www.balet.pl Strona Główna www.balet.pl
forum miłośników tańca

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
JAKI TO BALET - zagadki (lipiec)
Autor Wiadomość
Ariodante
Koryfej


Posty: 835
Skąd: New Haven, CT, USA
Wysłany: Pon Lip 11, 2005 8:49 am   

Joanno, wyglada na to, ze Twoja zagadka bedzie pierwsza, ktora nie zostala rozwiazana w ciagu 2 dni! Gratuluje! :-)
I tak sobie mysle, moze powinnismy ustanowic nagrode "Dziadka do orzechow" dla osob, ktore odgadna najwiecej zagadek. Taki tytul moglibysmy przyznawac miesiecznie, a za trzy "Dziadki" bylaby nagroda, np. nagranie jakiegos baletu, czym np. sama chetnie sie zajme. Tylko ktos musialby prowadzic rachube zwyciestw i na koniec miesiaca oglaszac, do kogo "Dziadek" nalezy. Proponuje jednak, zeby przyznawac punkty w zaleznosci o trudnosci zagadki, a o tym bedzie decydowal autor, a czasami czas, jaki uplynie od ogloszenia zagadki do jej rozwiazania: 1 punkt za stosunkowo latwa zagadke, 2 za trudna, 3 za super trudna.

Obecnie mamy taka sytuacje:
Terpsychora 2 (to byla moja zagadka, ktora uwazam za trudna)
Makowa-panienka 1
Ania W. 1
Gosc 1
Kasia G. 1
Joanna Bednarczyk 1

Oczywiscie, to tylko prowizoryczna punktacja, bo jesli ktorys z autorow uwaza, ze nalezy sie wiecej punktow, czekam na sugestie.
_________________
Pozdrawiam,
Iza Zbikowska-Aaboe - Wasza Prima Ballerina Assoluta ;-)
 
 
Joanna Bednarczyk
Corps de Ballet


Związek z tańcem:
historyk, krytyk
Posty: 549
Wysłany: Pon Lip 11, 2005 10:28 am   

Mam nadzieję, że się nie poddajecie :( pierwszy trop był dobry, to kolejny balet o balecie. Przyznaje, ze zagadka jest "podchwytliwa" :lol: ,no ale przecież jeseśmy na "Internetowym Uniwersytecie Baletowym" :wink: . Moja podpowiedz jest taka: "oryginał jest bardzo znany, ta wersja jest bardzo znana i jej choreograf też jest bardzo znany :roll:
 
 
makova_panienka 
Solista Baletu

Związek z tańcem:
uczennica
Wiek: 33
Posty: 1073
Skąd: z łąki
Wysłany: Pon Lip 11, 2005 6:24 pm   

sprawdziłam chyba wszystkie dostępne fotografie z baletów w których grała Platel i z jej udziałem i bez, i jak myślicie co znalazłam? jedną wielką chałę :evil: nie mam zielonego pojęcia cóż to może być...

ps. Ariodante, masz świetny pomysł z tymi nagrodami!!! Ale np. ja bym była z siebie bardziej zadowolona, gdybym otrzymała 1 sylfidę albo 1 łabędzia, niż 1 dziadka :wink:
pozdrawiam
 
 
 
Ariodante
Koryfej


Posty: 835
Skąd: New Haven, CT, USA
Wysłany: Pon Lip 11, 2005 6:28 pm   

Dziadek do orzechow to skojarzenie z "trudnym orzechem do zgryzienia", jakim maja byc zagadki. Dziadek do orzechow rozgryza je bez trudu ;-) ...

A swoja droga, co masz na mysli mowiac, ze znalazlas "jedna wielka chale": dla mnie "chala" to cos bez wartosci, miernota, a w przypadku Platel to chyba nie pasuje. A moze sa inne znaczenia tego slowa, ktorych po prostu nie znam?

Ja sie w kazdym razie poddaje, ale jesli to pomoze, tutaj jest lista rol, ktore tanczyla Platel (zjechac na dol strony): http://www.ballet.classical.ru/b_platel_eng.html
_________________
Pozdrawiam,
Iza Zbikowska-Aaboe - Wasza Prima Ballerina Assoluta ;-)
 
 
Domi 
Corps de Ballet


Związek z tańcem:
tancerz
Wiek: 36
Posty: 320
Skąd: Kraków
Wysłany: Pon Lip 11, 2005 6:43 pm   

Chyba to nie sa Etiudy?
_________________
The dance says what words cannot
 
 
 
makova_panienka 
Solista Baletu

Związek z tańcem:
uczennica
Wiek: 33
Posty: 1073
Skąd: z łąki
Wysłany: Pon Lip 11, 2005 6:48 pm   

Ariodante wybacz. miałam na myśli to, że...nic nie znalazłam. Przekopałam wszystkie możliwe źródła i nic. Poddaję się :(
 
 
 
Ariodante
Koryfej


Posty: 835
Skąd: New Haven, CT, USA
Wysłany: Pon Lip 11, 2005 6:55 pm   

Nie ma nic do wybaczania - ja sie po prostu zastanawialam, czy moze przez cale zycie uzywalam slowa w zlym znaczeniu.

A co do "Etiud", to calkiem mozliwe - w kazdym razie jest wsrod jej rol!
_________________
Pozdrawiam,
Iza Zbikowska-Aaboe - Wasza Prima Ballerina Assoluta ;-)
 
 
Joanna Bednarczyk
Corps de Ballet


Związek z tańcem:
historyk, krytyk
Posty: 549
Wysłany: Pon Lip 11, 2005 8:33 pm   

Jak zwykle pomocna Ariodante dała znakomitą ściagę. Ten balet figuruje na liście i pojawia sie w tekscie. Moja wcześniejsza podpowiedz eliminuje pewne balety, te które mają jedną wersje np ''Etiudy'' mimo ze sa jak najbardziej baletem o balecie :) . Moja kolejna podpowiedz ;Jeden z krytyków określił choreografa tej wersji mianem ''Chopin tańca'' mając nie tylko na myśli estetykę/poetykę ich obu ale również pochodzenie. :lol: Tytuł tego baletu ''wisi w powietrzu ''. :roll:
 
 
makova_panienka 
Solista Baletu

Związek z tańcem:
uczennica
Wiek: 33
Posty: 1073
Skąd: z łąki
Wysłany: Pon Lip 11, 2005 11:23 pm   

Używając absolutnie wszystkich dostępnych źródeł, podpowiedzi Joanny, książki "Gdy rozum śpi a w mięśniach rodzi się obłęd", dosyć dużej ilości moich szarych komórek stwierdzam iż jest to balet Niżyńskiego "Till Eulenspiegel".
Aczkolwiek nie wiem czy jest to taki znowuż znany balet...podkreślam że nie mam bladego pojęcia o czym jest, ani nawet jak brzmi jego tytuł po polsku..Dlatego mam wątpliwości. Czysta dedkukcja :wink: Ale skoro "chopin tańca", to musi być "till.."...
Joanno, czy tak?

ps. znalazłam jakieś zdjęcie "till..." z Platel...yh, ani troche podobne do tego z zagadki :x
Ale przecież Niżyński nie był choreografem żadnego z innych baletów w których tańczyła Platel!
Ostatnio zmieniony przez makova_panienka Pon Lip 11, 2005 11:27 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Domi 
Corps de Ballet


Związek z tańcem:
tancerz
Wiek: 36
Posty: 320
Skąd: Kraków
Wysłany: Pon Lip 11, 2005 11:24 pm   

Dances at a Gathering w choreografi Robbinsona,Mysle, ze to to, ale głowy nie dam. Wykańczająca ta zagadka ;)
_________________
The dance says what words cannot
 
 
 
Domi 
Corps de Ballet


Związek z tańcem:
tancerz
Wiek: 36
Posty: 320
Skąd: Kraków
Wysłany: Pon Lip 11, 2005 11:25 pm   

a jednak dam głowe :D
_________________
The dance says what words cannot
 
 
 
Isadora
Adept Baletu


Posty: 79
Skąd: Chorzów
Wysłany: Wto Lip 12, 2005 7:16 am   

A może to "Suite en blanc"? Nie mam już pomysłów, aż głowa mnie boli :wink: Dobra zagadka!
 
 
 
Ariodante
Koryfej


Posty: 835
Skąd: New Haven, CT, USA
Wysłany: Wto Lip 12, 2005 8:49 am   

Podobnie jak Makowa Panienka, poszlam tropem Nizynskiego - to jedyny choreograf, ktory moglby mowic o polskich korzeniach. Ale Till Eulenspiegel (po polsku Dyl Sowizdrzal) tu jednak nie pasuje, prznajmniej do charakteru sceny na zdjeciu, zbyt salonowej. Sklaniam sie ku "Dances at a gathering" Robbinsa, zasugerowanym przez Domi, tym bardziej, ze wyczytalam, ze Rbbins planowal nadac baletowi tytul "Dances: Chopinn, In Open Air" (a wiec moze stad wspomniane przez Joanne "powietrze"). Tyle ze Robbins nie jest Polakiem, ale rosyjskim Zydem, urodzonym w N.Jorku, wiec zwiazku z Chopinem pod tym wzgledem nie widze.

Zagadka sni mi sie po nocach! ;-)
_________________
Pozdrawiam,
Iza Zbikowska-Aaboe - Wasza Prima Ballerina Assoluta ;-)
 
 
Ania
Gość
Wysłany: Wto Lip 12, 2005 10:18 am   

Hmmm, a może to Divertimento no 15 Balanchine'a?
 
 
Joanna Bednarczyk
Corps de Ballet


Związek z tańcem:
historyk, krytyk
Posty: 549
Wysłany: Wto Lip 12, 2005 11:37 am   

No chyba się "skręce" ,moje podpowiedzi bardziej mieszają wam w głowie niż pomagają. Dlatego uważam ze powiniśmy zakończyć zgadywnie tej zagadki dzisiaj do północy. Jezeli do tego czasu nikt nie zgadnie, punktualnie o 12 wyślę odpowiedz (hm, północ to taki charakterystyczny moment dla 2 baletowych historii :wink: ). Ale zanim to nastąpi podsumuje i rozszerzę dotychczasowe informacje.1: Sławny orginał ,chodzi o jeden z 5 najbardziej popularnych baletów klasycznych. 2: Sławna wersja , bo ważna w historii tańca XX wieku, była i jest wystawiana w wielu teatrach w Europie i na swiecie.3: Sławny choreograf, ów "Chopin tańca" żyje i ma się dobrze, mieszka i pracuje u naszych sąsiadów, a polskie korzenie skrywa pod obco brzmiącym nazwiskiem, tak jak Chopin :wink: Mam nadzieję, ze to pomoże :lol:
 
 
makova_panienka 
Solista Baletu

Związek z tańcem:
uczennica
Wiek: 33
Posty: 1073
Skąd: z łąki
Wysłany: Wto Lip 12, 2005 11:45 am   

może "dziadek do orzechów" neumeiera? :roll:
(to już są rozpaczliwe próby :wink: )
 
 
 
makova_panienka 
Solista Baletu

Związek z tańcem:
uczennica
Wiek: 33
Posty: 1073
Skąd: z łąki
Wysłany: Wto Lip 12, 2005 12:01 pm   

jupiii!!!!!!!!!!
czyżby makowa_panieneczka zgadła? :D
 
 
 
Joanna Bednarczyk
Corps de Ballet


Związek z tańcem:
historyk, krytyk
Posty: 549
Wysłany: Wto Lip 12, 2005 12:14 pm   

Proszę Państwa wielkie fanfary dla makowej panienki. Po ciężkich bojach udało się ,to "Dziadek do orzechów" wersja Neumeiera (jego matka była Polką), w której Clara oprócz tradycyjnego dziadka dostaje na urodziny a nie gwiazdkę wymarzone pointy, kiedy o pólnocy zasypia, śni o tym, że uczy sie tańca. Mam nadzieję że mimo trudów bawiliscie się dobrze :wink: Kto by pomyślał że sam dziadek okaże sie tak trudnym ''orzechem" :lol: stąd moja aluzja, ze "wisi w powietrzu" :wink:
 
 
Nefretete
Solista Baletu


Posty: 1312
Skąd: Poznań
Wysłany: Wto Lip 12, 2005 12:18 pm   

gratulacje dla makowej panienki! A juz myslalam, ze dzis o polnocy zbiora sie na forum tłumy, by poznać odpowiedź :) Ja w kazdym razie w ciagu ostatniej godziny przeczytalam chyba kilka wywiadow z J. Neumeierem :) by sprawdzic, czy zreczywiscie ma polskie korzenie :)
Czekamy na kolejna zagadkę.
 
 
sari
Adept Baletu

Związek z tańcem:
uczennica KT
Posty: 173
Skąd: Kraków
Wysłany: Wto Lip 12, 2005 12:20 pm   

I faktycznie ma?? Ja czytałam o nim nieco w internecie, ale takiej informacji nie znalazłam...
 
 
 
Nefretete
Solista Baletu


Posty: 1312
Skąd: Poznań
Wysłany: Wto Lip 12, 2005 12:24 pm   

w zadnym artykule nie znalazlam takich informacji, dlatego wstrzymałam sie z jakąkolwiek odpowiedzią, ale Joanna napisała, że jego matka była Polką.
 
 
makova_panienka 
Solista Baletu

Związek z tańcem:
uczennica
Wiek: 33
Posty: 1073
Skąd: z łąki
Wysłany: Wto Lip 12, 2005 1:30 pm   


miłej zabawy :)
 
 
 
Joanna Bednarczyk
Corps de Ballet


Związek z tańcem:
historyk, krytyk
Posty: 549
Wysłany: Wto Lip 12, 2005 2:12 pm   

To jest chyba "Carmen-Suita" Alberto Alonso :lol: :lol:
 
 
makova_panienka 
Solista Baletu

Związek z tańcem:
uczennica
Wiek: 33
Posty: 1073
Skąd: z łąki
Wysłany: Wto Lip 12, 2005 2:20 pm   

bingo :!:
punkt dla Joanny Bednarczyk, gratuluję!!
 
 
 
sisi
ADMINISTRATOR


Posty: 1620
Skąd: z daleka
Wysłany: Wto Lip 12, 2005 3:23 pm   

o kurcze w zyciu bym nie pomyslala ze to moze byc "Dziadek..."!! ale wstyd... taki klasyk... vivat makowa panienka! :)
_________________
you broke my heart cause I couldn't dance
you didn't even want me around
but now I'm back to let you know
I CAN REALLY SHAKE THEM DOWN!!
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Dodaj do serwisow: Bookmark and Share
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,26 sekundy. Zapytań do SQL: 12