www.balet.pl Strona Główna www.balet.pl
forum miłośników tańca

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
JAKI TO BALET - zagadki (lipiec)
Autor Wiadomość
Ariodante
Koryfej


Posty: 835
Skąd: New Haven, CT, USA
Wysłany: Czw Lip 07, 2005 7:33 pm   JAKI TO BALET - zagadki (lipiec)

No to kontynuujemy nasze baletowe zagadki. Otwieram nowy topic, poniewaz tamtem zbyt dlugo sie otwiera. Proponuje, bysmy podawali linki do zdjec, poniewaz zdjecia spowalniaja ladowanie stron, a mamy przeciez teraz juz tyle emblematow!

OTO KILKA ZASAD:

- nowa zagadke zamieszcza zwyciezca poprzedniego konkursu, a jesli poprzednia zagadka nie zostala rozwiazana, ktos, kto trafil najblizej (zdanie decydujace ma w tej kwestii autor);

- czas na rozwiazanie zagadki okresla jej autor, ale minimum to 5 dni. Po pierwszych 2 dniach dozwolone sa podpowiedzi, ale zaczynamy od podpowiedzi bardzo ogolnych, typu, epoka z jakiej pochodzi balet, narodowosc choreografa etc. Autor moze tez od czasu do czasu naprowadzac postami typu "Cieplo" albo "Zimno", ale takze dopiero po 2 dniach.

- niecieprliwi moga poprosic autora w prywatnej wiadomosci o rozwiazanie zagadki, ale autor ma prawo odpowiedziec jedynie 2 osobom, a wiec, kto bardziej niecierpliwy, ten lepszy ;-) ...


A OTO MOJA ZAGADKA:

Na stronie Izy Sokolowskiej sa dwa kolorowe zdjecia:
http://balletbookstore.co...pic/sokol03.jpg
http://balletbookstore.co...pic/sokol02.jpg

Z jakiego baletu pochodza?
_________________
Pozdrawiam,
Iza Zbikowska-Aaboe - Wasza Prima Ballerina Assoluta ;-)
 
 
sisi
ADMINISTRATOR


Posty: 1620
Skąd: z daleka
Wysłany: Czw Lip 07, 2005 7:38 pm   

hihi jak zobaczyla te zdjecia odrazu przypomnial mi sie "Pigmalion"... ale chyba nie bylo takiego baletu(?)...
_________________
you broke my heart cause I couldn't dance
you didn't even want me around
but now I'm back to let you know
I CAN REALLY SHAKE THEM DOWN!!
 
 
Kasia G 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
krytyk
Wiek: 47
Posty: 4412
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Lip 07, 2005 7:51 pm   

a może i jest jakaś baletowa wersja "My Fair Lady" ???
_________________
Niech pamięta elita, że każda śmietanka na deser jest bita.
Lec
 
 
 
Nefretete
Solista Baletu


Posty: 1312
Skąd: Poznań
Wysłany: Czw Lip 07, 2005 7:52 pm   

mnie sie kojarzy z "Kopciuszkiem" :)
 
 
Kasia G 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
krytyk
Wiek: 47
Posty: 4412
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Lip 07, 2005 8:00 pm   

bo był i taki francuski Kopciuszek, gdzie Kopciuszek była najzdolniejszą uczennicą baletu. To co prawda na pewno nie ta inscenizacja, ale moze, może... jakas podobna?
_________________
Niech pamięta elita, że każda śmietanka na deser jest bita.
Lec
 
 
 
Ariodante
Koryfej


Posty: 835
Skąd: New Haven, CT, USA
Wysłany: Czw Lip 07, 2005 8:02 pm   

Musimy jeszcze ustalic, jak dlugo bedziemy czekac na odpowiedz: czy "do skutku", czy tez np. kilka dni, a potem autor zagadki musi zdradzic, co to bylo. Albo np. po 2 dniach, mozna zaczac zamieszczac drobne podpowiedzi naprowadzajace.
Chyba powinnismy skupic sie na zagadkach dosc trudnych, zeby przy okazji czegos sie z nich nauczyc, a wiec podpowiedzi moga byc bardzo dobrym "narzedziem dydaktycznym" ;-) .
_________________
Pozdrawiam,
Iza Zbikowska-Aaboe - Wasza Prima Ballerina Assoluta ;-)
 
 
Nefretete
Solista Baletu


Posty: 1312
Skąd: Poznań
Wysłany: Czw Lip 07, 2005 8:13 pm   

No wlasnie gdzies (chyba na MEZZO) widziałam taka wersje "Kopciuszka" , gdzie byl drążek :) stad moje skojarzenie. W tamtej wersji brzydkie siostry i macochę grali mezczyzni.

Co do okresu oczekiwania na wyjasnienie zagadki, to moze nie do skutku, bo taki moze czasem nigdy nie nastapic :) Podpowiedzi przy wyjatkowo trudnych zagadkach jak najbardziej wskazane (ale po jakims czasie). Mozemy ustalic ów czas oczekwinia, albo niech bedzie to uzaleznione od autora zagadki (nie kazdy z reszta bywa na forum codziennie). Pozdrawiam.

Osobiscie jestem tak bardzo ciekawa odpowiedzi, ze najchetniej juz teraz bym ją poznala :)
 
 
Ariodante
Koryfej


Posty: 835
Skąd: New Haven, CT, USA
Wysłany: Czw Lip 07, 2005 8:20 pm   

Nefretete napisał/a:
Osobiscie jestem tak bardzo ciekawa odpowiedzi, ze najchetniej juz teraz bym ją poznala :)


No to mozemy wprowadzic "Private Message Service" dla niecierpliwych ;-) . Kto nie moze czekac, niech pisze do autora zagadki!


W pierwszym poscie zamiescilam kilka zasad. Jesli macie cos do dodania, piszcie.
_________________
Pozdrawiam,
Iza Zbikowska-Aaboe - Wasza Prima Ballerina Assoluta ;-)
 
 
Kasia G 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
krytyk
Wiek: 47
Posty: 4412
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Lip 07, 2005 8:48 pm   

Nefretete napisał/a:
No wlasnie gdzies (chyba na MEZZO) widziałam taka wersje "Kopciuszka" , gdzie byl drążek :) stad moje skojarzenie. W tamtej wersji brzydkie siostry i macochę grali mezczyzni


tak, to było na mezzo, wersja z Marsylii czy skądś. A co do złych sióstr i macochy, to zwykle są one tańczone przez mężczyzn - to jedna z tradycji baletowych, wywodzących sie z XIX wieku, ze w złą, brzydką lub smieszną postać nie powinna się wcielać tancerka - uosobienie lekkosci, wdzieku i dobroci. No i choreografowie skwapliwie to wykorzystują dla efektu komicznego, no i taka "baba" moze wykonywać np. podnoszenia z bohaterką co tez jest zabawne i daje nowe możliwości sceniczne. Takie obsadzenie mężczyzny w roli kobiecej lub kobiety w meskim przebraniu nazywa sie "en travesti". Rosjanie uzywają tego terminu w takim własnie francuskim brzmieniu. (przepraszam za troche offtopicowe wynurzenia, ale moze sie komus do czegos przydadzą )
_________________
Niech pamięta elita, że każda śmietanka na deser jest bita.
Lec
 
 
 
Ariodante
Koryfej


Posty: 835
Skąd: New Haven, CT, USA
Wysłany: Czw Lip 07, 2005 8:52 pm   

Kasia G napisał/a:
przepraszam za troche offtopicowe wynurzenia, ale moze sie komus do czegos przydadzą )


Ale wlasnie o to chodzi, zeby te zagadki byly tez edukacyjne, a wiec wszelkie komentarze tego typu sa mile widziane, nawet jesli ostatecznie okaze sie, ze nie dotycza baletu z zagadki (mowie ogolnie ;-) )...
_________________
Pozdrawiam,
Iza Zbikowska-Aaboe - Wasza Prima Ballerina Assoluta ;-)
 
 
Change
Adept Baletu

Posty: 130
Wysłany: Czw Lip 07, 2005 9:31 pm   

A moze to "The lesson"... :roll:
 
 
Gość 
Solista Baletu


Związek z tańcem:
tancerka
Posty: 1107
Wysłany: Czw Lip 07, 2005 10:18 pm   

Tytuł brzmi "Enetime" (przynajmniej po duńsku, nie wiem czy sie jakos tłumaczy)
(czarno-biała miniatura pierwszego ze zdjęć znajduje się na dole tej strony)
 
 
Nefretete
Solista Baletu


Posty: 1312
Skąd: Poznań
Wysłany: Czw Lip 07, 2005 11:33 pm   

Kasia G napisał/a:
A co do złych sióstr i macochy, to zwykle są one tańczone przez mężczyzn - to jedna z tradycji baletowych, wywodzących sie z XIX wieku, ze w złą, brzydką lub smieszną postać nie powinna się wcielać tancerka - uosobienie lekkosci, wdzieku i dobroci. No i choreografowie skwapliwie to wykorzystują dla efektu komicznego, no i taka "baba" moze wykonywać np. podnoszenia z bohaterką co tez jest zabawne i daje nowe możliwości sceniczne. Takie obsadzenie mężczyzny w roli kobiecej lub kobiety w meskim przebraniu nazywa sie "en travesti". Rosjanie uzywają tego terminu w takim własnie francuskim brzmieniu. (przepraszam za troche offtopicowe wynurzenia, ale moze sie komus do czegos przydadzą )


Nie wiedzialam, ze to zabieg czesto praktykowany :oops: - wychodzi na jaw moja niewiedza w dziedzinie tanca klasycznego. Ale juz jestem bogatsza o nowe wiadomosci :) i to wlasnie jest to, o czym pisala Ariodante - edukacyjny cel zagadek :)
W tamtej wersji "Kopciuszka" rzeczywiscie bylo to (obsadzenie mezczyzn w roli kobiet), przynajmniej dla mnie, bardzo zabawne.

Pozdrawiam i dziekuje za lekcje ;)
 
 
Joanna Bednarczyk
Corps de Ballet


Związek z tańcem:
historyk, krytyk
Posty: 549
Wysłany: Pią Lip 08, 2005 12:03 am   

Skoro ma być edukacyjnie to ja dodam że Mezzo prezentowało tego ''Kopciuszka'' o którym piszecie w wersji Heinza Spoerliego, a to jakby nie było znany choreograf (wykonanie: Balet opery w Zurichu).A w sprawie zagadki to chyba mamy remis.
Ostatnio zmieniony przez Joanna Bednarczyk Pią Lip 08, 2005 12:23 am, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Nefretete
Solista Baletu


Posty: 1312
Skąd: Poznań
Wysłany: Pią Lip 08, 2005 12:09 am   

rzeczywiscie, teraz mi przypomnialas Joanno, ze byl to balet z Zurichu... zawsze staram sie na koncu doczytac wszystkie informacje kto, skad itp., ale pamiec okazuje sie bardzo ulotna.
 
 
Ariodante
Koryfej


Posty: 835
Skąd: New Haven, CT, USA
Wysłany: Pią Lip 08, 2005 5:44 am   

Terpsychora napisał/a:
A moze to "The lesson"... :roll:


AND THE WINNER IS..... TERPSYCHORA! Brawo!

Otoz tak, jest to balet "Lekcja", po dunsku "Enetime", jak dodala Gosc.

Balet w choreografii Flemminga Flindt, swego czasu dyrektora Dunskiego baletu Krolewskiego, do muzyki Georges'a Delerue. Oparty na znanej sztuce Eugene'a Ionesco "Lekcja", opawiada o mlodej dziewczynie, ktora przychodzi na prywatna lekcje baletu do nauczyciela-psychopaty. Na poczatku wszystko idzie dobrze, ale potem dziewczyna ma klopoty z tancem na pointach, nauczyciel traci kontrole nad soba i morduje ja.

Balet stworzony zostal dla Dunskiej TV i mial premiere we wrzesniu 1963 roku, a premiere sceniczna w Opera Comique w Paryzu w 1964.

Domyslam sie, ze nie jest to wiedza, ktorej wymagac beda od Was na maturze z WOTu, ale kiedy zobaczylam te zdjecia Izy Sokolowskiej, pomyslalam, ze warto bysmy wszyscy wiedzieli, z jakiego sa przedstawienia.

No to teraz czekamy na zdjecie od Terpsychory!
_________________
Pozdrawiam,
Iza Zbikowska-Aaboe - Wasza Prima Ballerina Assoluta ;-)
 
 
Ariodante
Koryfej


Posty: 835
Skąd: New Haven, CT, USA
Wysłany: Pią Lip 08, 2005 10:14 am   

Kasia G napisał/a:
to jedna z tradycji baletowych, wywodzących sie z XIX wieku, ze w złą, brzydką lub smieszną postać nie powinna się wcielać tancerka - uosobienie lekkosci, wdzieku i dobroci. No i choreografowie skwapliwie to wykorzystują dla efektu komicznego, no i taka "baba" moze wykonywać np. podnoszenia z bohaterką co tez jest zabawne i daje nowe możliwości sceniczne.


Wracajac do Kopciuszka, w legendarnym nagraniu tego baletu z Royal Opera w Londynie z roku 1969, w role brzydkich siostr wcielilo sie dwoch slynnych, lecz juz wowczas leciwych tancerzy i choreografow: Frederick Ashton i Robert Helpmann. Efekt jest przekomiczny!
_________________
Pozdrawiam,
Iza Zbikowska-Aaboe - Wasza Prima Ballerina Assoluta ;-)
 
 
Change
Adept Baletu

Posty: 130
Wysłany: Pią Lip 08, 2005 11:02 am   

Mam nadzieje, ze od razu nie zgadniecie :oops: :twisted:

http://www.teatrwielki.pl...ria_big_282.jpg

Powodzenia!
 
 
makova_panienka 
Solista Baletu

Związek z tańcem:
uczennica
Wiek: 33
Posty: 1073
Skąd: z łąki
Wysłany: Pią Lip 08, 2005 11:21 am   

Czajkowski - misterium życia i śmierci :)
 
 
 
Nefretete
Solista Baletu


Posty: 1312
Skąd: Poznań
Wysłany: Pią Lip 08, 2005 11:22 am   

Gratuluje Terpsychorze :) :D
Co do nowej zagadki, to oczywiscie mam tylko skojarzenia, ktore tym razem wiodą mnie do Ejfmana... :?
 
 
Kasia G 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
krytyk
Wiek: 47
Posty: 4412
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią Lip 08, 2005 11:44 am   

makowa_panienka napisał/a:
Czajkowski - misterium życia i śmierci :)


no tak, to jest "Czajkowski" Ejfmana. Wiwat makowa_panienka!!
_________________
Niech pamięta elita, że każda śmietanka na deser jest bita.
Lec
 
 
 
Gość 
Solista Baletu


Związek z tańcem:
tancerka
Posty: 1107
Wysłany: Pią Lip 08, 2005 11:47 am   

Trafiony-zatopiony, za pierwszym strzałem :lol: . A swoja drogą wybieram się na tego "Czajkowskiego....." już chyba od 2 lat i ciągle jakoś jeszcze nie dotarła do teatru. Ale w tym sezonie na pewno mi się uda.
Nefretete, dobrze Ci sie kojarzy z Ejfmanem :D .
Teraz kolej na zagadkę makowej_panienki (nie wiem czy odmieniać)

Sznurek do "Czajkowskiego..."
Ostatnio zmieniony przez Gość Pią Lip 08, 2005 11:59 am, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Kasia G 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
krytyk
Wiek: 47
Posty: 4412
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią Lip 08, 2005 11:47 am   

Joanna Bednarczyk napisał/a:
Skoro ma być edukacyjnie to ja dodam że Mezzo prezentowało tego ''Kopciuszka'' o którym piszecie w wersji Heinza Spoerliego, a to jakby nie było znany choreograf (wykonanie: Balet opery w Zurichu).


Tak, własnie, to był spektakl z Zurychu, nie wiem dlaczego wydawało mi sie, ze francuski :roll: . Jest tam śliczna scena, gdy przed poszukiwaniem Kopciuszka, książę siedzi na stosie baletek :P
_________________
Niech pamięta elita, że każda śmietanka na deser jest bita.
Lec
 
 
 
Nefretete
Solista Baletu


Posty: 1312
Skąd: Poznań
Wysłany: Pią Lip 08, 2005 11:58 am   

Kasia G napisał/a:


Tak, własnie, to był spektakl z Zurychu, nie wiem dlaczego wydawało mi sie, ze francuski :roll: . Jest tam śliczna scena, gdy przed poszukiwaniem Kopciuszka, książę siedzi na stosie baletek :P


Tak, ta scena byla sliczna. Zapadly mi jeszcze w pamiec partie meskie, kiedy ksiaze wraz z orszakiem (bodajże 2 tancerzy) "podróżują" w poszukiwaniu Kopciuszka. Pieknie skakali.

A co do ostatniej zagadki, skojarzyło mi się z Ejfmanem, bo chyba ten sam tancerz (albo bardzo podobny) występował w "Czerwonej Giselle", a to jedyny balet Ejfmana, który widziałam :)

Czekamy na kolejną zagadkę :) A swoją drogą, to bardzo wciągające, nawet dla kogoś takiego jak ja, kto zbytnio w klasycznym repertuarze się nie orientuje :roll:
Ostatnio zmieniony przez Nefretete Pią Lip 08, 2005 12:03 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Ania
Gość
Wysłany: Pią Lip 08, 2005 12:02 pm   

Cytat:
A co do ostatniej zagadki, skojarzyło mi się z Ejfmanem, bo chyba ten sam tancerz (albo bardzo podobny)

To jednak podobny :D Na zdjeciu z Czajkowskiego jest Sławomir Woźniak (z Anną Lipczyk), który, z tego co wiem, w Czerwonej Giselle nigdy nie tańczył.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Dodaj do serwisow: Bookmark and Share
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,2 sekundy. Zapytań do SQL: 12