www.balet.pl Strona Główna www.balet.pl
forum miłośników tańca

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Jak dopasować pointy?
Autor Wiadomość
martini_rosso 
Adept Baletu


Związek z tańcem:
amatorski, z pasją
Wiek: 37
Posty: 236
Wysłany: Pią Cze 07, 2013 4:05 pm   

Porównałam moją Vaganovą, czyli dość wąski model, z Recitalem i niestety, poza szerokością, sam kształt boxu w okolicy czubka jest dość podobny. Jedyne, co mogę Ci polecić, jeśli jesteś ze Śląska, to wizytę w sklepie Stakato w Katowicach, gdzie mają niezły wybór point Sansha - będziesz mogła porównać poszczególne modele i je przymierzyć, jeśli trafi się Twój rozmiar:

http://stakato.pl/balet-jazz/pointy

Ten model zdaje się mieć dość szeroki czubek: http://stakato.pl/petersburg
_________________
Życie jest raczej walką niż tańcem – powiada Marek Aureliusz. Ale nie jestem pewien, czy to prawda. Życie jest najczęściej nie tyle walką, ile męczącym balansowaniem – tanecznym krokiem na palcach - pośród niebezpiecznych sytuacji.
 
     
lj 
Adept Baletu


Wiek: 28
Posty: 235
Wysłany: Pią Cze 07, 2013 7:55 pm   

Właśnie tak myślałam czy by się nie wybrać do Stakato zobaczyć Sanshe. Często spotykam się z opinią, że Sanshe są takie "kwadratowe", co raczej jest uznawane za wadę, ale jak widać, może się okazać zaletą.
Petersburg niestety ma dość wysoką przyszwę, nawet jeżeli jest to sama satyna, to "blokuje" moje małe podbicie, miałam tak z Freedami. Zastanawiam się nad Etudes, bo mam dość szeroką stopę i niezbyt długie palce, a mają krótką przyszwę. No nic, pójdę, przymierzę różne i się zobaczy. Dzięki martini_rosso.
 
     
martini_rosso 
Adept Baletu


Związek z tańcem:
amatorski, z pasją
Wiek: 37
Posty: 236
Wysłany: Pią Cze 07, 2013 11:00 pm   

Czy kwadratowy kształ point to wada? Chyba wszystko zależy od stopy... Ja niestety za mało ćwiczę w pointach, by wyczuwać tę różnicę. Mimo wszystko, Sansha to dobra firma, niektórzy po prostu wolą Grishko. A niestety, zarówno Freedy, jak Gaynory są już droższe i niedostępne u nas. Wiele osób poleca też Blochy jako bardzo wygodne i szybko dopasowujące się pointy, ale tu już trzeba się wybrać do Krakowa, żeby móc przymierzyć...
_________________
Życie jest raczej walką niż tańcem – powiada Marek Aureliusz. Ale nie jestem pewien, czy to prawda. Życie jest najczęściej nie tyle walką, ile męczącym balansowaniem – tanecznym krokiem na palcach - pośród niebezpiecznych sytuacji.
 
     
Anorien 
Nowicjusz


Związek z tańcem:
uczennica OSB
Wiek: 28
Posty: 28
Skąd: z Centrum
Wysłany: Sob Cze 08, 2013 10:49 pm   

lj napisał/a:
Jakie modele point mają niezwężany kształt? Chodzi mi, żeby miały bardziej kształt Freedów, a nie były takie jak 2007. Ewentualnie jakie modele mają "wyższy" czubek od 2007, jeżeli są zwężane?
[url=http://xtupload.com/...1B0C082]Obrazek[/url]



Sansha Legende. One są takie proste, tym, którym się nie podobają przypominają prostokąty, dla mnie są przepiękne...poza tym bardzo polecam je pod względem dobrego trzymania podbicia (tak powinno być w każdej dobrej poincie - że nie stoisz na czubkach palców tylko na podbiciu, lepiej się pracuje i nie potrzebujesz wkładek po nie ranisz palców).
 
     
Lorenzo 
Corps de Ballet


Związek z tańcem:
tancerka
Wiek: 30
Posty: 498
Skąd: USA
Wysłany: Nie Cze 09, 2013 2:33 am   

Tylko ciekawe jak stojąc tylko na podbiciu zrobisz część ćwiczeń i pas.
Wiele rzeczy robi się na "haku", przede wszystkim "hops" en pointe.
Poza tym nie każda tancerka ma tak zbudowaną stope i podbicie, że jest w stanie stać tylko na nim.
_________________
Happiness only real when shared.
 
     
Anorien 
Nowicjusz


Związek z tańcem:
uczennica OSB
Wiek: 28
Posty: 28
Skąd: z Centrum
Wysłany: Nie Cze 09, 2013 4:32 pm   

Lorenzo napisał/a:
Tylko ciekawe jak stojąc tylko na podbiciu zrobisz część ćwiczeń i pas.
Wiele rzeczy robi się na "haku", przede wszystkim "hops" en pointe.
Poza tym nie każda tancerka ma tak zbudowaną stope i podbicie, że jest w stanie stać tylko na nim.


Masz rację, tylko niepotrzebnie skrajnie to opisałam. No i kiedy nie czuje się podłogi to też dno.
 
     
Anorien 
Nowicjusz


Związek z tańcem:
uczennica OSB
Wiek: 28
Posty: 28
Skąd: z Centrum
Wysłany: Pią Cze 14, 2013 10:34 pm   

Jeszcze powiedziałabym, że pointy firmy Bloch są w większości przypadków niezwężane w stronę czubka. Ogólnie są prostokątne i masywne. Przyjrzyj się im trochę, w sklepie stacjonarnym są w Krakowie, w innych sklepach nie bardzo ale można zamówić, nawet na allegro się czasem pojawią.
 
     
lj 
Adept Baletu


Wiek: 28
Posty: 235
Wysłany: Sob Cze 15, 2013 10:09 am   

Dziękuję wszystkim za rady. Ostateczne zdecydowałam się na Sansha Ovation 3/4, najlepiej pasowały do mojej stopy. Co prawda, trochę skróciłam im vamp i musiałam go mocno rozrobić (z tak twardym się jeszcze nie spotkałam- Grishko są łatwe do wyrobienia w vampie, łatwo je "pokruszyć", Freedy na początku wydają się bardzo twade, ale są na tyle elastyczne, że można je rozrobić do potrzeb, a z Sanshami trzeba raczej uważać i wybrać model, który od początku nie uwiera, bo trudno rozrobić im vamp).

Co do szerokich to ciekawym modelem jest Sansha Etiudes. Ma dość niską przyszwę, jest dość szeroka. Niestety w sklepie mieli tylko rozmiar 8W, a ja potrzebowałabym 7W. Nigdzie indziej się nie spotkałam z takim modelem, czy ktoś się orientuje gdzie można je dostać oprócz Stakato w Katowicach (z polskich sklepów)?
 
     
martini_rosso 
Adept Baletu


Związek z tańcem:
amatorski, z pasją
Wiek: 37
Posty: 236
Wysłany: Sob Cze 15, 2013 1:50 pm   

lj, pytałaś o dostępność point Grishko Elite w Polsce, tu podobno mogą sprowadzić: http://www.strefatanca.eu/

Etudes chyba kiedyś widziałam na stronie Pas de Chat, ale teraz ich tam nie ma niestety.
_________________
Życie jest raczej walką niż tańcem – powiada Marek Aureliusz. Ale nie jestem pewien, czy to prawda. Życie jest najczęściej nie tyle walką, ile męczącym balansowaniem – tanecznym krokiem na palcach - pośród niebezpiecznych sytuacji.
 
     
Lorenzo 
Corps de Ballet


Związek z tańcem:
tancerka
Wiek: 30
Posty: 498
Skąd: USA
Wysłany: Sob Cze 15, 2013 2:06 pm   

Sporo osób chwali sobie Sanshe Ovation, Recitale również. Mnie te pointy zupełnie nie pasowały, a w sumie szkoda, bo w USA są naprawde wyjątkowo tanie.
Ja pół roku temu tańczyłam jeszcze w Grishko (Fouette, póżniej Triumph), a teraz już jedynie w Gaynor Minden, moim zdaniem najlepsze pointy (jeśli są dobrze dopasowane).

Etudes możesz zamówić też z ebaya, z zagranicy. Przesyłka moze być droższa, ale pointy Sanshy są o wiele tańsze za granicą (na ebayu już szczególnie) więc opłaca się:)
_________________
Happiness only real when shared.
 
     
Georgia~ 
Corps de Ballet


Związek z tańcem:
wciąż się kształcę
Wiek: 28
Posty: 494
Skąd: obecnie Trójmiasto
Wysłany: Sob Cze 15, 2013 11:07 pm   

Ja osobiście również nie polecam Ovation... Boxy są barszo ,,niskie" jak się patrzy z profilu i mi zgniatały paznokcie od góry jak miałam jeszcze wkładki... :sad:
 
     
martini_rosso 
Adept Baletu


Związek z tańcem:
amatorski, z pasją
Wiek: 37
Posty: 236
Wysłany: Nie Cze 16, 2013 12:05 am   

W toku dyskusji pojawiła się kwestia point Blocha, które są raczej chwalone za stabilność i łatwość utrzymywania balansu, wygodę, szybkość w wyrabianiu. Jestem ciekawa, jak poszczególne modele są dopasowane do rodzaju stóp... Bo jednak na przykładzie problemu, z jakim boryka się lj, widać, że dobór point to nie jest jednak jedynie rozstrzygnięcie, który model jest dobry w ogólności. Może pointy Bloch zapewniłby lepszy balans? Cała sztuka to odpowiedni wybór point do konkretnej stopy. Mnie, o dziwo, dobrze ćwiczy się ostatnio w Vaganovej, a mam niezbyt silną, szeroką stopę z raczej małym podbiciem, i wciąż nie potrafię określić typu mojej stopy, ale to raczej typ grecki, więc, paradoskalnie, nie powinno mi się dobrze ćwiczyć w tak wąskich pointach.

Przy modelu Sansha Ovation 3/4 stopa powinna dość ładnie wyglądać przy takiej podeszwie, i podobno łatwiej ją wyrobić. Ja chciałabym spróbować kiedyś model Grishko Ulanova, Lorenzo wspomniała, że to dość popularny model w Stanach, i z tego, co czytałam, dość uniwersalny, jeśli chodzi o typ stopy. Niestety, tu pozostaje jedynie zamówienie ich z zagranicy :(
_________________
Życie jest raczej walką niż tańcem – powiada Marek Aureliusz. Ale nie jestem pewien, czy to prawda. Życie jest najczęściej nie tyle walką, ile męczącym balansowaniem – tanecznym krokiem na palcach - pośród niebezpiecznych sytuacji.
 
     
Lorenzo 
Corps de Ballet


Związek z tańcem:
tancerka
Wiek: 30
Posty: 498
Skąd: USA
Wysłany: Nie Cze 16, 2013 12:59 am   

Bo prawda jest taka, że każdy ma stopę, nie ma uniwersalnego modelu, który byłby dobry dla poszczególnych typów stóp, czasami (jak zreszto napisała Martini_rosso) pasuje nam model, z którego opisu wynika, że jest raczej dla stopy o przeciwnych "cechach". Jedyna metoda to ciągłe próby róznych firm i modeli, aż w końcu znajdzie się ten ulubiony.

Wracając do Blocha, ta firma jest raczej popularna w szkołach zachodnich, balanchine, w USA bardzo dużo osób ich używa, ale przykładowo, w mojej szkole NIKT nie tańczy w tych pointach (mamy czystą Vaganovą, rosyjska szkoła), a jak wiadomo są wszędzie dostępne i bardzo tanie porównując do Grishko/Russian pointe (te dominują u mnie). Tak samo w Rosji praktycznie nikt nie używa Blocha. Po prostu trening stopy jest trochę inny niż na zachodzie, ogólnie trening się różni, metoda wchodzenia en pointe też jest inna.
Stabilność pointy to w sumie też kwestia osobista, wile osób mowi, że Ovation są bardzo stabilne, dla mnie-nie były. Ale Grishko Triumph - rewelacja. W Blochu nie lubię tego, że na początku box jest zupełnie nie dopasowany do stopy i bardzo twardy. Później mięknie, ale w moim przypadku to mięknie wtedy, kiedy podeszwa i czubek jest już zbyt miękki żeby w nich tanczyć. Poza tym nie podoba mi się linia stopy w Blochu, jest dosyć "kanciasta", a nie taka smukła jak w przypadku Grishko czy RP.

Natomiast są to pointy dosyć wygodne, łatwo w nich robić szybkie choreografie/modern, nie są drogie i można je łatwo kupić. Miałam model Amelie i Serenade, ostatnio mierzyłam jakieś jeszcze (nie pamietam nazwy). Amelie nawet nie były złe, ale Serenade okazały się nie dla mnie:)

Moim zdaniem taki idealny dobór point może trwać nawet kilka lat i dotyczy tak naprawdę wszystkiego. Ja mam wrażenie, ze znalazłam te 'moje idealne', chociaz jedna rzecz jeszcze nadawalaby sie do poprawki (ale producent twierdzi, ze to jest normalne w tych pointach i na kazdym tak wygladaja (chodzi o lekko odstajaca satyne w miejscu zgiecia pointy)).
Wybieram wielkość boxu i jego kształt, następnie szerokość pointy, wysokość przyszwy łączne z wysokością na pięcie i kształt materiału w jaki jest wycięty na pięcie, dodatkowo biorę jeszcze odrobine poszerzane w miejscu halluksów ('sleek feet'), rozmiar, twardość podeszwy. Do tego odpowiednie dodatki (troczki z gumkami-sa lepsze dla achillesow, gumka elastyczna i czasami jak juz sie troche zużyją to doszywam jeszcze gumke elastyczną na przyszwę). I jestem naprawde zadowolona, bo te pointy starczają mi na bardzo długo (2-4 tyg.).

Co do Ulanovej to kilka moich koleżanek w nich tańczy a mają w sumie baaardzo różne stopy. Najwięcej osób właśnie używa Ulanova lub 2007, ew. Maya :) To takie najpopularniejsze u nas:)
_________________
Happiness only real when shared.
 
     
lj 
Adept Baletu


Wiek: 28
Posty: 235
Wysłany: Nie Cze 16, 2013 9:48 am   

Właśnie Ovation 3/4 zaprzecza "specyfikacji" mojej stopy, a jednak okazały się w miare odpowiednie dla mnie. Co prawda nie są tak dobre jak Freedy, które miałam (szkoda, że były za duże...). Póki co nie są tragiczne, więc można coś w nich zrobić, a potem będę musiała przymierzyć się do zakupu innych jak te się trochę zniszczą.
Faktycznie wybór point to bardziej metoda "prób i błędów". Szkoda tylko, że tak mało jest w Polsce sklepów z dużym wyborem point i osobami, które pomogą w wyborze...

Lorenzo, czy mogłabyś, proszę przesłać jakieś zdjęcia jak wyglądają pointy w wszytymi gumkami? Wydaje mi się, że odrobinę za mocno skróciłam vamp i musiałabym tez wszyć kawałek, a wolałabym najpierw zobaczyć jak ktoś to zrobił :)
 
     
Lorenzo 
Corps de Ballet


Związek z tańcem:
tancerka
Wiek: 30
Posty: 498
Skąd: USA
Wysłany: Nie Cze 16, 2013 2:35 pm   

Lj, czasami wszywam tak:
http://www.google.pl/sear...52F%3B132%3B300

(wow, ale link...)
ale zazwyczaj obszywam tak samo nicią dentystyczną (duzo lepiej trzyma)

W Gaynor Minden po prostu wszywam tak:
http://www.google.pl/sear...031%3B500%3B498
_________________
Happiness only real when shared.
 
     
OlgaT 
Adept Baletu


Związek z tańcem:
uczeń
Wiek: 26
Posty: 58
Skąd: Kielce
Wysłany: Pią Gru 27, 2013 9:52 pm   

Czy pointy 2007 nadają się do stopy typowo kwadratowej? Widziałam, że całkiem sporo osób z takim typem stopy je ma, między innymi moja nauczycielka, ale jakoś nie jestem przekonana. A są takie śliczne, tak chciałabym je mieć!
 
     
balletlover 
Adept Baletu

Związek z tańcem:
uczeń
Wiek: 24
Posty: 127
Wysłany: Nie Sty 05, 2014 10:10 pm   

OlgaT, teoretycznie to w pointach 2007 czy jakichkolwiek innych można tańczyć mając jakikolwiek typ stopy. :P Kwestia tylko wygody i przyzwyczajenia. Bo np. będzie niewygodnie komuś z szerokimi stopami w pointach z wąskimi czubkami. To, ze masz kwadratowe stopy nie oznacza, że musisz tańczyć tylko w pointach z "kwadratowymi" czubkami. ;) Poza tym to wszystko też zależy od osoby, bo np. jednemu o takim typie stopy będzie wygodnie w takich pointach, a innemu - o takim samym typie stopy będzie w nich niewygodnie.
_________________
"Great dancers aren't great because of their technique. They're great because of their passion."
 
     
mała77
Nowicjusz

Posty: 4
Wysłany: Sro Sty 15, 2014 10:08 pm   

Hejo moim problemem jest to że nie wiem która pointy lepsze do średniego podbicia sansha ovation 3/4 czy bloch amelie . Ostatnio miałam grishko 2007 i podlamalam je w nie cały miesiąc . Jak proponujecię jakiej inne modele to pisać.
 
     
balletlover 
Adept Baletu

Związek z tańcem:
uczeń
Wiek: 24
Posty: 127
Wysłany: Czw Sty 16, 2014 1:06 pm   

mała77, pointy z podeszwą 3/4 są stworzone raczej dla zaawansowanych tancerzy z dużym podbiciem. Ja chyba wybrałabym Bloch Amelie, no chyba że chcesz zaryzykować to weź Sansha Ovation 3/4. ;) To wszystko też zależy od twardości point, jeżeli kupujesz miękkie to złamiesz je szybciej zwłaszcza jeśli masz średnie lub duże podbicie. Jeśli kupujesz twarde to pomęczysz sie dłużej. ;)
_________________
"Great dancers aren't great because of their technique. They're great because of their passion."
 
     
mała77
Nowicjusz

Posty: 4
Wysłany: Czw Sty 16, 2014 2:37 pm   

Balletlover A co sądzisz o pointach sansha gloria ? Które lepsze bloch Amelie czy sansha gloria ??
 
     
balletlover 
Adept Baletu

Związek z tańcem:
uczeń
Wiek: 24
Posty: 127
Wysłany: Czw Sty 16, 2014 7:32 pm   

Nigdy nie miałam Sansha Gloria, ale wiem, ze też mają 3/4 podeszwę. Nie tańczyłam w nich nigdy, więc się nie wypowiem za dużo, ale wydaje mi się, że są podobne do Sansha Ovation 3/4 ;) A tak do tego pytania "które lepsze" to dla każdego inne pointy są lepsze, inne gorsze. Nie wiem jakie jest Twoje podbicie, wiec nie potrafie Ci powiedzieć które byłby dla Ciebie lepsze. Tak jak już powiedzialam - na Twoim miejscu wybrałabym Bloch Amelie. :)
_________________
"Great dancers aren't great because of their technique. They're great because of their passion."
 
     
OlgaT 
Adept Baletu


Związek z tańcem:
uczeń
Wiek: 26
Posty: 58
Skąd: Kielce
Wysłany: Czw Sty 16, 2014 10:53 pm   

Ja Amelie z Blocha ogólnie bardzo polecam, świetne pointy, tylko szkoda, że nie na mnie. Pasują raczej na stopę z niskim podbiciem i stożkowatymi palcami (czyli zupełna odwrotność kształtu mojej stopy). Pięknie wyglądają na stopie, bardzo szybko się wyrabiają i łatwo w nich utrzymać równowagę. Właśnie zmęczyłam parę Amelie i muszę się z nimi pożegnać :(
 
     
mała77
Nowicjusz

Posty: 4
Wysłany: Wto Sty 21, 2014 8:26 pm   

Właśnie wczoraj dostałam amelie już są wyrobione -,- jakie są pointy twardsze od amelii z blocha ?
 
     
mała77
Nowicjusz

Posty: 4
Wysłany: Wto Sty 21, 2014 8:31 pm   

A co sadzicie o bloch balance european ?
 
     
OlgaT 
Adept Baletu


Związek z tańcem:
uczeń
Wiek: 26
Posty: 58
Skąd: Kielce
Wysłany: Wto Sty 21, 2014 11:12 pm   

Amelie są baaaaaaardzo miękkie (moje wytrzymały półtora miesiąca i teraz już są kompletnie do wywalenia, a jestem początkująca). Teraz czekam na aspiration, bo jak zwykle nie mają mojego rozmiaru w etiudzie :D
Co do European balance to nie miałam, chociaż teraz się nad nimi wahałam. Myślę, że ogólnie ludzie je sobie chwalą za stabilność i wygodę, mnie jednak zniechęcił elastyczny ściągacz, strasznie mnie od niego bolą achillesy.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   

Odpowiedz do tematu Dodaj do serwisow: Bookmark and Share
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,22 sekundy. Zapytań do SQL: 12