www.balet.pl Strona Główna www.balet.pl
forum miłośników tańca

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
filmowanie (nagrania) baletowe w Polsce
Autor Wiadomość
tomasz czyz
Nowicjusz

Posty: 24
Skąd: Warszawa - Beskidy
Wysłany: Wto Lip 12, 2005 10:26 am   filmowanie (nagrania) baletowe w Polsce

Sisi

odnioslem podobne wrazenie ogladajac ostatnio przedstawienia nagrywane przez TVP w TW i bylem wrecz zdruzgotany tym, ze zamiast pokazania piekna tanca, operatorzy na sile chcieli stworzyc teledysk rodem z MTV gdzie ciecia nastepowaly co 2 sekundy i nawet podczas parti solowych pokazywali twarze albo ujecia od pasa w gore, nie pokazujac calego tancerza.

Szkoda

Natomiast w Mezzo uwazam, ze fachowcy sa na miejscu i mam okolo 20 nagran, roznych przedstawien z ktorych jestem bardzo zadowolony.

pozdrawiam
T

od tego postu postanowiłam wydzielić dyskusje o filmowaniu i nagraniach abletowych w Polsce z wątku "kanał kultura"
Kasia G
 
 
Kasia G 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
krytyk
Wiek: 47
Posty: 4412
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto Lip 12, 2005 10:48 am   

tomasz czyz napisał/a:


odnioslem podobne wrazenie ogladajac ostatnio przedstawienia nagrywane przez TVP w TW i bylem wrecz zdruzgotany tym, ze zamiast pokazania piekna tanca, operatorzy na sile chcieli stworzyc teledysk rodem z MTV gdzie ciecia nastepowaly co 2 sekundy i nawet podczas parti solowych pokazywali twarze albo ujecia od pasa w gore, nie pokazujac calego tancerza.


nic jednak nie przebije realizacji telewizyjnej Gali Baletowej z TW na 400lecie stołeczności Warszawy. W mojej ukochanej Tarantelli w wykonaniu M. Yoshida i I. Muchameiedowa realizator bardzo starał się pokazywac pracę nóg, a że tempo jest tam zawrotne nawet to mu sie nie udawało i w kadrze była zwykle jedna pomykająca w jete noga :lol:
_________________
Niech pamięta elita, że każda śmietanka na deser jest bita.
Lec
 
 
 
Gość 
Solista Baletu


Związek z tańcem:
tancerka
Posty: 1107
Wysłany: Wto Lip 12, 2005 11:08 am   

Kasiu, a natknęłaś się może kiedyś na jakieś szkolne nagranie (np. koncert gwiezdkowy lub końcoworoczny w TW)?
 
 
Kasia G 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
krytyk
Wiek: 47
Posty: 4412
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto Lip 12, 2005 11:16 am   

Gość napisał/a:
Kasiu, a natknęłaś się może kiedyś na jakieś szkolne nagranie (np. koncert gwiezdkowy lub końcoworoczny w TW)?


nie natknęłam sie, ale i tez nie starałam sie o to :) nawet nie bardzo moge sobie uprzytomnić, czy te koncerty są filmowane... przez szkołe oczywiście, a nie przez teatr.... A tak, sa filmowane. Można by spróbować wyprosić w szkole, ale pewnie nie będzie to łatwe
_________________
Niech pamięta elita, że każda śmietanka na deser jest bita.
Lec
 
 
 
Kasia G 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
krytyk
Wiek: 47
Posty: 4412
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto Lip 12, 2005 11:22 am   

Jeszcze o filmowaniu baletu w Polsce:
dobrze sfilmowane były spektakle Borisa Ejfmana: "Czajkowski", "Bracia Karamazow", "Czerwona Giselle" i "Rosyjski Hamlet" (TVP pokazywała też "Don Kichota" ale nie jestem pewna czy był on nagrywany u nas). To było zrobione całkiem zadowalająco - kiedy trzeba zblizenie, detal, kiedy trzeba taniec zespołowy, a nawet jakies ciekawe przenikania. Zwłaszcza w "Rosyjskim Hamlecie" - no ale z tego co wiem, spektakl był filmowany dwukrotnie i potem montowany - no i widać efekty.
Chciałoby się, zeby TW uwecznił w ten sposób choc niektóre swoje wartościowe pozycje - "Śpiąca królewa" jest moim zdaniem wystawiona nawet ładniej niż paryska i przy zagraniu cyklu spektakli z dobrą obsadą, można by to nagrać. Podobnie poczciwy "Grek Zorba" - jest tylko (chyba) nagranie z Arena di Verona, nasz byłby naprawdę świetny, gdyby go ładnie sfilmowac. No i moze "Córka źle strzeżona", która własciwie zawsze ma dobrą obsadę.... Eh, pomarzyć.. :(
_________________
Niech pamięta elita, że każda śmietanka na deser jest bita.
Lec
 
 
 
tomasz czyz
Nowicjusz

Posty: 24
Skąd: Warszawa - Beskidy
Wysłany: Wto Lip 12, 2005 11:34 am   

To moze w takim razie ruszymy z petycja do TVP ???
T
 
 
sisi
ADMINISTRATOR


Posty: 1620
Skąd: z daleka
Wysłany: Wto Lip 12, 2005 3:28 pm   

ohhh to samo bylo z "Giselle" w ramach zlotej dwunastki, niewiele zobaczylam :(

a jesli chodzi o petycje to watpie zeby cos zdzialala, poniewaz w wiekszosci sa to stare nagrania, chociaz warto sprobowac... ja sie podpisze :)
_________________
you broke my heart cause I couldn't dance
you didn't even want me around
but now I'm back to let you know
I CAN REALLY SHAKE THEM DOWN!!
 
 
Ariodante
Koryfej


Posty: 835
Skąd: New Haven, CT, USA
Wysłany: Wto Lip 12, 2005 8:07 pm   

sisi napisał/a:
ohhh to samo bylo z "Giselle" w ramach zlotej dwunastki, niewiele zobaczylam :(


To prawda, zarzuty nieprzemyslanego filmowania baletow mozna postawic filmowcom na calym swiecie. W owej "Giselle" byl to akurat zabieg artystyczny (choc mogl rzeczywiscie przeszkadzac w odbiorze baletu - te Giselle lepiej ogladac jako piekny film niz baletowe przedstawienie), ale sa przyklady takiego filmowania, gdzie naprawde nie ma to ani wartosci artystycznej, ani poznawczej (zreszta nie tylko w balecie - rowniez w operze).
Dopiero ostatnio technika bardzo sie podniosla i wszystko wlasciwie zalezy ostatecznie od rezysera i montazysty, ktorzy skladaja z kilku rownolegle nagrywanych wersji jedna, najlepiej oddajaca to, co dzieje sie na scenie. Przykladem takich doskonalych prezentacji jest niedawna "Spiaca krolewna" z Amsterdamu (dostepna na dvd BBC OpusArte) lub paryska "La Sylfide" (TDK).
_________________
Pozdrawiam,
Iza Zbikowska-Aaboe - Wasza Prima Ballerina Assoluta ;-)
 
 
Joanna Bednarczyk
Corps de Ballet


Związek z tańcem:
historyk, krytyk
Posty: 549
Wysłany: Wto Lip 12, 2005 10:04 pm   

Ja też nie znoszę kiedy kamera przestaje interesować się tańcem, tylko zaczynają sie eksperymenty, filmownie z góry albo z za kulis jakby od tyłu :x . Zdecydowanie wolę nagrania na żywo w teatrze niż w studio, ale przede wszystkim też jestem za nagrywaniem ważnych baletów z repertuaru polskiego i śwatowego oraz wydawaniem na video czy dvd przedstawień już zajerejestrownych dla tv. Tyle pięknycz baletów kurzy sie gdzieś w archiwach telewizyjnych :cry:
 
 
Gość 
Solista Baletu


Związek z tańcem:
tancerka
Posty: 1107
Wysłany: Wto Lip 12, 2005 11:34 pm   

W Giselle najbardziej podobało mi się jak w ciekawszych momentach pas de deux w I akcie (moja ulubiona wariacja) pokazana była krowa (czy osioł - nawet nie pamietam co to było za zwierzę) albo jacyś stojący wieśniacy.
Na eurowizji w niektórych momentach wariacji pokazywana była widownia - jeszcze w sztukach mówionych, w których ruch nie jest jedynym środkiem wyrazu (dramaty, koncerty muzyczne itp.) rozumiem takie zabiegi, ale filmowanie widzów zamiast tancerzy jest dla mnie zupełnie niezrozumiałe.

Spektakle w TW są chyba filmowane - nie wiem, czy wszystkie, ale juz kilka razy (na próbie generalnej lub na samym spektaklu) widziałam kamerzystę.
 
 
Kasia G 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
krytyk
Wiek: 47
Posty: 4412
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro Lip 13, 2005 12:14 am   

Gość napisał/a:
Spektakle w TW są chyba filmowane - nie wiem, czy wszystkie, ale juz kilka razy (na próbie generalnej lub na samym spektaklu) widziałam kamerzystę.


tak, spektakle sa filmowane, ale to jest kamera video, czyli gorsza jakość, po drugie jest to tylko jedna kamera - czyli gorsza jakośc, po trzecie pan filmujący ma problemy z utrzymaniem ostrości przy zbliżeniach i zanim zorientuje się, z której kulisy tancerka wychodzi, to ona juz jest na srodku.
No i najpowazniejszy mankament - to są nagrania wewnetrzne teatru, do użytku wew. robocze i dla celów archiwalnych. Kilka można czasem zobaczyc w Centrum Promocji przy kasach na telewizorze. Z baletów to chyba zmontowany jest profesjonalnie "Czajkowski" i fragmenty "Zorby"
_________________
Niech pamięta elita, że każda śmietanka na deser jest bita.
Lec
 
 
 
ameliaa
Nowicjusz

Posty: 7
Wysłany: Czw Lip 21, 2005 9:19 am   

jestem zalamana poziomem polskiej TVP-telewizji publicznej,finansowanejprzez kazdego Polaka,a wiec jednak z misja,a przynajmniej bez koniecznosci umizgiwania sie do widzow,jak to bywa w przypadku stacji komercyjnych...Niestety od czasu rzadow pani Terentiew,kiedy program 2(niegdys z aspiracjami artystycznymi) zdominowaly:jej gust i poczucie estetyki,oraz schlebianie najnizszym wymaganiom,mamy powrot do jarmarkow,biesiad,kabaretonow...pzypominam,ze takze za nasze pieniadze...i ze jest to kosztem baletu,teatrow telewizji,oper i koncertow..
Najwyrazniej pani Terentiew woli sie posmiac do rozpuku....
Jestem za petycja..
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   

Odpowiedz do tematu Dodaj do serwisow: Bookmark and Share
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 13