www.balet.pl Strona Główna www.balet.pl
forum miłośników tańca

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Zmarł Maurice Bejart. Żegnaj, Mistrzu...
Autor Wiadomość
margotczyk 
Adept Baletu


Związek z tańcem:
Muzyk
Posty: 246
Skąd: Wrocław
Wysłany: Sob Lis 24, 2007 6:25 pm   

Przypomina mi sie ostatnia scena baletu Bejarta CHANT DU COMPAGNON ERRANT do cyklu piesni Mahlera;
Wedrowiec zmuszony przez Los opuszcza scene przy slowach:
"Wszystko stanie sie zrozumiale: smierc - cierpienie - swiat - marzenia.."

Bardzo smutno.
Ostatnio zmieniony przez margotczyk Sob Lis 22, 2008 11:07 pm, w całości zmieniany 2 razy  
 
     
Cheryl 
Solista Baletu


Posty: 1890
Wysłany: Sob Lis 24, 2007 7:46 pm   

[*]
_________________
Klawisze pianina są czarne i białe, ale grają niczym milion kolorów w Twojej podświadomości.
 
     
Torin 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
miłośnik baletu :)
Wiek: 57
Posty: 1577
Skąd: ja się tu wziąłem ??
Wysłany: Sob Lis 24, 2007 10:57 pm   

[*]
A przy okazji nie wiem czy zauważyliście jak mało miejsca media ogólne poświęciły jego odejściu. Ja mało oglądając telewizję wogóle nie trafiłem na info o jego śmierci, a w internecie (portale) zwykle była to tylko maciupcia notka. Smutne :(

Torin
_________________
Statler - Świetny jest ten spektakl. Leczy moje dolegliwości.
Waldorf - A co ci dolega ?
Statler - Bezsenność !!!
 
 
     
Kasia G 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
krytyk
Wiek: 47
Posty: 4412
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob Lis 24, 2007 11:08 pm   

bez komentarza, w mojej gazecie wspomnienie o Bejarcie "sie nie zmieściło", stron kulturalnych akurat nie było więc poszła tylko maleńka notatka bez zdjecia. Ręce opadają. Jak sie z przeproszeniem jakis szarpidrut zaćpa to na pewno będzie na to miejsce :evil:
_________________
Niech pamięta elita, że każda śmietanka na deser jest bita.
Lec
 
 
     
M. 
Koryfej


Wiek: 39
Posty: 737
Skąd: znad morza :)
Wysłany: Sob Lis 24, 2007 11:11 pm   

Macie racje. Ech...

Ja zadam Wam pytanie odnośnie dzisiejszego reportażu na arte. Szczególnie przypadł mi do gustu jeden z fragmentów i nie wiem, z którego baletu Bejarta pochodzi. Na początku reportażu zaraz po króciutkim fragmencie Bolero dość długo były pokazywane próby tancerza do tego baletu. Towarzyszyła jemu strasznie piękna, smutna piosenka. Potem był ten sam fragent nagrany już na scenie - tancerka siedząca w fotelu i solista tańczący w białej luźnej koszuli. Pod koniec filmu znów był ten balet, ale tym razem pokazali tancerkę z fotela - chyba właśnie podczas tej próby lunął deszcz... Troszkę zagmatwany opis, ale jeśli oglądaliście to może podacie mi tytuł?
 
 
     
Joanna Bednarczyk
Corps de Ballet


Związek z tańcem:
historyk, krytyk
Posty: 549
Wysłany: Sob Lis 24, 2007 11:42 pm   

cały dokument był o powstawaniu spektaklu "Lumiere" w 2001 roku (Światło) w którym Bejart wykorzystał m.in piosenki Brela i Barbary

kilka miesiecy później zrealizował inną wersje, bardziej kameralną i ciekawszą, która była dużym sukcesem pt. "Brel i Barbara"

w obu przypadkach chodzi o choreografię tańczoną przez Gila Roman do jednej z najpiękniejszych francuskich piosenek ""Dis quand reviendras-tu?" (powiedz kiedy powrócisz?) autorstwa Barbary. Spektakl "Brel i Barbara" jest nagrany na DVD
 
     
Olimpia 
Koryfej


Związek z tańcem:
tancerz, choreograf
Wiek: 36
Posty: 808
Skąd: Koszęcin
Wysłany: Nie Lis 25, 2007 10:15 am   

Trafne spostrzezenie Torin. Dowiedzialam sie tego z forum wlasnie, bo wczesniej nie bylo o tym slychac w zadnej telewizji. Na portalach internetowych tez nie dostrzeglam tej informacji...
To przykre, bo o ile wielu "zwyklych ludzi" nie wie kim jest Tamara Rojo to jednak wiekszosc kojarzy nazwisko mistrza Bejarta.
_________________
Nikt nie zobaczy łez przez wnętrze płynących i nikt nie usłyszy skargi z warg zaciśniętych głucho.
 
     
Czajori 
Solista Baletu


Związek z tańcem:
na całe życie! :)
Posty: 1638
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Nie Lis 25, 2007 12:05 pm   

To prawda, żaden telewizyjny serwis informacyjny nie podał informacji o odejściu Bejarta. Nawet moja ulubiona "Wyborcza" zamieściła tylko malutkie wspomnienie. Może więcej informacji będzie w tym tygodniu, już opracowanych.
_________________
Anna Pawłowa nigdy nie zakręciła więcej niż dwa piruety, ale jakiż wyraz miały jej arabeski!
 
     
Joanna Bednarczyk
Corps de Ballet


Związek z tańcem:
historyk, krytyk
Posty: 549
Wysłany: Nie Lis 25, 2007 6:47 pm   

Jestem zbyt przybita samą śmiercią Bejarta, którą traktuje bardzo osobiscie żeby utyskiwać nad ignorancją polskich mediów ale faktycznie mało ukazało sie informacji i wspomnień, trochę w Polskim radiu, w kilku gazetach - które głównie posiłkowały sie moim tekstem umieszczonym na naszym forum , najdłuższy artykuł ukazał sie w Rzeczpospolitej


to najciekawsze reportarze wspomnieniowe z tv francuskich


http://tf1.lci.fr/infos/p...teint-ans-.html

http://cultureetloisirs.F...36635585-fr.php nacisnąc w rubryce video
 
     
kathie
Nowicjusz

Posty: 2
Wysłany: Nie Lis 25, 2007 8:33 pm   

Dokładnie...miliony idiotycznych artykułów znajduje sie na 1wszych stronach gazet, a tak szokujace wydarzenie dla nas ludzi BALETU tak powoli zanika....Dobrze,ze chociaz MY nie zapomnimy o tym!!
_________________
kathie
 
     
Czajori 
Solista Baletu


Związek z tańcem:
na całe życie! :)
Posty: 1638
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Pon Lis 26, 2007 3:02 pm   

Mam pytanie do forumowych znawców twórczości Bejarta.
W dokumencie prezentowanym wczoraj na Mezzo były fragmenty, w których Jorge Donn tańczył na stole do "Bolera". Zaraz po tym dokumencie pokazano "Bolero" Bejarta, lecz tańczyła tylko Maja Plisiecka.
Czego nie zrozumiałam? Czy pokazano fragment spektaklu (chociaż nie odniosłam takiego wrażenia), czy może istnieje kilka wersji "Bolera" - jedna dla solistki, a druga dla solisty?
_________________
Anna Pawłowa nigdy nie zakręciła więcej niż dwa piruety, ale jakiż wyraz miały jej arabeski!
 
     
Torin 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
miłośnik baletu :)
Wiek: 57
Posty: 1577
Skąd: ja się tu wziąłem ??
Wysłany: Pon Lis 26, 2007 3:43 pm   

Ja nie jestem żadnym specjalistom - ani nawet broń boże nawet takim malutkim. Ale z tego co wiem to istnieją dwie "wersje" dla kobiety i dla mężczyzny. Na pewno takie dwie mam ściągnięte :)

Torin
_________________
Statler - Świetny jest ten spektakl. Leczy moje dolegliwości.
Waldorf - A co ci dolega ?
Statler - Bezsenność !!!
 
 
     
Kasia G 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
krytyk
Wiek: 47
Posty: 4412
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon Lis 26, 2007 4:25 pm   

tak, Bolero moze zarówno tańczyć solista, jak i solistka
_________________
Niech pamięta elita, że każda śmietanka na deser jest bita.
Lec
 
 
     
Joanna Bednarczyk
Corps de Ballet


Związek z tańcem:
historyk, krytyk
Posty: 549
Wysłany: Pon Lis 26, 2007 6:56 pm   

własciwie powstały trzy wersje

Solistka - męski zespół, I

Solista - żeński zespół, II

Solista - męski zespół III

niestety wersja II była najrzadziej wykonywana, a szkoda bo bardzo ciekawie to wygląda, bo przy kazdej zmienia sę kontekst genderowy
 
     
M. 
Koryfej


Wiek: 39
Posty: 737
Skąd: znad morza :)
Wysłany: Pon Lis 26, 2007 11:34 pm   

Joanna Bednarczyk napisał/a:

w obu przypadkach chodzi o choreografię tańczoną przez Gila Roman do jednej z najpiękniejszych francuskich piosenek ""Dis quand reviendras-tu?" (powiedz kiedy powrócisz?) autorstwa Barbary. Spektakl "Brel i Barbara" jest nagrany na DVD


Tak dokładnie o to mi chodziło. Dzięki. Być może napiszecie, że to nie to miejsce bo mamy osobny wątek na filmy w sieci, ale skoro właśnie teraz to odkryłam i nie mogę się oderwać od tego fragmentu, to myślę, że nie będziecie mieli nic przeciwko jak wrzucę tu link. A nóż ktoś z Was jeszcze nie widział. Nie, napewno wszyscy to znacie...
...tak pięknie ten utwór wpisuje się w klimat ostatnich dni...

"Brel i Barbara" - "Dis quand reviendras-tu?"
 
 
     
Joanna Bednarczyk
Corps de Ballet


Związek z tańcem:
historyk, krytyk
Posty: 549
Wysłany: Sro Lis 28, 2007 8:02 pm   

ostatnie pożegnanie Mistrza odbyło się w poniedziałek 26 listopada w sali teatru Metropolle w Lozannie.

http://img139.imageshack....gnaniembpu7.png
 
     
sfra 
Solista Baletu

Związek z tańcem:
baletoman
Posty: 1605
Skąd: Varsovie
Wysłany: Sro Lis 28, 2007 9:15 pm   

Ja jestem tym doglebnie poruszony. Dowiedzialem sie i zamarlem, nie chcac slyszec, uwierzyc. Bejart byl zawsze! NIESMIERTELNY! I taki pozostanie.
Rodzi sie jedynie refleksja: czy jest jeszcze na swiecie choreograf o tak wielkiej marce jak MB? Wydaje mi sie, ze kazdy srednio wyedukowany czlowiek skojarzy nazwisko Bejarta ze swiatem tanecznym...
_________________
sfra- odnaleziony pośród manewrów sztuki i jezyka francuskiego
 
     
Dominia1995 
Nowicjusz


Związek z tańcem:
Miłośniczka, uczeń
Wiek: 28
Posty: 33
Skąd: Poznań
Wysłany: Pon Gru 17, 2007 2:29 pm   

Niestety... Umarł. Ale na zawsze pozostanie w naszej pamięci... :567:
_________________
"Tańczę żeby żyć,
żyję żeby tańczyć"

Dziś uśmieszek otrzymuje... groteska :D
 
 
     
Kasia G 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
krytyk
Wiek: 47
Posty: 4412
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto Sty 08, 2008 4:16 pm   

żeby tak u nas:

http://www.e-teatr.pl/pl/artykuly/49619.html
_________________
Niech pamięta elita, że każda śmietanka na deser jest bita.
Lec
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   

Odpowiedz do tematu Dodaj do serwisow: Bookmark and Share
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,18 sekundy. Zapytań do SQL: 13