www.balet.pl Strona Główna www.balet.pl
forum miłośników tańca

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: inaenka
Pon Mar 25, 2013 5:02 pm
Czarnoskora Odetta

Czanoskora baletnica?
tak
78%
 78%  [ 39 ]
nie
6%
 6%  [ 3 ]
tylko w modernie
16%
 16%  [ 8 ]
Głosowań: 14
Wszystkich Głosów: 50

Autor Wiadomość
Change
Adept Baletu

Posty: 130
Wysłany: Pią Sie 05, 2005 1:59 pm   Czarnoskora Odetta

Co sadzicie o baletnicach, krtore maja czarny kolor sokry?

Slyszalam od wielu osob, ze "taka" tancerka w tancu wpolczesnesnym swietnie sie prezentuja ale nie stety w repertuarze klasycznym "gryzie" w oczy. Jakie sa wasze opinie?
 
 
sfra 
Solista Baletu

Związek z tańcem:
baletoman
Posty: 1605
Skąd: Varsovie
Wysłany: Pią Sie 05, 2005 2:03 pm   

Właśnie ostatnio na ten temat rozmawiałem z moimi koleżankami. Nie mam nic przeciwko jeśli ma to sens inscenizacyjny (czarnoskóra Odylia byłaby ciekawym zjawiskiem). Faktem jest też, że niewielu jest znanych tancerzy (bynajmniej w Europie), którzy szczyciliby się naturalną permanentną opalenizną... Szkoda.
_________________
sfra- odnaleziony pośród manewrów sztuki i jezyka francuskiego
Ostatnio zmieniony przez sfra Pią Sie 05, 2005 4:14 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Edgar Degas
Nowicjusz

Posty: 40
Wysłany: Pią Sie 05, 2005 4:07 pm   

Byloby fajnie zobaczyc Jezioro Labedzie w wykonaniu tylko ciemnoskorych tancerek w czarnych paczkach ,a Odylia dla odmiany cala biala.
Ciekawe czy by sie przyjelo....a moze juz cos takiego ktos ogladal i podzieli sie wrazeniami.

Pozdrowienia E.Degas
 
 
Joanna Bednarczyk
Corps de Ballet


Związek z tańcem:
historyk, krytyk
Posty: 549
Wysłany: Pią Sie 05, 2005 9:24 pm   

Tak wystawiona( czyli z udziałem tylko czarnoskórych tancerzy) była w latach 70 Giselle i nagrana dla tv (nie jestem pewna w wykonaniu Dance Theater of Harlem)
Ostatnio zmieniony przez Joanna Bednarczyk Pią Sie 05, 2005 9:56 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Ania
Gość
Wysłany: Pią Sie 05, 2005 9:45 pm   

Ja nie mam zupełnie nic przeciwko czarnoskórej Odetcie czy innej Julii na przykład. Ale myślę że ciemnoskóre tancerki niestety zupełnie nie pasowałyby do corps de ballet złożonego w większości z białych. Czy sądzicie, że mógłby być jeden czarny łabędź wśród stada białych czy tez jeden czarny cień w Królestwie Cieni z Bajadery? Chyba niestety to zupełnie by nie grało w klasycznym spektaklu. To jest tak jak napisała pewna ciemnoskóra tancerka, że jak chciała się zatrudnić w teatrze to dyrektor powiedział jej
"I'll never hire a Black dancer unless I can have 16."
 
 
Tranquility 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
uczeń/tancerz
Posty: 1173
Wysłany: Pią Sie 05, 2005 10:08 pm   

to trochę przykre...

ja osobiście nie mam nic przeciwko ludziom o odmiennym kolorze skóry. Jednak w gronie białych osób jedna czarna nie wyglądałaby chyba najlepiej... chyba że w charakterystycznej roli...
_________________

- A sztuka? - zapytał.
- Jest chorobą.
 
 
 
sisi
ADMINISTRATOR


Posty: 1620
Skąd: z daleka
Wysłany: Pią Sie 05, 2005 11:09 pm   

albo roli, ktora zaklada, ze jedna osoba znacznie rozni sie od innych...

by the way, chetnie zobaczylabym balet czarnych labedzi...
_________________
you broke my heart cause I couldn't dance
you didn't even want me around
but now I'm back to let you know
I CAN REALLY SHAKE THEM DOWN!!
 
 
Edgar Degas
Nowicjusz

Posty: 40
Wysłany: Sob Sie 06, 2005 9:11 am   

A ja widzialam ,,Dziadka do Orzechow ,, chyba w wykonaniu jakiegos amerykanskiego zespolu gdzie wsrod bialych sniezynek , tanczyla jedna sniezynka czarnoskora i prawde mowiac troche to odwracalo uwage od tanca ,ale mysle ze gdyby bylo to czesciej widoczne to nie robiloby takiego wrazenia.
Wiem natomiast ,ze w Szwajcarii istnieje zespol baletowy bardzo wymieszany wystawiajacy przedewszystkim klasyke i nie wzbudza to specjalnych emocji.
A wiec to moze my jestesmy troche zacofani w naszych pogladach ?
Co wy na to ?

Pozdrowienia E. Degas
 
 
sari
Adept Baletu

Związek z tańcem:
uczennica KT
Posty: 173
Skąd: Kraków
Wysłany: Sob Sie 06, 2005 11:29 am   

Być może, nasza publiczność chyba nie jest przyzwyczajona do ciemnoskórych tancerek (z wiadomych powodów).
Osobiście, wydaje mi się, że zespół mieszany może w pewnym sensie, hmm, zniszczyć harmonię. Nie dyskryminuję, ale nie mogę sobie wyobrazić równiótko stojącego corps de ballet z "Jeziora Łabędziego", w składzie z tancerkami białymi i czarnymi. Gdyby całość składała się z tancerek białych, bądź tylko z tancerek czarnych, nie wzbudziłoby to we mnie żadnego zaskoczenia czy zdziwienia. Mieszany zespół zapewne przyjęłabym z życzliwością (jakżeby inaczej!), ale coś jednak mogłoby we mnie drgnąć, bo te przykładowe łabędzie kojarzą mi się z pełną harmonią, wszystkie muszą być jednakowe- nie ważne o jakiej barwie skóry, byleby jednakowej, tej samej. Bo jak napisał(a) Edgar Degas (proszę wybaczyć, ale do przydomka pasuje rodzaj męski, a do kryjącej się pod nim osoby rodzaj żeński), jedna czarnoskóra tancerka wśród białych tancerek odwraca trochę uwagę. Ale, być może, kiedyś będzie to całkiem normalne. Wszystko to kwestia przyzwyczajenia. Napisałam jedynie, jak to odczuwam w tej chwili. :)
 
 
 
Edgar Degas
Nowicjusz

Posty: 40
Wysłany: Sob Sie 06, 2005 7:13 pm   

Musze powiedziec ,ze wasze wypowiedzi bardzo ciekawie sie maja do wynikow ankiety.Sprawdzcie sami.
Pozdrowienia .
E.Degas : :wink:
 
 
Ania
Gość
Wysłany: Sob Sie 06, 2005 7:34 pm   

Zauważ, że wypowiadało się tylko 8 osób, a głosowało 12. Nic dziwnego, że są rozbieżności.
 
 
tomasz czyz
Nowicjusz

Posty: 24
Skąd: Warszawa - Beskidy
Wysłany: Pon Sie 08, 2005 7:24 pm   

Edgar Degas napisał/a:
A ja widzialam ,,Dziadka do Orzechow ,, chyba w wykonaniu jakiegos amerykanskiego zespolu gdzie wsrod bialych sniezynek , tanczyla jedna sniezynka czarnoskora i prawde mowiac troche to odwracalo uwage od tanca ,ale mysle ze gdyby bylo to czesciej widoczne to nie robiloby takiego wrazenia."



Ale jakim rasizmem byloby nie pozwolic udzialu swietnie tanczacej osobie z powodu innego koloru skory.

pozdrawiam
T



post edytowany przez administratora
 
 
Kasia G 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
krytyk
Wiek: 47
Posty: 4412
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto Sie 09, 2005 1:07 am   

tomasz czyz napisał/a:
Edgar Degas napisał/a:
A ja widzialam ,,Dziadka do Orzechow ,, chyba w wykonaniu jakiegos amerykanskiego zespolu gdzie wsrod bialych sniezynek , tanczyla jedna sniezynka czarnoskora i prawde mowiac troche to odwracalo uwage od tanca ,ale mysle ze gdyby bylo to czesciej widoczne to nie robiloby takiego wrazenia."



Ale jakim rasizmem byloby nie pozwolic udzialu swietnie tanczacej osobie z powodu innego koloru skory.

pozdrawiam
T




post edytowany przez administratora
hmmm, niby tak - ae w BALECIE liczy sie niestety własnie wygląd bo on jest narzędziem tej sztuki - to tak jakby nagle nie zabraniac (pozwalac tańczyć różne nieodpowiednie role) tancerkom za grubym, zaw yokim , za niskim, tancerzom "krzywym" ;) etc. No bo czyż to nie dyskryminacja??? Niestety, tu rzecz polega na doborze nie tylko dobrego technicznie i utalentowanego tancerza, ale tak ze tancerza odpowiedniego wygądem i prezencją do roli. Dlatego partia solowa dla czarnoskórej tancerki - tak, może być ciekawie, ale udział w corps de ballet cieni - nie!

PS Ten balet z czarnoskórą "śniezynką" to zpewne "Twardy orzech" w choreorafii Marka Morrisa czyli jeg przesmiewcza wizja Dziadka do orzechów. A skoro "przesmiewcza" - to i czarna sniezynka (a moze nawet "snieżynek" ;) ) jest nawet na miejscu
_________________
Niech pamięta elita, że każda śmietanka na deser jest bita.
Lec
 
 
 
Hanka
Nowicjusz


Posty: 31
Skąd: Wrocław
Wysłany: Wto Sie 09, 2005 6:41 pm   

Każdy ma prawo tańczyć niezależnie od koloru skóry, wyznawanej religii, czy pochodzenia. Czarna tancerka to też przecież tancerka!
_________________
"Życie jest pustą kartką i tylko od Ciebie zależy, co na niej napiszesz"
 
 
Joanna 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
tancerka?
Posty: 2981
Wysłany: Wto Sie 09, 2005 8:56 pm   

Hmm, trudno powiedzieć... Np. taki Carlos Acosta jest świetnym tancerzem, i jest obsadzany w klasycznych rolach. Przypomina mi się w tej chwili Dance Theatre of Harlem - i to nie kłuje w oczy, ale faktycznie w Europie czarnoskóra baletnica może wywołac zdziwienie - nie jesteśmy do tego przyzwyczajeni. Ale jako że świat sie coraz bardziej 'ujednolica', pewnie i ta bariera pewnie zostanie wkrótce przełamana.
_________________
"Plié is the first thing you learn and the last thing you master" Suzanne Farrell
 
 
sari
Adept Baletu

Związek z tańcem:
uczennica KT
Posty: 173
Skąd: Kraków
Wysłany: Wto Sie 09, 2005 10:08 pm   

Joanna napisał/a:
Ale jako że świat sie coraz bardziej 'ujednolica', pewnie i ta bariera pewnie zostanie wkrótce przełamana.


Tak, też tak myślę, wszystko to kwestia przyzwyczajenia ("pokoleniowego"). Może ja nie wyobrażam sobie mieszanego corps de ballet w "Jeziorze" i nawet jeśli kiedyś, w przyszłości, coś takiego ujrzę, nie do końca będę mogła się do tego przekonać. Ale następne pokolenia, które być może, będą na takich wersjach wychowane, nie będą widziały w tym nic dziwnego. Nie mrugną nawet na ten fakt.
No ale cóż, co się tyczy mnie, przyzwyczajenia przeszłości pozostawiają ślad, odzywają się nawet po wielu latach.
 
 
 
sfra 
Solista Baletu

Związek z tańcem:
baletoman
Posty: 1605
Skąd: Varsovie
Wysłany: Wto Sie 09, 2005 10:17 pm   

LUDZIE!
Nie może być na scenie 30 łabędzi i 1 kruk!
Soliści rządzą się innymi prawami, bo nie musza być harmonijnie zestawieni według kanonu piękna tańca akademickiego. Nie jest to kwestia rasizmu, czy dyskryminacji, ale po prostu E S T E T Y K I.
_________________
sfra- odnaleziony pośród manewrów sztuki i jezyka francuskiego
 
 
Joanna 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
tancerka?
Posty: 2981
Wysłany: Wto Sie 09, 2005 10:33 pm   

sfra napisał/a:
LUDZIE!
Nie może być na scenie 30 łabędzi i 1 kruk!
Soliści rządzą się innymi prawami, bo nie musza być harmonijnie zestawieni według kanonu piękna tańca akademickiego. Nie jest to kwestia rasizmu, czy dyskryminacji, ale po prostu E S T E T Y K I.

Ale nikt nie powiedział, że to maja być mieszane łabędziatka... Może to być akurat solistka :)
_________________
"Plié is the first thing you learn and the last thing you master" Suzanne Farrell
 
 
Ania
Gość
Wysłany: Wto Sie 09, 2005 10:35 pm   

No właśnie chyba ktoś powiedział, że chodzi o mieszane łabędziątka. Że zacytuję
Cytat:
Może ja nie wyobrażam sobie mieszanego corps de ballet w "Jeziorze"
 
 
sisi
ADMINISTRATOR


Posty: 1620
Skąd: z daleka
Wysłany: Wto Sie 09, 2005 11:25 pm   

hmmm przypomniała mi się własnie jedna z końcowych scen "Center Stage"... na finałowym koncercie zatańczyła w klasycznym repertuarze czarnoskóra dziewczyna. i wcale nie niepasowała do roli...
_________________
you broke my heart cause I couldn't dance
you didn't even want me around
but now I'm back to let you know
I CAN REALLY SHAKE THEM DOWN!!
 
 
Ania
Gość
Wysłany: Wto Sie 09, 2005 11:26 pm   

No ale to znów solistka a nie dziesiąty łabędź od lewej.
 
 
Joanna 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
tancerka?
Posty: 2981
Wysłany: Sro Sie 10, 2005 12:12 am   

Uczepiliscie się tego corps de ballet, a nawet w tytule watku jest mowa o zdecydowanie solowej partii... 8)
_________________
"Plié is the first thing you learn and the last thing you master" Suzanne Farrell
 
 
sari
Adept Baletu

Związek z tańcem:
uczennica KT
Posty: 173
Skąd: Kraków
Wysłany: Sro Sie 10, 2005 1:34 am   

Racja, w temacie mowa o partii solowej. Widać chyba trochę namieszałam... Wzięłam temat bardziej ogólnie. :oops:
 
 
 
Justyna Ch-ipcio 
Koryfej


Związek z tańcem:
obserwacyjny
Posty: 612
Skąd: z błota, z dna bajorka
Wysłany: Czw Sie 11, 2005 11:57 am   

A co myślici o takim zestawie: czarnoskóra Odetta i Zygfryd - albinos. Dla mnie bomba.
 
 
Ania
Gość
Wysłany: Pią Sie 12, 2005 10:59 am   

Ja myślę, że takie połączenie byłoby bardzo ciekawe. Jestem za. Aczkolwiek najbardziej by mi pasowało jakby to Rotbart był czarnoskóry. Albo tak - biała Odetta i ciemnoskóra Odylia.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   

Odpowiedz do tematu Dodaj do serwisow: Bookmark and Share
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,1 sekundy. Zapytań do SQL: 15