www.balet.pl Strona Główna www.balet.pl
forum miłośników tańca

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Kontuzja kolana
Autor Wiadomość
Totylkoja
Nowicjusz


Posty: 10
Wysłany: Pią Mar 24, 2006 11:38 am   Kontuzja kolana

Witajcie :)

Mam pewien problem. Kilka lat temu w szkole uszkodziłam sobie kolano grając w siatkówkę. Nie był ani nie jest to ból odczuwany codziennie. Pewnie z tego powodu nie pojawiłam się u lekarza, ból przeszedł po kilku dniach. Pojawia się w przypadku przeniesienia ciężaru ciała na lewą noge, przy gwałtownym lub długotrwałym zgięciu kolana. Miejsce to są okolice mięśnia czworogłowego uda, tuż przy rzepce - przy najmniej tak odczuwam ból.

Nie ukrywam że czasami podczas tańca boli. W jaki sposób można zmniejszyć ból i pozbyć się tak długotrwałej kontuzji? Jest to w ogóle możliwe?

wątek przeniesiony z tablicy Taniec współczesny
Administrator Kasia G
 
 
ames
Nowicjusz

Posty: 4
Skąd: Wrocław
Wysłany: Pią Mar 24, 2006 12:18 pm   

radziłabym udać się do lekarza jeżeli jeszcze tego nie zrobiłaś. Ja od ponad roku mam problemy z kolanem, a dopiero pare dni temu zrobiłam rezonans magnetyczny i wiadomo co mi jest(mam uszkodzoną łąkotkę i wiązadło krzyżowe przednie), byłam u 2-óch chirurgów, przez pół roku chodziłam na zastrzyki...i nic kompletnie nie pomagało. Teraz bede chodzic na rehabilitacje i możliwe,że będe musiała iść na artroskopię(oby nie!). Nie lekceważ dolegliwości, bo możesz nabawić się jakiś poważnych kontuzji. Ja przez pewien czas myślałam, że przejdzie, ale nic z tego, parę dni doskwierało parę nie i tak w koło, aż zaczęło bardziej boleć.
 
 
Kasia :)) 
Pierwszy Solista


Związek z tańcem:
oby wieczny!
Wiek: 73
Posty: 2627
Skąd: z dwóch końców Polski;D
Wysłany: Pią Mar 24, 2006 12:50 pm   

[...] post zmieniony przez administratora
sama nie poradzisz sobie z tym kolanem, tym bardziej ze nie wiesz co ci jest. powinnas udac sie do lekarza, bo im dluzej bedziesz czekac tym sprawa bardziej bedzie sie pogarszac.
achh, no i byl juz taki temat, oto link do stronki ;) :

http://www.balet.pl/forum...opic.php?t=2354
_________________
wieczny tańcogłód.
 
 
 
Totylkoja
Nowicjusz


Posty: 10
Wysłany: Pią Mar 24, 2006 1:58 pm   

Kasia :)) napisał/a:
[...] post zmieniony przez administratora
sama nie poradzisz sobie z tym kolanem, tym bardziej ze nie wiesz co ci jest. powinnas udac sie do lekarza, bo im dluzej bedziesz czekac tym sprawa bardziej bedzie sie pogarszac.
achh, no i byl juz taki temat, oto link do stronki ;) :

http://www.balet.pl/forum...opic.php?t=2354


Dziękuję za rady. Napewno wybiorę się do lekarza :) A jak ewentualnie mogę tymczasowo zmniejszyć ból podczas tańca?

Ciekawi mnie fakt przeniesienia wątku, skoro mówię o bólu podczas tańca współczesnego :) Ale to nie ma znaczenia, chodzi o rady :)
 
 
Kasia :)) 
Pierwszy Solista


Związek z tańcem:
oby wieczny!
Wiek: 73
Posty: 2627
Skąd: z dwóch końców Polski;D
Wysłany: Pią Mar 24, 2006 3:00 pm   

nie wiem. nie jestem w stanie dac jakakolwiek diagnoze. nie widze tego. mozesz pojsc do apteki po jakas masc.
a watek lepiej pasuje do praktyki niz do tanca wspolczesnego, gdyz nie zawiera zadnych informacji o tancu wspolczesnym ale o bolu w praktyce prawda? ;) jak cwiczysz to cie boli itd.
_________________
wieczny tańcogłód.
 
 
 
Totylkoja
Nowicjusz


Posty: 10
Wysłany: Pią Mar 24, 2006 3:35 pm   

Kasia :)) napisał/a:
nie wiem. nie jestem w stanie dac jakakolwiek diagnoze. nie widze tego. mozesz pojsc do apteki po jakas masc.
a watek lepiej pasuje do praktyki niz do tanca wspolczesnego, gdyz nie zawiera zadnych informacji o tancu wspolczesnym ale o bolu w praktyce prawda? ;) jak cwiczysz to cie boli itd.


Prawda :)) A czy zwykła maść rozgrzewająca będzie odpowiednia? Nasmarowanie i zawinięcie kolana?:)
 
 
Julcia
Corps de Ballet


Związek z tańcem:
tancerka rewii
Posty: 338
Wysłany: Pią Mar 24, 2006 4:18 pm   

Myślę, że lepsza będzie maść przeciwbólowa i przeciwzapalna. Ja osobiście polecam żel Dicloratio bodajże.
_________________
you know miss sunshine,
she starts paint a perfect picture.
today.

 
 
 
Kasia :)) 
Pierwszy Solista


Związek z tańcem:
oby wieczny!
Wiek: 73
Posty: 2627
Skąd: z dwóch końców Polski;D
Wysłany: Pią Mar 24, 2006 8:37 pm   

mimo to koniecznie udaj sie do lekarza, nie zebys myslala ze sama mascia sie wyleczysz
_________________
wieczny tańcogłód.
 
 
 
uleczka
Adept Baletu


Posty: 164
Skąd: częstochowa
Wysłany: Pią Mar 24, 2006 9:22 pm   

Z tego co widze to masz takie same początki jak ja, tyle ze ja je zbagatelizowałam a teraz z tego powodu juz nie moge tanczyc. Idz do lekarza ana początek kup tabletki bez recepty z glukozaminą.
_________________
WaKaCjE....Elo WaKaCjOm
 
 
 
ames
Nowicjusz

Posty: 4
Skąd: Wrocław
Wysłany: Pią Mar 24, 2006 10:43 pm   

mi oprócz maści też pomagają opaski na kolano- możesz taką kupić w każdej aptece
 
 
Totylkoja
Nowicjusz


Posty: 10
Wysłany: Pią Mar 24, 2006 11:20 pm   

Zakupiłam dzisiaj opaskę i smarowałam maścią. Czy w takim wypadku przez jakiś czas powinnam nie tańczyć? Czy może bardziej rozgrzewać nogi przed tańcem?
 
 
Kasia :)) 
Pierwszy Solista


Związek z tańcem:
oby wieczny!
Wiek: 73
Posty: 2627
Skąd: z dwóch końców Polski;D
Wysłany: Pią Mar 24, 2006 11:45 pm   

nogi musisz utrzymywac caly czas w cieple i oczywiscie rozgrzewac przed tancem. mozesz je tez nacierac, rozmasowywac-to tez rozgrzewa. ;)
_________________
wieczny tańcogłód.
 
 
 
uleczka
Adept Baletu


Posty: 164
Skąd: częstochowa
Wysłany: Sob Mar 25, 2006 9:02 am   

I dac stawom odpocząc i sie zregenerowac bo tylko pogorszysz sprawe (człowiek uczy sie na błedach, ale Ty w tym wypadku mozesz na cudzych). Tylko pamietaj ze opaske nosi sie wtedy gdy np chodzisz, nie powinno sie jej nosic gdy spisz, lezysz, dlugo siedzisz.
_________________
WaKaCjE....Elo WaKaCjOm
 
 
 
Totylkoja
Nowicjusz


Posty: 10
Wysłany: Sob Mar 25, 2006 2:49 pm   

uleczka napisał/a:
Z tego co widze to masz takie same początki jak ja, tyle ze ja je zbagatelizowałam a teraz z tego powodu juz nie moge tanczyc. Idz do lekarza ana początek kup tabletki bez recepty z glukozaminą.


A mam takie pytanie uleczko, można wiedzieć z jakich powodów już nie tańczysz? Kontuzje?
 
 
uleczka
Adept Baletu


Posty: 164
Skąd: częstochowa
Wysłany: Nie Mar 26, 2006 10:56 am   

Przeforsowane stawy, gdy kosci i stawy zaczynały słabnac objawiając sie bólami lekceważyłam to. Na chwile obecna mam tak zniszczone i słabe stawy kolanowe ze nie cwicze nawet na wf-ie mimo iz jestem po kilku zabiegach.
_________________
WaKaCjE....Elo WaKaCjOm
 
 
 
Joanna 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
tancerka?
Posty: 2981
Wysłany: Sob Kwi 01, 2006 10:43 pm   

Jeśli chodzi o coś do stosowania miejscowego, to bardzo polecam Keto Spray (substancja czynna: ketoprofen). Jest to jeden z silniejszych tego typu leków i jest naprawdę bardzo skuteczny. Działa miejscowo przeciwbólowo i przeciwzapalnie, stosuje się go dwa razy dziennie przez ok tydzień.
_________________
"Plié is the first thing you learn and the last thing you master" Suzanne Farrell
 
 
uleczka
Adept Baletu


Posty: 164
Skąd: częstochowa
Wysłany: Nie Kwi 02, 2006 10:50 am   

Brałam ketoprofen w tabletkach przez kilka tygodni ale mało pomogło... :/
_________________
WaKaCjE....Elo WaKaCjOm
 
 
 
Joanna 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
tancerka?
Posty: 2981
Wysłany: Nie Kwi 02, 2006 12:46 pm   

No nie wymagajmy, żeby dokonał cudów - żeby działanie byłoby w 100% przeciwbólowe, to chyba tylko morfina zostaje (stosowana w medycynie tylko w znacznie cieżczych przypadkach z wiadomych względów). Poza tym inaczej działa lek stosowany miejscowo, inaczej doustnie, gdzie działa na cały ustrój.
A naprawdę, ketoprofen (mówię o tym stosowanym miejscowo, bo per os nie brałam) jest akurat jednym z lepszych, mocniejszych i skuteczniejszych leków tego typu (co akurat mogę poświadczyć osobiście). O tym, że jest dość mocny, świadczy np. fakt, że nie mozna go stosować dłużej niż tydzeń bez przerwy. Wiadomo, jeśli stale są jakieś przeciążenia, to nie ma co liczyć na całkowitą remisję objawów, zresztą to jest lek (i jak zresztą większość innych), które w największej części jednak leczą objawy, a nie przyczyny. Ale wydaje mi się, że warto, popsikać się dwa razy dziennie dla tych kilku chwil bez bólu :)
_________________
"Plié is the first thing you learn and the last thing you master" Suzanne Farrell
 
 
Totylkoja
Nowicjusz


Posty: 10
Wysłany: Nie Kwi 02, 2006 2:05 pm   

Joanna napisał/a:
No nie wymagajmy, żeby dokonał cudów - żeby działanie byłoby w 100% przeciwbólowe, to chyba tylko morfina zostaje (stosowana w medycynie tylko w znacznie cieżczych przypadkach z wiadomych względów). Poza tym inaczej działa lek stosowany miejscowo, inaczej doustnie, gdzie działa na cały ustrój.
A naprawdę, ketoprofen (mówię o tym stosowanym miejscowo, bo per os nie brałam) jest akurat jednym z lepszych, mocniejszych i skuteczniejszych leków tego typu (co akurat mogę poświadczyć osobiście). O tym, że jest dość mocny, świadczy np. fakt, że nie mozna go stosować dłużej niż tydzeń bez przerwy. Wiadomo, jeśli stale są jakieś przeciążenia, to nie ma co liczyć na całkowitą remisję objawów, zresztą to jest lek (i jak zresztą większość innych), które w największej części jednak leczą objawy, a nie przyczyny. Ale wydaje mi się, że warto, popsikać się dwa razy dziennie dla tych kilku chwil bez bólu :)


To fakt :)

O tyle mam dobrą sytuację że nie mam ciągłego bólu, tylko pojawią się w konkretnych przypadkach, np jak usiadę sobie na stopy, wtedy mięsień czworogłowy się napina i boli. Opracowałam jednak to, że jak zakładam opaskę to mniej boli przy ćwiczeniach, chociaż to ogranicza ruchy w pewnym stopniu niestety.
 
 
AnkaH
Nowicjusz

Posty: 1
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Nie Kwi 30, 2006 10:22 am   kontuzja kolana

Jeśli boli Cię kolano szczególnie gdy przenosisz ciżar ciała na tą stronę to: np. słabo pracujesz centrum ciała (bolecam brzuszki ok 60 dziennie) i nie kontrolujesz góry ciała obciążając tym samym kolano
lub być może masz pogłębioną lordozę lędźwiową + słaby brzuch itd...
jest wiele możliwości i nie wiem czy lekarz Ci pomoże ponieważ on nie widzi jak pracuje Twoje ciało w tańcu. Tzn. nie podważam kompetencji lekarzy i nie wątpię że może wyleczyć kontuzję. Chcę jedynie powiedzieć że jeżeli kontuzja wynika z nieprawidłowej pracy ciała a jej nie zmienisz to kontuzja będzie się odnawiać lub wyprodukujesz sobie jakąś inną. Sama przez kilka lat borykałam się z bólem kolan i dyskopatią póki nie trafiłam na lekcje jogi wg. metody Iyengara. Kolna mam już zdrowe bo zaczęłam leczyć kręgosłup. (cały czas tańczę) Pomalutku moje ciało zaczyna wracać na swoje miejsce. Ale są to lata odkodowywania ciała ze złych nawyków i uczenia go poprawnej zdrowej postawy w ruchu i w życiu. Widzisz, ja osobiście bardziej polecam świadomą pracę, obserwację swojego ciała niż maści. Baardzo polecam hatha-jogę i pozdrawiam
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   

Odpowiedz do tematu Dodaj do serwisow: Bookmark and Share
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,19 sekundy. Zapytań do SQL: 13