www.balet.pl Strona Główna www.balet.pl
forum miłośników tańca

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Zespół baletu Opery i Operetki w Krakowie
Autor Wiadomość
Torin 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
miłośnik baletu :)
Wiek: 57
Posty: 1577
Skąd: ja się tu wziąłem ??
Wysłany: Pon Lip 21, 2008 9:54 am   

A jak przypuszczam - sytuacja że jedną scenę (Teatr Słowackiego) dzielą między sobą dwie oddzielne instytucje nie ma prawa dobrze funkcjonować.
Oby nowy gmach coś zmienił ;)

Torin
_________________
Statler - Świetny jest ten spektakl. Leczy moje dolegliwości.
Waldorf - A co ci dolega ?
Statler - Bezsenność !!!
 
 
     
Offpeak 
Nowicjusz


Związek z tańcem:
tancerz
Posty: 5
Wysłany: Czw Lip 24, 2008 1:58 am   

To nie chodzi o scene, to chodzi o pieniadze. Baletow nie ma bo a) zespolik maly i ciezko cos z tym "konkretnego" zrobic, b) bo jesli sie chce balet wystawiac, to halo, ale musi byc to juz na jakims poziomie (nikt nie chce wystawiac byle czego, a) z szacunku dla widowni b) z szacunku dla sztuki c) z szacunku dla siebie), ludzi na poziomie w operze brakuje, bo zarobki sa jakie sa i nikt z szanujacych sie tancerzy nie bedzie tam siedzial. Doslownie siedzial, bo repertuar kuleje, kuleje bo nie ma kasy i kolko sie zamyka. Mozna tak ciagnac w nieskonczonosc wlasciwie... Wiekszosc pienniedzy Opery szla na budowe, wiec nastaly lata chude, miejmy nadzieje, ze jak sie wszystko juz pobuduje nastana lata grube ;]
Ja mam szczere nadzieje, ze to sie zmieni :) Inaczej nie zdecydowal bym sie na powrot!

Adam
 
 
     
HeavyFuria 
Nowicjusz


Posty: 1
Wysłany: Sro Wrz 10, 2008 7:05 pm   

Dobrze, że wracasz Adam. To jest prawdziwie dobra nowina.

Torin napisał/a:
Oby nowy gmach coś zmienił

.. i oby wraz z nowym zespołem weszło jak najwięcej zmian ;)

a gmach, gmach się na pewno przyda! xD


«życzmy powodzenia»
 
     
Domi 
Corps de Ballet


Związek z tańcem:
tancerz
Wiek: 36
Posty: 320
Skąd: Kraków
Wysłany: Sro Wrz 10, 2008 8:32 pm   

Widziałam w repertuarze, że będzie jakiś balet pod koniec listopada?
Czy to prawda?
Czy zaczęły się już próby?

"W listopadzie publiczność baletowa będzie miała okazję oglądać balet Igora Strawińskiego Historia żołnierza. Oparta na baśni rosyjskiej opowieść to rodzaj moralitetu z muzyką w formie suity na siedem instrumentów. Rozbudowana partia skrzypiec symbolizuje duszę żołnierza. Autorką przedstawienia jest wybitna rosyjska choreografka Elena Bogdanovich, współpracująca z Teatrem Balszoj w Moskwie. Jej najgłośniejsza praca to choreografia do musicalu Nord Ost, którego sceniczna historia związana była z tragicznym atakiem czeczeńskich terrorystów na moskiewski teatr na Dubrowce." za www.opera.krakow.pl
_________________
The dance says what words cannot
 
 
     
Offpeak 
Nowicjusz


Związek z tańcem:
tancerz
Posty: 5
Wysłany: Wto Paź 07, 2008 8:43 pm   

taaaaak...
Bedzie to "Historia Zolnierza" by Strawinski z 1918r ;]
Wspolczesno klasyczne ?cos?, proby sie zaczely, dostajemy lanie ;] .
Narazie trudno mi polecic czy nie polecic tego, napewno beda dobre momenty, o innych nie wiem co myslec, jeszcze duzo pracy przed nami i niewiele czasu wiec albo bedzie to totalna klapa, albo calkiem mily sukces ;]

pozdrawiam z krakowa :)
po raz kolejny zakochuje sie w Krakowie ^^
Ostatnio zmieniony przez Offpeak Czw Lis 20, 2008 6:10 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
     
Torin 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
miłośnik baletu :)
Wiek: 57
Posty: 1577
Skąd: ja się tu wziąłem ??
Wysłany: Wto Paź 07, 2008 10:18 pm   

Ha !!
Czyli cóż bilety nabyć będzie trza i zobaczyć co z tego wyjdzie :)
Wierząc of kors że będzie pięknie :D

Torin
_________________
Statler - Świetny jest ten spektakl. Leczy moje dolegliwości.
Waldorf - A co ci dolega ?
Statler - Bezsenność !!!
 
 
     
Domi 
Corps de Ballet


Związek z tańcem:
tancerz
Wiek: 36
Posty: 320
Skąd: Kraków
Wysłany: Wto Paź 07, 2008 11:11 pm   

A wiadomo już ilu mniej więcej tancerzy wystąpi, tzn czy będzie to większe przedstawienie?
_________________
The dance says what words cannot
 
 
     
Offpeak 
Nowicjusz


Związek z tańcem:
tancerz
Posty: 5
Wysłany: Sro Paź 08, 2008 10:57 pm   

balecik jest maly, godzinny w 5ciu scenach 2 odslonach, w sumie bedzie 6 chlopa, i w jednej scenie sie pojawia krolewna jakas czy cus ;]
Ostatnio zmieniony przez Offpeak Czw Lis 20, 2008 6:11 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
     
Kasia G 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
krytyk
Wiek: 47
Posty: 4412
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Paź 09, 2008 8:33 am   

O "Historii Żolnierza"

Od czasu prawykonania w Lozannie w 1918 roku "Historia żołnierza" Igora Strawińskiego cieszy się niesłabnącym powodzeniem, przede wszystkim dzięki połączeniu muzyki, teatru i tańca w zrozumiałej dla wszystkich konwencji baśni.
"Historia żołnierza - baśń czytana, grana i tańczona w II częściach" to harmonijna i pełna ekspresji opowieść o żołnierzu, który ulega podszeptom diabła, by zostać bogaczem i zamienia swe skrzypce na giełdową księgę. W warstwie muzycznej baśń ta czerpie nie tylko z motywów muzyki rosyjskiej, ale pobrzmiewa w niej także argentyńskie tango, hiszpańskie paso doble, wiedeński walc, amerykański ragtime
"Historia żołnierza" powstała w sposób niezwykły jak na dzieło poważnego kompozytora. Pod koniec I wojny światowej Igor Strawiński, ceniony już wtedy kompozytor rosyjski, autor głośnych baletów takich jak "Święto Wiosny" czy "Ognisty Ptak", znalazł się w fatalnej sytuacji finansowej. Po rewolucji w Rosji okazało się, że stracił tam cały majątek. Na dodatek przebywał w Szwajcarii.
W podobnej sytuacji znalazł się pisarz C. F. Ramuz, dawny współpracownik kompozytora. By wyjść z tarapatów, postanowili wspólnie stworzyć dzieło, z którym można by objeżdżać Europę. Równie niezwykła jest sama forma dzieła. Utwór ten łączy bowiem w sobie muzykę, teatr i taniec. Poza tym po raz pierwszy w historii muzyki poważnej w utworze Strawińskiego pojawiają się elementy jazzowe.
Jak wskazuje tytuł, opowiada historię pewnego żołnierza, który wracając do domu, na swojej drodze spotyka diabła zamienionego w staruszka. Ten proponuje żołnierzowi wymianę: za niezwykłą książkę żąda od wojaka jego skrzypiec. Ten w końcu zgadza się, a gdy okazuje się, że nie potrafi zrozumieć książki, zgadza się zamieszkać w domu staruszka - diabła.
Ten w zamian za naukę gry na skrzypcach pomaga mu zrozumieć zawartość książki. Ale gdy po trzech dniach nauki żołnierz opuszcza dom diabła spostrzega, że tak naprawdę minęły nie trzy dni, ale trzy lata. Jego narzeczona dawno wyszła za mąż i ma już dzieci, a przyjaciele na jego widok uciekają w popłochu myśląc, że jest duchem. Żołnierz domyśla się, że miał do czynienia z diabłem i wyrzuca książkę. To jednak nie koniec jego przygód. Żołnierz zdobędzie fortunę, ożeni się z królewną, i oczywiście wiele razy spotka się z diabłem podszywającym się pod różne postacie.


Zawsze było to dzielo inspirujące do awangardowych prob jego zaprezentowania ze względu na dziwna formę łączącą rózne środki wyrazu
_________________
Niech pamięta elita, że każda śmietanka na deser jest bita.
Lec
 
 
     
Father 
Solista Baletu


Wiek: 75
Posty: 1604
Skąd: ze Szczecina
Wysłany: Czw Paź 09, 2008 8:48 am   

Bardzo chciałbym to zobaczyć bo wydaje mi sie iż jest to wdzięczne a zarazem arcytrudne libretto dla tancerzy. No ale cóż, Szczecin jest daleko od Krakowa. :(
P.S. Może będzie za jakiś czas w tv?
_________________
To mnie przerasta!
Ale da sie udżwignąć
 
     
Domi 
Corps de Ballet


Związek z tańcem:
tancerz
Wiek: 36
Posty: 320
Skąd: Kraków
Wysłany: Sob Lis 01, 2008 11:07 pm   

premiera tuż tuż, czekamy z biciem serca.
W zespole cała masa nowych nazwisk, po prostu rewolucja :)
No i Gabriela Kubacka wróciła do Krakowa...
Na stronie opery już można trochę przeczytać o balecie i popatrzeć na zdjęcia!
_________________
The dance says what words cannot
 
 
     
Kasia G 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
krytyk
Wiek: 47
Posty: 4412
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Lis 06, 2008 1:25 pm   

o Historii żołnierza na portalu Maestro:

http://maestro.net.pl/ind...d=481&Itemid=86
_________________
Niech pamięta elita, że każda śmietanka na deser jest bita.
Lec
 
 
     
Father 
Solista Baletu


Wiek: 75
Posty: 1604
Skąd: ze Szczecina
Wysłany: Czw Lis 06, 2008 4:07 pm   

Dzięki Kasiu. Widac iż to libretto jest kompatybilne do naszych czasów co uwypkla fakt zamiany skrzypiec na księgę giełdową. :(
P.S. czy Ty stylizujesz sie na Marylin Monroe. :D
_________________
To mnie przerasta!
Ale da sie udżwignąć
 
     
Kasia G 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
krytyk
Wiek: 47
Posty: 4412
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Lis 06, 2008 8:23 pm   

Father napisał/a:

P.S. czy Ty stylizujesz sie na Marylin Monroe. :D


tak, było o tym w wątku Awatary - sorki za offtop - musiałam odpowiedzieć ;)
_________________
Niech pamięta elita, że każda śmietanka na deser jest bita.
Lec
 
 
     
Bajaderka 
Pierwszy Solista


Związek z tańcem:
tancerz
Posty: 2382
Skąd: Kraków
Wysłany: Wto Sty 11, 2011 11:06 am   

podbijam temat. Czy ktos był na spektaklach Opery?
_________________
You can take the Dancer out of the Dance, but you can't take the Dance out of the Dancer
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   

Odpowiedz do tematu Dodaj do serwisow: Bookmark and Share
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,1 sekundy. Zapytań do SQL: 12