www.balet.pl Strona Główna www.balet.pl
forum miłośników tańca

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Jesteś tancerzem!!
Autor Wiadomość
sisi
ADMINISTRATOR


Posty: 1620
Skąd: z daleka
Wysłany: Wto Wrz 27, 2005 3:23 pm   Jesteś tancerzem!!

Znalazłam ten tekst na amerykańskim forum tańca. Mimo, że tłumaczenie nie zajęło mi kilku minut, postanowiłam się nim z wami podzielić. Enjoy!

JESTEŚ TANCERZEM!!

No dobra, teraz nadchodzi czas próby. Kiedy to przeczytasz, wstań z krzesła, znajdź lustro. My, tancerze, spędzamy zbyt dużo czasu myśląc o tym, jak bardzo nie lubimy naszych ciał, że są jednym wielkim błędem, czego nie potrafimy zrobić. To jest totalnie błędne myślenie! W końcu na to zapracowaliśmy... wszystkie te lekcje, próby, spektakle, poprawki, błędy, upadki, triumfy, zwichnięcia, sukcesy... czy nie osiągneliśmy znacznie więcej niż przeciętny człowiek?

Powiedz mi, czy jeśli kupisz los na loterię, gdzie główną nagrodą jest milion i pomylisz się o jeden numer, wygrywając 10 000 - czy przegrałeś? NIE! Trzeba być głupcem, żeby tak myśleć... a to właśnie mówimy, gdy jesteśmy niezadowoleni z naszego spektaklu.

Pomyśl przez chwilę o swoich nogach. Pomyśl jak znacznie mocniejsze są od kogolwiek innego w twojej klasie, włącznie z chłopakami. A teraz wstań, zrób skłon i dotknij palców albo podłogi...pewnie niektórzy położą całe dłonie. A teraz posłuchaj tego: przeciętny człowiek dosięgnie tylko lekko za kolana, żeby tego nie poczuć! Pomyśl jak dłuższe i elastyczniejsze są mięśnie twoich nóg, skoro możesz to zrobić. Niesamowite, co?

Dobra, teraz wysuń ulubioną nogę w tendu derricre. Podnieś kilka centymetrów nad ziemię. Dla kogoś, kto nie tańczy? To szczyt jego możliwości wygodnego podnoszenia nogi. A teraz zrób arabesque. I znowu przewyższasz zwykłe umiejętności w skoku, elastyczności, sile.

Twoje developpe/battement do przodu potwierdza dwie rzeczy: po pierwsze, jeszcze raz okazuje się, że jesteś znacznie bardziej elastyczny niż przeciętny człowiek marzy, żeby kiedykolwiek być; a po drugie, masz bardzo mocne i wyćwiczone mięśnie brzucha.

Nie ma też co się spierać nad rękami. Twoje ramiona są bardziej wyraziste i pełne wdzięku niż myślisz. Taniec uczy cię opowiadać historię nawet końcówką małego palca. Mogą ci tego nie powiedzieć (zazdoszczą ci!), ale ludzie, z którymi się spotykasz widzą to, że tańczysz. Może dokładnie nie zdają sobie srawy co to jest, ale wiedzą, że ty ruszasz się tak, jak oni nie umieją.

A teraz najważniejsza rzecz: twój UMYSŁ. Zaczynając od najprostszego - twój nauczyciel daje ci do zrobienia jakieś ćwiczenie przy drążku, a ty myślisz 'OK' i po prostu to robisz. Większość ludzi ma problemy, żeby zapamiętać numer telefonu, a co dopiero 2 minutowy kawałek choreografii! Co za niezwykły trening przeszedł twój umysł, aby być wstanie odtworzyć skomplikowane pas w odpowiedniej kolejości! Co więcej, nie pamiętasz tylko kroków, ale też jak się je wykonuje, ich malutkie szczególiki i nawet to, jak jak ostatnio nauczyciel poprawil cię, że masz pamietać o brzuchu i pośladkach!

Niestety, umysł jest też tym, który próbuje ci powiedzieć, że jesteś kiepski, że robisz coś źle, że twoje ramiona są zbyt słabe itp itd.. Chociaż to wspaniałe narzędzie dla ciebie, jako tancerza, to jeśli będziesz słuchać zbyt dużo tych negatywnych sygnałów, popsuje to wszystko, na co pracujesz. Jest taki rodzaj "dobrego braku satysfakcji" (który motywuje do dalszej pracy, żeby spełnić marzenia) i jest też "zły brak satysfakcji"- który podcina ci skrzydła i umniejsza wszystkie twoje wysiłki.

Skoro zdecydowałeś się już trenować swoje niezwykłe, elastyczne, uważne ciało, proszę cię, żebyś zaczął trenować jeszcze jedną rzecz - twój umysł - aby ci pomagał, a nie przeszkadzał, kiedy starasz się być coraz lepszym tancerzem. Naucz go, że już jesteś cudowną anomalią - większość ludzi nie potrafi nawet połowy z tego, co ty. Naucz go, że nie jesteś za gruby, za wysoki, za wolny, za...cokolwiek! Osiągnąłeś już bardzo wiele!

A teraz wstań, idź do lustra i doceń tego niesamowitego tancerza, którym jesteś i tego niesamowitego tancerza, którym stajesz się każdego dnia!
_________________
you broke my heart cause I couldn't dance
you didn't even want me around
but now I'm back to let you know
I CAN REALLY SHAKE THEM DOWN!!
 
 
Paula 
Solista Baletu


Związek z tańcem:
instruktor fitness
Wiek: 34
Posty: 1116
Skąd: Szczecin
Wysłany: Wto Wrz 27, 2005 3:32 pm   Re: Jesteś tancerzem!!

DZIĘKUJĘ SISI! To bardzo pocieszający i ... motywujący tekst. Dzięki za poświęcony czas który włożyłaś w tłumaczenie :*
_________________
denerwować się to mścić się na własnym zdrowiu za głupotę innych
Kiedyś tancerka teraz instruktor fitness: w tym też można się spełniać :)
 
 
 
tancereczka19
Adept Baletu

Posty: 64
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto Wrz 27, 2005 4:06 pm   

Chyba sobie oprawię to w ramkę i powiesze w pokoju :wink:
_________________
"zanim wejdziesz na sale baletową zastanów sie kim chcesz być, a nie co masz robić"
 
 
 
aniaka
Adept Baletu


Posty: 138
Skąd: Kraków
Wysłany: Wto Wrz 27, 2005 4:17 pm   

Naprawdę ... piękne :))
_________________
"Są trzy zasady rządzące życiem: rodzimy się, umieramy, rzeczy się zmieniają... i może jeszcze jedna: każdy ma osobę, po której już nikogo nie będzie mógł tak pokochać"
 
 
makova_panienka 
Solista Baletu

Związek z tańcem:
uczennica
Wiek: 33
Posty: 1073
Skąd: z łąki
Wysłany: Wto Wrz 27, 2005 5:08 pm   

sisi....czy ja już wspominałam że jesteś najukochańszym stworzonkiem na tym świecie...?

:*

"jesteś lekiem na całe złoooo" :* :* :*
_________________
wild thing,
you make my heart sing,
you make everything groovy,
wild thing!!!

Ostatnio zmieniony przez makova_panienka Wto Wrz 27, 2005 5:19 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Domi 
Corps de Ballet


Związek z tańcem:
tancerz
Wiek: 36
Posty: 320
Skąd: Kraków
Wysłany: Wto Wrz 27, 2005 5:14 pm   

to jest naprawdę piekne.... jestem pod wielkim wrażeniem...

Myślę, że ten tekst stanie się moim lekarstwem na dni baletowych dołków, ktore, czym jestem starsza, pojawiają sie coraz częściej.

ENJOY DANCING! :)
_________________
The dance says what words cannot
 
 
 
Czajori 
Solista Baletu


Związek z tańcem:
na całe życie! :)
Posty: 1638
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Wto Wrz 27, 2005 7:33 pm   

Tekst jest świetny. Naprawdę może poprawić samoocenę w mętny, pochmurny dzień... :)
_________________
Anna Pawłowa nigdy nie zakręciła więcej niż dwa piruety, ale jakiż wyraz miały jej arabeski!
 
 
Esmeraldas
Gość
Wysłany: Sro Wrz 28, 2005 1:49 pm   

Tekst już zajął kilka kartek w moim pamiętniku i zostal ślicznie ozdobiony :D , dziękuje Sisi, tym bardziej ze jestem początkująca - wiec to taki piękny początek drogi którą będę podążac przez wieeele lat :wink: :D
 
 
aankaa_baletnica=) 
Solista Baletu


Związek z tańcem:
uczennica
Wiek: 31
Posty: 1516
Skąd: Kraków
Wysłany: Sro Wrz 28, 2005 4:12 pm   

sliczne.........
 
 
 
Goosia
Corps de Ballet

Posty: 449
Wysłany: Sro Wrz 28, 2005 4:54 pm   

nie będę oryginalna :) to poprostu genialne!! szkoda tylko, ze ja nie pasuje do tego opisu :(
 
 
aankaa_baletnica=) 
Solista Baletu


Związek z tańcem:
uczennica
Wiek: 31
Posty: 1516
Skąd: Kraków
Wysłany: Sro Wrz 28, 2005 8:07 pm   

co chcesz powiedziec przez to, że nie pasujesz??
 
 
 
Domi 
Corps de Ballet


Związek z tańcem:
tancerz
Wiek: 36
Posty: 320
Skąd: Kraków
Wysłany: Sro Wrz 28, 2005 8:47 pm   

no właśnie? Dlaczego uważasz, że nie pasujesz? Myslę, że nawet Ci, którzy tylko troszke tańczą mogą utożsamiac sie tytułowym tancerzem, gdyż taniec po prostu wyzwala w nas takie możliwości o których zwykli śmiertelnicy nie mają pojęcia.
_________________
The dance says what words cannot
 
 
 
Goosia
Corps de Ballet

Posty: 449
Wysłany: Sro Wrz 28, 2005 8:58 pm   

balet jako taniec sceniczny, cwicze dopiero dwa lata i niebardzo moge o sobie powiedziec ze jestem tancerką, aczkolwiek bardzo bym chciala nią być :roll: bardzo was podziwiam za ten taniec, za tyle lat wysiłku i pracy :wink:
 
 
aankaa_baletnica=) 
Solista Baletu


Związek z tańcem:
uczennica
Wiek: 31
Posty: 1516
Skąd: Kraków
Wysłany: Sro Wrz 28, 2005 9:50 pm   

Dwa lata to już coś. Wiadomo. Jedni cwiczą dłużej inni krócej. Ale ja myślę, że ten tekst do ciebie też pasuje.......
 
 
 
sisi
ADMINISTRATOR


Posty: 1620
Skąd: z daleka
Wysłany: Sro Wrz 28, 2005 11:03 pm   

Goosiu, właśnie to jest piękne w angielskim odpowiedniku słowa "tancerz" (dancer), że mozna nim nazwać każdego, kto tańczy, nieważne jak profesjonalnie. wystarczy,ze się w to angażuje. tekst jest jak najbardziej angielski, więc tytułowym tancerzem możesz czuć się w całej okazałości!!
_________________
you broke my heart cause I couldn't dance
you didn't even want me around
but now I'm back to let you know
I CAN REALLY SHAKE THEM DOWN!!
 
 
Tanc... 
Corps de Ballet


Związek z tańcem:
Tancerz,choreo,naucz
Wiek: 53
Posty: 538
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Czw Wrz 29, 2005 12:18 am   

Jest oki SISI :lol: super ,hihihih mój umysł jest sprawny a ciało coraz to bardziej się zużywa - czas poszukać serwisu z częsciami zamiennymi dla tancerzy hihihihi :lol: :lol:
 
 
Lilia
Adept Baletu

Posty: 70
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Wrz 29, 2005 9:19 pm   

czyżbys sobie żartował,Tanc?W takim razie .która część ciała ci się nabardziej zużyła,palce u stóp?
_________________
Nie mam nic do ukrycia...
 
 
sisi
ADMINISTRATOR


Posty: 1620
Skąd: z daleka
Wysłany: Czw Wrz 29, 2005 9:31 pm   

Tanc... napisał/a:
serwisu z częsciami zamiennymi dla tancerzy hihihihi :lol: :lol:


podobno dobre kolana robią w Rybniku i w Monachium... :lol: :lol:
_________________
you broke my heart cause I couldn't dance
you didn't even want me around
but now I'm back to let you know
I CAN REALLY SHAKE THEM DOWN!!
 
 
Tanc... 
Corps de Ballet


Związek z tańcem:
Tancerz,choreo,naucz
Wiek: 53
Posty: 538
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Czw Wrz 29, 2005 10:00 pm   

No właśnie ,chodzi o te nieszczęsne kolanka :lol: ale są już po gwarancji :lol:
 
 
Pati_jazzy 
Adept Baletu


Związek z tańcem:
uczennica
Wiek: 34
Posty: 65
Skąd: Kraków
Wysłany: Sob Sty 14, 2006 12:18 am   

No, ale w każdym razie tekst jest cudny!!! Muszę go sobie gdzieś przepisać i czytać każdego dnia!! POważnie!!
 
 
 
Bajaderka 
Pierwszy Solista


Związek z tańcem:
tancerz
Posty: 2382
Skąd: Kraków
Wysłany: Sob Sty 14, 2006 12:37 am   

ja musze sobie to wydrukować albo przepisać i powiesić na ścianie....to jest śliczne!!!!
_________________
You can take the Dancer out of the Dance, but you can't take the Dance out of the Dancer
 
 
 
just_me 
Corps de Ballet


Wiek: 34
Posty: 372
Skąd: Kraków
Wysłany: Sob Sty 14, 2006 12:48 pm   

Sisi, wielkie dzięki za ten tekst. Co prawda też sądzę, że nie powinnam się pod nim w pełni podpisać, ale taniec jest częścią mnie i będę tańczć, nieważne, co mówią inni...
_________________
What would happen to Juliet if there was no Romeo?
 
 
Marysia W 
Koryfej


Wiek: 29
Posty: 815
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Sob Sty 14, 2006 4:48 pm   

Baardzo motywujący tekst. 8)
 
 
 
Justi
Adept Baletu


Posty: 99
Skąd: Gliwice
Wysłany: Sob Sty 14, 2006 8:16 pm   

Śliczny tekst ... Już go sobie drukuję :)

Co prawda też uważam, że nie odnosi się do mnie
_________________
Just dancing in the sky ...
 
 
 
sfra 
Solista Baletu

Związek z tańcem:
baletoman
Posty: 1605
Skąd: Varsovie
Wysłany: Sob Sty 14, 2006 8:43 pm   

Wszelkie niekonstruktywne merytorycznie posty typu "wspaniały tekst, zaraz sobie powiesze nad łóżkiem" będą kasowane, gdyż zaśmiecają wątek... Mam nadzieję, ze sisi wie, ze wszyscy są jej wdzięczniz a ów tekst :-)
_________________
sfra- odnaleziony pośród manewrów sztuki i jezyka francuskiego
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   

Odpowiedz do tematu Dodaj do serwisow: Bookmark and Share
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,2 sekundy. Zapytań do SQL: 12