć/itp. inne balety w jego choreografii? (na Mezzo było Zwiastowanie, Sen Medeii i MC 14/22). Na Amazonie nic nie ma, nie wspominając o polskich sklepach internetowych.

I drugie pytanie: co, w podobnym nurcie moglibyście mi polecić? Nie chcę definiować "tego nurtu" ze względu na mój zupełny brak wiedzy, ale chodziłoby mi o połączenie nowoczesnego tańca z bardzo nietypową muzyką/podkładem dźwiękowym.

Będę bardzo wdzięczna za podpowiedzi. To, co zobaczyłam było dla mnie wyjątkowym i bardzo mocnym przeżyciem. Bardzo chciałabym kontynuować poznawanie tego kierunku.

Pozdrawiam,
Jowita
 
 
 
Nefretete
Solista Baletu


Posty: 1312
Skąd: Poznań
Wysłany: Sob Wrz 30, 2006 11:36 pm   

archea napisał/a:
(na Mezzo było Zwiastowanie, Sen Medeii i MC 14/22).


Również oglądałam na Mezzo MC 14/22, zresztą dzisiaj była powtórka i jednym słowem zakochałam się w tej choreografii!!! Dawno mnie coś tak nie urzekło, podobała mi się koncepcja spektaklu, warsztat tancerzy - wszystko!!!
Niestety nie potrafię powiedziec nic ani o stylu, który uprawia A.P. , a ni o mozliwościach zdobycia jego choreografii w jakiejkolwiek formie.
_________________
We are never more human than when we are dancing. (Jose Limon)
 
 
Joanna Bednarczyk
Corps de Ballet


Związek z tańcem:
historyk, krytyk
Posty: 549
Wysłany: Nie Paź 01, 2006 1:51 am   

archea, poszukaj na www.fnac.com, chociaż na amazonie franuskim powinny być: "Parc" w wykonaniu opery paryskiej i "Romeo i Julia" balet z Lyonu.

co do zaklasyfikowania - Preljocaj zaliczany jest do nurtu określanego we Francji mianem "neo-barok" . Inni choreografowie to m.in. Karin Saporta (kilka jej choreografii prezentuje dość często mezzo) Dominique Bagouet ( który w dużym stopniu naznaczył Preljocaja, dla mnie najciekawszy, ale jego nagrań to jak na lekarstwo), Jean-Claude Gallota.
 
 
Joanna 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
tancerka?
Posty: 2981
Wysłany: Nie Kwi 15, 2007 2:32 pm   

Na czym polega wspomniany 'neo barok'? Nie spotkałam się wcześniej z tym określeniem, a przynajmniej nie w kontekście tańca współczesnego.
Czy jest to nurt charakterystyczny tylko dla Francji, czy szerzej?
_________________
"Plié is the first thing you learn and the last thing you master" Suzanne Farrell
 
 
Joanna Bednarczyk
Corps de Ballet


Związek z tańcem:
historyk, krytyk
Posty: 549
Wysłany: Pon Kwi 16, 2007 7:43 pm   

zdecydowanie jest to nurt przypisany tańcu francuskiemu, a raczej określenie którym posługują sie chętnie francuscy krytycy i historycy tańca. Ja spotkałam sie z uzyciem tego terminu w odniesieniu do dwóch niezależnych kwestii.

pierwsze związane z twórczoscią Bejarta - określajace "estetykę nadmiaru" charakterystyczną dla jego niektórych dzieł, powstajacych od 1967.

drugie zwiazane z niektórymi choreografami "Francuskiego nowego tańca", debiutujacymi na początku lat 80- tych. Jednym z nich był Dominique Bagouet. Jego styl i poszukiwania formalne charkteryzowały precyzyjne "drobne" "ornamentowe" ruchy/ustawienie dłoni i stóp, charakterystyczne ugięcia nóg, geometryczność zarowno lini ciała, jego ustawienia, trzymania ramion, jak również geometryczność rysunku całych układów tanecznych - właśnie ten styl/ estetykę ze wzgledu na pewne skojarzenia z manierą barokową nazwano neo-barokiem. Jako że Bagouet odcisnął swe pietno na wielu swych młodszych kolegach jak np Preljocaj (który u niego tańczył w zespole) te elementych formalne i stylistyczne typowe dla neo baroku są widoczne w jego choreografiach z końca lat 80 i z lat 90. aczkolwiek dziś jego prace choreograficzne np." To jest moje ciało, czy "N" swiadczą, że Preljocaj zdecydowanie grawituje w kierunku swego rodzaju "Teatru fizycznego".

oto zdjecia które pokazują niektóre elementy stylistyczne

D.Bagouet "Pustynie miłości"
http://img186.imageshack..../photo281bv.jpg
http://img375.imageshack....photo285cw4.jpg
http://img53.imageshack.u...photo281uz4.jpg

A.Preliocaj "Romeo i Julia" - pierwsze zdjęcie
http://img480.imageshack....ns18img2ht9.jpg

"Parc"
http://img362.imageshack.us/img362/5349/apoc6.png
 
 
gonia 
Solista Baletu


Związek z tańcem:
miłośnik
Posty: 1705
Wysłany: Wto Kwi 17, 2007 2:38 pm   

widziałam tą wersję 'romea i julii'. jest... kompletnie inna. jakby taniec jest wzbogacony trochę jeszcze CZYMŚ, ale nie potrafię określić, czym. niesamowite uczucie podczas oglądania :))
_________________
Na forum wróciłam po 2 latach, widać nie da się żyć bez tańca, chociaż już zapewne do niego nie wrócę. Trochę jakby nowe życie.
Nie wiem, czy wróciłam na stałe, może za chwilę znów zniknę. Ale co jakiś czas zaglądnę.
 
 
 
Ali 
Koryfej


Posty: 845
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto Maj 08, 2012 11:05 pm   

...
_________________
Czucie i wiara silniej mówi do mnie niż... cokolwiek, i rzadko zawodzi.
Ostatnio zmieniony przez Ali Sro Maj 23, 2012 10:32 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Kasia G 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
krytyk
Wiek: 47
Posty: 4412
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto Maj 08, 2012 11:15 pm   

popytam :)
_________________
Niech pamięta elita, że każda śmietanka na deser jest bita.
Lec
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   

Odpowiedz do tematu Dodaj do serwisow: Bookmark and Share
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 12