www.balet.pl Strona Główna www.balet.pl
forum miłośników tańca

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
taniec ludowy
Autor Wiadomość
tancereczka 
Nowicjusz

Związek z tańcem:
tancerz
Posty: 2
Skąd: lublin
Wysłany: Sro Sty 23, 2008 11:00 am   

taniec ludowy to naprwde jest coś pieknego. Ten klimat, atmosfera, kolorowe stroje. prawda jest to, ze nie wszyscy sa takiego zdania jak ja. Sama tańcze od 12 lat w zespoel tańca ludowego, i spotykalam sie z róznymi reakcjami. Jedni byli bardzo ciekawi, drudzy przynajmniej próbowali udawac ze ich to interesuje a jescze inni wysmiewali sie i pariodowali np. Krakowiaka...;/ Wydaj mi sie ze robili to dlatgeo ze sami dokladnie niew iedzą o co w tym chodzi.. ile serca potrzeba w to wlozyc. Żeby dac z siebie wszytko trzeb ato poprosty pokochac. Ludzie mysla ze taniec ludowy to zaledwie pare kroków i nic wiecej bo "co to za trudnosc zrobic pare obrotów w lewo i w prawo" a jednak nie jest to takie proste jak sie wydaje.. Pozdrawiam wszytkich tańcerzy:*
 
 
     
r-nga 
Nowicjusz

Związek z tańcem:
tancerka
Wiek: 30
Posty: 9
Skąd: Węgorzewo
Wysłany: Czw Sty 24, 2008 9:44 pm   

Jejku jak miło mi widzieć niektóre posty, w których tak chwalicie ludowizne ^^ cieszę się, że istnieją jeszcze tacy ludzie dla których taniec ludowy nie jest ośmieszeniem i nie uważają go za nudne przedstawienie.
Moja sytuacja jest trochę odmienna od waszych, tańczę w jednym z nielicznych w Polsce zespołów folklorystycznego tańca ukraińskiego i teraz na tygodniowych warsztatach nauczyliśmy się całej warmii, kujawiaka, oberka i krakowiaka. Tańce polskie różnią się diametralnie od ukraińskich, u nas całe to przedstawienie wygląda troszeczkę inaczej. Skupia się głównie na postaciach kozaków, których zadanie polega na tym aby pokazać swoją siłę, popisać się, zachęcić do wspólnej zabawy, i uroczych dziewcząt, które samymi swoimi ruchami
i uśmiechem muszą przykłuć widza do krzesła i być ozdobą swoich partnerów.
Także reasumując tańce ludowe zarówno polskie jak i ukraińskie są godne uwagi. Jeśli chcielibyście zobaczyć profesjonalistów w akcji radzę obejrzeć sobie taniec w wykonaniu zespołu Virsky. Gorąco polecam :)
_________________
'And if you make it rain she will be under the weather
She used to run track back in high school
Now she tricks off the track right by school...'
 
 
     
Aga
Adept Baletu


Posty: 149
Wysłany: Sro Maj 04, 2011 4:43 am   

Pilnie poszukuje ksiazki opisujacej etymologie oraz rozrysowane kroki, figury (w ten sposob http://www.elitearteydanz...-grand-jete.gif )mazura, kujawiaka i oberka. Zalezy mi aby ksiazka najlepiej byla w formacie pdf. Przebywam poza Polska i sciaganie jej bedzie dla mnie klopotliwe.
Dzieki
 
     
Anijlka 
Nowicjusz

Związek z tańcem:
tancerz, uczen
Posty: 27
Skąd: Poznań
Wysłany: Sro Maj 04, 2011 3:52 pm   

Witam. Czy ktos z was wybiera sie do:
http://www.lsa.zespolslask.eu/

Zdaje sie byc naprawdę fajne i mozna sie wiele nauczyc!:)
_________________
Ania
 
     
Shecharchoret 
Adept Baletu


Związek z tańcem:
Tancerz, miłośnik
Posty: 198
Skąd: Tychy
Wysłany: Sro Maj 04, 2011 10:12 pm   

Anijlka napisał/a:
Witam. Czy ktos z was wybiera sie do:
http://www.lsa.zespolslask.eu/

Zdaje sie byc naprawdę fajne i mozna sie wiele nauczyc!:)


Wybieram się ja w przyszłym roku. A Tobie chodziło o ten czy przyszły rok?
_________________
"An teileichi, an tasuri l’vadeich?
Ei darkeich yordah, sapri li, Shecharchoret?
Sod li kat, asu’ach li badad.
Laruchot egal sodi."
 
 
     
Anijlka 
Nowicjusz

Związek z tańcem:
tancerz, uczen
Posty: 27
Skąd: Poznań
Wysłany: Czw Maj 05, 2011 12:26 pm   

Mi chodzi o ten rok:)
_________________
Ania
 
     
Smerfetka 
Nowicjusz

Związek z tańcem:
miłośnik i uczeń
Wiek: 26
Posty: 5
Skąd: ZG
Wysłany: Sob Gru 17, 2011 12:41 am   

Bardzo kocham taniec ludowy(jak i balet). Miłością do tego typu tańca zaraziłam się od moich dwóch starszych braci, którzy tańczyli w ukraińskim zespole ludowym. Ja natomiast od 5 lat tańczę w polskim zespole ludowym. Moim zdaniem ludowy jest pięknym tańcem ale bardzo wyczerpującym. Osoby, które nigdy nie tańczyły krakowiaka w pełnym stroju na scenie oświetlonej mega gorącym światłem pewnie nie wiedzą o czym mówię. Nie zgadzam się z kimkolwiek kto mówi że taniec ludowy to nie taniec. Osoba, która tak mówi chyba nigdy go nie widziała albo po prostu jest głupia;)
Bardzo się cieszę że są jeszcze osoby, który o tańcu ludowym widzą coś więcej niż tylko"Krakowiaczek jeden miał koników siedem..."^^
 
     
Kasiek 
Corps de Ballet


Związek z tańcem:
uczeń/tancerz
Wiek: 28
Posty: 346
Skąd: Jarosław
Wysłany: Sob Gru 17, 2011 10:46 am   

Dla mnie Krakowiak jeszcze jeszcze, nie jest taki męczący.. ale oberek w łowickim stroju ! To jest dopiero ciężar.;P Aczkolwiek bardzo, bardzo lubię stroje łowickie, a o samych tańcach (oberku i kujawiaku) nie wspomnę, bo kocham je. Ogólnie dla mnie polski folklor jest wspaniały. Co region inne tańce , inne stroje.. z regionalnych najbardziej lubię śląskie suity, wielkopolskie tańce ("Wiwat!" najlepszy, szczególnie "finał" z wirującymi w obrotach od wolnych do szalenie szybkich .:D) , przeworskie, jako że jestem lokalną patriotką :P , i oczywiście góralskie, które maja taki żywiol i tzw "POWER" w sobie,że głowa mała. :P Z tańców narodowych mazur... jeszcze jak jest olbrzymia scena tak jak np. w CK w Kielcach, to jest to prawdziwy mazur.. wicher, zamaszyście i w ogóle.;) jak wcześniej wspomniałam ,również oberek z kujawiakiem są tymi "moimi" tańcami, w których czuję się dobrze. :)
Co do zagranicznego folkloru to tańce spiskie, ukraińskie i rosyjskie.. :)
Tańce ludowe tańczę już od 9 lat, a pokochalam je bardzo kiedy byłam na jednym z koncertów "Mazowsza".Widząc jak Ci wszyscy ludzie tańczą stwierdziłam,że ja też chce..i tak się zaczęło. :lol:
_________________
http://www.puellanova.pl/...zyni-tanca.html
 
 
     
Shecharchoret 
Adept Baletu


Związek z tańcem:
Tancerz, miłośnik
Posty: 198
Skąd: Tychy
Wysłany: Pon Gru 19, 2011 9:43 pm   

Nasze stroje łowickie ważą 8 kg, ale jest warto je założyć. Są przecudne, a w tańcu nie czuje się tego ciężaru. Osobiście tańce łowickie i opoczyńskie są moimi ulubionymi, oraz suita żywiecka, którą zatańczyłam po raz pierwszy na deskach teatru, tańczę od lat czterech ale już mam zaplanowane przejście z jednego zespołu do drugiego, a później... cóż... sprawdzę, czy nadaję się do Mazowsza :D
_________________
"An teileichi, an tasuri l’vadeich?
Ei darkeich yordah, sapri li, Shecharchoret?
Sod li kat, asu’ach li badad.
Laruchot egal sodi."
 
 
     
Kasiek 
Corps de Ballet


Związek z tańcem:
uczeń/tancerz
Wiek: 28
Posty: 346
Skąd: Jarosław
Wysłany: Wto Gru 20, 2011 11:58 am   

Ostatnio cieszyłam się jak "głupia" bo w wymogach na tancerza do Mazowsza, jest że tancerka powinna mieć od 160.. a ja miałam przez bardzo długi okres czasu 157-158.. aż tu na wakacjach niespodzianka!:P skoczyłam do 161. :)

W łowickich tańcach uwieeelbiam obroty.. takie szybkie, wirujące.. stroje wtedy tak pięknie wyglądają, prawie jak tęcza..... :D
_________________
http://www.puellanova.pl/...zyni-tanca.html
 
 
     
Shecharchoret 
Adept Baletu


Związek z tańcem:
Tancerz, miłośnik
Posty: 198
Skąd: Tychy
Wysłany: Czw Gru 22, 2011 11:46 pm   

Obroty, ale ja uwielbiam gdy partnerka robi za coś w rodzaju turbiny napędowej partnera, który robi kosę czy kolanka. Ale uwielbiam chyba najbardziej bociana, to jest coś niesamowitego. Zwykle to partner podnosi partnerkę, a tu jest na odwrót, robi piorunujące wrażenie na scenie :D

Kasiek, powiadasz, że 160? To cieszę się niezmiernie, bo przed długi czas było od 165 do 172, a ja mam 166 i jakbym tak zmalała za te kilka lat (bo chcę jeszcze trochę stażu w innym zespole mieć :D ) to co wtedy? xD
_________________
"An teileichi, an tasuri l’vadeich?
Ei darkeich yordah, sapri li, Shecharchoret?
Sod li kat, asu’ach li badad.
Laruchot egal sodi."
 
 
     
Kawka 
Adept Baletu


Wiek: 34
Posty: 176
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią Gru 23, 2011 11:44 am   

Kasiek napisał/a:
w wymogach na tancerza do Mazowsza, jest że tancerka powinna mieć od 160


Skąd ta informacja? Dotychczas wymogiem był wzrost 165cm, ale gdyby ta zasada uległa zmianie, to również cieszyłabym się jak głupia :lol:
_________________
Dokąd idziesz córko zła?
Do kabaretu matko ma!
 
     
Kawka 
Adept Baletu


Wiek: 34
Posty: 176
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią Gru 23, 2011 11:58 am   

Przejrzałam kalendarium Mazowsza i w ostatnim ogłoszeniu o eliminacjach do baletu w ogóle nie ma wzmianki o wzroście, a jedynie o doświadczeniu tanecznym, także to co napisała Kasiek jest wielce prawdopodobne! :smile:
_________________
Dokąd idziesz córko zła?
Do kabaretu matko ma!
 
     
Kasiek 
Corps de Ballet


Związek z tańcem:
uczeń/tancerz
Wiek: 28
Posty: 346
Skąd: Jarosław
Wysłany: Pią Gru 23, 2011 6:46 pm   

Gdzies niedawno czytałam własnie, bodajże.. jak były eliminacje przed zakończeniem roku szkolnego, o ile się nie myle tzn. w czerwcu.
_________________
http://www.puellanova.pl/...zyni-tanca.html
 
 
     
Shecharchoret 
Adept Baletu


Związek z tańcem:
Tancerz, miłośnik
Posty: 198
Skąd: Tychy
Wysłany: Czw Gru 29, 2011 2:58 pm   

Czyli nie muszę się bać, że w razie jakbym zmalała te dwa centymetry, to mnie nie przyjmą :D
_________________
"An teileichi, an tasuri l’vadeich?
Ei darkeich yordah, sapri li, Shecharchoret?
Sod li kat, asu’ach li badad.
Laruchot egal sodi."
 
 
     
Smerfetka 
Nowicjusz

Związek z tańcem:
miłośnik i uczeń
Wiek: 26
Posty: 5
Skąd: ZG
Wysłany: Sob Mar 17, 2012 1:22 pm   

Tak przy okazji, czy ktoś wie jakie trzeba mieć osiągnięcia żeby się dostać do Mazowsza? Trzeba ukończyć SB czy wystarczy nauka w jakimś dobrym zespole ludowym?
 
     
kropa
Nowicjusz

Posty: 39
Skąd: kuj-pom
Wysłany: Nie Mar 18, 2012 7:11 pm   

Nie trzeba być po SB ! Wystarczy być po długoletnim stażu w zespole amatorskim.
_________________
Aby stało się to czego pragniemy trzeba przestać robić to co robimy...
 
 
     
Katia 
Corps de Ballet


Związek z tańcem:
Tancerka
Wiek: 29
Posty: 317
Skąd: Bytom
Wysłany: Nie Mar 18, 2012 10:34 pm   

Tak, tak, ale takie zespoły jak Śląsk czy Mazowsze to grupy taneczne które reprezentują naprawdę wysoki poziom. To już nie jest fajny zespół w którym się dużo jeździ i zwiedza świat, tylko przede wszystkim ciężka praca, zespoły reprezentujące Polski folklor. Poza tym wiem, że te zespoły mają wiele innych dyscyplin tanecznych takich jak nowoczesny i przede wszystkim klasyka, słyszałam nawet, że Śląsk ma swoją grupę baletową, z którą występują. Warto iść na rekrutacje, o jak najbardziej! Ale trzeba się też nastawić troszeczke sceptycznie, bo z tego co widzę jedna Pani stąd wybiera się na rekrutacje do Mazowsza - haha, gratulacje i życzę powodzenia. Ciekawe jak wiele doświadczenia i wiedzy na temat tańca ludowego wyniosłaś z Tyszan, droga Shecharchoret, naprawdę śmieszy mnie trochę twoje podejście.

Jak sie idzie na rekrutacje to z porządnymi zamiarami - idę i chce tam tańczyć i cały czas piąć się wzwyż, dać wodze swoim ambicjom. Jeżeli idzie się z zamiarami "a tam, przyjmą mnie, moge tańczyć nawet w ostatniej parze byle by tańczyć" To chyba lepiej sobie odpuścić.
_________________
"Black hole sun,
Won't you come
And wash away the rain?"
 
     
Chiaranzana 
Corps de Ballet

Posty: 348
Wysłany: Nie Mar 18, 2012 10:53 pm   

A czy to odpowiedzialne jest isc do Mazowsza w sytuacji ktora nie jest uogolniajac ciekawa.?
 
     
Katia 
Corps de Ballet


Związek z tańcem:
Tancerka
Wiek: 29
Posty: 317
Skąd: Bytom
Wysłany: Nie Mar 18, 2012 11:20 pm   

Ja jestem zdania, że ludzie którzy przesłuchują na rekrutacji są świadomi predyspozycji tanecznych tancerzy, którzy przychodzą na przesłuchanie. Czasami lepiej, kiedy przychodzący na rekrutacje nie wmawia sobie "ha, jestem świetna/y, przecież tańczyłam/em X lat w zespole ludowym!" Tylko spasują troszke z emocjami i zaczną zastanawiać się jakie JA robie błędy i jak sobie z nimi poradzić. Tacy ludzie zasiadający w komisji wiedzą bo z pewnością mają przetańczone lata i widzą troszeczke więcej niż zwykły widz, obserwator.

Czasami sama konsekwencja ruchu tancerza, tego jak wykonuje dany ruch technicznie w tańcu ludowym nie jest istotna tak jak w balecie, klasyce - w tańcu ludowym trzeba mieć taką wrodzoną świadomość improwizacji i radzenia sobie na scenie gdy coś idzie nie tak, mnóstwo żywiołowości i charyzmy - to jest podstawa. Kroki da sie opanować, trudne jest z kolei partnerowanie i mnóstwo rozmaitych podnoszeń (np, w oberku jest takie podnoszenie, gdzie partner dosłownie przerzuca swoją partnerkę wokół swojego ciała). Tak jak mówie, jak idziemy na rekrutacje, możemy być siacy i owacy technicznie, trzeba iść z nastawieniem że nie osiądę na laurach, tylko będę wciąż pracować nad swoją techniką nie żeby zasilać te ostatnie pary - tylko te czołowe.

Praca i nastawienie to klucz do każdej dziedziny tańca, bez względu na to, jak bardzo się jest zaawansowanym :)
_________________
"Black hole sun,
Won't you come
And wash away the rain?"
 
     
Shecharchoret 
Adept Baletu


Związek z tańcem:
Tancerz, miłośnik
Posty: 198
Skąd: Tychy
Wysłany: Pon Mar 19, 2012 4:23 pm   

Katia, moja droga... Z Tyszan wyniosłam zapewne więcej niż Ty i mile wspominam te czasy. Tyszanie to było wprowadzenie do folkloru ale, jak sama wspomniałaś, trzeba się piąć wyżej. Więc mój obecny zespół na pewno będzie odpowiednim warsztatem pracy tanecznej. Widzę, że w ciągu niecałych trzech lat zdobyłaś większą wiedzę i doświadczenie niż tancerze z Mazowsza. Winszuję...
_________________
"An teileichi, an tasuri l’vadeich?
Ei darkeich yordah, sapri li, Shecharchoret?
Sod li kat, asu’ach li badad.
Laruchot egal sodi."
 
 
     
Katia 
Corps de Ballet


Związek z tańcem:
Tancerka
Wiek: 29
Posty: 317
Skąd: Bytom
Wysłany: Pon Mar 19, 2012 8:50 pm   

A Twój sarkazm jak zawsze żałosny, co to ma w ogóle znaczyć
Shecharchoret napisał/a:
Widzę, że w ciągu niecałych trzech lat zdobyłaś większą wiedzę i doświadczenie niż tancerze z Mazowsza. Winszuję...
po czym ty to wnioskujesz? Czytając Twoje porady na temat tańca ludowego to Ty właśnie pozjadałaś całe mazowsze razem z choreografem. Napisz coś od siebie, a nie kopiuj-wklej z neta. Gratuluję przyjęcia do Silesian, czy tam Katowic. Ciekawe dokąd zajdziesz. I mało tego - życzę Ci powodzenia, bo Ci się przyda... pokory przede wszystkim i zaparcia. Choreografowie już nie ulegną Twojej chorej manipulacji ;)

Koniec offtopu, jeżeli chcesz ze mną dyskutować to do mnie napisz na gg.
_________________
"Black hole sun,
Won't you come
And wash away the rain?"
 
     
kropa
Nowicjusz

Posty: 39
Skąd: kuj-pom
  Wysłany: Wto Mar 20, 2012 3:57 pm   

Dziewczyny ! dajcie sobie po razie i będzie ok :D


dobry pomysł! skoro już musicie się kłócić, to nie na forum!
mod.
_________________
Aby stało się to czego pragniemy trzeba przestać robić to co robimy...
Ostatnio zmieniony przez Gość Sro Mar 21, 2012 1:24 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
     
Kawka 
Adept Baletu


Wiek: 34
Posty: 176
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto Paź 09, 2012 7:59 am   

W Warszawie trwają nabory do zespołu Promni:)

http://promni.pl/node/263
_________________
Dokąd idziesz córko zła?
Do kabaretu matko ma!
 
     
agoistka 
Nowicjusz


Związek z tańcem:
tancerka ludowa
Wiek: 32
Posty: 5
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto Lis 20, 2012 8:54 pm   

Żaden taniec tak nie męczy organizmu jak ludowy ;))) gdzie przy jednoczesnym energicznym tańcu się śpiewa. Jeśli ktoś mówi że to nie taniec, to albo miał do czynienia z bardzo słabym przykładem albo nigdy tego nie widział.

Ostatnio znajomy stwierdził że taniec ludowy można opisać jako "aseksualne tańczące babcie". Czy w dzisiejszych czasach wszystko musi ociekać seksem by się podobało?! :lol:
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   

Odpowiedz do tematu Dodaj do serwisow: Bookmark and Share
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,21 sekundy. Zapytań do SQL: 13