www.balet.pl Strona Główna www.balet.pl
forum miłośników tańca

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Jak nazwać proste plecy u tancerza
Autor Wiadomość
Aleksandra1
Nowicjusz

Związek z tańcem:
miłośnik
Posty: 11
Wysłany: Wto Lut 26, 2013 10:00 pm   Jak nazwać proste plecy u tancerza

Dzień dobry! Jestem po raz pierwszy na forum, trochę interesuję się baletem. A moje pojawienie się wynika stąd, że tłumaczę książkę, w której jest sporo o balecie, i mam tam slangowe albo potoczne określenie prostych pleców u byłego tancerza. I mam z tym problem - czy po polsku istnieje takie określenie, typowe dla środowiska baletowego? Tego, że były tancerz, nawet jeśli od lat nie tańczy, ma na zawsze utrwalony nawyk trzymania prostych pleców? Z góry dziękuję za odpowiedzi :)
 
     
lily91 
Adept Baletu


Związek z tańcem:
zaczarowana
Wiek: 32
Posty: 101
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto Lut 26, 2013 11:25 pm   

Ja słyszałam określenie 'sztywna rama', ale bardziej w tańcu towarzyskim, radzę więc popytać dalej.
_________________
I wanna be perfect.
 
     
Aleksandra1
Nowicjusz

Związek z tańcem:
miłośnik
Posty: 11
Wysłany: Sro Lut 27, 2013 10:05 am   

Dziękuję! Może ktoś jeszcze ma jakiś pomysł?
 
     
ciksa 
Adept Baletu


Związek z tańcem:
uczeń,miłośnik
Wiek: 26
Posty: 117
Skąd: Poznań
Wysłany: Sro Lut 27, 2013 10:06 am   

a jaka to książka? : )
_________________
what goes around comes back around..
 
 
     
Aleksandra1
Nowicjusz

Związek z tańcem:
miłośnik
Posty: 11
Wysłany: Sro Lut 27, 2013 10:11 am   

Współczesna powieść rosyjska. Więcej na razie nie zdradzę, podam tytuł, jak się ukaże :) (Mam nadzieję, że nie zapomnę, bo w międzyczasie czekają mnie ważne wydarzenia rodzinne...)
 
     
inaenka 
Koryfej


Związek z tańcem:
bliski
Posty: 762
Skąd: Manchester
Wysłany: Sro Lut 27, 2013 11:20 am   

A z jakim określeniem się spotkałaś? Może to nam coś przypomni, z czym się skojarzy? Proste plecy, to proste plecy, baletowe plecy, no nie wiem.
_________________
""While I dance I can not judge, I can not hate, I can not separate myself from life. I can only be joyful and whole. This is why I dance."
- Hans Bos

-------------------------------------------------------
 
     
Kasia G 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
krytyk
Wiek: 47
Posty: 4412
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro Lut 27, 2013 11:24 am   

tez nie wydaje mi sie, żebym spotkała się z jakas nazwą zwyczajowa (np. na sali ćwiczeń) - może po prostu u nas nikt o tym nie mówi, bo przeciez wszystkie "baletnice" maja proste plecy? To mogłoby być raczej okresleniem ludzi z zewnątrz, którzy odróznaija tancerki po tej nienaturalnie wyprostowanej sylwetce. Prawda jest że trening baletowy w dużej mierze znosi naturalne krzywizny (wygięcie s) kręgosłupa, ale nie spotkałam się z żadną nazwa na to zjawisko
_________________
Niech pamięta elita, że każda śmietanka na deser jest bita.
Lec
 
 
     
Aleksandra1
Nowicjusz

Związek z tańcem:
miłośnik
Posty: 11
Wysłany: Sro Lut 27, 2013 11:37 am   

Dzięki!
To może jeszcze rozszerzę kontekst: dziewczyna przestała tańczyć w balecie w wieku kilkunastu lat i żałuje tego. I tu następuje zdanie (trochę skracam): "Jej plecy są nadal tak proste, że bardziej się nie da, łopatki ściągnięte (...). Takie proste, na zawsze ustawione plecy wśród tancerzy noszą nazwę ........" I tu właśnie następuje określenie, jakiego szukam (po rosyjsku wyraz brzmi "aplomb", wydaje mi się, że to środowiskowe, bo słowniki podają głównie znaczenie 'tupet', ewentualnie 'w balecie - umiejętność utrzymywania równowagi'). Jeśli okaże się, że po polsku nie ma czegoś takiego, to trudno, jakoś sobie poradzę.
 
     
inaenka 
Koryfej


Związek z tańcem:
bliski
Posty: 762
Skąd: Manchester
Wysłany: Sro Lut 27, 2013 11:47 am   

hah, aplomb! No to nie wiem kto pisał tę książkę, ale to trochę co innego, aczkolwiek z ustawieniem pleców związane również.
Taka mała sugestia - jeśli trafisz jeszcze na takie różne określenia, to pamiętaj, że terminy baletowe są w większości międzynarodowe. Może ci pomóc słowniczek baletowy. Mamy taki tutaj :)
http://www.balet.pl/forum...opic.php?t=2287
_________________
""While I dance I can not judge, I can not hate, I can not separate myself from life. I can only be joyful and whole. This is why I dance."
- Hans Bos

-------------------------------------------------------
 
     
Kasia G 
ADMINISTRATOR


Związek z tańcem:
krytyk
Wiek: 47
Posty: 4412
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro Lut 27, 2013 11:58 am   

no własnie, "aplomb" to w balecie równowaga, umiejętność trzymania równowagi, dobra równowaga, niewyważenie pozy, równowagi... Ma to oczywiście wiele współnego z prostymi plecami, ustawieniem całego ciała "nad stopami, nad kolanami" itd. Cos jakby na czubku głowy tancerz miał przywiązany sznurek który ciagnie go delikatnie w góre i tym samym prostuje, ale chyba w polskim balecie nie mówi sie o samych plecach ozywając słowa aplomb
_________________
Niech pamięta elita, że każda śmietanka na deser jest bita.
Lec
 
 
     
Georgia~ 
Corps de Ballet


Związek z tańcem:
wciąż się kształcę
Wiek: 28
Posty: 494
Skąd: obecnie Trójmiasto
Wysłany: Czw Lut 28, 2013 1:11 pm   

Ja się spotkałam z wyrażeniem "gorset mięśniowy", czyli właśnie charakterystyczne określenie rozbudowanego tułowia baletnic :smile:
 
     
Aleksandra1
Nowicjusz

Związek z tańcem:
miłośnik
Posty: 11
Wysłany: Czw Lut 28, 2013 1:21 pm   

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Ze słowniczka już korzystałam i pewnie jeszcze skorzystam. Nie wiem, czy autor prawidłowo użył tego po rosyjsku - na wszelki wypadek zakładam, że tak :) W każdym razie dla mnie ważniejsze jest, żeby po polsku nie zgrzytało.
 
     
lily91 
Adept Baletu


Związek z tańcem:
zaczarowana
Wiek: 32
Posty: 101
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Lut 28, 2013 8:17 pm   

Na zajęciach to i owszem używa się wielu nieoficjalnych poleceń na prostowanie pleców, sylwetki, np "korpus nad nogi", "zbierz przeponę", "wciągnij żołądek", "kość ogonowa do dołu", no i oczywiście "proste plecy". Może to jakoś da się przetworzyć sensownie na jakieś określenie...
_________________
I wanna be perfect.
 
     
Father 
Solista Baletu


Wiek: 75
Posty: 1604
Skąd: ze Szczecina
Wysłany: Nie Kwi 07, 2013 3:40 pm   

A ja spotkalem sie z określeniem "deska". Oczywiscie nie w kontekście terminologii baletowej lecz w potocznej mowie okreslajace oschłe i wyprostowane kobiety.
_________________
To mnie przerasta!
Ale da sie udżwignąć
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   

Odpowiedz do tematu Dodaj do serwisow: Bookmark and Share
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,08 sekundy. Zapytań do SQL: 12