www.balet.pl Strona Główna www.balet.pl
forum miłośników tańca

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Co to jest taniec?? - definicje, rodzaje i podziały tańca.
Autor Wiadomość
elizahim
Nowicjusz

Posty: 4
Wysłany: Nie Kwi 15, 2007 11:07 am   Co to jest taniec?? - definicje, rodzaje i podziały tańca.

Witam serdecznie :)
Jestem nowym użytkownikiem forum. Mam prośbe by każdy kto ma jakieś informacje na temat istoty tańca, definicji i podziałów tańca zamieścił to w tym temacie. Chadzi mi o czystą teorie. Acha i podajcie żródła skąd bierzecie informacje. Przeglądałam wasze forum kilkakrotnie ale jeśli sie okaże ze podobny temat juz był to przepraszam i prosze o linki :)

pozdrawiam Eliza :D
 
 
groteska 
Corps de Ballet


Związek z tańcem:
uczeń
Wiek: 33
Posty: 500
Skąd: Krzywe Zwierciadlo
Wysłany: Nie Kwi 15, 2007 11:20 am   

Nie wiem czy dobrze rozumiem sens tego tematu (na forum przeciez jest sporo informacji i skoro napisalas, ze przegladalas to forum juz kilkakrotnie, to jakos nie chce mi sie wierzyc, ze nie znalazlas odpowiedzi na swoje pytania ;P ), ale chyba najlatwiej jest zajrzec na Wikipedie http://pl.wikipedia.org/wiki/Taniec
_________________
***
Tańczę, więc jestem.
Ostatnio zmieniony przez groteska Nie Kwi 15, 2007 12:25 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Joanna 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
tancerka?
Posty: 2981
Wysłany: Nie Kwi 15, 2007 11:50 am   

Jednym ze źródeł informacji obok encyklopedii, książek, itp. ma być również to forum, na którym właśnie jesteś, więc niespecjalnie rozumiem sens takiego tematu :?
Mamy zarówno dział poświęcony teorii baletu, gdzie jest wiele tematów, a można również samemu pytań, mamy działy o postaciach związanych z tańcem (choreografowie, tancerze), itd. I mamy również słownik pojęć i coś w rodzaju encyklopedii - wybór pojęć, postaci, itp. związanych z tańcem, libretta baletowe, mamy również dział związany z tańcem współczesnym, gdzie są również tematy z dyskusjami dotyczącymi teorii.

Czego chcesz więcej?...
Jeśli uważasz, że jakiegoś zagadnienia brakuje, możesz to zgłosić w jakimś temacie, albo jeśli nikt wcześniej o tym nie pisał, założyć nowy wątek, z zapytaniem o konkretną rzecz.
_________________
"Plié is the first thing you learn and the last thing you master" Suzanne Farrell
 
 
elizahim
Nowicjusz

Posty: 4
Wysłany: Nie Kwi 15, 2007 12:35 pm   

Owszem przeglądałam informacje na forum ale nigdzie nie znalazłam definicji tańca ani jego podziału. Dobrze się orientuje w tym temacie bo z dyplomu historii tańca miałam 5 . Podziałów tańca jest kilka i o to właśnie chodzi. Ja mam w domu tylko jedno zródło to jest "krótki zarys historii tańca i baletu" turskiej. Miałam tylko nadzieje ze ktoś na tym forum ma jakieś inne żródła i przedstawi mi to co posiada.

Na forum jest wiele informacji o tancerzach i choreografach itd.

No cóś definicji i podziałów tańca nie znalazłam... a to przecierz podstawy ... :)
 
 
groteska 
Corps de Ballet


Związek z tańcem:
uczeń
Wiek: 33
Posty: 500
Skąd: Krzywe Zwierciadlo
Wysłany: Nie Kwi 15, 2007 12:47 pm   

Hmmm no to poza Wikipedia wiele nie znalazlam http://www.fit.pl/taniec/...98,0,0,0,0.html tu jest troszke powodzenia w poszukiwaniach ;)
_________________
***
Tańczę, więc jestem.
 
 
Joanna 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
tancerka?
Posty: 2981
Wysłany: Nie Kwi 15, 2007 1:17 pm   

Nie wiem dokładnie, co masz na myśli pod pojęciem 'podział tańca', bo to można różnie zrozumieć, ale np. w dziale o t. współczesnym jest trochę tematów poświęconych różnicy między baletem klasycznym a demiklasyką, neoklasyką, baletem współczesnym, i tańcem współczesnym (takim jak np. w teatrze tańca), była też kiedyś coś o różnicy między t. współczesnym a nowoczesnym ( + odmiany w stylu jazz, funky, itd.), ale to w starszych tematach. Był również wątek o butoh.

Zdaje mi się, że w dziale poświęconym teorii (albo innym, ale na pewno był taki wątek) była kiedyś rozmowa o szkołach (stylach), m.in. duńskiej.

generalnie różne klasyfikacje tańca, charakterystyki stylów, itd., często przewijały się na tematach forum.
_________________
"Plié is the first thing you learn and the last thing you master" Suzanne Farrell
 
 
elizahim
Nowicjusz

Posty: 4
Wysłany: Nie Kwi 15, 2007 1:23 pm   

Napewno jak już znajde to o co mi chodzi i czego szukam , zamieszcze na tej stronie do ogólnego wglądu.
 
 
M. 
Koryfej


Wiek: 39
Posty: 737
Skąd: znad morza :)
Wysłany: Nie Kwi 15, 2007 2:06 pm   

W forumowej encyklopedii jest taki temat: Podział tańca w kulturach prymitywnych może on troszke Ci pomoże.
Ja też bym chętnie gdzieś przeczytała, jakieś krótkie i związle opracowanie na temat aktualnego podziału tańca.
A definicja...czy można powiedzieć, że taniec to poprostu ruch w muzyce?
_________________
"Kochamy wciąż za mało i stale za późno..."
J. Twardowski
Ostatnio zmieniony przez M. Nie Kwi 15, 2007 2:11 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Fleuve 
Adept Baletu


Związek z tańcem:
miłośnik
Wiek: 31
Posty: 267
Wysłany: Nie Kwi 15, 2007 2:11 pm   

Nie wiem, czy chodzi akurat o to, ale podaję link - http://www.balet.pl/porta...task=view&id=24 .
 
 
elizahim
Nowicjusz

Posty: 4
Wysłany: Nie Kwi 15, 2007 2:28 pm   

Dzięki zawsze coś :) jeśli chodzi o definicje to chodziło mi o cos takiego tylko właśnie różnych autorów:

„Taniec jest to rodzaj sztuki, która polega na rytmicznych ruchach całego ciała przy wtórze towarzyszącej mu muzyki” (Liliana Zaganiacz-Mazur, 2004, s.5)

„Zespół zjawisk ruchowych będący transformacją ruchów naturalnych, powstający pod wpływem bodźców emocjonalnych, zazwyczaj skoordynowany z muzyką”
 
 
Joanna Bednarczyk
Corps de Ballet


Związek z tańcem:
historyk, krytyk
Posty: 549
Wysłany: Nie Kwi 15, 2007 2:38 pm   

a propos definicji tańca - problem polega na tym że samo pojęcie <definicja> oznacza coś skończonego, definitywnego, a jak wiadomo w sztuce w ogóle trudno formułować bardzo ogólne, skończone opisy. Są zjawiska, tendencje charakterystycze dla tu i teraz, które przemijają, badz ulegają jakimś przemianom, co jest uzależnione od wielu czynników. Oczywiście na przestrzeni wieków próbowano i tworzono rózne definicje tańca, które posługiwały się określonymi wyznacznikami, przyjętymi jako te właściwe dla danego okresu historycznego, zgodnie z funkcjonującymi w nim normami, ideałam estetycznymi, ale w związku z tym problem definiowania tańca jest dość złożony. O czym, jeśli masz ochotę mozesz przeczytać w książkach:

R. Lange "O istocie tańca i jego przejawach w kulturze - perspektywa atropologiczna" rozdział: Taniec i jego geneza; przegląd definicji i opinii.

I. Turska "Spotkanie ze sztuką tańca" rozdział: Próby definicji tańca.

EDIT: wysłałam po tym jak napisałaś wiec to czego szukasz różnych autorów na przestrzeni epok to znajdziesz wymienionych pozycjach
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   

Odpowiedz do tematu Dodaj do serwisow: Bookmark and Share
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,08 sekundy. Zapytań do SQL: 12