www.balet.pl Strona Główna www.balet.pl
forum miłośników tańca

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Jak dopasować pointy?
Autor Wiadomość
sisi
ADMINISTRATOR


Posty: 1620
Skąd: z daleka
Wysłany: Pon Cze 06, 2005 7:00 pm   Jak dbac o pointy / Jak dopasowac pointy (art. po angielsku)

przepraszam wszystkich, ze po angielsku, ale ten artykuł wyjaśnia (mam nadzieje) wszelkie wątpliwośi, a nie chciało mi się tłumaczyc tyle tekstu... zakładam ze wszystcy choć trochę zrozumieją :)

Pointe Shoe Care


The First Pair

The day of being fitted with your first pair of Pointe Shoes is an event eagerly awaited by all dancers. Unfortunately, the initial excitement can often change to dismay. The first pair are likely to feel unusual as well as uncomfortable. With no previous experience of Pointe shoes the dancer will be unsure of the correct fit. It is therefore essential that the fitting is supervised by an experienced fitter and the Dancer remains patient allowing the fitter time to identify the best shoe for the foot.

The Importance of a Good Fit

The bones of the feet do not complete their final hardening and joining until a dancer is in her early twenties. It is important not to impair their future growth pattern for obvious reasons. Since working ‘en Pointe’ puts the foot under considerable stress, fitting shoes ‘to grow into’ should always be avoided. The shoe must fit snugly to avoid calluses, bruises and bunions yet give maximum support to prevent permanent bone damage. Shoes that are too large or too wide make it impossible to achieve proper support and balance and will result in considerable pain.

Preparation

Make sure toe nails are cut and you are wearing dance tights. Be aware of the size of your current Pointe shoes or ballet shoes if it is your first pair. This will give the fitter a guide as to the size to start with. It is always helpful to pass on any views your teacher has since the teacher will have seen you dance whereas the fitter will not.

The Fitting


Pointe shoe fitting is not an exact science since the majority of Pointe shoes are handmade with no two pairs being identical. It involves a great deal of trial and error with the dancer needing to be patient and relying on the expertise of the fitter to find the correct shoe. During the fitting various shoes will be tried. The shoe must fit like a glove providing the necessary support to stop the foot from buckling. Please listen carefully to the fitter and answer any questions as fully as possible.

Preparing Shoes for Wear

The majority of Pointe shoes are still made by what is known as the ‘Turnshoe’ method, i.e. inside out. The block is constructed from natural fibres and paste which will break down and mould to the foot giving a shock absorbing effect.There is no obvious left or right shoe since this would distort the dancers balance. However, the dancer should mark each shoe so they can distinguish between them. Alternating the shoes can often increase the lifespan but if the feet are considerably different this may not be possible. A certain amount of experimentation will be needed. To provide better traction and protect the satin on the toe from fraying it is recommended that the shoes are darned. Mercerised cotton should be used with the darning covering the entire toe of the slipper, underneath the shoe and the tip of the end. The darner should start as close to the leather sole as possible and stitch a series of bars back and forth across the extremes of the platform. Starting at the sole again, blanket stitch over each bar of thread. The rows are then connected by pushing the needle through the loops of the row below, continuing until all bars are covered. If required, the darned areas can then be covered with colourless Shellac for further strength. To attach ribbons, fold the back seam of the shoe against the sole and towards the front. The ribbons are then placed inside the shoe in the angles made by folding the heel forward. The raw edges should face the lining of the shoe. A light pencil mark can be drawn as a sewing guide. The ribbons are sewn forward as this allows them to lay flat on the instep.

Breaking In Shoes

Many experienced dancers will often feel the need to ‘break-in’ a new pair of Pointe shoes. They are looking to maintain sufficient rigidity in the shoe to ensure support yet have the flexibility to allow fluent movement.Whilst the shoes can be softened by gently moulding them in the hands the most sensible method is to walk around in them and rise from quarter, to demi, to three-quarter Pointe, allowing the shoes to mould to the feet. This should be repeated over time. However, if you are new ‘en Pointe’ then please only wear your shoes when you are being supervised by your teacher.Finally, we would not advise the extreme tactics used by some dancers to soften shoes. This will only reduce the lifespan of the shoe and can easily break the backs.

Caring for Shoes


After wear, shoes should be put somewhere warm and dry to ‘air’. The block should be packed tightly with ‘tissue paper wrapped in plastic’. This will ensure it does not lose its shape and that the shoe dries out through the surface and does not simply remain damp inside. If the shoes are not allowed time to dry between classes then their lifespan will be considerably reduced.Extending Shoe Life If you are to get the most from your shoes then they must be well cared for. Please ensure the steps above are taken. If you have more than one pair of Pointes, alternate them between classes as it can sometimes take up to three days for a shoe to properly dry out.

Incorrect Fitting Shoes

The dancer will find that the feet will need a certain amount of time to harden to working ‘en Pointe’. However, many common problems can be avoided by ensuring the correct shoes are being worn at all times.If shoes are too wide, too short, too long or too narrow, problems will result. The common signs are blisters, corns, bunions and soreness around the heel and Achilles tendon. If this is not rectified quickly then it could cut short a dancers career as well as causing long term damage. The simple answer is to have your shoes checked regularly by an experienced fitter.

artykuł ze strony http://www.pointeshoe.co.uk/caring.htm
_________________
you broke my heart cause I couldn't dance
you didn't even want me around
but now I'm back to let you know
I CAN REALLY SHAKE THEM DOWN!!
 
 
Kasia G 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
krytyk
Wiek: 47
Posty: 4412
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon Cze 06, 2005 7:32 pm   

Super, bardzo ciekawe,
mała uwaga - może następnym razem lokuj cytaty czy linki znalezione w necie w juz utworzonych wątkach, do których materiały przez Ciebie znalezione się tycżą?
Ale dzieki za dobry opis etc.
 
 
 
Ariodante
Koryfej


Posty: 835
Skąd: New Haven, CT, USA
Wysłany: Pon Cze 06, 2005 8:35 pm   

Sisi, zlikwidowalam ten pojedynczy post o dobieraniu point i wklejam go tutaj.

Iza

SISI napisala:

ahhh genialny post o dopasowywaniu point do kształtu stopy i nie tylko!! wszystko co na ten temat byście chcieli wiedzieć!!

http://www.dance.net/read...=2802649&page=1

artykuł po angielsku
 
 
sisi
ADMINISTRATOR


Posty: 1620
Skąd: z daleka
Wysłany: Pon Cze 06, 2005 9:40 pm   

ok, nie ma sprawy, w sumie to ten sam temat, tylko troche bardziej szczegółowo.

sisi
_________________
you broke my heart cause I couldn't dance
you didn't even want me around
but now I'm back to let you know
I CAN REALLY SHAKE THEM DOWN!!
 
 
Gość

Wysłany: Wto Cze 14, 2005 12:43 pm   

Czesc!
Ten artykul troche otworzyl mi oczy. Zawsze dobieralam pointy metoda prob i błedow- jedne byly "w miare", inne beznadziejne (Access..brrr!!!).
Ostatnio moja nauczycielka kupila mi pointy. Na poczatku wydawaly mi sie za waskie, za male, jakies nie takie.. A teraz musze stwierdzic, ze nigdy nie mialam lepszych- nie za miekkie, nie za twarde, swietnie trzymaja sie nogi i- najwazniejsze- nie mam ANI JEDNEGO odciska! Wygodne prawie jak baletki ;)
Porownalam moj model point z informacjami zamieszczonymi w artykule i.. rzeczywiscie sa na moja stope.
Echh, nie ma to jak wprawne oko pedagoga :D
 
 
sisi
ADMINISTRATOR


Posty: 1620
Skąd: z daleka
Wysłany: Wto Cze 14, 2005 7:36 pm   

X
_________________
you broke my heart cause I couldn't dance
you didn't even want me around
but now I'm back to let you know
I CAN REALLY SHAKE THEM DOWN!!
Ostatnio zmieniony przez sisi Wto Maj 09, 2006 10:30 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Ariodante
Koryfej


Posty: 835
Skąd: New Haven, CT, USA
Wysłany: Nie Cze 19, 2005 11:44 pm   

Nie wiem, czy znacie te strone z lista artykulow o pointach. Dowiedzialam sie z niej wielu ciekawych rzeczy (ktore pewnie dla tancerzy sa codziennoscia).

http://www.the-perfect-pointe.com/Articles.html

a sama strona: http://www.the-perfect-pointe.com ma tez wiele ciekawych rzeczy, m.in. tablice rozmiarow point roznych producentow etc.
_________________
Pozdrawiam,
Iza Zbikowska-Aaboe - Wasza Prima Ballerina Assoluta ;-)
 
 
Tranquility 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
uczeń/tancerz
Posty: 1173
Wysłany: Pon Cze 20, 2005 8:40 am   

tak, stronka przyjemna, artykuły także niezłe :)
 
 
 
Madziai
Nowicjusz

Posty: 14
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią Gru 09, 2005 1:42 am   Jak dopasować pointy?

Witajcie !
Chciałabym kupić sobie pointy - tak żeby po prostu je mieć (ach te marzenia...) i raz na dzień założyć, ale nie chcę kupować pierwszych lepszych - chciałabym mieć tę satysfakcję i kupić odpowiednie.
Po pierwsze chciałabym wiedzieć, czy pointy powinny wchodzić na piętę ścisło (po lekkim naciągnięciu materiału) czy luźno? Rozmiar 11W (sansha) wchodzi mi na piętę ścisło, a w 11X luźno. Powinnam mieć wrażenie ściśniętej stopy, czy "komfortowego luzu w bucie"? Bo chyba pointy nie powinny "kłapać" na stopie?
Dopasowywać pointy rozmiarem do stopy z wkładką, czy bez wkładki na palce?
Czy podczas przymierzania, po wejściu na palce, powinnam na coś zwrócić uwagę(np. czy mam luz na pięcie)?
Będę wdzięczna za wszelkie rady!
Chciałabym też wiedzieć, jaki model point Sansha wybrać - podobają mi się szerokie czubki, ale nie wiem, czym się różnią poszczególne modele. Mam stopę egipską i jakieś tam podbicie (tzn. płaskie nie jest). Pracuję cały czas nad stopami (i nie tylko).
Byłam już w sklepie Pas de Chat, ale spędziłam tam dużo czasu i wyszłam z niczym. Panie proponowały mi m.in. model 202, ale nie potrafiły mi dokładnie powiedzieć, czym od nich różni się model 404 i 505 i który najlepszy dla mnie - amatorki. Ja wolę się poradzić przed zakupem Was - specjalistów w tej dziedzinie!!!
Z góry dziękuję i pozdrawiam! :D
P.S. Drogie Tancerki! Pięknie wyglądacie w pointach, ale wiem, jaka to ciężka praca!! Serdecznie Was podziwiam i szanuję!! A mieć pointy - to moje wieloletnie marzenie.
Ostatnio zmieniony przez inaenka Pon Mar 25, 2013 4:15 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Gość 
Solista Baletu


Związek z tańcem:
tancerka
Posty: 1107
Wysłany: Pią Gru 09, 2005 10:16 pm   

Nie do końca rozumiem w jakim celu chcesz ich użuwać, ale:
~pointy powinny być bardzo ścisłe (nie są złe takie, które na siłę wciska się na stopę)
~mierzy się je z wkładką lub ew. cienką skarpetką
~tutaj znajdziesz opisy poszczególnych modeli

BTW może później coś dokładniej Ci napiszę, ale na razie nie dam rady
 
 
gonia 
Solista Baletu


Związek z tańcem:
miłośnik
Posty: 1705
Wysłany: Sro Gru 14, 2005 8:51 pm   

Witaj w klubie:) Moim marzeniem też jest mieć pointy :D Na razie marznie jest w stanie realizacji - 0. Po Bożym Narodzeniu zacznę zbierać. Aha. I jeszcze na stronie http://www.pasdechat.pl przy pointach są krótkie opisy o nich. Pozdrawiam :D :D:D
 
 
 
Goosia
Corps de Ballet

Posty: 449
Wysłany: Sro Gru 14, 2005 8:56 pm   

szkoda ze nie ma cen, bo chwilowo jestem skazana na Akces :/ no i spłukana :/
 
 
Gość 
Solista Baletu


Związek z tańcem:
tancerka
Posty: 1107
Wysłany: Sro Gru 14, 2005 10:06 pm   

Gdzies były podawane - dokładnie nie pamiętam, ale ok. 100-150 zł. Tylko jeden szczegół -> teraz mają remanent czy coś w tym stylu i mają tam straszny ...
 
 
Goosia
Corps de Ballet

Posty: 449
Wysłany: Sro Gru 14, 2005 10:11 pm   

uuuu, dzięki za info :) i tak bym musiała poczekać, bo narazie zbieram kase :/ :evil:
 
 
Paula 
Solista Baletu


Związek z tańcem:
instruktor fitness
Wiek: 34
Posty: 1116
Skąd: Szczecin
Wysłany: Czw Gru 15, 2005 1:39 pm   

Pomiędzy poitami z akcesu a pas de chat nie ma dużej różnicy cenowej raptem ok. 20 zł (Akces ok. 97 Sansha ok. 120). A co do bałaganu w pas de chat to się same przekonałyśmy bo jak zamawiałysmy pointy na spektakl to trzeba było dosyłac bo coś było nie tak...
_________________
denerwować się to mścić się na własnym zdrowiu za głupotę innych
Kiedyś tancerka teraz instruktor fitness: w tym też można się spełniać :)
 
 
 
gonia 
Solista Baletu


Związek z tańcem:
miłośnik
Posty: 1705
Wysłany: Sro Gru 21, 2005 9:07 pm   

Wysyłałam do Pas de chat zapytanie o cenę i o cennik. I dostałam taką zadowalającą (przynajmniej mnie) odpowiedź: "...Pointy Ovation i Legende kosztują 135,- zł, pozostałe 115,-. Na razie nie zamierzamy zamieścić cennika. Z przyjemnością odpowiem na każde konkretne pytanie. Zamówienia przez internet realizujemy na podstawie przesyłanej nam długości i szerokości stopy...".


Dlaczego Ovation i Legende są droższe o 20 zł.? Są robione z lepszego materiału czy coś?
_________________
Na forum wróciłam po 2 latach, widać nie da się żyć bez tańca, chociaż już zapewne do niego nie wrócę. Trochę jakby nowe życie.
Nie wiem, czy wróciłam na stałe, może za chwilę znów zniknę. Ale co jakiś czas zaglądnę.
 
 
 
Paula 
Solista Baletu


Związek z tańcem:
instruktor fitness
Wiek: 34
Posty: 1116
Skąd: Szczecin
Wysłany: Sro Gru 21, 2005 9:10 pm   

Ovation i Legende mają inaczej zbudowaną "podeszwę". W Ovationach więcej "materiału" jest w podbiciu, natomiast legende mają podeszwę dzieloną...
_________________
denerwować się to mścić się na własnym zdrowiu za głupotę innych
Kiedyś tancerka teraz instruktor fitness: w tym też można się spełniać :)
 
 
 
gonia 
Solista Baletu


Związek z tańcem:
miłośnik
Posty: 1705
Wysłany: Czw Gru 22, 2005 2:37 pm   

Właściwie, to mam pytanie: czy dla kompletnej amatorki lepszy jest model 202 (Recital) czy 404 (Lyrica)? Czy lepiej Partenaire (model 303) lub premiere (model 808)? Bo właściwie zastanawiam się nad tymi dwoma pierwszymi (202,404), bo jakoś tak na zdjęciach na stronie pas de chat efektownie wyglądają, ale wygląd to nie wszystko...
_________________
Na forum wróciłam po 2 latach, widać nie da się żyć bez tańca, chociaż już zapewne do niego nie wrócę. Trochę jakby nowe życie.
Nie wiem, czy wróciłam na stałe, może za chwilę znów zniknę. Ale co jakiś czas zaglądnę.
 
 
 
Paula 
Solista Baletu


Związek z tańcem:
instruktor fitness
Wiek: 34
Posty: 1116
Skąd: Szczecin
Wysłany: Czw Gru 22, 2005 2:52 pm   

Myślę że najlepsze byłyby recital. Ponieważ są one najmieksze. Natomiast absolutnie nie wybieraja premiere i partneaire ponieważ są one naprawdę twarde, i dla kompletnej amatorki raczejk nieodpowiednie...
_________________
denerwować się to mścić się na własnym zdrowiu za głupotę innych
Kiedyś tancerka teraz instruktor fitness: w tym też można się spełniać :)
 
 
 
gonia 
Solista Baletu


Związek z tańcem:
miłośnik
Posty: 1705
Wysłany: Czw Gru 22, 2005 2:56 pm   

Aha. Dzięki za wyprowadzenie z błędu. A czy właśnie przez to, że są takie miękkie nie będę ciągle spadać z point lub jakoś tak.... wyginać stopami pod różnymi kątami?
_________________
Na forum wróciłam po 2 latach, widać nie da się żyć bez tańca, chociaż już zapewne do niego nie wrócę. Trochę jakby nowe życie.
Nie wiem, czy wróciłam na stałe, może za chwilę znów zniknę. Ale co jakiś czas zaglądnę.
 
 
 
Paula 
Solista Baletu


Związek z tańcem:
instruktor fitness
Wiek: 34
Posty: 1116
Skąd: Szczecin
Wysłany: Czw Gru 22, 2005 2:58 pm   

Nie no aż takie miękkie to one nie są :) Są po prostu lepsze dla osób które nie mają zbyt wiele wspólnego z baletem. Sa normalne. Partneaire sa to pointy do partnerowania i dla tych o naprawdę dużym podbiciu. A i premiere (które teraz posiadam) są twarde jak dla mnie :) musiałam sie sporo z nimi namęczyć :) Dlatego myślę że dla Ciebie najlepsze byłyby recitale :)
_________________
denerwować się to mścić się na własnym zdrowiu za głupotę innych
Kiedyś tancerka teraz instruktor fitness: w tym też można się spełniać :)
 
 
 
Czajori 
Solista Baletu


Związek z tańcem:
na całe życie! :)
Posty: 1638
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Nie Gru 25, 2005 2:40 pm   

Mimo, że ten wątek poruszany był kilka razy, ciągle zastanawia mnie, po co kompletnym amatorom pointy. Po to, żeby leżały w szafie/ na komodzie/ wisiały za troczki nad łóżkiem jako dekoracja (znam i takie przypadki)?
Wiem, że są ładne, ale chyba nie o estetykę tu chodzi, bo za dekorację w pokoju może służyć np. ładny świecznik :?
Czy ktoś, kto np. nie jeździ w ogóle konno, ale kocha konie, kupowałby sobie siodło, żeby mieć? Wydaje mi się, że nie. Uznałby to za stratę pieniędzy (no chyba, że byłby multimilionerem :P ), które mógłby wydać na coś naprawdę potrzebnego.
Poza tym, wcale nie tak łatwo prawidłowo stać na pointach, o poprawnym pas de bourre nie wspominając. Próbowanie w domu, bez przygotowania, to podwyższone ryzyko wrednej kontuzji czy nawet trwałych zniekształceń, któych można byłoby uniknąć, a do tego można w ten sposób nabrać złych nawyków w tańcu (np. zbytniego usztywnienia górnej części ciała, itp.)
_________________
Anna Pawłowa nigdy nie zakręciła więcej niż dwa piruety, ale jakiż wyraz miały jej arabeski!
 
 
Kasia G 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
krytyk
Wiek: 47
Posty: 4412
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie Gru 25, 2005 5:01 pm   

mimo ze w innych wątkach juz podawałam siebie jako przykład, napisze to jeszcze raz: ja MAM pointy w domu, kupione za cięzkie pieniądze w Paryżu po to, zeby je MIEĆ - stać mnie na spełnienie sobie takiego marzenia. Leżą na półeczce, są nie tylko dekoracją - one są ucieleśnionym MARZENIEM - pointy to (chyba zgodzi się z e mna większość forumowiczów) piękny przedmiot, facynujacy, niezwykły, prawie nierelany a jednocześnie... zmysłowy... I wcale nie musze ich wkłądać, ani na nich stac - ja je MAM (no, czasem daje przymierzyć gościom ;) )
_________________
Niech pamięta elita, że każda śmietanka na deser jest bita.
Lec
 
 
 
Małgoś 
Adept Baletu


Związek z tańcem:
uczeń/tancerz
Wiek: 34
Posty: 89
Skąd: gdzieś ze Śląska ;)
Wysłany: Nie Gru 25, 2005 7:20 pm   

zgadzam się z kasią... zreszta chyba to czyjaś osobista sprawa czy kupi sobie pointy zeby w nich tanczyc czy zeby tylko na nie patrzeć, zwłaszcza ze niestety nie każdy może mieć możliwość tańczenia na pointach...

ale przecież kazdy może mieć marzenia...

:wink:
 
 
 
uleczka
Adept Baletu


Posty: 164
Skąd: częstochowa
Wysłany: Nie Gru 25, 2005 10:06 pm   

Cytat:
Właściwie, to mam pytanie: czy dla kompletnej amatorki lepszy jest model 202 (Recital) czy 404 (Lyrica)? Czy lepiej Partenaire (model 303) lub premiere (model 808)? Bo właściwie zastanawiam się nad tymi dwoma pierwszymi (202,404), bo jakoś tak na zdjęciach na stronie pas de chat efektownie wyglądają, ale wygląd to nie wszystko...

lyrica tesh nie sa bardzo twarde, mysle ze jak dla amtaorki w sam raz!
a kupowanie pint zeby stały na półce to troche bez sensu, ja jush nie tancze bo nie moge a pointy leza w szafie gdzies z innymi zeczami z baletu bezuzytecznie
_________________
WaKaCjE....Elo WaKaCjOm
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   

Odpowiedz do tematu Dodaj do serwisow: Bookmark and Share
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,24 sekundy. Zapytań do SQL: 13