www.balet.pl Strona Główna www.balet.pl
forum miłośników tańca

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Dlaczego dopiero od czwartej klasy???
Autor Wiadomość
Kangaroo
Gość
Wysłany: Nie Cze 19, 2005 10:41 pm   Dlaczego dopiero od czwartej klasy???

Zawsze mnie to zastanawiało- dlaczego szkoły baletowe rozpoczynają się dopiero do czwartej klasy? przecież często się podkreśla, że "im wcześniej tym lepiej". istneiją nawet zajęcia z baletu dla przedszkolaków- dlaczego więc profesjonalny trening zaczyna się dopiero od 11 roku życia?
 
 
Ariodante
Koryfej


Posty: 835
Skąd: New Haven, CT, USA
Wysłany: Nie Cze 19, 2005 10:45 pm   

Niech sie wypowiedza "praktycy", ja natomiast wiem, ze zajecia przedszkolne nie polegaja na treningu, ale na ogolnym umuzykalnieniu i rozwoju ekspresji etc. (zabawa w pantomime etc.). A dlaczego dopiero od 4-tej klasy - sama jestem ciekawa, co powiedza znawcy.

Iza
 
 
pralinka
Nowicjusz

Posty: 2
Wysłany: Nie Cze 19, 2005 11:38 pm   

a mnie baletowego laika ciekawi bardzo forma nauczania w SB. Jakie sa przedmioty i pierwsze zajecia z tanca klasycznego. Czy to sie pozniej pamieta? Kiedy zaklada sie po raz pierwszy pointy i czy od razu mozna w nich stanac na palcach? Przepraszam was za ten potoczek pytan (pewnie troche glupiutkich) :roll: ale ciekawosc zzera :D

Aha czy jest ktos z SB w Gliwicach? Mialam tam kiedys znajoma...
Pozdrowki :D
_________________
pralinka
 
 
Gość

Wysłany: Nie Cze 19, 2005 11:45 pm   

wcześniej kościec jest za miękki
 
 
Ariodante
Koryfej


Posty: 835
Skąd: New Haven, CT, USA
Wysłany: Nie Cze 19, 2005 11:47 pm   

Tutaj jest ciekawy artykul (po angielsku) o tym, kiedy zaczyna sie nauke tanca na pointach. Ale jestem pewna, ze wiele osob podzieli sie tez swoimi doswiadczeniami.

http://www.the-perfect-pointe.com/WhenToGo.html
_________________
Pozdrawiam,
Iza Zbikowska-Aaboe - Wasza Prima Ballerina Assoluta ;-)
 
 
Gość 
Solista Baletu


Związek z tańcem:
tancerka
Posty: 1107
Wysłany: Pon Cze 20, 2005 9:31 am   

A gimnastyka artysztyczna? Przecież tam też (a nawet bardziej) "wygina" się ciało, a zaczyna się na pewno wcześniej.
Na pointach staje się mniej więcej po poł roku. O ile dobrze pamiętam ( skleroza w tym wieku :D ) to odrazu staje sie na czubkach, oczywiście robi sie najpierw rozgrzewkę (releve, takie rzeczy). Osobiście z pierwszej klasy pamiętam tylko to, że przez pierwszy miesiąc, dwa strasznie bolały mnie wszystkie mięsnie. Więcej wspomnień z lekcji klasyki z tamtego okresu nie posiadam.
 
 
Kasia G 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
krytyk
Wiek: 47
Posty: 4412
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon Cze 20, 2005 11:56 am   

"A gimnastyka artysztyczna? Przecież tam też (a nawet bardziej) "wygina" się ciało"

no własnie, a w balecie wazna jest wyprostowana, żeby nie powiedziec "usztywniona" postawa - stanie przy drązku itd. Wymaga to tez pewnej dojrzałosci i fizycznej i psychicznej - jakos przyjeto ze w tym wieku można już liczyć na jaką taka "współpracę" dziecka, zrozumienie potrzeby dyscypliny, treningu. Oczywiście że to duże uproszczenie itd. ale nawet A. Haskell w swojej książce "Ballet" zaleca mniej więcej taki wiek do rozpoczynania nauki baletu, gani matki-Angielki, które chca posyłac na balet dzieci 5-6 letnie
 
 
 
sari
Adept Baletu

Związek z tańcem:
uczennica KT
Posty: 173
Skąd: Kraków
Wysłany: Pon Cze 20, 2005 12:04 pm   

Kasiu G., czy ta książka, o której wspomniałaś (Haskell, "Ballet") jest do zdobycia w Polsce?
 
 
 
Kasia G 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
krytyk
Wiek: 47
Posty: 4412
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon Cze 20, 2005 12:07 pm   

"Haskell A.: Balet. Kraków 1969, PWM"
bywa do kupienia w antykwariatach, pewnie pojawia sie tez na aukcjach internetowych, no i można szukac w bibliotekach, pozyczyc i .... no wiadomo co zrobić (notatki ;) )
 
 
 
Nefretete
Solista Baletu


Posty: 1312
Skąd: Poznań
Wysłany: Pon Cze 20, 2005 1:18 pm   

Jesli chodzi o "Balet" Haskella, to jest on dosc powszechnie (jak na ksiazke traktujaca o tancu) dostepny w bibliotekach, w kazdym arzie w duzych miastach na pewno.
 
 
Maciejka
Nowicjusz


Posty: 31
Wysłany: Wto Cze 21, 2005 9:38 pm   

Zastanawiałam się nad pytaniem z tematu. Chociaż nie jestem z OSB, sądzę że jednymi z ważniejszych przyczyn nauczania od czwartej klasy są:
1) internat - w szkołach baletowych uczą się osoby z różnych miast, wiele z nich napewno mieszka w internatach. I jak tutaj wysłać 6-letnie dziecko np. z Wrocławia do Warszawy?
2) dzieci młodsze niż dziesięciolatki są raczej niezgrabne, spontaniczne skłonne do wybryków, "rozchachane"... Trudno jest z takimi dzieciakami prowadzić poważne lekcje. Poza tym, nie sądzę, żeby nauczyciele chcieli odpowiadacv za takie dzieci, nie tylko te z internatu.
3) Małe dzieci trudno byłoby poddać rekrutacji, o ile w ogle byłoby to możliwe.
Chyba i tak większosć osób, które idą do OSB zaczyna w szkołach prywatnych mając kilka latek.
 
 
Arabeska
Nowicjusz


Posty: 2
Skąd: Łódź
Wysłany: Pią Lip 22, 2005 11:55 am   

Macie pytanie dlaczego od czwartej klasy ???

- Ponieważ w wieku 10 /11 lat kręgosup staw biodrowy kości są już ukształtowane , ale jeszcze elastyczne.
- W tym wieku widać już całą posturę człowieka ( przyszłego tancerza ) widać już czy ma długie nogi, długą szyje itd.
- W wieku 10 /11 lat niektóre dzieci mają świadomość czy chcą czy niechcą chodzić do szkoły baletowej (widać już zainteresowania i talenty) :P
 
 
kiler
Nowicjusz

Posty: 7
Wysłany: Sob Wrz 24, 2005 7:36 pm   

Mlodsze dzieci nie potrafilyby np zapamietywac kombinazji pozatym nie skupialy by sie na lekcji bylby harmider tak jest najlepiej
 
 
Cheryl 
Solista Baletu


Posty: 1890
Wysłany: Sob Sie 05, 2006 7:22 pm   

Po za tym, moim zdaniem dzieci w tym wieku mniej więcej potrfią zdefiniowa sowje zainteresowania na przyszłość. Ja jestem w OSB i coś o tym wiem. Częśto gdy czekam na próbę o 18. widzę lekcje ABC baletu.. boże co tam się wyrabia :twisted:
_________________
Klawisze pianina są czarne i białe, ale grają niczym milion kolorów w Twojej podświadomości.
 
 
Bajaderka 
Pierwszy Solista


Związek z tańcem:
tancerz
Posty: 2382
Skąd: Kraków
Wysłany: Sob Sie 05, 2006 8:00 pm   

Cheryl napisał/a:
. Częśto gdy czekam na próbę o 18. widzę lekcje ABC baletu.. boże co tam się wyrabia :twisted:

Cheryl, a czego oczekujesz od małych dzieci? Że staną do drązka i zrobią developpe na 180*, albo arabeski na 90?
Dla nich jako zachęta do ciężkiej pracy musi być zabawa!!
_________________
You can take the Dancer out of the Dance, but you can't take the Dance out of the Dancer
 
 
 
Cheryl 
Solista Baletu


Posty: 1890
Wysłany: Nie Sie 06, 2006 12:55 pm   

Nie Bajaderko nie o to mi chodziło. Miałam namyśli to, że są bardzo rozgadane i hmm... wiesz najśmieszniejsze jest, to jak widzisz, że idzie 6 latek w paczce klasycznej Z METALOWĄ OBRĘCZĄ...na ABC baletu. Wiadomo, że na takich zajęciach dzieci kładą się na podłodze... rozciągają się i ćwiczą np. poleczkę po przekątnej, raczej ciężko jest mu w takiej paczce
_________________
Klawisze pianina są czarne i białe, ale grają niczym milion kolorów w Twojej podświadomości.
 
 
Bajaderka 
Pierwszy Solista


Związek z tańcem:
tancerz
Posty: 2382
Skąd: Kraków
Wysłany: Nie Sie 06, 2006 11:08 pm   

Metalową obręczą? Nie rozumiem.
Wybaczcie mi, ale dzisiaj mam dzień blondynki, czyli nie rozumiem praiwe nic i trzeba do mnie po sto razy tłumaczyć...:D
_________________
You can take the Dancer out of the Dance, but you can't take the Dance out of the Dancer
 
 
 
Cheryl 
Solista Baletu


Posty: 1890
Wysłany: Nie Sie 06, 2006 11:30 pm   

Paczką z metalową obręćzą to taka paczka, która jest usztywniana drutem. Aby paczka nie traciła swojego kształtu. Czyli koła. Dziecko przyszło w w takiej paczce..... :?
_________________
Klawisze pianina są czarne i białe, ale grają niczym milion kolorów w Twojej podświadomości.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   

Odpowiedz do tematu Dodaj do serwisow: Bookmark and Share
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 13