www.balet.pl Strona Główna www.balet.pl
forum miłośników tańca

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Opera na zamku - Szczecin.
Autor Wiadomość
Katia 
Corps de Ballet


Związek z tańcem:
Tancerka
Wiek: 29
Posty: 317
Skąd: Bytom
Wysłany: Pon Wrz 12, 2011 11:35 am   Opera na zamku - Szczecin.

Witajcie!

Od niedawna interesuję się tym zespołem baletowym, niestety w sieci niewiele można się dowiedzieć na jego temat
( prócz strony --> http://www.opera.szczecin.pl/ )
Wiadome, że dominuje tam bardziej Operetka niż balet, dlatego też zastanawiam się, jaki poziom reprezentuje dany zespół.
Mam tutaj filmik zapowiadający premierę "Córki źle strzeżonej" - czy może któraś z was była na tym balecie i mogłaby opisać swoje wrażenia?
http://www.youtube.com/wa...nel_video_title

Może mamy tutaj na forum jakieś tancerki z tego zespołu baletowego :mrgreen:

No... jakby temat był źle umiejscowiony albo coś z tych rzeczy, to moderatorzy wiedzą co robić :P
_________________
"Black hole sun,
Won't you come
And wash away the rain?"
 
     
Father 
Solista Baletu


Wiek: 75
Posty: 1604
Skąd: ze Szczecina
Wysłany: Pon Wrz 12, 2011 1:40 pm   

Jakis tam zespół baletowo-ogolno taneczny jest a czasem zapraszaja solistow z Opery Poznańskiej.
Wg. mojego osądu to reprezentuje on poziom średni, ogólnopolski. w stanach dolnych.
_________________
To mnie przerasta!
Ale da sie udżwignąć
 
     
Sagittaire 
Pierwszy Solista

Wiek: 41
Posty: 2809
Wysłany: Pon Wrz 12, 2011 7:12 pm   

no ale dobrze, ze jest:) balet tamten mial kiedys nawet dobrego szefa -M. Zajaczkowskiego. Oprócz czasem załapują się tam cudzoziemcy , na tzw przeczekanie tzn do czasu audycji np w PBN, więc zawsze warto sie interesowac składem, czy nie ma tam przelotnie jakiejś perełki. Tancerzy stamtąd raczej na forum nie ma, no moze ewentualnie jakis czasem przypadkiem zajrzy bez rejestrowania.
PS ale i tak Szczecin ma szczescie, bo raz w roku konkurs i wielka gala...
 
     
Katia 
Corps de Ballet


Związek z tańcem:
Tancerka
Wiek: 29
Posty: 317
Skąd: Bytom
Wysłany: Wto Wrz 13, 2011 11:00 am   

Z tego co widać, to repertuar mają tam ubogi. Czy oni wystawiali coś jeszcze prócz córki źle strzeżonej i jakiś przedstawień dla dzieci?
_________________
"Black hole sun,
Won't you come
And wash away the rain?"
 
     
magentte 
Nowicjusz


Związek z tańcem:
uczeń
Wiek: 32
Posty: 24
Skąd: Szczecin
Wysłany: Pią Wrz 16, 2011 1:27 pm   

Ja akurat mieszkam w Szczecinie, widziałam "Córkę źle strzeżoną" i "Dziadka do orzechów" i ogólnie wydaje mi się, że zespół ma potencjał, są teraz nowe osoby (i dominują tu głównie obcokrajowcy zza wschodniej granicy), ale coś ich blokuje. Może to jakieś układy, biurokracja, brak kasy, nie wiadomo właściwie. Można to zaobserwować po tym, jak mało wystawiają i jak mało nowych przedstawień tworzą. Stawiając się na miejscy tancerzy byłabym niezadowolona ciągle tym samym repertuarem i właściwie pracą bardziej w jakiś operach i operetkach.

Teraz zespół ma o tyle gorszą sytuację, ponieważ Opera na Zamku jest w remoncie, na 2-3 lata. I maja teraz zajęcia i próby w ognisku baletowym, brak sceny, dopiero teraz po roku konczy się budowa jakiejś sceny zastępczej. Repertuar stricte klasyczny, żadnego wspolczesnego, modenru, neoclassic, nic niestety.

Co do tancerzy i tancerek to brakuje im trochę dobrych mężczyzn w corpsie, a ogólna dominacja Rosjan, Ukraińców niektórym wydaje się nieprzypadkowa...

Spektakle, które widziałam: Dziadek niestety wystawiany był na malutkiej scenie, wymagało to skrócenia libretta, troszke uproszczenia, układy też nie mogły byc przestrzenne, właściwie tańce zespołowe ledwo mieściły się na scenie. Przy pas de deux Klary i Dziadka solistka miala bardzo krótką przekątną i mało miejsca na piruety fouette. Co do córki, to oglądałam ją jeszcze za czasów moich początków z baletem, i było właściwie ok, ale bez fajerwerków, ale widziałam pierwszy raz na żywo pointy na nogach w akcji :D .

Zespołowi brakuje (moim zdaniem) większej ilości choreografii różnych twórców, otwarcia na techniki wspolczesne, może musiałaby się zmieni gdzieś dyrekcja opery, żeby można było balet porządnie "odkurzyc". Na razie to wiemy, że będzie za 2 lata nowa scena i miejsce do prob, tyle dobrego :D

Edit: Może jakimś rozwiązaniem za parę ładnych lat będą absolwenci nowo budowanej szkoły baletowej w Szczecinie, budową zajmuje się fundacja balet.
 
     
Father 
Solista Baletu


Wiek: 75
Posty: 1604
Skąd: ze Szczecina
Wysłany: Pią Wrz 16, 2011 2:46 pm   

Dobrze to ujęłaś Magentte. Ale na razie cieszmy sie tym co mamy
magentte napisał/a:
ogólna dominacja Rosjan, Ukraińców niektórym wydaje się nieprzypadkowa...

Nie wiem jak to rozumiec ale wydaje mi sie , że lepiej ogladac lepszych obcokrajowców niż gorszych naszych.
Szczecin to szczególne miasto( przygraniczne) a zatem oddalone od wpływów "centrali i zdane na siebie i czasem spogladajace na Berlin.
Ciekawy jestem jak będzie na scenie tymczasowej(namiotowej) Koło Urzedu Celnego :)
_________________
To mnie przerasta!
Ale da sie udżwignąć
 
     
Hildegarda 
Nowicjusz

Związek z tańcem:
uczeń, miłośnik
Wiek: 30
Posty: 49
Skąd: Szczecin
Wysłany: Pią Wrz 30, 2011 4:42 pm   

Jeśli chodzi o Szkołę Baletową w Szczecinie, to jeszcze trochę poczekamy...
Z tego, co się orientuję to i tak w ostatnich latach poziom zespołu znacznie się poprawił.
 
 
     
Kasia :)) 
Pierwszy Solista


Związek z tańcem:
oby wieczny!
Wiek: 73
Posty: 2627
Skąd: z dwóch końców Polski;D
Wysłany: Sob Paź 08, 2011 10:49 pm   

Również uważam, że nie jest źle z naszym szczecińskim zespołem. Solistki bywają naprawdę dobre, corps ładnie się zgrywa. Szału nie ma, ale prezentują się naprawdę dobrze :-)
Magnette, tórą scenę masz na myśli, jeśli chodzi o Dziadka? Jak ja tańczyłam, to byliśmy zawsze na głównej w Operze na Zamku (nie jest wybitnie duża, ale chyba największa tam :) ).
_________________
wieczny tańcogłód.
 
 
     
magentte 
Nowicjusz


Związek z tańcem:
uczeń
Wiek: 32
Posty: 24
Skąd: Szczecin
Wysłany: Pon Paź 10, 2011 5:59 pm   

Widziałam Dziadka w dawnym Domu Marynarza, malutka scena :) . Wydaje mi się, że poziom tancerzy jest dobry, ale ten repertuar, taki hmm mało urozmaicony :D
 
     
koralowa 
Nowicjusz


Związek z tańcem:
tancerka
Wiek: 30
Posty: 16
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Cze 19, 2014 3:37 pm   

Czy może się ktoś wypowiedzieć na temat obecnego poziomu zespołu baletowego w Operze na Zamku? Ja osobiście uważam że stali się ostatnio warci uwagi i chciałabym poznać wasze opinie. Może jest ktoś kto ma info z pierwszej ręki ;)
 
     
Obserwator 
Nowicjusz

Posty: 1
Skąd: Wrocław
Wysłany: Wto Cze 02, 2015 7:37 am   

Odgrzebuję stary wątek po roku, ale dopiero teraz trafiłem na to Forum.
Nie jestem znawcą baletu, nawet zbyt często nie oglądam, ale generalnie interesuję się teatrem muzycznym więc staram się obserwować co się dzieje także w dziedzinie baletu w Polsce.
Wśród moich znajomych coraz częściej słyszę o tym balecie z Opery Szczecińskiej więc chyba miejsce to nabrało jakiegoś dynamizmu.
Szefem jest tam Karol Urbański co już samo w sobie o czymś świadczy, wiem, że pracują tam b. sprawni tancerze tyle, że głównie z za wschodniej granicy a chyba dobrze jest jak się spotykają w jednym miejscu różne szkoły.
Ostatnio pokazano tam specjalnie dla tego teatru napisany balet "Alicja w krainie czarów" (muzyka Przemysław Zych, choreografia Jacek Tyska) i podobno było to na bardzo wysokim, jak na krajowe warunki, poziomie.
W przyszłym sezonie choreografię ma stworzyć w Szczecinie Cathy Marston - związana z baletem ROH - więc skoro taka osoba zainteresowana jest tam pracą to poziom jest chyba obiecujący...Problemem jest, że Szczecin leży na uboczu i nie kojarzy się w Polsce z wysoką kulturą więc i rzadko można przeczytać coś w mediach krajowych. Ale czytałem jakąś recenzję przedstawienia baletowego z tego miasta w angielskim piśmie o balecie więc coś się zaczyna dziać.
Chętnie poczytałbym coś o tej "Alicji" jeśli ktoś z piszących tutaj widział to przedstawienie.
 
     
Kasia G 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
krytyk
Wiek: 47
Posty: 4412
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto Cze 16, 2015 8:24 pm   

obiecana relacja

http://www.naczubkachpalc...-stronie-tanca/
_________________
Niech pamięta elita, że każda śmietanka na deser jest bita.
Lec
 
 
     
mireczkuss 
Nowicjusz

Posty: 2
Wysłany: Pon Cze 22, 2015 2:02 pm   

świetny materiał, dziękuję za linka
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   

Odpowiedz do tematu Dodaj do serwisow: Bookmark and Share
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,09 sekundy. Zapytań do SQL: 12