www.balet.pl Strona Główna www.balet.pl
forum miłośników tańca

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Zakwasy
Autor Wiadomość
Zuzka
Adept Baletu


Posty: 149
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: Sob Paź 08, 2005 8:23 pm   Zakwasy

Witam. Ciekawa jestem jak sobie radzicie z zakwasami. Czy macie jakieś "sprawdzone, domowe sposoby"?
Ostatnio zmieniony przez inaenka Sro Gru 15, 2010 9:42 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
sisi
ADMINISTRATOR


Posty: 1620
Skąd: z daleka
Wysłany: Sob Paź 08, 2005 9:03 pm   

zaraz po wyczerpującej lekcji - gorąca kapiel. nie można też zapomnieć się rozciągnąć - chociaż trochę.
_________________
you broke my heart cause I couldn't dance
you didn't even want me around
but now I'm back to let you know
I CAN REALLY SHAKE THEM DOWN!!
 
 
Gość 
Solista Baletu


Związek z tańcem:
tancerka
Posty: 1107
Wysłany: Sob Paź 08, 2005 9:04 pm   

Co do zakwasów - na pewno nie robię sobie przerwy w ćwiczeniach. Dużo dają masaże (tylko problem w tym, że nie zawsze ma się pod ręką chętnych do masowania :wink: ). Staram się także porządnie wygrzać mięśnie - przy użyciu poduszki elektrycznej, zakładając kilka warstw ubrań (np. na stopy/łydki - grube podkolanówki+getry, różne partie ciała owijam tez szlikami - ku uciesze mojej familii), smarując maściami rozgrzewającymi (typu ben-gay).
Ostatnio zmieniony przez inaenka Pią Sie 26, 2011 4:17 am, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Zuzka
Adept Baletu


Posty: 149
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: Pon Paź 10, 2005 2:56 pm   

a ile ta masc typu ben-gay kosztuje? i czy ktokolwiek z Was mial stycznoscz mascia NAPROXEN?
 
 
 
Gość 
Solista Baletu


Związek z tańcem:
tancerka
Posty: 1107
Wysłany: Pon Paź 10, 2005 5:05 pm   

Zuzka napisał/a:
a ile ta masc typu ben-gay kosztuje? i czy ktokolwiek z Was mial stycznoscz mascia NAPROXEN?

Ben-gay kosztuje kilkanaście zł. A zapach jest rzeczywiście dość, nieciekawy. Ale za to jest dość skuteczny.
Naproxen żel 10% (producent:EMO Farm - jest kilku, ten moim zdaniem najlepszy) jest według mnie bardzo dobry. Wrzucam link do strony z opisem. A kosztuje chyba ok.7 zł.
 
 
Zuzka
Adept Baletu


Posty: 149
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: Pon Paź 10, 2005 5:14 pm   

No tak. NaproXen wymiata.
 
 
 
Czajori 
Solista Baletu


Związek z tańcem:
na całe życie! :)
Posty: 1638
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Wto Paź 11, 2005 3:50 pm   

ale Naproxen jest chyba przede wszystkim na bolące stawy?
_________________
Anna Pawłowa nigdy nie zakręciła więcej niż dwa piruety, ale jakiż wyraz miały jej arabeski!
 
 
Goosia
Corps de Ballet

Posty: 449
Wysłany: Wto Paź 11, 2005 4:08 pm   

głównie na bolące stawy :) ale i tak wymiata... po zaciętym rozciąganiu bardzo pomaga 8)
 
 
sisi
ADMINISTRATOR


Posty: 1620
Skąd: z daleka
Wysłany: Wto Paź 11, 2005 4:39 pm   

a wiecie może co zrobić z naciągnięteym mięśniem? próbowałam go grzać, ale niewiele to daje bo i tak muszę go intensywnie eksploatować na zajęciach. help :(
_________________
you broke my heart cause I couldn't dance
you didn't even want me around
but now I'm back to let you know
I CAN REALLY SHAKE THEM DOWN!!
 
 
Goosia
Corps de Ballet

Posty: 449
Wysłany: Wto Paź 11, 2005 5:33 pm   

u mnie w klubie, na naciągnięte miesnie stosuje się dwie metody:
1) pijesz 3 szklanki zimnego mleka, nacierasz miesień maścią a wieczorem kąpiesz się w cieplutkiej wodzie dokladnie i długo masując miesien, do spania ukladasz sie tak by nie naciskać na niego
2) smarujesz mascią rozgrzewającą, potem robisz ćwiczenia areobowe (mimo bólu), ale z wyczuciem :) pilnujac aby nie wyziębić mięsni... wieczorem bierzesz lodowatą kompiel...
Takie sa metody w klubie kolarskim - ja osobiście preferuje tą druga metode - jest bardzo dyskucyjna ale naprawde skuteczna...
Wiem tylko z wlasnego doswiadczenia jedno: nie mozesz przestać cwiczyć i rozciągać się (zmniejsz co najwyzej tempo), bo nie wyleczysz tego przez tydzień :wink:
 
 
sisi
ADMINISTRATOR


Posty: 1620
Skąd: z daleka
Wysłany: Wto Paź 11, 2005 5:34 pm   

lodowata kąpiel :?: :!: nie ma mowy! to niemal zaprzeczenie kąpieli :wink: ale pierwszej metody spróbuję, a co tam :)
_________________
you broke my heart cause I couldn't dance
you didn't even want me around
but now I'm back to let you know
I CAN REALLY SHAKE THEM DOWN!!
 
 
Tanc... 
Corps de Ballet


Związek z tańcem:
Tancerz,choreo,naucz
Wiek: 53
Posty: 538
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Sro Paź 12, 2005 10:21 pm   

Krótko - na zakwasy - najpierw gorąca kąpiel ( która osłabia ) potem zimna , potem masaż , potem na dalsze zakwasy ta sama praca ( czyli pomimo bólu pracujcie dalej ( na zasadzie przyzwyczajenia mięśni ) i systematyczna praca i nie będzie zakwasów . A jak ktoś cwiczy od czasu do czasu to bedzie miał zakwasy często !!! 8) Uwaga - jak macie trudny i cięzki wysiłek fizyczny następnego dnia to odradzam gorącej kąpieli !!!! osłabia mięśnie !!!! tylko krótki prysznic . 8)
 
 
Ladybirt
Corps de Ballet


Związek z tańcem:
nałogowiec
Wiek: 33
Posty: 342
Skąd: 3miastko
Wysłany: Pią Paź 14, 2005 10:37 pm   

Co do zakwasów to u nas większość stosuje Fastum. Nawet pomaga na zakawasy i nadwyrężenia. Jest jeden świetny profilaktyczny sposób- dobra rozgrzewka :)

Pozdrawiam i życze jak najmniej zakwasów ;)
 
 
 
gonia 
Solista Baletu


Związek z tańcem:
miłośnik
Posty: 1705
Wysłany: Sob Sie 26, 2006 8:35 pm   

ja zakwasy miałam (takie porządne) raz w życiu. po wizycie jednej baletnicy z Opery Nova u nas w zespole (lekcję z nami prowadziła)... matko! nic mnie nie bolało! dopiero nastęonego dnia... przez dwa tygodnie pierwszy raz w życiu nie mogłam zrobić pełnego szpagatu. mimo, że się rozciągałam. i to mocno...
_________________
Na forum wróciłam po 2 latach, widać nie da się żyć bez tańca, chociaż już zapewne do niego nie wrócę. Trochę jakby nowe życie.
Nie wiem, czy wróciłam na stałe, może za chwilę znów zniknę. Ale co jakiś czas zaglądnę.
 
 
 
Kasia :)) 
Pierwszy Solista


Związek z tańcem:
oby wieczny!
Wiek: 73
Posty: 2627
Skąd: z dwóch końców Polski;D
Wysłany: Sob Sie 26, 2006 8:45 pm   

Tak więc, Alu ;) , nie mam żadnych zakwasów po czwartkowej i piątkowej lekcji, ale to pewnie dlatego, że byłam na obozie baletowym w Pobierowie(tam to dopiero były zakwasy!!).
Jednak popieram niektórych przedmówców- gorąca kąpiel(najlepiej z płynem do kąpieli o przyjemnym zapachu :D ) i zaraz po niej ciepłe ciuszki, byś zachowała ciepło i domowy masażysta(ja zatrudniam tatę :P ).
Mi też pomaga... zwykła czekolada(inna jestem, wiem.)
_________________
wieczny tańcogłód.
 
 
 
gonia 
Solista Baletu


Związek z tańcem:
miłośnik
Posty: 1705
Wysłany: Sob Sie 26, 2006 8:47 pm   

podobno (moja mama tak twierdzi) na zakwasy dobry jest kisiel. nie próbowałam. ale może wy będziecie mieli ku temu okazje ;)
_________________
Na forum wróciłam po 2 latach, widać nie da się żyć bez tańca, chociaż już zapewne do niego nie wrócę. Trochę jakby nowe życie.
Nie wiem, czy wróciłam na stałe, może za chwilę znów zniknę. Ale co jakiś czas zaglądnę.
 
 
 
Ala. 
Nowicjusz


Związek z tańcem:
absolwentka OB
Wiek: 34
Posty: 12
Skąd: Szczecin/Poznań
Wysłany: Sob Sie 26, 2006 8:54 pm   

Kiel, budyń i czekolada? To chyba wspomaga tłuszczyk a nie rozbicie zakwasów! :lol: :lol: :lol: oczywiście żartuje.
Słyszałam gdzieś że Magnez jest dobry na mięśnie???
_________________
lose life for DANCE
 
 
 
Kasia :)) 
Pierwszy Solista


Związek z tańcem:
oby wieczny!
Wiek: 73
Posty: 2627
Skąd: z dwóch końców Polski;D
Wysłany: Pią Maj 18, 2007 8:52 pm   

Czy picie wody w czasie treningu ma jakiś wpływ na zakwasy?
_________________
wieczny tańcogłód.
 
 
 
Joanna 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
tancerka?
Posty: 2981
Wysłany: Pią Maj 18, 2007 9:12 pm   

no chyba jakis tam ma - szczerze to nawet cos kiedys czytalam na ten temat, ale juz nie pamietam dokladnie, co ani jak. cos mi sie tylko delikatnie tli, ze jest jakis zwiazek, ale glowy nie dam.

btw, z tego co pamietam jest oddzielny temat o piciu podczas cwiczen, skoro juz odswiezasz, to moglas tamten...
_________________
"Plié is the first thing you learn and the last thing you master" Suzanne Farrell
 
 
haribo
Nowicjusz

Posty: 1
Wysłany: Sob Maj 19, 2007 10:41 am   Piwo na zakwasy

Na zakwasy dobre jest oczywiście piwo :] skuteczność 100%, po prostu neutralizuje kwas mlekowy w mięśniach ale zdaję sobie sprawę, że część z was sięgać po ten trunek nie może a częśc z innych względów po prostu by się na to nie zdecydowała. Mi się zdarza z rzadka powziąć takie metody walki z zakwasami, hehe :D a poza tym świetne są": basen (i broń bosz... żadna przerwa w treningach) oraz maj fejwryt: łaźnia turecka (vel sauna parowa) lub sauna sucha, na przemian z zizizimniastą kąpielą :D a jaka skóra jedwabna po takim zabiegu jest, mmm... rozmarzyłam się :)
 
 
 
Bajaderka 
Pierwszy Solista


Związek z tańcem:
tancerz
Posty: 2382
Skąd: Kraków
Wysłany: Nie Maj 18, 2008 12:22 pm   

Cytat:
zakwasów nie można mieć po rozciąganiu... można mieć ponadrywane, ponaciągane czy nie wiem, ale zakwasów - nigdy.

Princess, po rozciąganiu mozna mieć niezłe zakwasy.
_________________
You can take the Dancer out of the Dance, but you can't take the Dance out of the Dancer
 
 
     
danceFORever 
Corps de Ballet


Związek z tańcem:
uczeń/miłośnik
Wiek: 32
Posty: 302
Skąd: San Francisco
Wysłany: Nie Maj 18, 2008 12:45 pm   

ja zawsze po intensywnym rozciąganiu mam zakwasy.
 
 
     
Joanna 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
tancerka?
Posty: 2981
Wysłany: Nie Maj 18, 2008 3:35 pm   

Princess Maron napisał/a:
zakwasów nie można mieć po rozciąganiu... można mieć ponadrywane, ponaciągane czy nie wiem, ale zakwasów - nigdy.


Moźna mieć, i to spore...

To zależy, jak się rozciąga - czym innym jest delikatne rozciąganie po ćwiczeniach, tzn cool down, gdzie nie naciąga się jakoś mocno, czym innym takie mocniejsze rozciąganie, zwłaszcza na siłę, kiedy się idzie dość daleko, np. poza swój dotychczasowy zakres. I od warunków zewnętrznych, typu czy jest ciepło, czy zimno. Naprawdę można mieć po rozciąganiu taaakie zakwasy...

Co do tabletek przeciwbólowych - głupi pomysł. O ile ktoś jest młody, ma naście lat, to da radę, bo systematycznie nadwyrężane mięsnie, ścięgna itp. się zregenerują (a są nadwyrężane, jeśli się maskuje ból). To działa tylko na objawy, tzn na samo odczuwanie bólu (w głowie), a nie na to, dlaczego on występuje.
_________________
"Plié is the first thing you learn and the last thing you master" Suzanne Farrell
 
     
Maron 
Pierwszy Solista

Wiek: 33
Posty: 2668
Wysłany: Pon Maj 19, 2008 6:15 am   

no cóż ja na ból rozciągania nigdy nie mówiłam zakwasy i moje otoczenie zajmujące się sportem/tańcem, również.
zresztą ZAKWAS to jest nadmierna ilość kwasu mlekowego w mięśniach z powodu niedotlenienia mięśni podczas ich pracy... jeśli to się ima jakoś do ścięgna to ja nie wiem jak...
_________________
Naucz się choreografii, a będziesz tańczyć dzień. Naucz się fundamentów, a będziesz tańczyć do końca życia. - Angel Ceja
 
 
     
Joanna 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
tancerka?
Posty: 2981
Wysłany: Pon Maj 19, 2008 10:07 am   

Princess Maron napisał/a:
no cóż ja na ból rozciągania nigdy nie mówiłam zakwasy i moje otoczenie zajmujące się sportem/tańcem, również.
zresztą ZAKWAS to jest nadmierna ilość kwasu mlekowego w mięśniach z powodu niedotlenienia mięśni podczas ich pracy... jeśli to się ima jakoś do ścięgna to ja nie wiem jak...


Dlatego mowie, ze nie 'naukowo', ze to jest zbieranie sie kwasu mlekowego do kilku godzin po wysilku itd. itp., tylko 'potocznie' - tak jak kazdy na co dzien mowi, tzn wszystkim chyba znajomy bol 'dzien po'. Z moich znajomych z kolei wszyscy mowia o 'zakwasach' wlasnie, wiec nie sadze, i nie sadze, aby to byly jakies regionalne nalecialosci ;)

Sciegna jako takie nie bola - tzn nie maja zakwasow ani niczego takiego, ewentualnie mozna miec jakies zapalenie, nadciagniecie, etc. (aha, i ja nic nie pisalam o sciegienach a propos zakwasow, zeby nei bylo, ze takie rzeczy wymyslam ;) )
_________________
"Plié is the first thing you learn and the last thing you master" Suzanne Farrell
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   

Odpowiedz do tematu Dodaj do serwisow: Bookmark and Share
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,22 sekundy. Zapytań do SQL: 15